Utrpení

Utrpení

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 21. úno 2024 18:16:32

Návštěvník píše:

UTRPENÍ JE OBSAŽENO V JEDINÉ MYŠLENCE:

NELÍBÍ SE MI TO.


Je zde přítomen tento pocit strachu a rovněž také odpor k tomuto strachu. Ano? Nyní. Odložte odpor proti němu stranou, poněvadž odpor vůči strachu není strach samotný. Zažijte strach bez odporu. Zažijte čistý strach nezávisle na pocitu "Nemám to rád, chci se toho zbavit!" A nyní nám povězte o svém strachu z tohoto pohledu. Je v něm něco problematického?
Návštěvník
 

Re: Utrpení

Nový příspěvekod miroslav » stř 21. úno 2024 21:12:47

Tohle by mohl vyprávět třeba Palestincům v Gaze. Tam je strach a utrpení. Myslím ale, že by ho hnali sviňským krokem.
My tady, kdo sem chodí, moc netrpíme a když, tak spíš nějakými našimi zlozvyky, takže tady brečí na špatném hrobě.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3551
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » stř 21. úno 2024 21:52:46

miroslav píše:Tohle by mohl vyprávět třeba Palestincům v Gaze. Tam je strach a utrpení. Myslím ale, že by ho hnali sviňským krokem.
My tady, kdo sem chodí, moc netrpíme a když, tak spíš nějakými našimi zlozvyky, takže tady brečí na špatném hrobě.


Podle čeho soudíš, že mezi Palestinci v Gaze by nemohla být žádná bytost, které by bylo jasné, o čem Probuzení mluví?

Proč by mezi Palestinci nemohla být žádná osvícená bytost?

Taková bytost místo toho, aby se ztotožňovala s jednou nebo druhou stranou, by zůstávala nestranná a nehodnotila situaci, kterou by viděla takovou, jaká je, bez předsudků nebo odsudků.

Zůstávala by v přítomném okamžiku v klidu a míru, i když by třeba byla obklopena chaosem a násilím. Což by mohlo pomoci udržet klid a mír uprostřed konfliktu.
Mohla by například díky tomu inspirovat k jednání - ať už by šlo o pomoc lidem v nouzi, meditaci za mír nebo snahu o dialog a usmíření. Tyto akce by však pramenily z lásky a soucitu, nikoli z hněvu nebo strachu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod miroslav » stř 21. úno 2024 22:09:47

Jana píše:
miroslav píše:Tohle by mohl vyprávět třeba Palestincům v Gaze. Tam je strach a utrpení. Myslím ale, že by ho hnali sviňským krokem.
My tady, kdo sem chodí, moc netrpíme a když, tak spíš nějakými našimi zlozvyky, takže tady brečí na špatném hrobě.


Podle čeho soudíš, že mezi Palestinci v Gaze by nemohla být žádná bytost, které by bylo jasné, o čem Probuzení mluví?


Podle čeho soudíš, že takhle soudím? Já jsem nepsal, že mezi Palestinci v Gaze nejsou osvícené bytosti :knock:
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3551
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » čtv 22. úno 2024 10:57:38

miroslav píše:
Jana píše:Podle čeho soudíš, že mezi Palestinci v Gaze by nemohla být žádná bytost, které by bylo jasné, o čem Probuzení mluví?


Podle čeho soudíš, že takhle soudím? Já jsem nepsal, že mezi Palestinci v Gaze nejsou osvícené bytosti :knock:


Tohle by mohl vyprávět třeba Palestincům v Gaze. Tam je strach a utrpení. Myslím ale, že by ho hnali sviňským krokem.
My tady, kdo sem chodí, moc netrpíme a když, tak spíš nějakými našimi zlozvyky, takže tady brečí na špatném hrobě.


Podívejme se na to detailněji:

miroslav píše:Tohle by mohl vyprávět třeba Palestincům v Gaze. Tam je strach a utrpení. Myslím ale, že by ho hnali sviňským krokem.


Shodneme se na tom, že osvícení Palestinci by Spiru s tímhle videem nehnali, protože pro ně by strach a utrpení nebyly tím, co by prožívali, protože oni netrpí tou největší nevědomostí, že by kdokoliv byl smrtelným nebo zranitelným tělem.

Dál by Spiru nehnal nikdo z těch, kdo by rozuměl Spirovi, o čem mluví.

Naopak, ti, kteří by trpěli strachem a pocitem utrpení a dokázali se na svůj strach podívat s odstupem, o kterém mluví Spira, by přestali prožívat strach jako utrpení.

A jenom ti, kteří by lpěli na své nevědomosti, by prožívali zdroj svého utrpení, jako realitu.

Což je logické. Když věříš, že "Každá existující skutečnost má pět rovnocenných atributů:
Existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar", tak věříš, že těch skutečností je vícero, věříš, že Ty jsi jednou pomíjivou skutečností se jménem a tvarem (tělo), kterou může ohrozit jiné tělo.

Vysvětlím Ti to jinak.

Z povrchního pohledu, vidíš vlny na moři, vidíš tvary, formy a víš, že jsou skutečné. Ale tohle je jen částečné skutečně povrchní poznání skutečnosti.

Z hlubšího poznání je jasné, že podstatou všech vln je jen stejná voda.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod miroslav » čtv 22. úno 2024 13:04:33

Jana píše:
Vysvětlím Ti to jinak.



Mně nemusíš nic vysvětlovat. Já netrpím. Zkus to vysvětlit těm Palestincům, když seš tak chytrá.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3551
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » čtv 22. úno 2024 14:53:37

Spira: Je zde přítomen tento pocit strachu a rovněž také odpor k tomuto strachu. Ano? Nyní. Odložte odpor proti němu stranou, poněvadž odpor vůči strachu není strach samotný. Zažijte strach bez odporu. Zažijte čistý strach nezávisle na pocitu "Nemám to rád, chci se toho zbavit!" A nyní nám povězte o svém strachu z tohoto pohledu. Je v něm něco problematického?


miroslav píše:Tohle by mohl vyprávět třeba Palestincům v Gaze. Tam je strach a utrpení. Myslím ale, že by ho hnali sviňským krokem.
My tady, kdo sem chodí, moc netrpíme a když, tak spíš nějakými našimi zlozvyky, takže tady brečí na špatném hrobě.


miroslav píše:
Jana píše:
Vysvětlím Ti to jinak.



Mně nemusíš nic vysvětlovat. Já netrpím. Zkus to vysvětlit těm Palestincům, když seš tak chytrá.


Miroslave, uvědomuješ si, že to je v téhle chvíli jen Tvá představa, že zrovna všichni ti Palestinci by nebyli schopni stejně jako Ty, pochopit to, co říká Spira a ostatní Probuzení?

Uvědomuješ si, že to je jen Tvá představa, že by zrovna Palestinci Spiru s takovými slovy hnali?

Je sice fakt, že většina bytostí na téhle planetě věří, že jsou smrtelnými a zranitelnými těly. Spousta bytostí na celém světě, nejen v Palestině, prožívá nějakou bolest. A mnozí (nemusí to být zrovna Palestinci) podobně jako Ty, netuší, o čem mluví Probuzení, když říkají:

Bolest těla je nevyhnutelná, utrpení je volba.


TOUHA A STRACH JSOU SOBECKÉ STAVY

VŠECHNO UTRPENÍ JE ZROZENO Z TOUHY

Maharadž:

"Veškeré utrpení je vyvoláno sobeckou odděleností, izolovaností a nenasytností. Jakmile je příčina utrpení odhalena a odstraněna, utrpení zmizí.

Není žádné zlo, není ani žádné utrpení; na světě je všemu nadřazeným principem láska k žití."


Řekla bych, že málo kdo z těch, kdo tahle slova vůbec nechápou, o sobě prohlašuje, že je duchovně pokročilý.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » čtv 22. úno 2024 14:59:47

Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod miroslav » čtv 22. úno 2024 16:42:44

Jana píše:
miroslav píše:Tohle by mohl vyprávět třeba Palestincům v Gaze. Tam je strach a utrpení. Myslím ale, že by ho hnali sviňským krokem.
My tady, kdo sem chodí, moc netrpíme a když, tak spíš nějakými našimi zlozvyky, takže tady brečí na špatném hrobě.


miroslav píše:
Miroslave, uvědomuješ si, že to je v téhle chvíli jen Tvá představa, že zrovna všichni ti Palestinci by nebyli schopni stejně jako Ty, pochopit to, co říká Spira a ostatní Probuzení?

Uvědomuješ si, že to je jen Tvá představa, že by zrovna Palestinci Spiru s takovými slovy hnali?


Já neříkám, že by Palestinci nebyli schopni něco pochopit, ale myslím si, že v dané situaci asi nemají náladu nějakého Spiru chápat. Ty si myslíš, že ano? Případně chápat tebe, že jejich utrpení je záležitostí jejich volby?

Jestli si to opravdu myslíš, tak to zkus a uvidíš, jestli tvoje představa o Palestincích teď v Gaze je pravdivá neb ne.
Ale ty žádné představy přece nemáš, ani si nic nemyslíš. Ty si je nepředstavuješ, ty je přímo vidíš, jako Nejvyšší pravdu. A nemá to chybu.

A ten tvůj manžel existuje nebo je jenom tvojí iluzí?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3551
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Utrpení

Nový příspěvekod salmo1cz. » čtv 22. úno 2024 17:51:59

Narodili jsme se do hedvábné peřinky a naše nedotýkavost byla vykoupena v minulosti touhou našich předků.
Můžeme tedy v klidu alespoň chvilku podřimovat, nebo se tvářit jako zahradní balvan.
Touha sama o sobě není zlá nebo zlo, ale je prostředkem k naplnění.
Takže je touha, přání a touha bez rozumu, což je rozdíl.
Subham astu sarva jagatam ... je co?
salmo1cz.
 

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » čtv 22. úno 2024 18:37:41

salmo1cz. píše:Narodili jsme se do hedvábné peřinky a naše nedotýkavost byla vykoupena v minulosti touhou našich předků.
Můžeme tedy v klidu alespoň chvilku podřimovat, nebo se tvářit jako zahradní balvan.
Touha sama o sobě není zlá nebo zlo, ale je prostředkem k naplnění.
Takže je touha, přání a touha bez rozumu, což je rozdíl.


Salmo, moc se omlouvám, ale z mého pohledu je tohle naprosto jasné, že to tak opravdu je:

TOUHA A STRACH JSOU SOBECKÉ STAVY

Jinak to opravdu není možné, ať se rozebere jakákoliv touha, i když se jeví sebesvatěji, je ve své podstatě sobeckým stavem - "něco nějak chci".


Subham astu sarva jagatam ... je co?


Je to žehnání a láskyplná přejícnost, je to přímá směrovka k poznání trvalého štěstí pravého Já, protože sama existence každé bytosti, která je poznávána jako ničím nepodmíněná láska, už štěstím je.

Tohle je možné si prakticky ověřit.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Mudrc » pát 23. úno 2024 10:32:26

Jana píše:TOUHA A STRACH JSOU SOBECKÉ STAVY

Jinak to opravdu není možné, ať se rozebere jakákoliv touha, i když se jeví sebesvatěji, je ve své podstatě sobeckým stavem - "něco nějak chci".

Jenomže ty jsi na tom ulpěla. Extrémně ulpěla.

A tak i když se tváříš sebesvatěji, stala jsi se sobcem. Non plus ultra.

A tak kámen, který měl být kamenem úhlavním, stal se ti kamenem úrazu.
Mudrc
 

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » pát 23. úno 2024 11:51:34

Mudrc píše:
Jana píše:TOUHA A STRACH JSOU SOBECKÉ STAVY

Jinak to opravdu není možné, ať se rozebere jakákoliv touha, i když se jeví sebesvatěji, je ve své podstatě sobeckým stavem - "něco nějak chci".

Jenomže ty jsi na tom ulpěla. Extrémně ulpěla.

A tak i když se tváříš sebesvatěji, stala jsi se sobcem. Non plus ultra.

A tak kámen, který měl být kamenem úhlavním, stal se ti kamenem úrazu.


Takhle se to může jevit, když se jeví sat-čit-ánanda jako nedostižný předmět touhy. Může se to tak jevit, když je tady ona nevědomost skrz kterou není jasné, kdo jsme.

S poznáním té jediné skutečnosti, kterou sat-čit-ánanda je, a že ve skutečnosti neexistuje nic jiného skutečného, je představa ulpění na skutečnosti nesmyslná.

Jak bys mohl ulpět na svém pravém Já, když přímo jím jsi?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Mudrc » pát 23. úno 2024 12:05:48

Jana píše:Jak bys mohl ulpět na svém pravém Já, když přímo jím jsi?

A kde je to tvoje Já?

Támhle?

Meleš o něčem, nevíš o čem. Čili hloupě meleš.
Mudrc
 

Re: Utrpení

Nový příspěvekod miroslav » pát 23. úno 2024 13:56:25

Jana píše:
Takhle se to může jevit, když se jeví sat-čit-ánanda jako nedostižný předmět touhy. Může se to tak jevit, když je tady ona nevědomost skrz kterou není jasné, kdo jsme.


Znáš někoho, komu se jeví sat-čit-ánanda jako nedostižný předmět touhy? Nebo si o někom takovém slyšela?

Jevit se může všelicos všelijak, ale o tomhle jevení jsem zatím četl jenom od tebe.

A nevědomost skrz kterou není jasné, kdo jsme, to je tvůj případ, když už ani nevíš, jestli tvůj manžel existuje nebo neexistuje.
Ona ta duchovní zblblost je ještě větší nevědomosti, než je běžná u většiny lidí.

To totiž není prohlédnutí ale naopak překrytí běžného lidského "filtru mysli" dalším "filtrem mysli" - tentokrát "duchovním", podobně jako to mají náboženští fanatici a džihádisté.
Ten tvůj "duchovní" filtr je naštěstí mírumilovný, ale princip jeho vzniku je stejný.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3551
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 23. úno 2024 14:15:47

To totiž není prohlédnutí ale naopak překrytí běžného lidského "filtru mysli" dalším "filtrem mysli" - tentokrát "duchovním", podobně jako to mají náboženští fanatici a džihádisté.
Ten tvůj "duchovní" filtr je naštěstí mírumilovný, ale princip jeho vzniku je stejný.

Mírumilovný na první pohled. Ve svém důsledku agresivní nátlakový projev.
Návštěvník
 

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » pát 23. úno 2024 15:43:38

miroslav píše:
Jana píše:
Takhle se to může jevit, když se jeví sat-čit-ánanda jako nedostižný předmět touhy. Může se to tak jevit, když je tady ona nevědomost skrz kterou není jasné, kdo jsme.


Znáš někoho, komu se jeví sat-čit-ánanda jako nedostižný předmět touhy?


Tomu, kdo prožívá utrpení jako skutečnou realitu, se jeví sat-čit-ánanda jako nedostižný předmět touhy.

Nebo znáš někoho, kdo by prožíval utrpení jako nalezení toho, co hledal, toho, po čem kdy toužil?

Miroslave, sat-čit-ánanda je JEDINOU celistvou skutečností.

V iluzi oddělenosti se však může jevit, že těch skutečností je mnoho a pak to může vypadat tak, že každá existující skutečnost má pět rovnocenných atributů:
Existenci, vědomí, blaho, jméno a tvar.

Přičemž jméno a tvar jsou tím rozdělujícím, co vytváří iluze mysli.

Proto také žádný Probuzený nikdy neřekne, že by existence-vědomí-blaho (věčná neměnná skutečnost) měly rovnocenné atributy se jmény a tvary (s tím, co se jen jako skutečnost jeví).

Nicméně obráceně, cokoliv je, i když se to jeví jako tvar se jménem, je sat-čit-ánanda, nejvyšší skutečnost.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Jana » pát 23. úno 2024 15:48:07

Mudrc píše:
Jana píše:Jak bys mohl ulpět na svém pravém Já, když přímo jím jsi?

A kde je to tvoje Já?


Pravé Já je sat-čit-ánanda, proto je jen JEDNO, Tvé je stejné jako mé.

S tímhle poznáním přichází i ničím nepodmíněná láska, projev úcty.

Meleš o něčem, nevíš o čem. Čili hloupě meleš.


Je Ti jasné, kdo jsi? Jestli ano, můžeš ještě psát něco takového?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Utrpení

Nový příspěvekod miroslav » pát 23. úno 2024 17:15:05

Jana píše:
Tomu, kdo prožívá utrpení jako skutečnou realitu, se jeví sat-čit-ánanda jako nedostižný předmět touhy.



Je dobré poznávat skutečnost takovou jaká je a ne ji zažívat jako něco. Tedy ani jako nějaké sat-čit-ánanda.
Existuje jenom skutečná realita, žádná jiná neexistuje. I virtuální realita je skutečná, program který ji umožňuje je skutečný, sen je skutečný, tvoje vžívání se jako něco je také skutečné, i tvoje začátečnické představy jsou skutečné. Změna, vznik, zánik, trvání, vývoj - vše to je skutečné. Iluze je skutečná, to, co se právě děje je skutečné.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3551
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Mudrc » pát 23. úno 2024 18:16:52

Jana píše:Pravé Já je sat-čit-ánanda, proto je jen JEDNO, Tvé je stejné jako mé.

Ne.

Jana píše:
Meleš o něčem, nevíš o čem. Čili hloupě meleš.


Je Ti jasné, kdo jsi? Jestli ano, můžeš ještě psát něco takového?

Četl jsem tu otázku, rozumím jí a proto ti píšu zcela záměrně, co píšu.
Mudrc
 

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků