Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Co je stejné?

Nový příspěvekod Linda » čtv 12. čer 2014 12:34:43

Nezapomínejte, že my jsme svět nestvořili, je to o pokoře a obyčejnosti. Nebudujte si jiný svět odtržený od podstaty života.

Ten, kdo nás tvořil a tvořit bude, ví nejlépe, jací jste. Očekává od vás jedno - pochopení obyčejné lidskosti a pochopení obyčejné filozofie života a o tom život je. Ten, kdo spěchá nahoru bez toho, že by prokázal kvality, bude poslán na začátek.

Teprve když je člověk pořád na začátku, má šanci začít se chovat obyčejně lidsky.

A pochopit obyčejnou filozofii života - o čem život je: jaká příčina - takový důsledek.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Ja.na » čtv 12. čer 2014 12:50:38

Jsem pro, sesbírat sem nejprve všechny popisy osvíceného stavu, které kde nalezneme a pak je na vedlejším vlákně můžeme porovnávat, zjišťovat, co všechny ty popisy spojuje.
Případně nacházet, co v některých popisech chybí, co ještě není úplné poznání skutečnosti.
Ja.na
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Linda » čtv 12. čer 2014 13:05:24

K čemu sbírat všechny popisy Sebe-poznání, když řada Probuzených říká, že slovy to popsat nelze ? Že se dá o TOM nanejvýš mlčet? Že se to poznává jedině v tichosti, protože zkušenost čistého Bytí je nesdělitelná?

Není praktičtější pokoušet se zjistit, co všechno znemožňuje žít TO vědomě?
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. čer 2014 13:06:45

Ja.na píše:Jsem pro, sesbírat sem nejprve všechny popisy osvíceného stavu, které kde nalezneme a pak je na vedlejším vlákně můžeme porovnávat, zjišťovat, co všechny ty popisy spojuje.
Případně nacházet, co v některých popisech chybí, co ještě není úplné poznání skutečnosti.


"Bůh, absolutno, duše, karma, osobnost, já, nižší já, vyšší Já, osvícení.

Tolik pohádek jen z jediného důvodu - aby neexistující identita posraná strachy z vlastní neexistence(!) dosáhla zdánlivou nesmrtelností kontinuity, což je její jediný cíl, zatímco ve skutečnosti je celou tu dobu pro všechno reálně existující nesmrtelnost zaručená."

UG ;)
Návštěvník
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. čer 2014 13:25:55

co je stejné je to, že se prohlédne iluzornost prožívajícího samostatného sebestředného já odděleného od všeho ostatního a obdařeného svobodnou vůlí - tedy prohlédnutím toho, že řídící jednotka kolem které se všechno točí, na které se nabalují další myšlenky o já a ke kterému se všechno vztahuje protože je tu JÁ A ... je pouhou představou mysli (na tom se tedy všichni shodují) a v důsledku toho už nedochází ke ztotožňování s touto představou

protože buď to sebestředné "já jsem" se stále objevuje, ale už díky prohlédnutí iluzornosti se tomu nepříkládá žádná zvláštní vážnost - někteří tomu říkají probuzením do snu

a nebo (tvrdí se, že je to velmi ojedinělé) se toto sebestředné "já jsem" se už neobjevuje (jak tomu bylo například u Maharadže nebo UG) - tomu zase někteří říkájí totální probuzení ze sna

:what: :what: :what:
Návštěvník
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. čer 2014 13:29:12

Ja.na píše:Jsem pro, sesbírat sem nejprve všechny popisy osvíceného stavu, které kde nalezneme a pak je na vedlejším vlákně můžeme porovnávat, zjišťovat, co všechny ty popisy spojuje.
Případně nacházet, co v některých popisech chybí, co ještě není úplné poznání skutečnosti.


A co osvícenství, to se sem hodí také?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Osv%C3%ADcenstv%C3%AD

:)
Návštěvník
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Sy_ » čtv 12. čer 2014 13:30:50

Návštěvník píše:"Bůh, absolutno, duše, karma, osobnost, já, nižší já, vyšší Já, osvícení.

Tolik pohádek jen z jediného důvodu - aby neexistující identita posraná strachy z vlastní neexistence(!) dosáhla zdánlivou nesmrtelností kontinuity, což je její jediný cíl, zatímco ve skutečnosti je celou tu dobu pro všechno reálně existující nesmrtelnost zaručená."

UG ;)

To jsem na blogu napsal Já, ne UG. Aby nedošlo k mýlce :D
Uživatelský avatar
Sy_
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 06. říj 2013 12:31:27

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. čer 2014 13:36:47

Sy_ píše:
Návštěvník píše:"Bůh, absolutno, duše, karma, osobnost, já, nižší já, vyšší Já, osvícení.

Tolik pohádek jen z jediného důvodu - aby neexistující identita posraná strachy z vlastní neexistence(!) dosáhla zdánlivou nesmrtelností kontinuity, což je její jediný cíl, zatímco ve skutečnosti je celou tu dobu pro všechno reálně existující nesmrtelnost zaručená."

UG ;)


To jsem na blogu napsal Já, ne UG. Aby nedošlo k mýlce :D


to je jedno kdo to napsal, je to tak :)
Návštěvník
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. čer 2014 13:55:04

„Kdo hledá co?“ – „někdo“ prostě neexistuje. Existuje jen jako jisté uspořádání živoucí energie, vibrující neuvěřitelnou rychlostí podle určitého modelu. „Kdo“ tedy odpadá. A hledané „co“ není vnímatelné žádným z našich smyslů, takže odpadá také. Bez podpory od „kdo“ a od „co“ musí
padnout i samotné hledání! Hledání se tak propadne do onoho nic, do čistého ticha, v němž není žádný hledající, nic, co by se dalo najít, ani žádné hledání."

Raméš S. Balsekar: Vědomí mluví
Návštěvník
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 12. čer 2014 14:19:41

"Kým skutečně jste, je nekonečná smrt, právě teď přítomná. Je to smrt, které se snažíte uniknout, ale také smrt po které toužíte. Je to konec všeho, co víte a čemu věříte. Všechno to vědění a víra je omezení, a zábrana, kterou jste s sebou nosili tak dlouho. Je to pocit oddělenosti, který vytváří zdání jakoby jste byli ve vězení. Právě teď ale nic z toho nemá žádný význam ani závažnost. Právě teď nic nemá smysl. Právě teď nic nevíte. Právě teď není, kdo by žil. Je tu jen samotný Život. Život, který dýchá. Život, který se dívá, mluví, sedí...

Když upadneme do smrti, zůstává jen Život..."

Unmani
Návštěvník
 

.. posvícení.

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 12. čer 2014 14:41:00

Ja.na píše:Jsem pro, sesbírat sem nejprve všechny popisy osvíceného stavu, které kde nalezneme a pak je na vedlejším vlákně můžeme porovnávat, zjišťovat, co všechny ty popisy spojuje.

Totéž by se mohlo učinit s popisy popisů, případně opisů.

Případně nacházet, co v některých popisech chybí, co ještě není úplné poznání skutečnosti

To vše z pozice úplného poznání skutečnosti, jak jinak?




:)
Jarda Malej
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod rafael » čtv 12. čer 2014 15:10:31

Ja.na píše:Jsem pro, sesbírat sem nejprve všechny popisy osvíceného stavu, které kde nalezneme a pak je na vedlejším vlákně můžeme porovnávat, zjišťovat, co všechny ty popisy spojuje.
Případně nacházet, co v některých popisech chybí, co ještě není úplné poznání skutečnosti.


pokud někdo tvrdí, že už dosáhl je to omyl mysli.. osvícený člověk nikdy neporovnává.. nemá co.. není kdo by porovnal a co by porovnal.. ale pro nás všechny zde na foru to může být zajímavé popisy těchto stavů, ikdyž mysl at je jakákoliv tyto stavy nikdy nemůže pochopit..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Linda » čtv 12. čer 2014 17:23:17

Jana píše:
Linda píše:K čemu sbírat všechny popisy Sebe-poznání, když řada Probuzených říká, že slovy to popsat nelze ? Že se dá o TOM nanejvýš mlčet? Že se to poznává jedině v tichosti, protože zkušenost čistého Bytí je nesdělitelná?

Není praktičtější pokoušet se zjistit, co všechno znemožňuje žít TO vědomě?

Podvědomí je mocná čarodějka, Lidu.
Jakmile se v mysli objeví informace: "znemožňuje žít TO vědomě" , tak podvědomí znemožňuje žít TO vědomě, určitě si hned nějaký způsob najde a řekla bych, že těch znemožnění může být nekonečné množství, nemá smysl je řešit.

Přirozeně - je to jediná možnost pro toho, koho nezajímá, jak rozpoznat, s čím se nevědomky ztotožňujeme, čím v sobě neustále spouštíme potřebu sebeobrany, kterou se vyčleňujeme z Celku. A tudíž dál necháváme na svém podvědomí, aby řídilo všechny naše reakce. Stejně jako to dělá každý nevědomý člověk.

Jana píše:Je to asi takové, jako když si řekneš, že nesmíš myslet na medvěda, určitě se myšlenka na medvěda objeví.

Je to asi takové, když matka okřikne dítě: "Pozor, upadneš" a ono sebou v momentě plácne na zem. Znáš to maminčino: "Co jsem říkala ?"

Nebo třeba když někdo pomyslí na veřejnosti, jen abych se neznemožnil a v tu ránu je všechna přirozenost ta tam a znemožňuje se.

Nezaklínejte se do žádných znemožnění. Nehledejte, jak to nejde, věnujte pozornost tomu, jak to jde.


Chápu, podle Tebe nevědomí nefunguje na principu "příčina - důsledek", považuješ ho za pouhou autosugesci.

Jenže ono je naprosto reálným úložištěm energií. Ignorovat to je stejné jako říct si, že věci, které jíme, mohou obsahovat nekonečné množství toho, co poškozuje tělo, a proto nemá smysl to řešit. "Je to asi takové, jako když si řekneš, že nesmíš myslet na medvěda, určitě se myšlenka na medvěda objeví". Proto budeme se svou rodinou dál jíst a pít cokoliv, na co máme chuť, bez ohledu na to, jestli voda kterou pijeme pochází z řeky, kam ústí odpady ze septiků, a neomyté ovoce, na kterém si pochutnáváme, trháme na stromech u hlavních silnic, kudy denně projedou stovky aut, které zaplavují stromy zplodinami ze svých motorů.

Rozpoznávat příčiny a důsledky od autosugescí se učíme pomalu, buď cestou zkouška - omyl, anebo se dobrovolně učíme rozpoznávat, co k čemu vede. Neignorovat důsledky, protože momentálně nevidíme jejich příčiny.

Do té doby každý jedná tak, jak mu to vyhovuje :yes:
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Buď a nebo

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 12. čer 2014 17:32:37

Rozpoznávat příčiny a důsledky od autosugescí se učíme pomalu, buď cestou zkouška - omyl,
anebo se dobrovolně učíme rozpoznávat, co k čemu vede.

Neignorovat důsledky, protože momentálně nevidíme jejich příčiny.




:)
Jarda Malej
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 13. čer 2014 2:27:39

Jana píše:Sleduj to v těch popisech, možná by bylo dobré se sem přeci jenom zaregistrovat, dám Ti práva globálního moderátora a můžeš v těch popisech osvícení barevně tohle vyznačovat.
Třeba fialovou barvou.

Začala jsem u toho prvního příspěvku zvýrazňovat to, co považuji za hlavní aspekty probuzení červenou , to co jako podnětnou informaci pro hledající modrou a to, co probuzení nedělají zelenou.

Budu ráda, když se tohohle barevného vyznačování zúčastní i ostatní. Klidně nějakou jinou barvou, pokud vidíte cokoliv jako zásadní.

Texty o osvícení jsou tady.


......Bíle označíme slova jako jsou světlo, záře, osvícení, prostor, transcendentní NIC........???. :sos:
Návštěvník
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Pavla » pát 13. čer 2014 7:17:56

nevím, jestli by se o těch, kteří o nějakém svém osvícení mluví, mohlo skutečně mluvit jako o osvícených.... je to jejich problém, co dělají, ale vede to i k tomu, že se mnoho těch, kteří po osvícení a moudrosti nějak touží, začnou do těch stavů dle těch různých popisů osvícení vžívat...
.
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 12:01:44

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 13. čer 2014 7:26:35

Pavla píše:nevím, jestli by se o těch, kteří o nějakém svém osvícení mluví, mohlo skutečně mluvit jako o osvícených.... je to jejich problém, co dělají, ale vede to i k tomu, že se mnoho těch, kteří po osvícení a moudrosti nějak touží, začnou do těch stavů dle těch různých popisů osvícení vžívat...
.


Je skvělé být pravdivá a zůstat tedy u toho

nevím
Návštěvník
 

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Pavla » pát 13. čer 2014 7:30:13

Návštěvník píše:
Pavla píše:nevím, jestli by se o těch, kteří o nějakém svém osvícení mluví, mohlo skutečně mluvit jako o osvícených.... je to jejich problém, co dělají, ale vede to i k tomu, že se mnoho těch, kteří po osvícení a moudrosti nějak touží, začnou do těch stavů dle těch různých popisů osvícení vžívat...
.


Je skvělé být pravdivá a zůstat tedy u toho

Pavla píše:nevím


samozřejmě
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 12:01:44

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Pavla » pát 13. čer 2014 7:49:14

Jednou před Buddhou pohlédl Kašjapa na květinu, kterou držel Buddha v roce. V tu chvíli se Kašjapa usmál. Buddha pochopil, co se odehrálo, že právě v tu chvíli se otevřelo jeho žáku poznání, které nelze vyslovit slovy. A řekl to žákům. Ovšem, že žákům neřekl co bylo poznáno, neboť to se nedá popsat, jenom řekl, že to právě bylo jedním poznáno. To je vše. :)
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 12:01:44

Re: Různé pohledy na osvícení. Co je stejné?

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 13. čer 2014 7:52:53

Jana píše:PS: Bylo by možné, že tahle slova vyznačíš v tom textu třeba oranžově ?
světlo, záře, osvícení, prostor, transcendentní NIC


Oranžová barva na oněch vybraných slovech se mi nelíbí. Jedině bílá...
Návštěvník
 

Další

Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků