Co mě napadá II

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. bře 2020 18:44:35

Návštěvník píše:
... píše:PS. Šlo tu o konstatování, že Probuzení nastalo u osoby


Jak se to vezme. Ty v Buddhovi vidíš osobu, on v sobě poznává Vesmír.


Nějaký "on", v sobě, "já", "ty" už nejsou. Absolutno se rozpomnělo.

:)
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. bře 2020 18:47:55

Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama, v páli Siddhattha Gótama (přibližně 564/3 př. n. l. Kapilavastu /v páli Kapilavatthu/ nebo v Lumbiní – podle legendy zemřel 13. října 484/3 př. n. l. Kušinagara /v páli Kusinára/, podle théravádové tradice žil v letech 623–543 př. n. l.) je zakladatel buddhismu. Jméno Buddha znamená probuzený, osvícený.

Podle tradice se narodil jako princ královského rodu Šákjů (proto je později nazýván Buddhou Šákjamunim). Do 29 let žil pohodlným životem syna místního vládce, oženil se (manželka Jasódhara) a měl syna (Ráhula). Poté – aniž by spatřil právě narozeného syna – opustil domov a věnoval se nejrůznějším praktikám, pomocí nichž chtěl dosáhnout osvobození z utrpení, které je spojeno s každou existencí, a neustálého koloběhu znovuzrozování (samsáry). Nakonec podle legendy ve věku 35 let objevil střední cestu, která se vyhýbá všem krajnostem, a dosáhl probuzení, konečného osvobození z utrpení a koloběhu životů. Následujících 45 let předával své učení, ať už mnichům (založil první mnišské společenství na světě), tak laikům. Zemřel u Kušinagary obklopen svými mnišskými následovníky.

...

Buddha, vlastním jménem Siddhartha Gautama, je zakladatelem buddhismu. Buddha je titulem, který v překladu znamená probuzený nebo osvícený.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Gautama_Buddha

Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod ... » ned 15. bře 2020 19:01:23

Plné Probuzení tedy znamená, že Absolutno se přestalo idenitfikovat se svým určitým tvarem.

Zkušenost ukazuje (a na to upozorňují i někteří Probuzení, nás na to upozorňovala i Míla Tomášová, které se to taky občas stalo), že dokud se ve vědomí 100% nerozpoznávají všechny vyvstávající myšlenky a emoce bez ztotožnění vědomí s nimi, dochází znovu a znovu k upadání do ztotožnění s iluzorním osobním já - s aktivitami osoby, které jsou důsledkem jejího dosavadního karmického naprogramování.
...
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. bře 2020 19:03:57

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
... píše:PS. Šlo tu o konstatování, že Probuzení nastalo u osoby


Jak se to vezme. Ty v Buddhovi vidíš osobu, on v sobě poznává Vesmír.


Nějaký "on", v sobě, "já", "ty" už nejsou. Absolutno se rozpomnělo.

:)


Otázka: Komu záleží na tom, aby se to, co nazývá Buddhou, už neinkarnovalo?
Buddha ted' zřejmě sedí v Nirvaně a říká si: Prima, už se nemusím inkarnovat. :D

:)
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Trini » ned 15. bře 2020 19:11:21

... píše:Plné Probuzení tedy znamená, že Absolutno se přestalo idenitfikovat se svým určitým tvarem.

Zkušenost ukazuje (a na to upozorňují i někteří Probuzení, nás na to upozorňovala i Míla Tomášová, které se to taky občas stalo), že dokud se ve vědomí 100% nerozpoznávají všechny vyvstávající myšlenky a emoce bez ztotožnění vědomí s nimi, dochází znovu a znovu k upadání do ztotožnění s iluzorním osobním já - s aktivitami osoby, které jsou důsledkem jejího dosavadního karmického naprogramování.


Ale Buddha to měl určitě už 100%. Nebo?

:)
Trini
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Jana » ned 15. bře 2020 19:35:08

Návštěvník píše:
Jana píše:
To, co je v nás zranitelné, to, co v nás trpí, to, co v nás prožívá zklamání, je iluze ega.


Ano, Absolutno chce zažívat nejen pro ego příjemné zkušenosti, ale také utrpení, oddělenost, bolest, zklamání, a proto vytváří ego, aby tyto zkušenosti mohlo zažít. Potom si jednou vzpomene, jak to opravdu má :D .... a když chce zažívat nové dramatické příběhy, tak to zase zapomene.
:)


No, řekla bych, že pochybuji o tom, že Absolutno něco chce a jelikož je Absolutno absolutně vším a nic jiného skutečného není, tak těžko chtít víc, než je. A kde nic není, ani absolutno nic nebere.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Jana » ned 15. bře 2020 19:53:54

Dobré je pátrat po tom v nás, co něco chce.

Při poctivém hledání, kdy není nic k nalezení, dochází k osvícení.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Pelvan » ned 15. bře 2020 21:52:08

Ahoj Jano

Chci být radostný, šťastný, zdravý a spokojený

a zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. bře 2020 21:56:51

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:
To, co je v nás zranitelné, to, co v nás trpí, to, co v nás prožívá zklamání, je iluze ega.


Ano, Absolutno chce zažívat nejen pro ego příjemné zkušenosti, ale také utrpení, oddělenost, bolest, zklamání, a proto vytváří ego, aby tyto zkušenosti mohlo zažít. Potom si jednou vzpomene, jak to opravdu má :D .... a když chce zažívat nové dramatické příběhy, tak to zase zapomene.
:)


No, řekla bych, že pochybuji o tom, že Absolutno něco chce a jelikož je Absolutno absolutně vším a nic jiného skutečného není, tak těžko chtít víc, než je.


Proč by mělo Absolutno chtít víc než je? Úplně mu stačí bolest, utrpeni, zklámání a jiné nepřijemé zkušenosti, které tady jsou ted' a pořád - proto se jich ego, které je vytvářeno identifikací Absolutna se svým tvarem, stále chce zbavit. :D

:)
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. bře 2020 22:20:24

Pelvan píše:Ahoj Jano

Chci být radostný, šťastný, zdravý a spokojený

a zdravím


Ramana doporučoval naučit se všechno přijímat se stálou vnitřní vyrovnaností, klidem a rozvahou. Radost, smutek, štěstí, neštěstí, zraví, nemoc, úspěch, neúspěch - se neustále mění, jsou pomíjivé. Proč se tím nechat vyvádět z rovnováhy?
On to tak praktikoval. Když ho zmlátili lupiči a on pro ně vařil polévku, když měl bolesti s nohama, když dostal rakovinu...

Proč nedávat přednost příjemným zkušenostem? Ale co když přijdou nepříjemné zkušenosti? Co pak?

:)
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Pelvan » ned 15. bře 2020 22:30:44

Ahoj Návštěvníku

Návštěvník píše: ...co když přijdou nepříjemné zkušenosti? Co pak?


Něco by se mělo, něco by se mělo, něco by se mělo udělat!...

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod ... » ned 15. bře 2020 22:32:14

Návštěvník píše:...bolest, utrpeni, zklámání a jiné nepřijemé zkušenosti, které tady jsou ted' a pořád - proto se jich ego, které je vytvářeno identifikací Absolutna se svým tvarem, stále chce zbavit.


Všechny ty nepříjemné zkušenosti může osobní já odmítat, úměrně tomu může mít i silnou potřebu na nějaký čas jejich vnímání v sobě zablokovat, nakonec ale - dřív nebo později - proniknou do vědomí a nezbývá pak už jiná možnost než si je začít uvědomovat.

Nastane tak příležitost rozpoznat a přijmout, že i ty pocity bolesti, utrpení a zklamání jsou vytvářené identifikací Absolutna s těmito jeho mentálními tvary a jakmile se to tak začne plně vnímat a akceptovat, začnou se tím i všechny ty doteď odmítané negativity postupně rozpouštět.
Narůstá tím ovšem ´vážné nebezpečí´ ;) , že Jeho Hra na dualitní existenci se v dotyčném tvaru blíží ke konci ;)
...
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 0:26:02

... píše:Narůstá tím ovšem ´vážné nebezpečí´ ;) , že Jeho Hra na dualitní existenci se v dotyčném tvaru blíží ke konci ;)


:D

:yes:
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 0:30:46

Pelvan píše:
Návštěvník píše: ...co když přijdou nepříjemné zkušenosti? Co pak?


Něco by se mělo, něco by se mělo, něco by se mělo udělat!...



A když to nepomůže?

Být pak nešt'astný, zoufalý, depresivní?
Nebo se to naučit přijmout vyrovnaně s vnitřní rozvahou a klidem? Jednou to tak jako tak skončí...

:)
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Jana » pon 16. bře 2020 8:58:05

Pelvan píše:Ahoj Jano

Chci být radostný, šťastný, zdravý a spokojený

a zdravím


Tvá přirozenost je radostná, šťastná, zdravá a spokojená.

Je to velkou radostí, uvědomovat si, kdo skutečně jsi. Nejsi tělo, není potřeba Tě smyslově vnímat, aby tady mohlo být uvědomění Tvé existence. Není potřeba si o Tobě vůbec nic myslet a přitom ta možnost uvědomění si, že jsi, tady je. Tohle Ty "umíš" taky. Nemusel ses to nikdy učit.

Ten, kdo Tě má rád, Pelvane, ten si uvědomuje ve svém nitru radost a štěstí, že jsi. Tedy ještě lépe řečeno, ten kdo si uvědomuje, že jsi láskou, toho činí vědomí Tvé existence šťastným.

Proto všichni Probuzení také tohle nekonečné štěstí pravého Já poznávají.

Dalo by se říct, že Tě to Božství v Probuzených tak miluje, že hranice mezi Tebou a Probuzenými neexistuje.

Můžeš v téhle energii nechat spočinout svou mysl.

Můžeš téhle energii otevřít své srdce.

Můžeš ochutnávat kým skutečně jsi.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7094
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 9:52:02

Návštěvník píše:
Pelvan píše:
Návštěvník píše: ...co když přijdou nepříjemné zkušenosti? Co pak?


Něco by se mělo, něco by se mělo, něco by se mělo udělat!...



A když to nepomůže?

Být pak nešt'astný, zoufalý, depresivní?
Nebo se to naučit přijmout vyrovnaně s vnitřní rozvahou a klidem? Jednou to tak jako tak skončí...



P.S. To je rada od Ramany, plně Probuzeného.

:)
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 10:59:53

Návštěvník píše:

Být pak nešt'astný, zoufalý, depresivní?
Nebo se to naučit přijmout vyrovnaně s vnitřní rozvahou a klidem? Jednou to tak jako tak skončí...



P.S. To je rada od Ramany, plně Probuzeného.

:)


:hm:

Přijímejte s vyrovnaností vše, co přichází, neboť potěšení a utrpení jsou pouhé stavy mysli, které nemají vztah k předmětným skutečnostem. ~ Ramana Maharši

Jinými slovy: Různé stavy mysli nejsou tím, co umožňuje poznat skutečnost. Nezávisle na situaci tady může být jakýkoliv stav mysli.
Návštěvník
 

Re: Pravé Já

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 12:27:44

Návštěvník píše:
Přijímejte s vyrovnaností vše, co přichází, neboť potěšení a utrpení jsou pouhé stavy mysli, které nemají vztah k předmětným skutečnostem. ~ Ramana Maharši



Přijímat vše s vyrovnaností je optimální stav mysli. Plně nastává po Poznání. Předtím se dá o něj usilovat pomocí vůle. Ramana: "Proto se má zkoušet za všech okolnosti zachovat vnitřní vyrovnanost. To nazývám síla vůle. "

:)
Návštěvník
 

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 12:36:35

(Ramana Maháriši » Utrpení a mravnost)

Odp.: Stvoření není dobré ani zlé; je jaké je.

:yes:

Ot.: Kdy utrpení přestane?

Odp.: Ne do té doby, než zmizí jednotlivec.


:yes:

:)
Návštěvník
 

Re: Utrpení

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 12:53:35

Ano

Návštěvník píše:Ot.: Kdy utrpení přestane?

Odp.: Ne do té doby, než zmizí jednotlivec.


:yes:

Než se prohlédne iluze oddělenosti.

:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků