Má život smysl?

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod Hmla » sob 28. dub 2018 22:36:02

Pes v tom nevidí složitost, být oddán svému pánu, zemřít za něj. Dokonce ani nerozlišuje, jestli je jeho pán magor atp. Stejné to bylo, nebo možná ještě je, u samurajů.
Hmla
 

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod Tara » sob 28. dub 2018 23:43:54

V jedné oblasti žil kmen indiánů, který už hodně let vždy každý rok obětoval život jednoho ze svých bratrů, jako obětinu bohům. S náčelníkem se přátelil pan, řekněme x. Který žil s kmenem. A už také hodně let říkal svému příteli, aby upustili od této oběti. Aby přestali s tím kultem, kdy vyberou jednoho ze svého středu a obětují jeho život bohu. Nikdy nebyl vyslyšen. Každým rokem se v určitém období konal tento akt - obětování.
Prosby nebyly vyslyšeny.
Opět přišel den, kdy měl být vybrán jeden z rodu a měl být obětován bohu. Opět byl vybrán jeden.
Tu pevně přistoupil pan x k náčelníkovi a řekl: "Ušetři jeho život a obětuj život můj".
Náčelník se dlouze zadíval příteli do očí, a protože si pana x zamiloval, nedokázal ho zabít. Toho dne tento obětní akt skončil.

Příběh pana x nám ukazuje, že v určité chvíli se stane prioritou to, co žijeme uvnitř. Slova nedokážou vyvolat lásku. Jedině přítomnost duše, která z nás vychází, může vyvolat přítomnost duše v ostatních.

Nakonec nestačí myslet si, co známe.
Musíme to prožít.
Protože jen tím, že ji prožijeme,
ukáže se láska jako nejvyšší princip všeho.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod nop » sob 28. dub 2018 23:57:46

Hmla píše:Pes v tom nevidí složitost, být oddán svému pánu, zemřít za něj. Dokonce ani nerozlišuje, jestli je jeho pán magor atp. Stejné to bylo, nebo možná ještě je, u samurajů.

Kodex bojovníka, sestavený v XVII. st. pod vlivem učení Konfucia, převzatého z Číny.
Wikipedia:
Bušidó ( česky: Cesta válečníka) je samurajský morální kodex. Obsahuje základní principy chování, kterými se každý samuraj řídil.

Původně se jednalo o nepsaná pravidla, určována převážně filozofickým směrem. Poprvé je sepsal Jamaga Sokó (1622 - 1685).

Základní zásady jsou: Věrnost pánovi, úcta k předkům a rodičům, čestné jednání, pravdomluvnost, odvaha a upřímnost, ctnost a sebezdokonalování.

義 – Gi – Klidná mysl
勇 – Jú – Odvaha
仁 – Džin – Benevolence
礼 – Rei – Respekt
誠 – Makoto nebo 信 – Šin – Upřímnost
名誉 – Meijo – Čest a sláva
忠義 – Čúgi – Oddanost
-
dodatek
vyhovuje mi, když mám převzatou etickou základnu evropské kultury na duchovnu, bez boje a úvah smrti.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod Hmla » ned 29. dub 2018 5:02:39

Jen si představ ta nažehlená kimona a super meče, vyholenej proužek na palici, oj, jak by nám to seklo! Pánům bychom skákali pro pivo, holky by se za náma otáčely, večer bychom si zahráli kostky, prohráli žold. A v noci snili o překrásné smrti. :D
Hmla
 

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod Hmla » ned 29. dub 2018 7:00:08

Coby smyslu života. Kterej už mnoho z nás prožívá dlouhé roky. Dnešek mi připomíná nástěnku, kde všechny stránky deníčku jsou vystaveny.
Hmla
 

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod vostal petr » ned 29. dub 2018 8:12:48

Mně dnešek připomíná léto,

tudiž dle tradice je pro dnešní den smyslem života jet k rybníku...

Vše ostatní je pak nesmysl života...
vostal petr
 

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod vostal petr » ned 29. dub 2018 8:14:07

Samozřejmě ( a to platí pro každý počasí) je vždy nesmysl sem něco psát...
vostal petr
 

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod vostal petr » ned 29. dub 2018 8:20:47

Nesmysl se smyslem,

nazývá se dobrým úmyslem...
vostal petr
 

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod Hmla » ned 29. dub 2018 8:26:20

Jj, léto léto, je dobrá kapitola.
Jo, to je fakt, ale my máme rádi nesmyslné věci, díky nepodmíněné lásce. :D
Hmla
 

Re: Má život smysl?

Nový příspěvekod Tara » ned 29. dub 2018 12:50:15

Hmla, hmm, to taky říkala dcera, když byla malá místo mlha... :-)

Líbí se mi, jak píšeš, tak poeticky, jo jo, na to má duše slyší :-)

To Miroslav, ten píše bohužel jen slova, slova :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Předchozí

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jana a 15 návštevníků