Myšlenky o Zenu

Myšlenky o Zenu

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 06. črc 2019 7:17:59

Zen obdivuje a chválí mysl obyčejného člověka, který prostě něco dělá na zahradě, na poli, na ulici. Ale pohrdá intelektuály, kteří o zenu jen žvaní, aniž by měli ponětí, co to je být obyčejným člověkem. Obyčejný člověk je Buddha, intelektuál, který o zenu žvaní, není Buddha.


Kdyby Zen čímkoliv pohrdal, neztratil by svou nevinnost?
Návštěvník
 

Re: Myšlenky o Zenu

Nový příspěvekod armin » sob 06. črc 2019 21:27:43

ryunin píše:....Někdo se tu občas diví, že neuznávám názory zdejších odborníků na zen... no je to prostě proto, že názory lidí, kteří neprošli dlouholetým cvičením pod vedením učitele, nemají v zenu pražádnou váhu. Takový přístup nemám jen já, s takovým odmítnutím narazíte u každého zenového učitele...


Znáš Tribunovou sútru Šestého patriarchy?

..... Mezitím se Chuej-neng, stále šlapající mlat, dozvěděl o těchto událostech. Rovněž složil gáthu a jelikož neuměl psát, nechal ji napsat na západní zeď kláštera.

Když pátý patriarcha Chuej-nengovu gáthu spatřil, pochopil, že jejím autorem je ten, který skutečně cele a do hloubky pochopil dharmu a je hoden stát se šestým patriarchou. V noci si proto Chuej-nenga nechal potají zavolat a celou noc mu přednášel o Diamantové sútře, načež Cheuj-neng přes noc dosáhl probuzení. Chuej-neng však musel uprchnout z kláštera, jelikož mu hrozilo vážné nebezpečí ze strany mnichů, kteří by nesouhlasili s Cheuj-nengovou ordinací. Chuej-neng navíc ani nebyl řádným Chuej-ženovým žákem, pocházel z „barbarského“ jihu apod. Vydal na jih Číny, a za ním se vydalo stovky mnichů připravených ho o roucho dharmy připravit. Všichni až na jednoho se však v půli cesty obrátili a zamířili zpět do kláštera. Jediným mužem, který vytrval, byl Chuej-šu-na. Jakmile však Chuej-nenga dostihl, poprosil jej nikoli o roucho, ale o výklad dharmy. Chuej-neng tak učinil a Chuej-šu-na prozřel a vrátil se zpět na sever obracet na dharmu ostatní lid. Tím Chuej-neng zakončil první část svého vyprávění.

(https://cs.wikipedia.org/wiki/Tribunov%C3%A1_s%C3%BAtra)

Ono sedět léta pod vedením učitele zdaleka nestačí k pochopení Zenu, ani nemusí být podmínkou (viz příklad Chuej-nenga).
Ale jinak je to sezení lidem určitě užitečné a nápomocné.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 675
Registrován: pát 16. srp 2013 23:49:42

Re: Myšlenky o Zenu

Nový příspěvekod Tara » sob 06. črc 2019 22:46:54

:yes:
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 1122
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Myšlenky o Zenu

Nový příspěvekod Zdeněk » ned 07. črc 2019 9:09:43

Nu a není to svým způsobem hrabalovsky půvabné? Zenový mistr se zamkne do své kukaně, zacpe si uši, oči, a tak hlásá své učení.
:)
Zdeněk
 
Příspěvky: 369
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Myšlenky o Zenu

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 07. črc 2019 9:52:03

Zdeněk píše:Nu a není to svým způsobem hrabalovsky půvabné?


Jen Probuzený dokáže ve všem tom Božím díle nalézat krásu a půvab.
Návštěvník
 


Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník