Rozhovory s Eduardem Tomášem

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 11:20:33

Jana píše:
Návštěvník píše:
Bolest a utrpení jsou základní složky života.

I Mooji to tak vidí:


Všichni realizovaní to vidí, proto všechny ty promluvy, všechny ty duchovní texty, proto tyhle stránky plné promluv probuzených, protože soucit a láska pomáhá najít cestu z života, ve kterém je utrpení prožíváno jako realita k nalezení Božího království, Nirvány, trvalému štěstí pravého Já. Je jedno, jak se to nazve, je to stále totéž.


Celé Buddhovo učení je o vysvobození bytostí z utrpení.


Oni ti říkají, že utrpení je cesta k uskutečnení Boha a ty to zatvrzele popíráš. :D
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 11:29:05

Návštěvník píše:
Jana píše:Miroslave, mým poznáním je přesně to, co říká o Božím království Eduard Tomáš, že je klidem a trvalým štěstím, čím taky jiným, že ano.



Pořád nechápeš:

Ale jakmile si řekneš "ted je poznávám", je konec poznávání.

Prostě se jen domníváš, že poznáváš.

Vypadá to, že ostatním tady je to jasné, jen tobě ne.



Péťo, je to legrace, jak se dá slovíčkařit. :D

Samo sebou, že tu je poznání bez poznávajícího, ať už jde o cokoliv.

Je tady zvyk mluvit v první osobě.

Ale nic si z toho nedělej.

Taky mě zaujalo, jak Trungpa říká: "To je to, co chci, abyste řekl."

A před ním Krišnamurti říká: "…a já chci vědět, proč je tam nepořádek. Nechci hledat řád. Pak přivolám všechny guruy a celou partu. (Smích) Nechci pořádek. Chci jen zjistit, proč je v životě člověka takový chaos a nepořádek."

No a chtění a nechtění je, jak známo, to, co je mimo osvobození.

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7622
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 11:29:34

Návštěvník píše:
Jana píše:

Všichni realizovaní to vidí, proto všechny ty promluvy, všechny ty duchovní texty, proto tyhle stránky plné promluv probuzených, protože soucit a láska pomáhá najít cestu z života, ve kterém je utrpení prožíváno jako realita k nalezení Božího království, Nirvány, trvalému štěstí pravého Já. Je jedno, jak se to nazve, je to stále totéž.


Celé Buddhovo učení je o vysvobození bytostí z utrpení.


Oni ti říkají, že utrpení je cesta k uskutečnení Boha a ty to zatvrzele popíráš. :D


P.S.

Mooji: Bolest a utrpení jsou základní složky života. Musí tam být, protože vytvářejí a podporují evoluci. Potěšení samo o sobě nepodporuje sebepozorování. Obtížné a náročné situace v nás spouští více reflexních a meditativních vlastností.


Eduard Tomáš: Protože každý tzv. nesnáz prohlubuje touhu po Pravdě a tím i duchovní prozírání. Nehněvám se proto na nikoho, kdo se o moje životní nepříjemnosti zasloužil, naopak jim děkuji.


Ramana: Utrpení je cesta k uskutečnění Boha.


......
K pochopení je zřejmě potřeba přestat vidět utrpení jako něco negativního, jako něco, co nesmí existovat.
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 11:31:20

Návštěvník píše:
Jana píše:
Všichni realizovaní to vidí, proto všechny ty promluvy, všechny ty duchovní texty, proto tyhle stránky plné promluv probuzených, protože soucit a láska pomáhá najít cestu z života, ve kterém je utrpení prožíváno jako realita k nalezení Božího království, Nirvány, trvalému štěstí pravého Já. Je jedno, jak se to nazve, je to stále totéž.


Celé Buddhovo učení je o vysvobození bytostí z utrpení.


Oni ti říkají, že utrpení je cesta k uskutečnení Boha a ty to zatvrzele popíráš. :D


Ale vůbec ne.

Jenom, jakmile se dojde po té cestě do Božího království, veškeré utrpení z prožívání zmizí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7622
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 11:32:31

Návštěvník píše:Chögyam Trungpa: "...stojí to za námahu, protože se nakonec ocitneme ve společnosti osvícených, kteří „jdou od blaženosti k blaženosti“,

zatímco samsáričtí lidé jdou "od utrpení k utrpení."
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7622
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 11:33:07

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:Miroslave, mým poznáním je přesně to, co říká o Božím království Eduard Tomáš, že je klidem a trvalým štěstím, čím taky jiným, že ano.



Pořád nechápeš:

Ale jakmile si řekneš "ted je poznávám", je konec poznávání.

Prostě se jen domníváš, že poznáváš.

Vypadá to, že ostatním tady je to jasné, jen tobě ne.



Péťo, je to legrace, jak se dá slovíčkařit. :D



V tomto případě nejde o slovíčkaření, Jani.

Pořád nechápeš, že je to za slovy - tak jaképak slovíčkaření. :)
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 11:34:47

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:
Všichni realizovaní to vidí, proto všechny ty promluvy, všechny ty duchovní texty, proto tyhle stránky plné promluv probuzených, protože soucit a láska pomáhá najít cestu z života, ve kterém je utrpení prožíváno jako realita k nalezení Božího království, Nirvány, trvalému štěstí pravého Já. Je jedno, jak se to nazve, je to stále totéž.


Celé Buddhovo učení je o vysvobození bytostí z utrpení.


Oni ti říkají, že utrpení je cesta k uskutečnení Boha a ty to zatvrzele popíráš. :D


Ale vůbec ne.

Jenom, jakmile se dojde po té cestě do Božího království, veškeré utrpení z prožívání zmizí.


Takže už chápeš, že utrpení je cesta k uskutečnění Boha?
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 11:46:53

Návštěvník píše:

Takže už chápeš, že utrpení je cesta k uskutečnění Boha?


To, že píšu, že s osvobozením od připoutanosti k mysli a tělu, tedy s nalezením Božího království prožívání utrpení fakticky přestane existovat, neznamená, že v nevědomosti, kdy se hledá Bůh, který tím vším už je, se utrpení neprožívá.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7622
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 11:52:45

miroslav píše:
Slova jsou slova. Stejné duchovní pojmy mají různý význam pro různé stupně poznání. Každý v nich poznává to svoje - svoji zkušenost a představy.

Třeba pojem štěstí. Jak říká v tomto smyslu zen - "Největší štěstí není štěstí" - to je vysvětlení pro takové, jako jsi ty.
Stejně tak pojem klid. Čeho klid? Klid například toho tvého neustálého utvrzování se ve štěstí.
Klid v duchovním smyslu neznamená nehybnost, že se nic neděje, ale že ty jsi v tom mrtvá - tvoje ego. To neznamená, že zmizí i individualita, jen zmizí to lpění na individualitě (včetně jejího popírání), neustálé řešení duchovních textů, názorů atd. které tady provozuješ. Ta potřeba správnosti, kterou trpíš také zmizí. Prostě se tvoje individualita od těchto nejrůznějších psychologických potřeb sebepotvrzování a sebeobrany osvobodí.

Už jsem ti psal, že Mistři většinou mluví v pojmech pro začátečníky, vyprávějí pohádky pro začátečníky. Pokročilí většinou mají již přímý kontakt s Mistrem, který je neučí už vyprávěním, ale přímými společnou meditací, pokyny a vlastním příkladem v běžném životě.


Tady ti to, Jani, Miroslav, dobře vysvětluje.
:)
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 11:54:21

Jana píše:
Návštěvník píše:

Takže už chápeš, že utrpení je cesta k uskutečnění Boha?


To, že píšu, že s osvobozením od připoutanosti .....


Takže nechápeš.

:)
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 12:02:36

Pedriito píše:Nezvu to iluzí jako mnozí osvícenci, rádi zapomínají jaké utrpení jim otevřelo oči. ..


Spíš to utrpení, které by jim otevřelo oči, se ještě nepřihodilo....
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 12:06:45

Můj Mistr říká, "láska je váš vnitřní Guru".. Ale neříká jen toto. Tak jako Mooji neříká jen, co je zde k slyšení. A další. Ani Ježíš nemluvil jednotvárně...
Tajemství ožívá ve slovech Mistrů, ale jak to vyjevit tak rozmanitým osobnostem, s rozmanitými osudy, jejihž odrazem je ta jejich mysl, všekterak zobsahovaná? Jeden chce znát detail, druhý hledá štěstí, další odevzdat se Bohu, spočinout u chodidel.. nalézt Mistra uvnitř.. pozvednout duchovní sílu.. nalézt a darovat.. jen být. Každý slyší, jen co slyšet může, co mu osudový sluch dovolí (a nikdy to není málo). Tak jako jeden obraz mnoho párů očí vidí jinak, jiný cit pro barvy, jiné symboly.. Tak i píseň. Život...
Pedriito
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod miroslav » pon 04. zář 2023 12:13:26

Jana píše:Miroslave, mým poznáním je přesně to, co říká o Božím království Eduard Tomáš, že je klidem a trvalým štěstím, čím taky jiným, že ano.

Možná si představuješ, že Boží království, které je klidem a štěstím, je jen pro začátečníky. Ty jakožto pokročilý poznáváš, že "Největší štěstí není štěstí", což buď bude jiné království, které není to Boží, o kterém mluvil Eduard Tomáš, nebo to bude úplně něco jiného.

Nejlepší pro hlubší porozumění by bylo, kdybys tuhle větu: "Největší štěstí není štěstí"“ sem dal v širším kontextu s odkazem, odkud pochází.

Může také třeba pocházet od zhrzeného duchovňáka, který si tím, že nenalézá osvobozující štěstí, si potvrzuje alespoň svou vysokou duchovní úroveň.

Může to být i jinak. V každém případě, jestli taková zenová moudrost existuje, tak nebude problém sem dát odkaz, uvést zdroj. Díky.


No vidíš. Vůbec nic jsi z toho, co jsem ti napsal nepochopila, tak se nediv, že se do nějakého vysvětlování tobě nehrnu. Není to nedostatek odvahy ale nedostatek naděje na tvé pochopení.
Pochopení není v žádné knize světa, je ve vás.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3825
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod dodo » pon 04. zář 2023 12:28:33

Návštěvník píše:Takže už chápeš, že utrpení je cesta k uskutečnění Boha?


Podľa teba zrejme niečo také, ako keď sa istý blázon zámerne a stále dookola udieral po prste kladivom.

Keď sa ho opýtali prečo to robí, že to musí predsa strašne bolieť, odpovedal:

„Oj bolí to a veľmi, ale aká je to potom úľava, keď to bolieť prestáva...“
dodo
 
Příspěvky: 757
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod dodo » pon 04. zář 2023 12:37:34

miroslav píše:
No vidíš. Vůbec nic jsi z toho, co jsem ti napsal nepochopila, tak se nediv, že se do nějakého vysvětlování tobě nehrnu. Není to nedostatek odvahy ale nedostatek naděje na tvé pochopení.
Pochopení není v žádné knize světa, je ve vás.


Miroslave, ty sa do vysvetľovania nie len že nehrnieš, ty sa mu vyhýbaš. Nedokázal si odpovedať na jedinú moju otázku a schoval si sa pod sukňu ("mlčanlivosti") zenu.

Máš skrátka strach, že by si napísal nezmysel. Ošúchané frázy : "Pochopení není v žádné knize světa, je ve vás" a podobne, to nezakryjú.
dodo
 
Příspěvky: 757
Registrován: stř 01. črc 2015 1:01:01

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 12:57:00

dodo píše:
miroslav píše:
No vidíš. Vůbec nic jsi z toho, co jsem ti napsal nepochopila, tak se nediv, že se do nějakého vysvětlování tobě nehrnu. Není to nedostatek odvahy ale nedostatek naděje na tvé pochopení.
Pochopení není v žádné knize světa, je ve vás.


Miroslave, ty sa do vysvetľovania nie len že nehrnieš, ty sa mu vyhýbaš. Nedokázal si odpovedať na jedinú moju otázku a schoval si sa pod sukňu ("mlčanlivosti") zenu.

Máš skrátka strach, že by si napísal nezmysel. Ošúchané frázy : "Pochopení není v žádné knize světa, je ve vás" a podobne, to nezakryjú.

Já Miroslavovi rozumím, "chceš hluchým vyprávět, co píseň znamená.. a slepým, co jsou křídla labutí..."
A zkus být Dodo spravedlivý, řek bych že tvůj pohled na "frázovitotost" se ubírá nesprávným směrem.. ;-)
Pedriito
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 13:09:41

dodo píše:
Návštěvník píše:Takže už chápeš, že utrpení je cesta k uskutečnění Boha?


Podľa teba


Podle mne to, o čem mluvi E. Tomáš nebo Mooji. Zažila jsem to, tak vím, o co jde. Ty zřejmě ještě ne.

:)
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 13:11:50

Pedriito píše:
dodo píše:
miroslav píše:
No vidíš. Vůbec nic jsi z toho, co jsem ti napsal nepochopila, tak se nediv, že se do nějakého vysvětlování tobě nehrnu. Není to nedostatek odvahy ale nedostatek naděje na tvé pochopení.
Pochopení není v žádné knize světa, je ve vás.


Miroslave, ty sa do vysvetľovania nie len že nehrnieš,.

Já Miroslavovi rozumím,



Já taky.
Návštěvník
 

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 13:19:00

Návštěvník píše:
Jana píše:
Návštěvník píše:

Takže už chápeš, že utrpení je cesta k uskutečnění Boha?


To, že píšu, že s osvobozením od připoutanosti .....


Takže nechápeš.

:)


To už Maharaj Nisargadatta říkal, že cokoliv pochopíte, není ono.

Co se dá pochopit na tom, že tahle přítomnost je Boží, že je štěstím, že je láskou, že je krásná, že je blahem?
Co se dá pochopit na tom, že Boží království je klidem a štěstím?

To se dá jenom žít.

Zdrojem utrpení je nevědomost. To je známá vesta.

Maharaj Nisargadatta: Utrpení vám způsobuje vždycky jen to, co je falešné. Jsou to vaše falešné touhy a obavy, falešné hodnoty a ideje, falešné vztahy mezi lidmi. Vzdejte se všeho falešného a osvobodíte se od bolesti. Pravda dělá člo­věka šťastným – osvobozuje ho.
https://www.advaita.cz/26424n-54.-telo- ... ja-jsem-to

Tak ještě jednou:

Pravda dělá člo­věka šťastným – osvobozuje ho

Nemůžeš žít v pravdě a nebýt šťastná, jak si myslí Miroslav

:D
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7622
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Rozhovory s Eduardem Tomášem

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 13:21:02

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:
To, že píšu, že s osvobozením od připoutanosti .....


Takže nechápeš.

:)


To už


Nepochopilas. Takže už není důvod k tomu něco psát.

:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Duchovní směry

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků