Štěstí a utrpení světa

Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 20:32:09

Návštěvník píše:
Tobě je ale důležité jen štěstí osoby. A to se dá, jak je vidět, udržovat věčným opakováním afirmací. To by mne nezajímalo ani v té době, kdy jsem hledala odpovědi.

:)


Na to jsi přišla jak?

Udržet trvale stav štěstí jen nějakými afirmacemi se nikomu na světě nepodaří, i když afirmace v podvědomí zcela určitě mohou uvolňovat bloky. Nehledě na to, že potřeba si říkat stále nějaké afirmace je otrava.

Ono by to chtělo důkladně prozkoumat celé i s tím co píšeš tady:

Když si řekneš, at jsou všechny bytosti štastné, tak už žádné děti hlady neumírají a jejich matky netrpí? Nebo to podle tebe "správného" duchovnáka nemá zajímat, tomu má jít jen o štěstí a blaženost vlastní osoby?


Podívat se to v nejširších souvislostech, proto tady zakládám nové vlákno.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 20:36:00

Tak nějak soudružsky, pokrokově! :D
Pedriito
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 20:39:11

Tak je to spravne, tak to ma byť.. :yeah:
Pedriito
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 21:07:32

Ve světě se děje všechno možné.

Můžeme se na to všechno dívat z pohledu osvícené mysli jako například Trungpa, ten se k tomu vyjadřuje tady.

Krišnamurti mu říká: Jak je tedy možné pozorovat totální nepořádek, ve kterém žijí lidské bytosti? Nepořádek, když vidíte televizi – reklamy, hektické násilí, absurdity – lidská existence je totální nepořádek – zabíjení, násilí a zároveň mluvení o míru?

Trungpa říká, že pozorovat to jako oddělenou věc, znamená nevidět to celé.

Krišnamurti: "Pozorovat bez rozdělení, pozorovat bez já, které je samotnou podstatou minulosti, já, které říká, že bych měl, neměl, musím, nesmím; já, které říká, že musím dosáhnout, musím získat Boha, nebo co to je. Může tedy existovat pozorování beze mě?
Protože rozdělení implikuje konflikt, jako je Indie a Pákistán, jako Čína a Amerika, jako Rusko, víte, to všechno. Rozdělení politicky plodí chaos. Psychologické rozdělení plodí nekonečný konflikt uvnitř i navenek. Nyní ukončit tento konflikt znamená pozorovat beze mě."

K: Ale pozorovat úplně, v tom není vůbec žádné hodnocení.

CTR: Není tam ani žádný pozorovatel.

K: Co je tedy meditace?

CTR: To je meditace.



CTR: ... Existuje další věc, kterou lze objasnit, když kladete důraz na absolutní mír.

K: Řekl jsem, pane, úplný pořádek je úplný klid mysli. Ticho mysli je nejaktivnější myslí.

CTR: To je to, co chci, abyste řekl.

K: Je to ta nejdynamičtější věc; není to jen mrtvá věc.

.........................................................

Je v tom mohutná energie, která je v jednotě s děním toho všeho.

Ego tady nevytváří zmatek, nebrzdí energii, díky které se děje to, co se má dít.

Osvícená bytost do nějaké situace, která se může jevit jako tragická, vnese klid, energii, která dává sílu řešit vše potřebné. Reaguje moudře s chladnou hlavou a chceš-li to tak nazvat, soucitně, láskyplně.

Není v něm zátěž připoutané mysli.

Chögyam Trungpa: Když shodíte své nepotřebné věci, můžete se konečně snést a létat v obrovském prostoru. Je to tak modré, tak jasné a tak hezké, tak vzdušné a svěží. Můžete roztáhnout křídla a dýchat vzduch. Můžeš dělat co chceš. Zažili jste veselost a radost a nakonec ve vás nastává blaženost svobody. Jste jako orel bez klobouku, kabátu a bot.
https://justdharma.org/the-bliss-of-fre ... m-trungpa/

.......................................................................................................

A na druhou stranu to můžeš porovnat s bytostí, která prožívá utrpení světa na internetu, u novin, u televize, hledá viníky, které soudí, odsuzuje, prožívá strach, starosti o planetu zemi, živí negativní emoce a šíří negativní energii ve svém okolí a tím i utrpení ve svém okolí.
"Soucit" téhle starostlivé bytosti jde tak daleko, že jí nakonec vadí, že by mohl být někdo v okolí bezstarostný a šťastný.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 21:12:41

Tak je nehledej, jednoduché ne? Přece, když ti to nevnímáš, nemůžeš o tom vydat hlásku ;-)
Pedriito
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 21:16:50

Jana píše:
Ono by to chtělo důkladně prozkoumat .


Jani, ty to vůbec nechceš prozkoumat. To bys musela začít u "nevím" a to nedokážeš. Ty chceš jen prosadit svou pravdu a to jakoukoliv slovní manipulací. Proto nemá smysl se s tebou o tom bavit.

Podrž si svoji pravdu, ale neočekávaj, že ji s tebou někdo - kromě doda - bude sdílet.
Návštěvník
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 21:18:40

Jana píše:
A na druhou stranu to můžeš porovnat s bytostí, která prožívá utrpení světa na internetu, u novin, u televize, hledá viníky, které soudí, odsuzuje, prožívá strach, starosti o planetu zemi, živí negativní emoce a šíří negativní energii ve svém okolí a tím i utrpení ve svém okolí.
"Soucit" téhle starostlivé bytosti jde tak daleko, že jí nakonec vadí, že by mohl být někdo v okolí bezstarostný a šťastný.


Ty někoho takového znáš? Já ne.
Návštěvník
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 21:29:58

Ještě bych k tomu dodala jednu zajímavou věc.

Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA, vědecký pracovník, který zkoumá účinky psychedelik, říká ve videu (14:23) o zkušenosti, že před třiceti lety si nechal píchnout ketamin do svalu a byl to zážitek otevírající oči, který mu změnil celý život.
Jeho teoreticko-odborný pohled na to, co se mu přihodilo je, že jeho mysl dostala větší svobodu. Může se na svět dívat svobodněji, než se na něj díval před tím. Neintoxikovaná mysl má nějaké omezení, nějaká přednastavení, která naši mysl vedou pořád po vyšlapanejch cestičkách, které jsou vyšlapané jednak evolucí - paměť druhu, což nám slouží jako lidskému druhu a dál jsou vyšlapané nějakou kulturní zkušeností a osobní historií. A vlastně z toho nemůžeme vyskočit. Psychedelika to myšlení přenastaví a mysl může jít svobodně.

Došlo mi, že vlastně člověk je zcela bezmocný v možnosti prožívat svobodu nepřipoutané mysli, pokud se neobjeví něco, co ho z té připoutanosti osvobodí.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 21:33:30

Tím osvobozením je osvícení mysli, uvolnění z iluze oddělenosti. Uvolnění z iluze individuality.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 21:39:00

Návštěvník píše:
Jana píše:
A na druhou stranu to můžeš porovnat s bytostí, která prožívá utrpení světa na internetu, u novin, u televize, hledá viníky, které soudí, odsuzuje, prožívá strach, starosti o planetu zemi, živí negativní emoce a šíří negativní energii ve svém okolí a tím i utrpení ve svém okolí.
"Soucit" téhle starostlivé bytosti jde tak daleko, že jí nakonec vadí, že by mohl být někdo v okolí bezstarostný a šťastný.


Ty někoho takového znáš? Já ne.


Ber to jako opačnou krajní možnost k tomu, že Trungpa problémy světa neřeší, nic nesoudí, neposuzuje, nedělá si hlavu s tím, s čím si dělá hlavu člobrdík, který všechny ty problémy světa a tragédie v médiích "řeší". Člobrdík se obětuje, je soucitný, trápí se, a ten, kdo si dovolí za téhle situace ve světě být šťastný, je sobec, který utíká před utrpením.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Pedrrito » pon 04. zář 2023 21:40:11

Jana píše:Ještě bych k tomu dodala jednu zajímavou věc.

Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA, vědecký pracovník, který zkoumá účinky psychedelik, říká ve videu (14:23) o zkušenosti, že před třiceti lety si nechal píchnout ketamin do svalu a byl to zážitek otevírající oči, který mu změnil celý život.
Jeho teoreticko-odborný pohled na to, co se mu přihodilo je, že jeho mysl dostala větší svobodu. Může se na svět dívat svobodněji, než se na něj díval před tím. Neintoxikovaná mysl má nějaké omezení, nějaká přednastavení, která naši mysl vedou pořád po vyšlapanejch cestičkách, které jsou vyšlapané jednak evolucí - paměť druhu, což nám slouží jako lidskému druhu a dál jsou vyšlapané nějakou kulturní zkušeností a osobní historií. A vlastně z toho nemůžeme vyskočit. Psychedelika to myšlení přenastaví a mysl může jít svobodně.

Došlo mi, že vlastně člověk je zcela bezmocný v možnosti prožívat svobodu nepřipoutané mysli, pokud se neobjeví něco, co ho z té připoutanosti osvobodí.

To nemá nic společného s osvobozením. Žádnej fet nikdy nikomu k osvobození nepomoh. Spíš naopak od něj vzdálil, vytvořil možná "novou" cestičku, když otevřel nějaké okýnko.. 0klika, ale když to musí být... Napřed poznat tu mysl, ne ve slovech, co o ní kdo napsal, v sobě sama. Poznat že to není nepřítel, že nepřátelskou jí kdosi utváří.
Pedrrito
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 21:41:09

Pedriito píše:Tak je nehledej, jednoduché ne? Přece, když to nevnímáš, nemůžeš o tom vydat hlásku ;-)


A k tomuhle jsi došel jak?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 21:46:07

Pedrrito píše:
Jana píše:Ještě bych k tomu dodala jednu zajímavou věc.

Prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA, vědecký pracovník, který zkoumá účinky psychedelik, říká ve videu (14:23) o zkušenosti, že před třiceti lety si nechal píchnout ketamin do svalu a byl to zážitek otevírající oči, který mu změnil celý život.
Jeho teoreticko-odborný pohled na to, co se mu přihodilo je, že jeho mysl dostala větší svobodu. Může se na svět dívat svobodněji, než se na něj díval před tím. Neintoxikovaná mysl má nějaké omezení, nějaká přednastavení, která naši mysl vedou pořád po vyšlapanejch cestičkách, které jsou vyšlapané jednak evolucí - paměť druhu, což nám slouží jako lidskému druhu a dál jsou vyšlapané nějakou kulturní zkušeností a osobní historií. A vlastně z toho nemůžeme vyskočit. Psychedelika to myšlení přenastaví a mysl může jít svobodně.

Došlo mi, že vlastně člověk je zcela bezmocný v možnosti prožívat svobodu nepřipoutané mysli, pokud se neobjeví něco, co ho z té připoutanosti osvobodí.

To nemá nic společného s osvobozením. Žádnej fet nikdy nikomu k osvobození nepomoh. Spíš naopak od něj vzdálil, vytvořil možná "novou" cestičku, když otevřel nějaké okýnko.. 0klika, ale když to musí být... Napřed poznat tu mysl, ne ve slovech, co o ní kdo napsal, v sobě sama. Poznat že to není nepřítel, že nepřátelskou jí kdosi utváří.

Netvrdím, že pan profesor je rovnou osvícený. Ale věřím mu, že si nevymýšlí. Není to ani tak, že bych chtěla propagovat drogy. Ostatně Neem Karoli Baba, který okusil smrtelnou dávku LSD, říkal, že to je sice dobrý lék, ale láska je silnější. S LSD máš návštěvu Krista na chvíli, kdežto s Láskou ho můžeš mít pořád.

Spíš mě na tom zaujalo to, že to, aby se bytost mohla uvolnit z opratí mysli, není vůbec jednoduché.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 21:46:54

Jana píše:
Pedriito píše:Tak je nehledej, jednoduché ne? Přece, když to nevnímáš, nemůžeš o tom vydat hlásku ;-)


A k tomuhle jsi došel jak?

Hádej, můžeš třikrát :)
Pedriito
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » pon 04. zář 2023 21:47:56

Pedriito píše:
Jana píše:
Pedriito píše:Tak je nehledej, jednoduché ne? Přece, když to nevnímáš, nemůžeš o tom vydat hlásku ;-)


A k tomuhle jsi došel jak?

Hádej, můžeš třikrát :)


Máš bujnou fantazii, básníku.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 21:58:12

Máš bujnou fantazii, básníku.

Ani fantazie není zlá. Schopnost imaginace, je prostou schopností myslet. Může být hrou smrti, i života.
Záleží jakou dostane prioritu. Otázka je (jako vždy) od koho?
Návštěvník
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. zář 2023 22:34:55

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:
A na druhou stranu to můžeš porovnat s bytostí, která prožívá utrpení světa na internetu, u novin, u televize, hledá viníky, které soudí, odsuzuje, prožívá strach, starosti o planetu zemi, živí negativní emoce a šíří negativní energii ve svém okolí a tím i utrpení ve svém okolí.
"Soucit" téhle starostlivé bytosti jde tak daleko, že jí nakonec vadí, že by mohl být někdo v okolí bezstarostný a šťastný.


Ty někoho takového znáš? Já ne.


Ber to jako opačnou krajní možnost k tomu, že Trungpa problémy světa neřeší, nic nesoudí, neposuzuje, nedělá si hlavu s tím, s čím si dělá hlavu člobrdík, který všechny ty problémy světa a tragédie v médiích "řeší". Člobrdík se obětuje, je soucitný, trápí se, a ten, kdo si dovolí za téhle situace ve světě být šťastný, je sobec, který utíká před utrpením.


Realizovaný si je vědom utrpení ve světě, ne že ne, a štastného ho to opravdu nedělá. A ještě jsem neslyšela, že by radil, starejte se jen o vlastní štěstí a na druhé se vykašlete - tedy to, co radíš ty. Nisargadatta dokonce řekl, že realizovaný trpí s trpícími, což tě velmi rozhněvalo. Dále řekl, že pravá podstata džnanína je láska a soucit - soucit s trpícími.

Kdežto ty pořád jen mluvíš o vlastním štěstí a blaženosti, kterou tvoje osoba prožívá a jaký máš jako osoba požehnaný život. Všechno se točí jen kolem tvé osoby. To opravdu nemá s realizací nic společného - to je naprosté ztotožnění s osobou.

Nisargadatta si byl vědom, že prodáváním cigaret pomáhal lidem ničit jejich zdraví a že jeho vlastní zdraví ničí veřejné záchody, které jsou v blízkosti jeho bydliště. Ale když není ztotožnění s osobou, tak koho by to trápilo....

:)
Návštěvník
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 22:50:31

Návštěvník píše:
Máš bujnou fantazii, básníku.

Ani fantazie není zlá. Schopnost imaginace, je prostou schopností myslet. Může být hrou smrti, i života.
Záleží jakou dostane prioritu. Otázka je (jako vždy) od koho?


To je, čeho simulace intelektu ve stroji nikdy nedosáhne - opravdového citu, jako své protiváhy. :-)
I když se bude tvářit, že jo. A kdo ho ztratil, i když se odkazuje na Boha, lehce se změní takřka na stroj, třeba i na zabíjení. A kdo ztratil rozum.. stává se chomáčkem emocí. Opovrhovat tím, už je ztrácet obojí, neb ta rovnováha je krom jiného i matkou toho soucitu...
Pedriito
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Pedriito » pon 04. zář 2023 23:10:49

Pedriito píše:
Návštěvník píše:
Máš bujnou fantazii, básníku.

Ani fantazie není zlá. Schopnost imaginace, je prostou schopností myslet. Může být hrou smrti, i života.
Záleží jakou dostane prioritu. Otázka je (jako vždy) od koho?


To je, čeho simulace intelektu ve stroji nikdy nedosáhne - opravdového citu, jako své protiváhy. :-)
I když se bude tvářit, že jo. A kdo ho ztratil, i když se odkazuje na Boha, lehce se změní takřka na stroj, třeba i na zabíjení. A kdo ztratil rozum.. stává se chomáčkem emocí. Opovrhovat tím, už je ztrácet obojí, neb ta rovnováha je krom jiného i matkou toho soucitu...

Viděl jsem nějaký info, že v číně už vyrábí sexuální roboty, a jeden číňan se s jednou robotkou už oženil... Svatá Makrelo!
:crazy:
Pedriito
 

Re: Štěstí a utrpení světa

Nový příspěvekod Jana » úte 05. zář 2023 7:21:10

Návštěvník píše: Nisargadatta si byl vědom, že prodáváním cigaret pomáhal lidem ničit jejich zdraví a že jeho vlastní zdraví ničí veřejné záchody, které jsou v blízkosti jeho bydliště. Ale když není ztotožnění s osobou, tak koho by to trápilo....

:)

No, a o tom to je.

To, co popisuje pan profesor Horáček jako uvolnění mysli z omezených vyježděných kolejí bylo to, že ketamin zlikvidoval jeho ego. Ono uvěznění v zajetých kolejích mysli je vědění, co je je špatně, co jak by mělo být správně, jinak: "..moje myšlenky, moje pocity, moje úzkosti, moje vina, můj smutek. Musím tam přinést pořádek." (Krišnamurti)

A bez ega je všechno Já, ať se objeví cokoliv, tak to je součástí toho, co je. Trungpa: "Mimořádný smysl pro meditaci se snaží najít... vidět poruchu jako součást směru."

Z pohledu ega je tady posuzování, osobní stanovisko. Bez ega: "Nesnažím se to vyřešit."

Ego, které se snaží situaci mít pod kontrolou, do situace vnáší větší zmatek, prohlubuje iluzi oddělenosti tím, že dělí realitu svým posuzováním, snahou se zachránit, udržet se při životě, obhájit své místo na slunci.... Iluze oddělenosti se prohlubuje posuzováním, odsuzováním, živením nenávisti, nesnášenlivosti. Věděním, kdo by měl být z jednoty všeho vyřazen, kdo nemůže být ničím nepodmíněnou láskou. Což je humorné spojení. :D

Při uvolnění mysli z kolejí ega je tady nadhled, vhled...

Samo sebou, že realizovaní vidí, že bytosti v připoutanosti mysli trpí, proto tady jsou jejich promluvy, proto jsou tady tyhle stránky.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09


Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 22 návštevníků