Lépe už bylo?

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » ned 11. čer 2023 17:06:52

Našel jsem včera hvězdu
pět rudých cípů měla
někomu zřejmě spadla
z ramene nebo z čela

Někomu prostě slítla
a on si toho ani nevšim
tak je to s každou láskou
tak je to prostě se vším

Vzhlídl jsem do vesmíru
a viděl na obloze díru
boží trest pro tebe
kdo pyšně saháš na nebe!

Oblohou táhla mračna
já vzpomněl na tebe dědo
zda vskutku všechny cesty
tím správným směrem vedou

Do kapsy dal jsem tu hvězdu
a pak mi velmi smutno bylo
že se to krásné něco
ve mně tak pokazilo


Vzhlídl jsem do vesmíru
a viděl na obloze díru
boží trest pro tebe
kdo pyšně saháš na nebe!

Proč jste mi do očí lhali
kosmičtí loupežníci
nebe je potrhané
válí se po ulici

Našel jsem včera hvězdu
ležela v mazlavém bahnu
na nebe bych ji vrátil
k nebi však nedosáhnu

Tak vzhlížím do vesmíru
a vidím na obloze díru
boží trest pro tebe
kdo pyšně saháš na nebe!

Našel jsem včera hvězdu
vyhaslou hvězdu


advaitista píše:Boží trest pro tebe, kdo chtivou rukou saháš na nebe!


Tahle myšlenka je víc než hloupá,
proto se to, jak říká Nohavica, pokazilo.

V Boží přítomnosti neexistuje nikdo, komu by mohl být přán jakýkoliv Boží trest,
protože Boží láska si neklade žádné podmínky.

Nicméně máš svobodu přát každému cokoliv je libo,
ale zároveň platí biblické: "...jakou měrou měříte, takovou se naměří zase vám.."

Takže všechno, co přejeme druhým, se nám vrací.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7095
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 17:13:50

Poutník Vacchagotta přistoupil k Vznešenému a zeptal se:
"Jak to je, mistře Gotamo, existuje nějaké já?"
Když to řekl, Vznešený mlčel.
"Tedy mistře Gotamo, neexistuje žádné já?"
Vznešený podruhé mlčel.
Tulák Vacchagotta tedy vstal a odešel.
Nedlouho poté, co poutník Vacchagotta odešel, ctihodný Ánanda oslovil Vznešeného: "Ctihodný pane, když se tulák Vacchagotta ptal, proč Vznešený neodpověděl?"
Kdybych Ánando, když se mě tulák Vacchagotta zeptal: "existuje nějaké já?" Odpověděl: "existuje já", odpověď by stranila těm asketům a bráhmanům, kteří jsou eternalisté. A jestliže bych, když jsem byl tázán: "neexistuje žádné já?" odpověděl: "neexistuje žádné já," stranil bych těm asketům a bráhmanům, kteří jsou anihilacionisté.


Eternal - věčný
Annihilationism – po smrti není nic


Tohle jsou texty pro pozornost. A to je dobře. Pro zdroj té pozornosti to nemá smysl říkat. A to je dobře. Buddhovství, čili probuzení, není osobní věc. Je deštěm padajícím na všechny bytosti. Co říká Krišna, Buddha, Ježíš, Mohamed, je, že jsi duchovní bytost. Ego to rozvětvuje. A skrze ty větve si to něco uvědomuje. Strašné věci, do kterych to může jít, jsou bohužel při tom.
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 17:37:27

Jana píše:
Našel jsem včera hvězdu
pět rudých cípů měla
někomu zřejmě spadla
z ramene nebo z čela

Někomu prostě slítla
a on si toho ani nevšim
tak je to s každou láskou
tak je to prostě se vším

Vzhlídl jsem do vesmíru
a viděl na obloze díru
boží trest pro tebe
kdo pyšně saháš na nebe!

Oblohou táhla mračna
já vzpomněl na tebe dědo
zda vskutku všechny cesty
tím správným směrem vedou

Do kapsy dal jsem tu hvězdu
a pak mi velmi smutno bylo
že se to krásné něco
ve mně tak pokazilo


Vzhlídl jsem do vesmíru
a viděl na obloze díru
boží trest pro tebe
kdo pyšně saháš na nebe!

Proč jste mi do očí lhali
kosmičtí loupežníci
nebe je potrhané
válí se po ulici

Našel jsem včera hvězdu
ležela v mazlavém bahnu
na nebe bych ji vrátil
k nebi však nedosáhnu

Tak vzhlížím do vesmíru
a vidím na obloze díru
boží trest pro tebe
kdo pyšně saháš na nebe!

Našel jsem včera hvězdu
vyhaslou hvězdu


advaitista píše:Boží trest pro tebe, kdo chtivou rukou saháš na nebe!


Tahle myšlenka je víc než hloupá,
proto se to, jak říká Nohavica, pokazilo.

V Boží přítomnosti neexistuje nikdo, komu by mohl být přán jakýkoliv Boží trest,
protože Boží láska si neklade žádné podmínky.

Nicméně máš svobodu přát každému cokoliv je libo,
ale zároveň platí biblické: "...jakou měrou měříte, takovou se naměří zase vám.."

Takže všechno, co přejeme druhým, se nám vrací.

Nohavica je velmi dobrý básník. Jde vidět, že si s každým slovem hraje, a rozumímí mu. Hra kytary a hlasu. Má ojedinelý hlas. Je si vědom svých kvalit. Je si vědom že je králem umění folku. Překonal zlá léta, viz rok dďábla, což je myslím analogie k jarmushovu roku koně... Hutku jsem poznal jako slizouna, závist šla z něho všemi otvory.
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 17:50:14

Jana píše:
Ghost píše:V tomhle já ti nebudu citovat Drtilola, jeho knihu jsem ze zdejších jedinou přečet,"v přítomnosti Boha i samotná myšlenka na Boha je hříchem." . Je to velmi drsné. Nikdo z nás v tomto smyslu není bez viny. Ale Ježíš si maloval v písku, když se ho ptali, zda zabít Máří. "Kdo je bez chyby, hoď..."


To je nádherný postřeh. Ano, Boží přítomnost je tak dokonalá, že v ní zůstává rozum stát.


Já jako metalista a tramp jsem Gotta rád neměl.. ale zjistil jsem, že i on je členem této výpravy. Zagorka i ten Horňák. A musim po letech uznat, že ten Gott má jedinečný hlas. Zagorka a Neckář taky. Spálenej....
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod advaitista » ned 11. čer 2023 17:55:45

Jana píše:
advaitista píše:Boží trest pro tebe, kdo chtivou rukou saháš na nebe!


Tahle myšlenka je víc než hloupá,

Neznáš duši poeta. Nohavica tím jako starostlivá maminka říká: "nesahej na kamínka, pálí".

Ale kdo bude co Janě radit, že. Proto ti to připadá hloupé, protože ta hvězda, co našel Nohavica v blátě, to je to tvoje náruživé vysvětlování. Ty jsi tu hvězdu zdegradovala. Teď je na obloze díra a už to tam nevrátíš. Z toho je smutno.
advaitista
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 17:58:56

Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » ned 11. čer 2023 18:11:50

advaitista píše:
Jana píše:
advaitista píše:Boží trest pro tebe, kdo chtivou rukou saháš na nebe!


Tahle myšlenka je víc než hloupá,

Neznáš duši poeta. Nohavica tím jako starostlivá maminka říká: "nesahej na kamínka, pálí".

Ale kdo bude co Janě radit, že. Proto ti to připadá hloupé, protože ta hvězda, co našel Nohavica v blátě, to je to tvoje náruživé vysvětlování. Ty jsi tu hvězdu zdegradovala. Teď je na obloze díra a už to tam nevrátíš. Z toho je smutno.


Není potřeba sahat do nebe, protože planeta Země nemůže být nikde jinde, než v nebi. A nebe je i v nás, proto můžeme být plni toho Božího, žehnajícího, nezavíráme-li před Boží láskou srdce.

To Boží se nikdy neválí v blátě a je to nezdegradovatelné. Zdegradovat to umí jen hloupá mysl, ve které se rodí zlá myšlenka, přející někomu něco zlého. Proto Ti může být smutno.

Ona i ta maminka může podávat někdy dítěti nechtíc sugestivně negativní informace, jako například: "Spadneš", a dítě spadne.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7095
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 18:19:30

advaitista píše:
Jana píše:
advaitista píše:Boží trest pro tebe, kdo chtivou rukou saháš na nebe!


Tahle myšlenka je víc než hloupá,

Neznáš duši poeta. Nohavica tím jako starostlivá maminka říká: "nesahej na kamínka, pálí".

Ale kdo bude co Janě radit, že. Proto ti to připadá hloupé, protože ta hvězda, co našel Nohavica v blátě, to je to tvoje náruživé vysvětlování. Ty jsi tu hvězdu zdegradovala. Teď je na obloze díra a už to tam nevrátíš. Z toho je smutno.

Dle mě moc filozofuješ. Dle mě bys měl psát poezii, protože jsi velmi dobrý básník.
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod advaitista » ned 11. čer 2023 18:37:43

Jana píše:Zdegradovat to umí jen hloupá mysl, ve které se rodí zlá myšlenka, přející někomu něco zlého.

Tak proč to Buddha neřekl Vacchagottovi?

Protože by mu dal hvězdu v blátě, místo té nezdegradovatelné na obloze.
advaitista
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Jana » ned 11. čer 2023 18:53:19

advaitista píše:
Jana píše:Zdegradovat to umí jen hloupá mysl, ve které se rodí zlá myšlenka, přející někomu něco zlého.

Tak proč to Buddha neřekl Vacchagottovi?

Protože by mu dal hvězdu v blátě, místo té nezdegradovatelné na obloze.

Buddha se ptá Vacchagotty, kterým směrem jde oheň, když vyhasl. Vaccha odpovídá, že oheň závisel na palivu... když toto palivo všechno zmizelo a nemůže získat žádné jiné, je tedy bez živin, říká se, že vyhasl. " Buddha pak vysvětluje: „Přesně stejným způsobem..., veškerá forma, kterou lze předpovědět existenci světce, byla veškerá tato forma opuštěna, vykořeněna, vytažena ze země jako palmyra a stala se neexistující a nepravděpodobné, že se v budoucnu znovu objeví. Světec... který byl propuštěn z toho, co je stylizováno, je hluboký, nezměrný, nevyzpytatelný, jako mocný oceán." Totéž se pak říká o ostatních agregátech. [3 ] Tathāgataopustil ono lpění na osobnostních faktorech , které činí mysl ohraničenou, měřitelnou entitou, a místo toho je „osvobozen od toho, aby ji všichni nebo kdokoli z nich počítali, dokonce i v životě. Skandhové byli považováni za břemeno a osvícený jedinec je ten, kterému „břemeno kleslo“. [4]

Různé podobné pasáže objasňují, že metafora „zhasl, nemůže být definován“ ( athangato so na pamanam eti ) se vztahuje stejně k osvobození v životě. [5] V samotné Aggi-Vacchagotta suttě je jasné, že Buddha je předmětem metafory a Buddha již „vykořenil“ nebo „anihiloval“ pět agregátů. [6] V Sn 1074 je uvedeno, že mudrce nelze „počítat“, protože je osvobozen od kategorie „jméno“ nebo obecněji pojmů. Absence tohoto vylučuje možnost vyčíslit nebo formulovat stav věcí; "jméno" zde odkazuje na koncepty nebo apercepce, které umožňují návrhy. [7]

Metafora ohně použitá v Aggi-Vacchagotta Sutta (která se používá i jinde) je radikálním způsobem, jak poukázat na to, že osvobozený mudrc je mimo fenomenální zkušenost. To také znamená, že tento nedefinovatelný, transcendentní stav je stavem mudrce i během života. Tato myšlenka jde proti rané bráhmanské představě osvobození při smrti. [8]

Dabba Sutta
Dabba Sutta z Udany využívá související snímky:

Stejně jako není známo narození
Postupně slábnoucí záře
Uvolňováno železem rozpáleným v peci,
Když se do něj udeří kovářským kladivem,
Takže tam není žádné ukazování na bourn
Z těch dokonale uvolněných
Kdo překonal povodeň
Z otroctví smyslových tužeb
A dosáhl neotřesitelné blaženosti.
— Dabba Sutta, Udana VIII.10


Přesně tak, pustit to všechno osobní lpění, lpění na představě, jak moc jsi díky tomu, že jsi muž, podle statistiky inteligentnější, pustit i to lpění na tom, že musíš do nebe dosáhnout, aby bylo to, co ve skutečnosti je...
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7095
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 19:14:10

Pustit i pouštění? Vyprávěj.
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod miroslav » ned 11. čer 2023 19:20:45

Jana píše:Nejsem už roky schopná číst ani při nejlepší vůli knížky.

Je to jako kdybys měl číst detektivku a znáš už dopředu vraha.



V dobré detektivce nejde o to, kdo je vrah.
Právě ta cesta k odhalení je zajímavá.
Například v detektivkách s detektivem Columbem je vrah znám hned od začátku.

Obrázek
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3556
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 19:26:40

No není ten Miroslav boží?!?
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod advaitista » ned 11. čer 2023 19:37:58

Jana píše:pustit to všechno osobní lpění, lpění na představě, jak moc jsi díky tomu, že jsi muž, podle statistiky inteligentnější, pustit i to lpění na tom, že musíš do nebe dosáhnout, aby bylo to, co ve skutečnosti je...

Ale já na tom nelpím. Nelpění však neznamená popírání existence. Vždyť jsme se tím popíráním dostali do úplně šílené situace – dětem se hormonálně potlačuje puberta, uřezávají se jim genitálie, prsa. A bude to možné i bez souhlasu rodičů, dokonce bude nesouhlas trestán.

Já ti tu celý den vysvětluju elementární rozdíly mezi mužem a ženou. Popírání těch rozdílů není nedualita. Popírání těch rozdílů je blbost. Alegoricky zevšeobecněno, tato blbost je podkladem současné šílené situace.
advaitista
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 19:52:42

advaitista píše:
Jana píše:pustit to všechno osobní lpění, lpění na představě, jak moc jsi díky tomu, že jsi muž, podle statistiky inteligentnější, pustit i to lpění na tom, že musíš do nebe dosáhnout, aby bylo to, co ve skutečnosti je...

Ale já na tom nelpím. Nelpění však neznamená popírání existence. Vždyť jsme se tím popíráním dostali do úplně šílené situace – dětem se hormonálně potlačuje puberta, uřezávají se jim genitálie, prsa. A bude to možné i bez souhlasu rodičů, dokonce bude nesouhlas trestán.

Já ti tu celý den vysvětluju elementární rozdíly mezi mužem a ženou. Popírání těch rozdílů není nedualita. Popírání těch rozdílů je blbost. Alegoricky zevšeobecněno, tato blbost je podkladem současné šílené situace.

Tohle se v domorodých kmenech dělalo už od věků. Holt to přetrvalo i do moderny.
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod advaitista » ned 11. čer 2023 19:57:18

Obrázek
advaitista
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 20:14:14

Aha, myslíš si že mluvím bokem... Co když tyhle tvoje posunky jsou jen tvým vlastním zrcadlem? Sorry ale tak mi to příjde.
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 20:19:00

Jsi doufám natolik emočně i mentálně inteligentní, abys dokázal rozlišit egoismus od ticha?
Ghost
 

Re: Svět

Nový příspěvekod advaitista » ned 11. čer 2023 20:19:07

V kterých domorodých kmenech přeoperovávali děti na opačné pohlaví?
advaitista
 

Re: Svět

Nový příspěvekod Ghost » ned 11. čer 2023 20:27:57

advaitista píše:V kterých domorodých kmenech přeoperovávali děti na opačné pohlaví?

Dělali to v africe, ne však dnešními metodami. Prostě si ho ufik. Žena, co chtěla být mužem, moc možností neměla. Ale kdoví, co vymysleli.
Ghost
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků