K čemu vede vědění?

K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. čer 2016 11:31:24

Vědění... umožňuje rozpoznávání mylného pochopení

K čemu takové rozpoznání vede ?

K posilování "vědoucího já" -

nebo k vděčnému upuštění od toho, co jsme dosud považovali za "to pravé".
Návštěvník
 

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Jana » pon 20. čer 2016 12:04:58

Vědění by mělo vést k uvědomování si toho, že vědění není totéž, co uvědomění.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod nop » pon 20. čer 2016 17:22:04

Návštěvník píše:Vědění... umožňuje rozpoznávání mylného pochopení

K čemu takové rozpoznání vede ?

K posilování "vědoucího já" -

nebo k vděčnému upuštění od toho, co jsme dosud považovali za "to pravé".

Jsou případy, kdy nové poznání jednoduše doplňuje to dosavadní, anebo je mění (když kousek, tedy po částech doplňuje, když úplně, tehdy nahražuje) a tehdy vidíme věc nově.
Jdu dál bez přílišných emocí a prohlubování pocitů.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Jana » pon 20. čer 2016 17:25:00

nop píše:Jdu dál bez přílišných emocí a prohlubování pocitů.


Takže ani necítíš, co je správné?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod nop » pon 20. čer 2016 17:27:52

Jana píše:
nop píše:Jdu dál bez přílišných emocí a prohlubování pocitů.


Takže ani necítíš, co je správné?

Cítím, nebo vím... Ale už vím přesněji.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Jana » pon 20. čer 2016 17:46:36

nop píše:
Jana píše:
nop píše:Jdu dál bez přílišných emocí a prohlubování pocitů.


Takže ani necítíš, co je správné?

Cítím, nebo vím... Ale už vím přesněji.


Vědět není to pravé. Vědění stojí pouze na osobní sbírce informací, které se Ti podařilo nasbírat. Cítit, co je správné, vědění přesahuje, vychází to totiž ze zdroje mysli, kterou ještě nepřežvýkaly naše připoutanosti k tomu, co si myslíme, že víme. Působí tady intuice, vhled.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. čer 2016 17:47:45

K čemu takové rozpoznání vede ?

K posilování "vědoucího já" -

nebo k vděčnému upuštění od toho, co jsme dosud považovali za "to pravé"


?
Návštěvník
 

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod nop » pon 20. čer 2016 18:53:45

Jana píše:
nop píše:...
nop píše:Jdu dál bez přílišných emocí a prohlubování pocitů.

Cítím, nebo vím... Ale už vím přesněji.


Vědět není to pravé. Vědění stojí pouze na osobní sbírce informací, které se Ti podařilo nasbírat. Cítit, co je správné, vědění přesahuje, vychází to totiž ze zdroje mysli, kterou ještě nepřežvýkaly naše připoutanosti k tomu, co si myslíme, že víme. Působí tady intuice, vhled.

Mluvíme o jiném. Nemám na mysli hluboké poznání (nebo vysoké), ale myšlení, které se může stát každý den.
(příklad # 1).
šel jsem přes chodník nedávno zasněžený. Neodhadl jsem hloubku. Zakopl jsem a spadl dopředu na trávník, naštěstí na napřažené ruce, nic se nestalo.
Ale prohlédl jsem obsah nesené igelitové tašky, jestli se nic nestalo.

Pět kroků daleko šla žena, která viděla pád a na tváři byla vidět její myšlenka "opitý".
Když jsem ale stál rovně a prohlížel vnitřek tašky, objevila se jí na tváři nová myšlenka: "není opitý".

Ani se neomluvila za svou předešlou myšlenku pohledem, obsahujícím myšlenku "promiň".
Byla to ta chvíle, kdy žena hned odsoudí muže za špatnost a když se to neprokáže, pomyslí si pouze "je to jinak".

(příklad # 2),
Jel jsem v trolejbuse vzadu na plošině a povídal se známou. Dva kroky od nás stála mladá žena, která právě neměla nic na práci.
Vyprávěl jsem zkušenost s dietou u mé jiné známé. Odložila nošení džínů a začala zase nosit její oblíbenou modrou sametovou sukni.

A když se pak chtěla vrátit do kalhot, zjistila, že je nedopne.
Na tváři naší mlčenlivé spolucestující se objevil výraz, který vyjevoval jednu myšlenku: "těhotenství".

Mluvil jsem dál, že nasadila její už vyzkoušenou mrkvovou stravu, jen mrkev bez chleba každý den, aby z objemu pasu ubírala po centimetrech.
A tak strouhala a strouhala, až se po pár týdnech zase vešla do kalhot.

Když jsem domluvil až sem, na tváři spolucestující se objevila myšlenka: "nebylo to těhotenství".

(závěr).
Co jsem tady předtím psal, to bylo o takovém denním poznání. Může k němu dojít v průběhu pár minut, jako v těch příkladech.
Tedy Ty jsi psala o vyšším druhu poznání.
Už je to dávno, co jsem o Tobě psal, že Ty mi připadáš jako jeřáb, který ve výšce plachtí oblohou a sebe jsem přirovnal k žabákovi, který Tě vidí z rákosí.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Tara » pon 20. čer 2016 19:00:39

Vědět není to pravé. Vědění stojí pouze na osobní sbírce informací, které se Ti podařilo nasbírat. Cítit, co je správné, vědění přesahuje, vychází to totiž ze zdroje mysli, kterou ještě nepřežvýkaly naše připoutanosti k tomu, co si myslíme, že víme. Působí tady intuice, vhled.

Kdesi jsem četla takovou otázku a odpověď, jak se liší pravá intuice (vyvěrající z hlubiny moudrosti) - od představy osobní mysli, od iluze.
Odpověďí bylo, že skutečná intuice znamená, že víš. Neotřesitelně víš. A žádné pochybnosti, otázky, jestli skutečně, opravdu, ano, ne nepřicházejí na mysl, prostě víš, že to tak je.... neodchvějně...

Kdežto představy (které můžeš prezentovat jako intuici, vědění, to pravé cítění atd....) jsou výplody osobní fantasmagorické (do sebe zahleděné) mysli.... nejsou skutečným věděním = viděním....

Rozeznat je od sebe znamená dobře znát "oba světy", a hlavně znamená znát Pravdu...., jinak rozklíčování, rozlišení (zatím) není možné.... a dál si bude iluze navlékat kabát pravdy... a skutečná Pravda bude stát na pozadí toho všeho jako zúčastněný, mlčenlivý divák....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. čer 2016 20:10:22

Duchovní zrání lidské bytosti je procesem, v němž se mimo jiné probouzí a rozvíjí intuice. Ta postupně umožňuje člověku pronikat do záhad života, před nimiž zůstává rozum bezradně stát.

Je však třeba zdůraznit, že schopnost intuitivního poznávání se rozvíjí pomalu, postupně a je třeba se naučit naslouchat jejím poselstvím. Hrozí zde totiž možnost záměny čisté intuice za nekontrolované impulzy z podvědomí či další formy tzv. pseudointuice. Pouze vnitřní vyzrálost a čistota umožní, aby člověk dokázal cestou intuice získávat důležité informace o vnitřním i vnějším životě

Swami Šivananda
Návštěvník
 

Re: K čemu vede vědění?

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 21. čer 2016 7:12:10

Návštěvník píše:
K čemu takové rozpoznání vede ?

K posilování "vědoucího já" -

nebo k vděčnému upuštění od toho, co jsme dosud považovali za "to pravé"


?


Je to možné, abychom vy i já, jakožto jedinci, žili v této společnosti a přece byli prosti všech dogmat, v nichž jsme byli vychování? Je možno, aby se mysl osvobodila ode všeho vědění, vší autority?

viewtopic.php?f=269&t=7712&sid=1f5fe8cdc5031fcf52ddcb1e3c9a048b#p125090
Návštěvník
 


Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků