Neexistuješ (pravděpodobně)

Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 13. říj 2022 21:18:31

NEJVĚTŠÍ KOUZELNICKÝ TRIK MYSLI

Pokud jste jako většina lidí, nejspíš máte pocit, že v centru vaší zkušenosti za vašima očima bydlí nějaké ‚já‘. Které se rozhoduje, přemýšlí, koná, vyhledává potěšení, vyhýbá se utrpení a žije si váš příběh od kolébky dodneška.

Co když vám řeknu, že tohle ‚já‘ je iluze? Že to neděláte vy. Že věci byly kdysi dány do pohybu a od té doby se dějí samy.

Nevybrali jste si rodiče, geny, prostředí. Nevybrali jste si kaskádu interakcí, které do nejjemnější úrovně tvarovaly váš mozek. A přitom právě tohle určuje hranici vaší zkušenosti, kdo jste a co se vám honí hlavou.

Vtip je v tom, že nic z toho jste neudělali vy. A ani nic dalšího neuděláte ‚vy‘. Další věc se prostě sama objeví ve vědomí na základě předchozích příčin. Ať už je to zvuk, tenhle text, nádech nebo třeba vaše další myšlenka.


PŘESVĚDČTE SE

Můžete si to ostatně sami otestovat. Rozhodněte se, jaká bude vaše příští myšlenka.

...

Povedlo se? Asi ne. Abyste si mohli příští myšlenku vybrat, museli byste si ji myslet dřív, než si ji myslíte. To… nejde. Myslíte si ji rovnou.

Myšlenky se prostě samy objevují. Jak se hezky říká: napadají vás. A úplně stejně se objevuje i všechno ostatní.

A vy nejste [doplňte své jméno]. Vy jste prostor, ve kterém se to děje.


CO JE TO PROBUZENÍ

A co když vám řeknu, že když tohle uvědomění intelektuálně pochopíte v celé jeho hloubce a důsledcích, prožijete si ho na vlastní kůži a integrujete, získá váš život úplně novou kvalitu, jasnost a bezpracnost?

Zlomíte iluzi ‚já‘. Přestanete trávit čas v polopsychotickém transu vyčerpávajícího neurotického dialogu mezi vámi a vámi, který je zdrojem 99 % vašeho psychického utrpení.

Zmizí konatel. A pozornost a energie, které se tím uvolní, vám umožní vidět konečně jasně.

Začnete se prožívat z nového místa. Z místa, v němž vládne klid, plnost, spokojenost, fascinace a pokora.

Nestanete se totiž ničím menším než vesmírem, který prožívá sám sebe.

JCH
Návštěvník
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 22. říj 2022 13:28:55



V těle a mysli žádné skutečné "já" není; 5 'khandha' tvoří individuum, nikoliv osobnost = "sabbe dhammá anattá". Materialisticky řečeno: v mozku a těle nikdo není. Pokud se identifikujeme s neurálními funkcemi mozku, pokud si myslíme, že jsme mozkové procesy a aktivity, je to špatně, vytváříme platformu pro těžkosti a potíže. Nejsme tělo, nejsme mysl, nejsme ani "já". Jsme mnohem, mnohem víc než jen to.
Návštěvník
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 06. kvě 2023 16:55:39

Obrázek

„Když prožíváme prázdnotu v jejím hlubším smyslu, cítíme se vyprázdnění, jakoby prázdno bez pevného odkazu, aniž bychom odvozovali svou identitu z vyprávění v naší mysli a paměti.“
Návštěvník
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod miroslav » ned 07. kvě 2023 9:09:47

To je otázek :confused:

Tak si to zkus a uvidíš.
Tohle ti nikdo nesdělí, to si musíš vyzkoušet sama.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3552
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedriito » ned 07. kvě 2023 9:12:33

Jaká je mysl...


Však jsem to řek, je čistá. Tedy bez myšlenky na nějakou dílnost či nedílnost, reálnost či iluzornost, atd.
Protože, to co medituje, je mysl. Jež je podstatou Vědomím, odraženým v těle.
Nemedituje jáčko. Jáčko umožní meditaci, páč si sbalí svých pár švestek a opustí ten
usurpovaný prostor.
Pedriito
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 07. kvě 2023 9:59:19

Pedriito píše:
Jaká je mysl...


Však jsem to řek, je čistá. Tedy bez myšlenky na nějakou dílnost či nedílnost, reálnost či iluzornost, atd.


Čistá znamená jasná, prázdná?

Čistá mysl znamená prázdná tedy žádná?

Protože, to co medituje, je mysl. Jež je podstatou Vědomím, odraženým v těle.
Nemedituje jáčko. Jáčko umožní meditaci, páč si sbalí svých pár švestek a opustí ten
usurpovaný prostor.


S osobním jáčkem je to tedy stejné jako s osobní myslí?

Mysl je pryč, připoutanosti jsou pryč, všechno je prohlédnuté do zářivé prázdnoty, takže i tělo je totéž, co mysl? Také je čistým prázdným jasem existence?
Návštěvník
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Tara » ned 07. kvě 2023 10:53:08

Tož se zeptej, kdo se ptá?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2761
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedriito » pon 08. kvě 2023 0:11:42

takže i tělo je totéž, co mysl?


Tělo je v projevu prostě tělo a mysl je mysl. To,
co to je pod mikroskopem, už jsem zmiňoval.
Ale klidně to zmíním znovu, je to energie.
Energie o vlnových délkách v celé své škále.
A to tak sama sebe "organizující", že výskedkem
je lidský organizmus, krom nespočtu jiných těl,
včetně těl planet, hvězd, galaxií...
A pak krom této velké síly a jejího věčného zdroje,
je tu ještě něco, co z toho všeho vzniklo a co zaniká,
rodí se a umírá, a rodí.... Hle, individualita.
Tak kéž jí to dojde. :-)
Pedriito
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedriito » pon 08. kvě 2023 1:00:00

Také je čistým prázdným jasem existence?


Takhle to možná formulují učitelé moderních duchověd,
ale každý jogín dobře ví, že je to o vědomém spojení individuálního
s univerzálním.

Takže čistá mysl je principiální mysl, původní mysl.
A jako sklenice nemůže za to, co do ní naleješ, tak
ani mysl nemůže za to, čím ji naplníš. Natož tělo..
Pedriito
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2023 7:32:59

Mudrcové říkají, že když se tři stanou jedním, objeví se to čtvrté: THURJA, nirvána, stav osvícení.

Otec + Syn + Duch svatý
Vědomí + Bytí + Blaho
Tělo + mysl + duše

To, co z toho všeho udělá jedno, je láska. Jak říkala Lída: "Láskou všechno zestejní."

Mysl plná lásky je jen láskyplnou energií, stejně tak tělo. Každá buňka v něm, bez rozdílu, jakou má funkci, je stejnou láskyplnou energií. A svobodná ničím nespoutaná duše je láska sama.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedriito » pon 08. kvě 2023 8:14:04

No Turija je stav "nad" gunami (Triguna) - třemi kvalitami přírody (Prakrti)
Nebo spíš nespoutaně skrz ně... V podstatě vztah mezi Purušou a Prakrti.
A ty kvality přírody se vztahují ke třem zárodečným vibracím (AUM), i ke třem hlavním nádím, atd, atd....
A máme tu život v celé kráse.
Zdá se to složité? To se jentak zdánlivě jeví :-))
Pedriito
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedriito » pon 08. kvě 2023 8:41:44

Mysl plná lásky je jen láskyplnou energií, stejně tak tělo.


No vidíš.. není pak zavádějící mluvit o tělu, mysli, jako o iluzorní překážce?
Něco jiného je však uzvykaný, na něčem visící (připoutaný), způsob myšlení-pociťování...
Takže když Mistr říká, "odpoutejte se od těla, odložte mysl", má na mysli ty upjatosti, ten strach o ně...
A nelze si nevšimnout, jak to mnohé mate. A zbavují se pak něčeho, čeho se zbavit nelze.
A tak to dojde až k např. "Já nemám žádnou mysl, dokonce ani tělo, vůbec nejsem! (Učitel to říkal)."
:D
Pedriito
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2023 10:49:20

Pedriito píše:
Mysl plná lásky je jen láskyplnou energií, stejně tak tělo.


No vidíš.. není pak zavádějící mluvit o tělu, mysli, jako o iluzorní překážce?
Něco jiného je však uzvykaný, na něčem visící (připoutaný), způsob myšlení-pociťování...
Takže když Mistr říká, "odpoutejte se od těla, odložte mysl", má na mysli ty upjatosti, ten strach o ně...
A nelze si nevšimnout, jak to mnohé mate. A zbavují se pak něčeho, čeho se zbavit nelze.
A tak to dojde až k např. "Já nemám žádnou mysl, dokonce ani tělo, vůbec nejsem! (Učitel to říkal)."
:D


Ono, Pedrito, může být zavádějící mluvit o čemkoliv.

:D

Aby to nebyl podvod (jak upozorňuje Veil), musí to minout mysl.

:D

A legrace je, že ten podvod nevzniká ve zdroji, odkud to sdílení přichází, ten podvod nepáchají Mudrcové, ale je v přijímači, který si to zkomolí.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 08. kvě 2023 11:34:28

Jana píše:Mudrcové říkají, že když se tři stanou jedním, objeví se to čtvrté: THURJA, nirvána, stav osvícení.

Otec + Syn + Duch svatý
Vědomí + Bytí + Blaho
Tělo + mysl + duše

To, co z toho všeho udělá jedno, je láska. Jak říkala Lída: "Láskou všechno zestejní."

Mysl plná lásky je jen láskyplnou energií, stejně tak tělo. Každá buňka v něm, bez rozdílu, jakou má funkci, je stejnou láskyplnou energií. A svobodná ničím nespoutaná duše je láska sama.

A to, co mudrcové dodávají je,
že to "když se stane", neznamená, že se má něco udít. Čtvrtý stav nevznikne sjednocením tří, už tu je, byl a bude. A navíc to není stav.
Že se to v jistém zorném úhlu jakoby odehraje, to sjednocení a objevení / poznání toho, co je za tím vším, zároveň přináší poznání, že to nebylo nikdy jinak. Tento obrovský paradox , nebrání ve vyjádření Mistrů o tom, co se má stát ani o tom, že se nic neděje. Obojí mihou být mocné klíče a nebo vejičky pro lačnou mysl. V posluchačstvu se vždy najdou ti, co se toho chopí tak i tak. I v jednom posluchači jsou proudy, které to uchopí správně a ty které špatně. Vývojově v čase i najednou. Dohadovat se, jestli vyjádření Mistrů víc pomáhají nebo víc zavádějí a škodí, jsou plané a jen zavádějí a škodí.
Návštěvník
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2023 11:38:40

Návštěvník píše:Čtvrtý stav nevznikne sjednocením tří, už tu je, byl a bude.

Jasně, Návštěvníku. Ono se to tak jen jeví, že může existovat něco jiného, než tenhle čtvrtý stav, který je jednotou všeho. Ve skutečnosti neexistuje nic jiného, než jednota, která je Boží, dokonalá.

Že se to v jistém zorném úhlu jakoby odehraje, to sjednocení a objevení / poznání toho, co je za tím vším, zároveň přináší poznání, že to nebylo nikdy jinak.

Ano

Tento obrovský paradox , nebrání ve vyjádření Mistrů o tom, co se má stát ani o tom, že se nic neděje. Obojí mihou být mocné klíče a nebo vejičky pro lačnou mysl. V posluchačstvu se vždy najdou ti, co se toho chopí tak i tak. I v jednom posluchači jsou proudy, které to uchopí správně a ty které špatně. Vývojově v čase i najednou. Dohadovat se, jestli vyjádření Mistrů víc pomáhají nebo víc zavádějí a škodí, jsou plané a jen zavádějí a škodí.

Tak, tak, ano.

Děkuju
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedro » pon 08. kvě 2023 12:16:25

Jde o to, že když tu někdo mluví o mysli jako o principu, a další ji má za iluzi,
tak je to pak to - jeden o voze a druhej o koze...
Takže, proč si to nezkusit vysvětlit, jak to vzniká, žejo.
Kdyby byli velcí mistři bezezbytku vnímáni, chápáni..
nebylo by o čem v tom duchovnu mluvit, že ano, všichni by byli spokojení,
jak právě převlečená a napapaná miminka, tíší, zářící, jako by skoro ani nebyli...
:yeah:
Pedro
 
Příspěvky: 390
Registrován: pon 07. lis 2022 11:22:59

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedriito » pon 08. kvě 2023 13:06:04

Gautama Buddha je tu hádám známý. On pojem "vědomí" moc nepoužíval, pokud vůbec...
Používal pojem "čitta", což je mysl. Nirmala čitta - čistá mysl.
A jaksi tím, že se z tý mysli pustí, co ji tam ten rozum a cit, hnán pozorností a vůlí, naskládá..
Tak třeba při tom posezení u svíce zmizí i ta slova, myšlenky o TOM...
A pak zpětně, "Ó tak tohle je TO blablavědomíblabláskablablaženostbla"....
Pedriito
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2023 13:14:00

Může tady být paradoxní pohled na to, že mysl jakožto energie lásky je absolutně vším, co je. Mysl z pohledu moudrosti není absolutně ničím. Je zcela prázdná.

Pedro píše:Jde o to, že když tu někdo mluví o mysli jako o principu, a další ji má za iluzi, a další ji má za iluzi...


Pedrito, prosím, můžeš mi vysvětlit to, co míníš tím "mysl jako princip" ?

Je legrace, že tři mohou být zase to čtvrté, když jsou jedno.

Tři principy mysli, vědomí a myšlenky poprvé formuloval Sydney Banks, svářeč se vzděláním 9. třídy, narozený ve Skotsku, žijící v Britské Kolumbii v Kanadě na počátku 70. let.

Podle Bankse vysvětlují tři „beztvaré“ principy mysli, vědomí a myšlenky celou škálu stavů lidského chování a cítění. Jsou zodpovědné za vytváření veškeré lidské zkušenosti.

Tyto tři principy jsou definovány jako:

Princip univerzální mysli

Energie a inteligence všeho života, ať už ve formě, nebo bez formy. Univerzální mysl, neosobní mysl neboli „moudrost“ je stálá a neměnná. Osobní mysl je v neustálém stavu změn.

Princip univerzálního Vědomí

Vědomí je dar vědomí. Vědomí umožňuje rozpoznání formy, přičemž forma je výrazem Myšlení.

Princip univerzální Myšlenky

Síla myšlenky se nevytváří sama. Myšlenka je božský dar, který vám slouží hned po narození. Myšlenka je tvořivým činitelem, který používáme, aby nás řídil životem

Tři principy se staly základem rostoucího mezinárodního psycho-spirituálního hnutí s centry ve Spojených státech a Evropě. Základním předpokladem hnutí je, že život je duchovně generován do formy z beztvaré energie a že naše zkušenost jako lidských bytostí je vytvořena z interakce Tří principů; včetně zkušenosti vlastní identity.

Praktici tří principů věří, že stavy pocitů (a všechny duševní stavy) jsou vytvářeny samy sebou (prostřednictvím mentální činnosti, tj. myšlení). Vědecký výzkum Lisy Feldman Barrett podporuje tuto představu, že duševní stavy (tj. emoce) jsou skutečně konstruovány z nitra lidské mysli.

Za omezenýmm, vědomým a osobním myšlenkovým systémem každého člověka leží obrovská zásobárna moudrosti, vhledu a duchovní inteligence. Nikdo nemá větší přístup k duchovní moudrosti než kdokoli jiný.

Duševní zdraví je klidový stav nebo „výchozí“ nastavení mysli, které s sebou přináší nezávazné pocity lásky, soucitu, odolnosti, kreativity a jednoty; jak s druhými, tak se životem samotným.
https://www.3pcz.org/co-jsou-3-principy/
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Pedriito » pon 08. kvě 2023 16:07:07

mysl jakožto energie lásky je absolutně vším, co je. Mysl z pohledu moudrosti není absolutně ničím. Je zcela prázdná.


To jsou takový duchovní odrhovačky. Po světě, za dobu svého trvání, chodilo nespočet Mudrců všech možných směrů,
nauk, škol - všech kontinentů... Jen když si vezmeš samotnou Indii, ten hinduismus není žádné ucelené náboženství.
Je to mišmaš stovek a možná tisíců škol, kde každá bere ty Védy trochu jinak. Často až vzájemně znepřáteleně.
A z toho vychází i dnešní Mistři, z nějakých linií určitých škol, jejich autorit... A pak jsou tu sorty duchovňáků, tíhnocí k tomu a onomu, co zalahodí jejich uchu, mnohé pak přehlížejíc... Takže tyhle definice nemaj žádnou universální váhu.
Proto je duchovní cesta individuální záležitost. To že k univerzálnímu cíli, je jiná věc. A o tom já se bavit nechci.
Páč jakkoliv vzletným slovem, souslovím tu vypálím "CÍL", tak co jako? :-)) Tím, kdo se ho ještě nedotk, tak to ho tam postrčí? :-)))
Nebo se chci jen pokochat, jak mi to krásně zní, a nikde nic, tak si to napíšu sám? :-))))

No... Princip mysli, jak jej chápu já, ti evidentně nejsem schopen vysvětlit,
páč už jsem to tu všude možně črtal mockrát.
Možná tomu, krom mne, tak nikdo nerozumí. Páč je to má individuální cesta a zkušenost.
Mistr nám dal základy, a "na všechno si přijdte sami, ničemu nevěřte, ani mě. Dokud
to uvnitř vás není naprosto jasné, citelné.. tak jakou to má hodnotu? Jen informativní."
Pedriito
 

Re: Neexistuješ (pravděpodobně)

Nový příspěvekod Jana » pon 08. kvě 2023 16:34:46

Pedriito píše:
mysl jakožto energie lásky je absolutně vším, co je. Mysl z pohledu moudrosti není absolutně ničím. Je zcela prázdná.


To jsou takový duchovní odrhovačky.


Když dojdeš do jádra pudla, kde není absolutně jediná myšlenka a je tady jen čisté uvědomění vědomé existence, tak nic jiného, než láska neexistuje.

Po světě, za dobu svého trvání, chodilo nespočet Mudrců všech možných směrů,
nauk, škol - všech kontinentů... Jen když si vezmeš samotnou Indii, ten hinduismus není žádné ucelené náboženství.
Je to mišmaš stovek a možná tisíců škol, kde každá bere ty Védy trochu jinak.


Líbí se mi, že vždycky v tom prapůvodním, čistém, najdeš to samé. Čím víc je jasné, čím to ve skutečnosti je, tím zřetelněji a srozumitelněji to všechno k nám promlouvá stejným jazykem. Jazykem našeho pravého Já.

Často až vzájemně znepřáteleně.

Jakmile se v tom objevuje znepřátelení, tak je v tom temnota nevědomosti, čím to je.

A z toho vychází i dnešní Mistři, z nějakých linií určitých škol, jejich autorit... A pak jsou tu sorty duchovňáků, tíhnocí k tomu a onomu, co zalahodí jejich uchu, mnohé pak přehlížejíc... Takže tyhle definice nemaj žádnou universální váhu.

Žádné definice bez poznání nemají žádnou váhu.

Proto je duchovní cesta individuální záležitost. To že k univerzálnímu cíli, je jiná věc. A o tom já se bavit nechci.
Páč jakkoliv vzletným slovem, souslovím tu vypálím "CÍL", tak co jako? :-)) Tím, kdo se ho ještě nedotk, tak to ho tam postrčí? :-)))
Nebo se chci jen pokochat, jak mi to krásně zní, a nikde nic, tak si to napíšu sám? :-))))

Básník se umí kochat slovním projevem. Miluju výstižný popis TOHO, protože za ním je ten, kdo je Já.

No... Princip mysli, jak jej chápu já, ti evidentně nejsem schopen vysvětlit,
páč už jsem to tu všude možně črtal mockrát.
Možná tomu, krom mne, nikdo nerozumí. Páč je to moje individuální cesta a zkušenost.
Mistr nám dal základy, a "na všechno si přijdte sami, ničemu nevěřte, ani mně. Dokud
to uvnitř vás není naprosto jasné, jakou to má hodnotu? Jen informativní."


Pro mě je to nádherné poznávat to ze všech možných úhlů pohledu a pokaždé nalézat to samé.
Jak říká Papadží: "Čím víc to poznáváte, tím víc to milujete, tím krásnější to je."

Z mého pohledu je principem mysli blažený klid, což mi možná dáš za pravdu, když medituješ. A tomuhle se rozumět nedá. Principem mysli také může být vnitřní aktivita, když se cítíme být stvořiteli našich osudů. A tady může být rozumování nekonečně.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků