Duchovní cesta současného člověka

Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 14. úno 2013 11:11:10

Prezident Spojených států Reagan se kdysi vyjádřil o SSSR jako o říši zla. Nelze si snad ani představit hloubku morální degradace, která vznikla v SSSR pod vlivem antihumánní doktríny vládnoucí v zemi po celá desetiletí. Československo pocítilo tvrdý útlak KSČ až po druhé světové válce. Lidé v SSSR trpěli dvojnásob dlouho.
Stačí uvést fakt, že koncem 60. let SSSR byl po Maďarsku na druhém místě na světě v počtu sebevražd na 100 000 obyvatel. Jsou to tajné údaje, které byly známy pouze psychiatrům.
V KSSS platila směrnice: rozdělit lidi a postavit je proti sobě. Program KSSS směřoval k tomu, aby lidé byli k sobe navzájem netolerantní. Byl vytvořen nový otrokářský řád, kde lidé byli zbaveni všech práv (např. svobody projevu) a důsledkem toho byla naprostá absence lásky v zemi. V těchto podmínkách jsme v Leningrade na počátku 80. let začali duchovní práci, abychom probudili lásku mezi lidmi. V rámci možností jsme začali probouzet k životu přikázání Ježíše Krista. Tehdy jsme nemohli otevřené hlásat evangelium. Nemluvili jsme o Bohu ani o náboženství, ale začali jsme s lidmi provádět psychologické techniky, které probouzely srdečnou lásku. Lidé poznávali štěstí lásky. Používané techniky umožnily úspěšným adeptům poznat živého Boha. Po desítkách, v celých skupinách se nechávali pokřtít.
Když jsme vytvářeli program své školy, bylo naším cílem využít zkušeností všech dobrých duchovních škol světa k tomu, abychom v sobě uskutečnili lásku, kterou hlásal Ježíš Kristus. Různé psychologické techniky umožnily uvést do života Kristova přikázání o duchovním zdokonalování.
Nyní vám povím něco o technikách, které jsme používali, a potom si povíme o problémech bioenergetiky a léčitelství. Na závěr zodpovím vaše otázky.
Jaké je hlavní přikázání Nového zákona? “Buďte tedy dokonalí, jako je dokonalý váš nebeský Otec.” (Matouš 5,48) A co je dokonalost? Říkáme-li lidem: “Buďte dokonalí!”, stejné se nezmění. Je nutno zkonkretizovat význam slova dokonalost. Dokonalost můžeme rozdělit do tří hlavních aspektů: Láska, Moudrost, Síla.
Abychom se přiblížili k dokonalosti, o které mluvil Kristus, musíme na sobě pracovat ve všech třech aspektech. Z toho pramení tři pojetí práce v duchovních technikách a metodách.
Jsou to: eticky (na Východě jej nazývají karmajóga a bhaktijóga), intelektuální (džňánajóga) a psychoenergetický směr práce.
Zdokonalování žáků v kterékoliv duchovní škole musí jít bezpodmínečně v této následnosti. Znamená to rozvinout etické zdokonalování, potom intelektuální a nakonec psychoenergetické. Jestliže v člověku není rozvinuta láska, pak vidíme na spoustě příkladů, jak se mohou vědomosti nesprávné používat. Pravá moudrost se formuje pouze v tom případe, jestliže se vědomosti přidávají už k vybudované lásce. O to víc strádání a utrpení může způsobit člověk, který má sílu, ale nemá lásku a moudrost. Proto ještě jednou opakuji, že v každé duchovní škole je nutné začít nejprve láskou, potom vědomostmi a nakonec silou.
Co je to láska? Musíme si uvědomit, že existují dvě základní podoby lásky. Jisté chápete, že nemluvím o lásce v sexuálním slova smyslu. Je to jen dílčí aspekt lásky, který má právo na samostatnou existenci. Mluvím o lásce v tom smyslu, jak o ní mluvil Ježíš Kristus. Jsou známy pojmy “láska z rozumu” a “láska ze srdce”. Co je láska z rozumu? Přečteme-li si na příklad Nový zákon, naučíme se rozeznávat, co je správné a co špatné. Potom budeme jednat určitým způsobem, protože víme, že je správný a že jde o projev lásky. Tomu říkáme láska z rozumu; je velmi dobrá. Existuje nesrovnatelně hodnotnější druh lásky, láska ze srdce. Promluvme si o tom podrobněji. Abychom ještě lépe pochopili, co slovo láska znamená, vyjmenujeme si celou řadu jejích forem: srdečná láska, mateřský cit, sexuální projev, sebeobětování (které ve výrazné podobě demonstroval Ježíš). Je to láska k lidem, k celému živému světu, rostlinám, k celé Zemi, k celému vesmíru, láska k Bohu. Aby naše láska byla dokonalá, musíme se učit všem jejím podobám. Možná, že nejdůležitějším projevem lásky je soucit! Ne nadarmo v buddhismu láska dominuje právě v tomto významu. Nemíní se tím pláč kvůli cizí bolesti, ale aktivní soucítění. Je to neubližování všem živým tvorům, ale i aktivní pomoc lidem, kteří ještě plně nepochopili pravdu a nenašli pro sebe cestu seberealizace a duchovní spásy.
Nyní promluvím podrobněji o lásce ze srdce. Ve východních učeních se mluví o čakrách. Je to indické slovo. Číňané používají termínu, který překládáme slovem “pole”, což nejsou jednotlivé čakry, ale skupiny sousedících čaker.
Co je čakra? Je to především bioenergetický akumulátor, ale také rozvaděč bioenergie po orgánech, které se nacházejí v daném úseku těla. Můžeme ji také chápat jako studnu zasahující do hloubky mnohorozměrného světa vymezeného lidským organismem. Čakry, stejně jako některé meridiány, jsou reflexogenní zóny emocionálně volní sféry. Ponoříme-li koncentraci vědomí do některé z nich, pokaždé se zcela jistě dostaneme do přesně určeného psychického stavu. A tak všichni, kdo zvládli metodu vstupu do určité čakry, dostanou se do naprosto stejného psychického stavu. Čakry mají všichni lidé nezávisle na tom, jakou víru vyznávají. Mají je hinduisté, křesťané i muslimové. Lze jich využít k duchovnímu vývoji.
Dvě čakry v hlavě — sahasrára a ádžňa, zodpovídají za intelektuální proces. Obé musí být pročištěny, aby správné pracovala paměť i myšlení. Nejvýrazněji se to projevuje při práci s psychicky nemocnými dětmi. Prací s těmito dvěma čakrami může dojít k odstranění vážných psychických onemocnění.
Čakra višuddha se nachází ve spodní části krku a zodpovídá za citové vnímání toho, co nás obklopuje. Z harmonie okolního světa se můžeme naplno radovat a sladit se s ní jen tehdy, máme-li čakru višuddhu rozvinutou a čistou.
Rozvinutá čakra anáhata zaujímá celý hrudní koš a zodpovídá za srdečnou lásku. Na začátku duchovního vývoje člověka je to nejdůležitější čakra. Některé východní školy začínají pracovat s čakrami odspodu. Jsou to především školy šivaistického směru v hinduismu. Nepřikládají aspektu lásky takový význam a začínají s aspektem síly. Některé indické školy (např. škola Aurobinda Ghóši) začínají práci shora. V křesťanské praxi (a také v naší škole) věnujeme hlavní pozornost čakře anáhatě a lásce. Jsme přesvědčeni, že jestliže je tato čakra rozvinuta a člověk chce rozvíjet lásku, pak další duchovní vývoj probíhá bez chyb. Dostal jsem otázku: “Proč my křesťané máme začínat anáhatou?” Odpovědi je velmi jednoduchá. Viděl jsem římského papeže, když byl v Československu. Má výtečně rozvinutou anáhatu, má velmi výraznou srdečnou lásku k lidem. A navíc — práce s čakrou anáhatou patří k velmi mohutnému křesťanskému směru — pravoslaví. Bohužel však ke starému pravoslaví, ne k současnému. Tato metoda vznikla v Byzanci a lidé, kteří ji praktikovali, se nazývali hésychasté. Hésychasmus pochází od řeckého slova hésychie — ticho. Abychom se na své duchovní cestě správně rozvíjeli, musíme získat vnitřní ticho. Někteří toho dosahovali speciálními metodami, nebo tím, že se modlili. Používali anáhatu neboli duchovní srdce; uváděli do něho jméno Ježíše v nejrůznějších větách, např.: “Pane Ježíši Křiste, Synu boží, smiluj se nade mnou, hříšným.” Po létech praktikování této Ježíšovy modlitby najednou někteří pocítili proměnu. Modlitba se usadila v srdci a celý svět, který člověka obklopoval, se změnil, jako by jej viděli v růžovém světle. Člověk získal srdečnou lásku ke všemu a ke všem, k přátelům i nepřátelům. Najednou pochopil Kristovo přikázání o lásce k nepřátelům: “Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují...”(Matouš 5,44). Začal lehce plnit přikázání o lásce k lidem: “Miluj svého bližního jako sám sebe.” (Matouš 22,39) Současné pravoslaví vychází z předpokladu, že technika Ježíšovy modlitby je zapomenuta. Nemá prý tedy smysl ji praktikovat, protože ji přesně neznáme, a mohli bychom dojít k pokušení. Tuto metodu používají jen někteří mniši a ještě menší množství jich dosahuje úspěchu. Lze ho docílit při vědeckém přístupu po dvou až třech měsících tréninku.
Nyní se vraťme k ostatním čakrám. Manipúra se nachází v horní polovině břicha. Zodpovídá za to, jak je člověk energický. Abychom svou energii využívali při nejrůznějších příležitostech, ať už je to vědecká práce, duchovní praxe nebo fyzická práce, je třeba mít rozvinutou manipúru.
Čakra svádhišthána je ve spodní části břicha. Zodpovídá za reprodukční funkce člověka. To se týká jak úzce sexuální sféry vzájemného styku lidí, tak i procesu těhotenství. Přitom si musíme uvědomit, že naše zdraví je do značné míry závislé na stavu našich čaker. Lidé, kteří ovládají práci s čakrami, se mohou za pět minut cvičení zbavit těch nemocí, které je trápily po celá desetiletí a před nimiž stojí medicína bezradná. Člověk, který má schopnost léčit jiné lidi, může pouhým úderem do zad nemocného proti určité čakře odstranit nemoc, proti níž jiné metody neúčinkovaly.
Dolní čakra múladhára, mezi kostrčí a stydkou kostí, zodpovídá za sociálně psychologickou stabilitu člověka. Nemáme-li rozvinutou múladháru, býváme snadno zranitelní a unavitelní, protože múladhára je akumulátorem vší přebytečné energie v organismu. Tento náboj se nazývá krásným slovem kundaliní. Můžeme ho prostřednictvím speciálních metod použít k pročištění dalších čaker.
Práce s anáhatou, která je hlavním článkem na začátku naši duchovní praxe, přetváří nejen člověka samého, ale také k němu proměňuje vztah jiných lidí. Jestliže se člověk umí dívat na okolní svět z anáhaty, vyzařuje odpovídající bioenergetické pole lásky. Ostatní lidé začínají vědomě či nevědomě, bez znalosti těchto mechanismů, odpovídat na srdečnou lásku stejným citem. Uvedu jeden příklad, abyste se trochu pobavili. Jedna moje žákyně si mi kdysi postěžovala:
“Ty tady vykládáš o lásce ke všem, ale měl by sis zkusit milovat mého souseda z našeho komunálního bytu.” (Je to hodně pokojů bez koupelny s jedním záchodem pro všechny rodiny. Komunální byt je jedním z “úspěchů” komunismu.) “Jak ho mám milovat, když už se několik let ani nezdravíme? Potkáme-li se v kuchyni, snažíme se co nejrychleji zmizet.” A já jí říkám: “Zkus, až dnes večer přijdeš ze cvičení domů, začít směrem na pokoj souseda vyzařovat z anáhaty svou lásku.” (Jsou na to snadné psychotechniky.) “Příště mi ve cvičení povíš, jak to dopadlo.” A když příště přišla, nemohla se udržet smíchy. “Udělala jsem, co jsi mi radli, a druhý den ráno se setkám se sousedem v kuchyni a on mi říká: Poslechni, jak to, že se spolu ani nezdravíme? Zdravme se.”
Studenti, kteří s námi cvičili náš systém, mě prosili: “Nauč nás dělat zkoušky, abychom nepropadali.” “Dívejte se na zkoušejícího z anáhaty, když budete odpovídat,” říkal jsem jim. A oni potom s nadšením vyprávěli, jak jim učitel sám všechno řekl a potom jim dal jedničku. Proč se tak děje? Musíte se vžít do situace zkoušejícího. Vždyť je to nešťastný člověk. Přicházejí k němu desítky studentů a všichni se třesou strachy a napětím a nabíjejí zkoušejícího touto nepříjemnou energií. Pro zkoušejícího je velmi těžké zvládnout situaci, jestliže sám nepoužívá techniky psychické autoregulace. Najednou k němu přijde student, který se na něho dívá z anáhaty. Učitel se náhle cítí dobře, je mu se studentem příjemné, odpočívá. Zapomíná, jestli student něco umí nebo ne. Jak by mohl ublížit příjemnému člověku a dát mu dvojku místo jedničky?
Indický filozof Patandžali kdysi před tisíciletími vytvořil zásadní schéma výuky žáku v duchovních školách. Toto schéma si udrželo svůj význam do současnosti. Ukázalo se, že je naprosto správné. Je možno je doplnit, ale ne změnit. Výuka žáků začíná etickými principy. První dva stupně se nazývají JAMA a NIJAMA. Jama obsahuje 5 omezení:
1. Ahinsa (nehasili, neubližování)
2. Satja (nelhaní, pravdivost)
3. Astéja (nezcizování, čestnost)
4. Aparigraha (nehrabivost)
5. Brahmačarja (kontrola nad svými přáními a vášněmi)
Nijama uvádí 5 doporučení:
1. Šauča (čistota)
2. Santóša (spokojenost)
3. Tapas (vnitrní kázeň)
4. Svádhjája (pochopení smyslu života)
5. Íšvara pranidhána (vyznávání osobního Boha a studium Písma)
Třetí stupeň Patandžaliho systému se nazývá ÁSANA. Realizuje se prostřednictvím hathajógy. V Indii k tomuto stupni nepouštějí žáky, kteří nesplňují požadavky jamy a nijamy. Tohoto stupně je možno také dosáhnout jinými technikami práce s tělem, které byly vypracovány na příklad v Číně.
Čtvrtý stupeň je PRÁNÁJÁMA — práce s energií. Pohyb energie v organismu se spouští prostřednictvím dechových cviků. Dochází k očistě meridiánů, rozvoji kanálků, které vedou organismem, a také se pročišťují čakry.
Následuje PRATJAHÁRA. Jde o práci s myslí a o umění mysl zastavit. To je podmínka pro práci s vědomím. Co chápeme pod pojmem vědomí? V ateistické vědě bývá často mysl s vědomím ztotožňována, ačkoli jsou to protikladné pojmy. Mysl kuje myšlenky, kdežto vědomí je energie, která má schopnost sebeuvědomění. Tato energie, i když se oddělí od těla, je schopna myšlení a paměti. Vědomí je sám člověk. Mezi věřícími je rozšířena představa diády — člověk a jeho duše. Existuje však jiná diáda — člověk a jeho tělo. Vědomí je vlastně člověk, který se vtěluje do svého těla, aby prošel určitou etapou svého vývoje. Abychom mohli pracovat s vědomím, musíme zastavit mysl. Pokud je člověk v těle, může pracovat buď mysl, nebo vědomí.
Až člověk zvládne tento úkol, může přistoupit k dalšímu stupni, který se nazývá DHÁRANA — koncentrace. Je to práce s obrazovými představami (v tibetské józe se používá slovo vizualizace).
Stupeň DHJÁNA — meditace — představuje práci s vědomím. Zpočátku se naučíme vytvářet obrazy a potom je naplníme svým vědomím.
Kdo si osvojil meditaci, může se dostat do stupně SAMÁDHI, posledního, osmého stupně podle Patandžaliho systému. Slovo samádhi má dva významy. Označuje jednak emocionální stav, ale také znamená obrovský stupeň, ve kterém je nutno projít velkým množstvím stadií.
Promluvme si o samádhi, ale ne v tom smyslu, jak o něm mluví ti, kdo provozují hathajógu. Hathajógou pravého samadhi dosáhnout nelze. Hathajóga je stupeň, který člověka k józe připravuje. Hathajóga neodpovídá slovu jóga. Jóga znamená splynutí člověka s Bohem. K tomuto cíli nás může přivést rádžajóga a následující stupeň, který nazýváme buddhijóga — jóga vědomí. Tento termín můžeme najít v Bhagavadgítě. Je velmi málo znám a používán. Je to příliš vážná práce a málokteré duchovní školy docházejí k této úrovni. Dosáhla jí na příklad škola Jóganandy v Indii, tyto metody znal Rajneesh, který nedávno odešel z tohoto světa, používaly jich mnohé tibetské školy. V Tibetu se tento stupeň nazývá jóga přenosu vědomí. Možná, že dřive byly takové školy v Číně, ale já o nich nevím. Taková škola byla také celkem nedávno v Mexiku. Je popsána v pracích Carlose Castanedy. Jde o školu Juana Matuse, kde se tento stupeň nazýval uměním vědomí. Ale o tom později.
Samádhi je stav, kterého lze dosáhnout, když se člověk pohrouží prostřednictvím metod rádžajógy do nejvyššího prostorového rozměru mnohorozměrného vesmíru. Prostor je skutečně mnohorozměrný. Není to jenom matematická fantazie.
Abychom mohli mnohorozměrnost lépe pochopit, uvedeme příklad z fyzické oblasti, představme si akvárium s vodou a s rybičkami. Voda, sklo a těla ryb je ten nejhrubší fyzický plán. Ale v témž akváriu je například světlo, gravitační pole, neutrinová pole a pod. Přitom všechna tato pole na sebe navzájem málo působí. Totéž se děje i ve skutečném mnohorozměrném vesmíru. Když nejhlubší úrovně projevují vliv na fyzickou úroveň a je to viditelné, nazývají lidé tyto jevy zázraky. A tak v největší hloubce mnohorozměrného vesmíru existuje vědomí Boha-Stvořitele, nebeského Otce, hlavního Učitele, Cíle. Je to příbytek boží, o kterém se mluví v Novém zákoně. Dosáhne-li člověk speciálními metodami nejvyššího prostorového rozměru a dotkne se vědomí Boha-Otce, pociťuje v tu chvíli blaho, které je nesrovnatelné s jakýmkoliv pozemským blahem.
Abychom lépe pochopili podstatu evoluce a svého místa ve vesmíru, musíme si promluvit o významu slova Bůh. Nebudeme dnes mluvit o pohanských bozích, které nazýváme duchy. V monoteistickém smyslu má slovo Bůh dva významy. Je to Otec nebeský, Učitel, Cíl, Stvořitel. Ale představuje také Stvořitele, který ze sebe vytvořil projevený svět jako jednotnou existenci se svým stvořením. V tomto smyslu se Bůh nazývá Absolutno (anglicky the Universe). Naše úsilí musí být nasměrováno na Boha-Otce, Boha-Stvořitele a konečným výsledkem je splynutí s ním. To odpovídá učení Ježíše, o témž mluvil apoštol Tomáš ve svém apokryfickém evangeliu “Kniha pro dokonalé.” Říká, že dokonalosti člověk dosáhne, když bude vládnout s Pánem a stane se jedno s ním: “A on bude jedno s vámi od nynějška a navěky věku.” Krišna v Bhagavadgítě řekl: “Ponoř své vědomí do Mě a budeš pak žít ve Mně.” A to je konečný cíl — smysl lidského života.
Proč tak často připomínám Bhagavadgítu? Je to božská indická práce, která sehrála pro tu oblast zeměkoule stejnou roli jako Nový zákon pro naši oblast. Tak jako kdysi v Judei byl Starý zákon vystřídán učením o lásce — Novým zákonem, v Indii přišlo po pohanské tradici starých véd Krišnovo učení o lásce — bhakti.
Smysluplný život znamená jít po cestě, na níž začneme Láskou, následuje rozvíjení Moudrosti a nakonec psychoenergetické Síly.
Ještě k lásce. Proč je tak potřebná? Je třeba se naučit milovat Boha-Otce, jak říkal Ježíš i Krišna. Láska je ten mechanismus, který spojuje lidi mezi sebou, spojuje člověka s Bohem. Spojit se s ním nelze jinak než prostřednictvím lásky. Musíme se do něho zamilovat tak, jak to bývá v případech sexuální vášně na Zemi. Ale jak se máme naučit milovat Boha, kterého nevidíme? Ježíš i Krišna podali vysvětlení. Říkali, že je třeba nejprve rozvinout emocionální centrum, orgán lásky. Je to anáhata — duchovní srdce. A teprve až má člověk rozvinutou lásku, je schopen se zamilovat do Boha.
Ježíš učil, že se nejdříve musíme naučit milovat všechny lidi bez rozdílu národností a bez ohledu na to, jak se k nám chovají, zda jsou to přátelé nebo nepřátelé. Tomu je věnován celý Nový zákon. Krišna říká totéž v Bhagavadgítě. Abychom se naučili milovat Íšvaru (Boha-Otce), musíme se nejprve naučit milovat jiné, nám bližší, projevy Boha: na příklad, vůni předjaří, světlo slunce a měsíce, všechno to nejlepší, co je v lidech atd.
Nyní se vrátíme k samádhi. Po dosažení tohoto stavu následuje velmi důležitá etapa, o které mnohé školy nic nevědí. Je to redistribuce vědomí dolů po vertikále těla. Probíhá tzv. formování spodního pole (viz knihu Carlose Castanedy The Talks of Power). Kdo prošel touto etapou, je schopen dosáhnout stavu nirvány. Pro mnoho lidí se nirvána,jeví jako strop, kterým musíme projít na druhou stranu a tím končí náš vývoj. Ve skutečnosti tomu tak není. I nirvána představuje mnoho stupňů, kterými lze projít v buddhijóze. Nirvána je určitý meditativní stav, stav vědomí rozlitého do nejvyššího prostorového rozměru s možností dívat se odtud na fyzický svět. Ale to je teprve začátek, po němž následuje etapa krystalizace, vypěstování masy vědomí v nejvyšším prostorovém rozměru. Poté přichází stav nirodhi, což znamená osvojení totální reciprocity (úplné protikladnosti). Bývá také nazýván jako stav “ne já”. Člověk plně ztrácí svůj egocentrismus (sobectví), své ego. Dalším stupněm osvojení nirvány je mukti neboli mókša, osvobození od vší pozemské připoutanosti.
Na cestě nejvyšších stupňů jógy máme reálnou možnost poznat všechny tři aspekty Boha — Otce, Syna a Ducha svatého. Po absolvování všech těchto stupňů je možno splynout s Otcem nebeským. To ovšem neznamená, že bychom se měli nějak zvětšovat a přiblížit se tak Bohu; to jsou naivní fantazie. Splynout s Bohem neznamená stát se rovným Bohu, ale vlastně mizet, odstranit své ego. Proto od samého počátku cesty musíme cílevědomě bojovat se svým sobectvím a s růstem představ o svém významu zde na Zemi. Naopak, člověk musí představu o svém vlastním významu zcela vyloučit. A jen to mu zabezpečí nepochybný pokrok. Mnohé školy okultismu a magie jdou úplně opačným směrem. Pokud člověk má své přebujelé “Já”, vůbec nepotřebuje Boha. V nejlepším případě je Bůh ve vztahu k němu něco vnějšího. Zmizí-li však naše já a zůstane pouze Bůh, potom teprve probíhá skutečné splynutí s ním.
Nyní prodělává Československo radostné období, kdy je opouštějí sovětští okupanti. Dej Bože, aby to brzy skončilo. Ale jsou dva druhy osvobození — vnější a vnitřní. Nejvyšší smetánka Komunistické strany Sovětského svazu vytvořila takové peklo, že mnozí lidé degradovali. A degradovali tak, že bude hodné dlouho trvat, než Rusko přestane být říší zla.
Ale jiné tyto podmínky přiměly k tomu, že ujeli z vlasti a druzí se zase obrátili od pozemského utrpení k Bohu. Kdyby byl na Zemi ráj, lidé by se nesnažili hledat řešení a zdokonalovat se, nevyvíjeli by úsilí. A proto Bůh dopouští, aby byly na Zemi pekelné podmínky i války, aby se vývoj lidí urychlil. Podařilo se nám v těchto podmínkách vydržet a překonat je prostřednictvím vnitřního osvobození. Metodika, kterou Bůh dal úzké skupině lidí včetně mne, se ukázala vhodná pro široký okruh lidí. Žertem mohu říci, že jsme začali přestavbu dřív než Gorbačov. Tisíce lidí prodělalo vnitřní proměnu už před příchodem Gorbačova. A to také ovlivnilo, i když v malé míře, zavedení přestavby v Leningradě. Už v roce 1983 se nám podařilo v těžkých podmínkách publikovat své metodologické názory v řadě knih, které byly v SSSR dobře přijaty těmi, kdo hledali duchovní osvobození. Nyní se naše metodika používá v řadě měst Sovětského svazu. Pořádáme kursy i v bojující Litvě a v Polsku.http://duchovnicesta.swami-center.org/page_3.shtml
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 22. úno 2013 9:58:20

Jsou dnešní lidé z hlediska duchovnosti na tom líp nebo hůř, než byli dřív?
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod teonik » pon 25. úno 2013 6:58:39

než kdy dřív?

vývojová spirála vykazuje pokles a vzestup..
a lidstvo je ted zhruba myslím někde na dně,či těsně za nejnižším bodem

jsme tedy na tom mnohem hůř než řekněme před 5000 lety ale zase líp než před 100 lety...
.....................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. úno 2013 8:28:17

teonik píše:a lidstvo je ted zhruba myslím někde na dně,či těsně za nejnižším bodem

jsme tedy na tom mnohem hůř než řekněme před 5000 lety ale zase líp než před 100 lety...

v čem jsme na tom hůř a líp? ve kvalitě života?
Podle čeho usuzuješ, že hůř než před 5000 lety a co je lepší než před sto lety?
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod teonik » pon 25. úno 2013 8:40:21

podle čeho usuzuji?
je to jen tušení získané studiem a meditacemi

v čem sme na tom hůř a v čem líp?
za hlavní považuji pokrok v poznání sama sebe,takže má předešlá výpověd se týkala tohoto aspektu

...................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. úno 2013 9:44:19

před 5000 lety věděl člověk lépe než dnes kým je a před sto lety to věděl hůře než dneska? můžeš tuhle domněnku vysvětlit?
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod rosada » pon 25. úno 2013 10:24:10

teonik píše:vývojová spirála vykazuje pokles a vzestup..
.....................

A myslíš, že ta spirála je vodorovně, nebo její osa aspoň trochu stoupá?
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. úno 2013 10:25:58

Návštěvník píše:před 5000 lety věděl člověk lépe než dnes kým je a před sto lety to věděl hůře než dneska? můžeš tuhle domněnku vysvětlit?

Přd 5000lety tu ještě létaly vinámy, pak umění létat zaniklo na dlouhou dobu. A vrátilo se až nedávno s balony, vzducholoděmi, letadly, raketoplány.
V době mezi tím lidé létali jen ve svých snech a to bylo málo pro to, aby lidstvo na tom bylo líp
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod teonik » pon 25. úno 2013 10:58:39

nejsem žádný odborník na pokrok lidstva,taktak se orientuji ve svém vlastní

číslo 5000 jsem hodil proto,že v té době začal nástup patriarchátu,který ač nemusel,začal Poznání brzdit...od té doby tedy myslím,že začal pokles..až do docela nedávné doby...a že jsme za minimem je patrno na celosvětovém a celospolečenském dění,nejen v esoterice..proto tedy to číslo 100

co se týče otázky Ros,promítnout vývoj do prosté křivky,at už i třeba prostorové,je dost velké zjednodušení...ale můžu říct,že ano,že věřím v rostoucí trend v otázkách Poznání

úvahy o tom,jak probíhal a probíhá vývoj,nejsou zbytečné,neb z minulého lze uvažovat o budoucím a z vývoje svého života zas uvažovat o vývoji celého lidstva...vše je propletené a souvisící,jen vyhmátnout tu správnou souvislost
................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. úno 2013 11:21:43

teonik píše:číslo 5000 jsem hodil proto,že v té době začal nástup patriarchátu,

ZAJÍMAVÁ MYŠLENKA, MŮŽEŠ VYSVĚTLIT PROČ PATRIARCHÁT ZNAMENÁ SNÍŽENÍ ÚROVNĚ SEBEPOZNÁNÍ?
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod teonik » pon 25. úno 2013 12:43:13

patriarchát nastolil vládu levé hemisféry-potažno okleštil ještě více lidskou mysl---do logické kauzální lineární a polární struktury...s honbou za zákony a pravidly toho jediného pravého boha..a s potíráním jinověrců...

fluidní a fraktální nelineární mnohost a pestrost--svoboda myšlení--intuitivnost...to vše bylo potlačeno a shořelo na hranicích..a to je právě ta část naší lidské mysli,která je mostem s myšlením vyšším...a to je právě to,co dnes a možná už 100let ožívá a budí se k životu-k Životu!!!

.................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 25. úno 2013 13:52:15

:yes:
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod teonik » pon 25. úno 2013 15:12:24

:)
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod nop » čtv 25. dub 2013 11:34:46

teonik píše:patriarchát nastolil vládu levé hemisféry-potažno okleštil ještě více lidskou mysl---do logické kauzální lineární a polární struktury...s honbou za zákony a pravidly toho jediného pravého boha..a s potíráním jinověrců...
fluidní a fraktální nelineární mnohost a pestrost--svoboda myšlení--intuitivnost...to vše bylo potlačeno a shořelo na hranicích..a to je právě ta část naší lidské mysli,která je mostem s myšlením vyšším...a to je právě to,co dnes a možná už 100let ožívá a budí se k životu-k Životu!!!
.................

Ta nesnášenlivost co popisuješ je výplodem jednoho národa. Do křesťanství to bylo převzaté a potom to z něho převzali barbaři ze severu Evropy.
Jinde to není a nebylo. V Indii si můžeš věřit co chceš. Jinak by i Buddha měl potíže, ale on je neměl, nikdo se mu neprotivil, ani Mahavirovi, Patandžálimu, Šankarovi a ostatním.
Při sčítání lidu v Japonsku vychází v náboženství vždy více než 100 procent věřících, obvykle 130 procent. Mnozí buddhisté věří také na šintó, japonské původní náboženství, navštěvují svatyně a obřady, tedy hlásí se k buddhismu i k šintó. To je u nás nemyslitelné. Buď jsi to nebo to.
Tam můžeš myslet co chceš a žádná náboženská cenzura není. U nás je v něčem podobné tak zvané ekumenické křesťanství, kde z nich každý sedí ve své církvi, ale navštěvuje a uznává i jiné křesťanské církve. Odvolávají se na to, že Ježíš je jen jeden.
Výjimkou je pozoruhodný stav v politice na Slovensku, tam můžeš být členem současně ve více politických stranách.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod teonik » čtv 25. dub 2013 12:31:09

to,co sem popisoval,je takřka celosvětová záležitost...už tisíce let

podívej se na postavení žen ve světě,na "pravorukost" celé civilizace,na touhu po zákonech a řádech...

je to globální...

že se sem tam najdou vyjímky je ok

a také:toto rozložení sil končí a nastanou(či už nastávají) změny...možná to vybočí do druhého extremu--a nastane "levorukost" a možná už konečně spolupráce všech..."rukou" i "nohou" a celého těla vůbec...

....................................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 07. čer 2016 19:28:10

10. Žít v Pravdě a nesoudit

1. Kéž všechno, co mluvíš, je tím, co cítíš. Najdi Pravdu ve jménu Lásky, neskrývej však za její jméno lež. Láska neví, co znamená lhát z milosti, neboť sama je milosrdenstvím Pravdy.

2. Kéž bys přiznal viny přede mnou, sebou i lidmi, před vším, co je tvým domem na zemi. Neboť malí se stanou velkými a ty poznáš, že není viny, kde já jsem. Hřích mne dělí od těch, kteří mne nepoznali. Vždyť v Pravdě je Jednost. Hřích je v mysli, ale v Srdci je Láska, která je Pravdou.

3. Nedělej nic z povinnosti k Lásce, abys nebyl jen tím, který kalí vodu v domnění, že pracuje. Kdo hledá povinnost v Lásce, neví, kdo jsem. Pouze ze strachu před pánem svou hřivnu zakopal. Svoboda je Životem Pravdy. Povinnost je lež.[1] Kéž mezi vás vstoupí Láska, ne tváří a slov[2], ale Srdce. Nesoudím noc. Vím, že je dobrá stejně jako úsvit. Kdyby nebyla noc, nikdy by pro tebe nevyšlo slunce.

Máš tolik Světla, jak daleko jsi na své Cestě. A přece tvým Světlem je všechen Život, jediné Světlo Pravdy. V tom je však Cesta, že se učíš to vidět.

4. Nechtěj den dřív, než se naplní jeho čas. Unavené Srdce, které vzbudíš ze snu, je jako ptáče vyhozené z hnízda. Nerozletí se. Všichni tví bratři jsou dobří a ty je takovými uvidíš, budeš-li sám dobrý. Soudíš-li je, soudíš sám sebe. Pamatuj na to.

Nikdo ti neubližuje, jen ty sobě vynášíš rozsudek. Přestaň se soudit, pusť sebe na Svobodu, abys skutečně viděl Krásu a Radost. Kéž miluješ sebe sama jako Lásku, kéž poznáš, že tvá Svoboda je Láska a rozliješ ji mezi své bratry. Je psáno: Miluj bližního svého jako sebe sama.

5. Čistí i špinaví jsou si přede mnou rovni. Kdo soudí, jak může myslet, že zná Pravdu? Poznávejte Pravdu, abyste milovali. Milujte a Pravda je ve vás. Chceš-li jít za mnou, žij v Pravdě se svým Srdcem. Odhal své špinavé a unavené nohy přede mnou. Já se neodvrátím, neodvracej se ani ty před sebou, ale usvědči tmu, která se zdála, ale není tvá. Umyj se ze lži skrze mne. Já přicházím umývat nohy těm, kteří mne následují. Miluj sebe sama, abys dokázal milovat druhé a poznáš mne jako já znám tvé Srdce. Vždyť jsi Srdce z mého Srdce.

6. Žij v Pravdě a poznávej své nitro. Kdo nežije v Pravdě, obviňuje druhé ze lži. Sám však neví, odkud přichází a kam jde. Kdo nezná sám sebe, nemůže mne následovat, protože můj dům je uprostřed toho, co nezná.

7. Ten, koho soudíš za slabost, je Ježíš padající pod křížem. Neplivej na jeho tvář. Miluje tě.

8. Soud je kámen vrhající tě do moře. Shoď jej a pojď za mnou. Dnes soudíš Jidáše. Můj bratr však nepřichází zrazovat, ale podat ti vodu. Kéž bys poznal Srdcem alespoň zrnko Jidášova daru. Pro Krista, který je v Jidáši veden na Golgotu, uměl jako Jidáš svou tvář pomazat bahnem. Ten, který JE, je Životem v Jednosti obou. Vždyť Dobré, často slepé oči vidí jako zlé. Kdo mne zná, zná mne i v bahně, neboť tam jsem. V každém souzeném jsem obětován. V každém souzeném soudím své soudce.

9. Pravda je široká, jak často ten, koho nenávidíš, činí pro tebe více než ten, koho ctíš. A přece já jsem to, kdo ve všech přichází a všichni jsou pro tebe ze mne. Je krásné ukázat ti Světlo, které ukrýváš, zrcadlem čistých.

Je velké ukázat ti Moudrost, kterou máš i ty, v zrcadle Učitelů. Těžké je však ti ukázat tmu. Kéž bys v těch, kteří vzbuzují tvé emoce zloby a soudu, pochopil dar poznat sebe sama. Neuvidíš-li svoji tmu, nepoznáš Světlo. Proto Jidáš přichází vždy s Ježíšem a spolu je tvým jedním učitelem.

10. Nesuď Jidáše, neboť on je pro tebe darem poznat Ježíše Krále. Souzením Jidáše jsi již nyní odsoudil Krista v sobě. Přiznej, že i tvé jméno je Jidáš a v Kristu poznáš svou velikost. I ty zrazuješ Ježíše, kterého hledáš. A já jsem slib tvého návratu, neboť to vše je Zákon Cesty.

11. Chceš-li jít za mnou, odsuď lež a odsuď soud. Neboť soud není ničím než lží.

[1] Povinnost člověka zbavuje psychicky odpovědnosti za svůj čin. A tady je malér. Zatímco povinnost je pasivní, ačkoliv se tváří jako plná aktivity. Je to aktivita vynucovaná a tudíž pasivita. Odpovědnost je dobrovolná a plně aktivní.

[2] Láska tváří a slov = slušnost.

Žuch
Návštěvník
 

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod arikiran » stř 08. čer 2016 7:51:20

ahoj Jani, dobře, že se to vlákno dostalo zas na přetřes...
aspon sem si moh přečíst své staré odpovědi, a to bych neřek, jak sem v 2013 už pěkně odpovídal
zdarec
........
ještě k nadpisu:
Duchovní cesta současného člověka..tj myslím mě...je dost těžká....
nota bene že o ostatních nevím nic
.............
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Duchovní cesta současného člověka

Nový příspěvekod vostálník » pát 10. čer 2016 23:10:58

Návštěvník píše:Jsou dnešní lidé z hlediska duchovnosti na tom líp nebo hůř, než byli dřív?


Furt stejní blbci,

které podobně jako zvířata ovládá vůle, touhy a pudy...

Jsou jako ty krávy a volové, jen spatří zelenou trávu, už se za ní ženou hlava nehlava

a někteří tomu dokonce říkaj i duchovno...
vostálník
 


Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků