Co mě napadá II

Re: Co mě napadá

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. lis 2018 12:21:58

PS. stále aktivovanou neosobní pozorností vědomí k jeho vyvstávajícím obsahům, která nastane upuštěním od ztotožnění s nimi
Návštěvník
 

Re: Co mě napadá

Nový příspěvekod Jana » pát 16. lis 2018 12:22:38

Návštěvník píše:
Jana píše:Když zmizí ego, zmizí i temný Stín

To je omyl.

Probuzení - např. Tomášovi - by o tom mohli vyprávět. Jak dlouho i po mnoha zkušenostech samadhi Stín znovu a znovu spouští jejich v podvědomí uložené osobní reakce a že jen stále aktivovanou pozorností k nim se Stín pomalu rozpouští.


Mnoho zkušeností samadhi, není trvalé samadhi. Při tom prvním dochází k vypadávání, ztotožňování, vyvstání iluze ega, prožívání toho a zůstává z toho pocit nepatřičnosti, při tom druhém může být projev úplně stejný, jako při ztotožnění, ale "uvnitř je klid" viz N. Maharadž. Objeví rozčílení, ale nezanechá to stopu, viz Mooji, tělo má karmu, ale toho kým skutečně jsi bez ztotožnění s iluzí ega, se to nijak netýká, viz. Mahariši.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Co mě napadá

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 16. lis 2018 13:09:22

Jana píše: bez ztotožnění s iluzí ega

a s jeho nutkavým snažením dokazovat pořád znovu svou osvícenost druhým.
Návštěvník
 

Re: Alan Watts

Nový příspěvekod intago » čtv 31. led 2019 9:41:35

Wattse si vážím, stejně tak ostatních včetně Grofa, ale kde jsou vlastní zkušenosti, jež bychom rozebrali?
intago
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned 06. led 2019 17:50:13

Re: Alan Watts

Nový příspěvekod lklknml » čtv 31. led 2019 14:07:08

Jsem v rozpacích Intago. Tohle vlákno je o Alanu Wattsovi. Nic ve zlém, ale mystika přeci není o sebepropagaci... právě naopak...
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Alan Watts

Nový příspěvekod intago » čtv 31. led 2019 14:23:08

Nechlubím se sebou, ale Bohem ve mě. A jako ve všech oborech je debata a výměna zkušeností na místě. Nebo děláš s Wattse Boha? To by si jistě nepřál... Jistě se rád o věci bavil s Learym, Huxleyem a dalšími psychonauty.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Psychonautika
intago
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned 06. led 2019 17:50:13

Re: Alan Watts

Nový příspěvekod intago » čtv 31. led 2019 15:28:00

Zdeněk píše:A koho Bůh nevlastní? Nebo se snad domníváš, že jakákoli znalost o Něm je tvoje zásluha?

Kdyby jsi byl začátečník, bylo by to ještě dobré, Intago. Ale ty jsi už 27 let zbloudil z cesty.


O čem to mluvíš?? Říkal jsem snad, že je to moje zásluha? Ničím se přece neliším od ostatních skutečných mystiků v církvích i mimo ně. Literatury od nich je moře.
A s hodnocením mě jsi nějak rychle hotov. Jistě víš, jak farizejové osočovali Krista i jeho následovníky a co s nimi dělali. To je v mystice klasika...
intago
 
Příspěvky: 96
Registrován: ned 06. led 2019 17:50:13

Re: Alan Watts

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 01. úno 2019 16:29:15

Zdeněk píše:Jsem v rozpacích Intago. Tohle vlákno je o Alanu Wattsovi. Nic ve zlém, ale mystika přeci není o sebepropagaci... právě naopak...

Intago bohužel zatím není vůbec schopný rozpoznat a uvědomit si, že se tu neustále chlubí svou pokročilostí, propaguje sám sebe i svoje priority a huláká na ostatní ve snaze je přimět, aby to ti podle něj nevědomí blbci konečně uznali.
Návštěvník
 

Re: Alan Watts

Nový příspěvekod armin » sob 02. úno 2019 16:24:27

intago píše: Ničím se přece neliším od ostatních skutečných mystiků v církvích i mimo ně. Literatury od nich je moře.


Když dva dělají totéž nemusí to být totéž.
Třeba člověk a opice.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

co mě napadá

Nový příspěvekod lklknml » sob 23. bře 2019 8:24:02

Tak ty poslední videa (které jsem shlédl jen jen v rychlosti), to je přeci čím dál zjevnější, že z Moojiho zbyl už jen papírový guru. Něco jako bankovka po hyperinflaci.
Tahle Jany & rosady zatemněnost mi přišla zajímavá, jak to, že to nevidí? Mě stačí jediný pohled. Tuhle moji schopnost považuji za vskutku mimořádně užitečný dar. Anebo se mýlím? To já jsem zatemněný? Tak jsem začal pátrat po internetu (mimochodem, není signifikantní, že komentáře jsou v české/slovenské Moojiho odnoži na Youtube zablokované?).

(tohle video sem nedávám jako důkaz, ale jako ilustraci pro to, co na Moojiho vidím)

Značně dlouhé kritické fórum o Moojim je zde:
https://forum.culteducation.com/read.ph ... 827,page=1

Rozhodně netvrdím, že byl/je Mooji apriorně zlý a jistě to není jen jeho vina, protože podíl jeho praštěných uctívaček (neřkuli hnojných děv) je více než patrný. Ale prostě sex je potenciálně extrémně zatemňující síla a neužívá-li ji člověk zcela (nikoli částečně) osvícený a ve svém osvícení stabilizovaný (někde jsem četl o Zenovém patriarchovi, kterému po transmisi jeho Mistr doporučil 20 let neučit (zrání svatého těla)), tak ho - nevědomě - zničí.
Nemyslím, že by Mooji cítil špatné svědomí. Ale je to svědomí špatného hocha. Který neví, že je špatným hochem, netuší, že a proč se jím stal ("Viděl jsem, jak satan padá z nebe jako blesk." - Lk 10,18). Připadá mi, jako by byl v bažině, ze které už nedokáže vybřednout. A že to bude čím dál smutnější pohled.
Nechť je pro nás výstrahou. Nepochybuji, že na jeho místě bych selhal také.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod armin » sob 23. bře 2019 10:06:55

Zdeněk píše:Rozhodně netvrdím, že byl/je Mooji apriorně zlý a jistě to není jen jeho vina, protože podíl jeho praštěných uctívaček (neřkuli hnojných děv) je více než patrný. Ale prostě sex je potenciálně extrémně zatemňující síla a neužívá-li ji člověk zcela (nikoli částečně) osvícený a ve svém osvícení stabilizovaný (někde jsem četl o Zenovém patriarchovi, kterému po transmisi jeho Mistr doporučil 20 let neučit (zrání svatého těla)), tak ho - nevědomě - zničí.
Nemyslím, že by Mooji cítil špatné svědomí. Ale je to svědomí špatného hocha. Který neví, že je špatným hochem, netuší, že a proč se jím stal ("Viděl jsem, jak satan padá z nebe jako blesk." - Lk 10,18). Připadá mi, jako by byl v bažině, ze které už nedokáže vybřednout. A že to bude čím dál smutnější pohled.
Nechť je pro nás výstrahou. Nepochybuji, že na jeho místě bych selhal také.


Tohle je nebezpečí slávy a obdivu od fanynek. Je to jako droga, které člověk začne sloužit, je to forma mamonu.
Uživatelský avatar
armin
 
Příspěvky: 219
Registrován: pát 16. srp 2013 22:49:42

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod Jana » sob 23. bře 2019 10:49:09

Nevědomá mysl dokáže zatemnit a pošpinit úplně všechno, ztotožnit s čímkoliv to, kým věříš, že jsi, nebo to, kým věříš, že nejsi.

To však nic nemění na tom, že samotné s ničím neztotožňované Božské: "Jsem, který jsem", je nedotknutelné.

Mudrcové říkají: "Nestarej se o to, jak jsou na tom s probuzeností nebo osvíceností ostatní, dokud se sám neprobudíš."

Emanuel říká: "Nekritizujte se, ve tmě se nevidíte."

A já Ti říkám, všímej si toho, co je osvobozující, co souznívá s Tvou pravdou v nitru. Nikdo Tě nenutí, abys následoval Moojiho, nebo někoho jiného. Je tady příležitost objevovat to, co je pravé právě pro Tebe a jestli máš zájem se o něco dělit, tak se děl o to nejlepší, co poznáváš, o to, co si uvědomuješ, že pomáhá.

Kritizovat druhé dokáže každý idiot, možná právě proto, že si nechce sám před sebou připadat, že je v tom idiotství, které vytváří iluzi oddělenosti, sám.

A ber to z té lepší stránky, v to, že bys musel být idiot, nevěřím.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod Jana » sob 23. bře 2019 11:10:49

Ale jinak díky, Zdenku, za ten odkaz.

Tady je vidět, jak subjektivní pohled může být zavádějící. Jak je možné věřit, že víme.

Je možné pak po setkání říct: "Setkal jsem se s tou bytostí a je to jen mysl, nic víc ", je možné poznávat realitu jen skrz filtr osobní mysli.

Zatím co Buddha nalézal i ve vrahovi nevinnost. Právě toto čisté "vidění" Probuzených je probouzející.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Sebeodevzdání sexu

Nový příspěvekod Linda » sob 23. bře 2019 11:39:26

Zdeněk píše:

(tohle video sem nedávám jako důkaz, ale jako ilustraci pro to, co na Moojiho vidím)

Značně dlouhé kritické fórum o Moojim je zde:
https://forum.culteducation.com/read.ph ... 827,page=1

Rozhodně netvrdím, že byl/je Mooji apriorně zlý a jistě to není jen jeho vina, protože podíl jeho praštěných uctívaček (neřkuli hnojných děv) je více než patrný. Ale prostě sex je potenciálně extrémně zatemňující síla a neužívá-li ji člověk zcela (nikoli částečně) osvícený a ve svém osvícení stabilizovaný (někde jsem četl o Zenovém patriarchovi, kterému po transmisi jeho Mistr doporučil 20 let neučit (zrání svatého těla)), tak ho - nevědomě - zničí.
Nemyslím, že by Mooji cítil špatné svědomí. Ale je to svědomí špatného hocha. Který neví, že je špatným hochem, netuší, že a proč se jím stal ("Viděl jsem, jak satan padá z nebe jako blesk." - Lk 10,18). Připadá mi, jako by byl v bažině, ze které už nedokáže vybřednout. A že to bude čím dál smutnější pohled.
Nechť je pro nás výstrahou. Nepochybuji, že na jeho místě bych selhal také.

Je zřejmě velmi obtížné nepodlehnout sebeztotožnění s osobním já a jeho fyzickým tvarem, oblažujícím sebe i další osobní já prostřednictvím sexu, když je obklopený tolika uchváceně zamilovanými ženami, jako například tady



Není zdaleka jediný. Osho přijal jméno Bhagván Šrí Radžníš, což znamená „Ten, který poznal, že je Bohem“ či „Požehnaný boží člověk“... ale i „mistr vaginy“.

A tady je řada dalších příkladů i možné příčiny, proč k tomu dochází.

Vnitřní klid, všeobjímající soucit a praktické techniky, jak nalézt harmonii v neradostné pozemské existenci, se staly žádanou devízou východních mistrů, s nimi však přišla i asijská kulturní norma striktní podřízenosti žáka mistrovi. V západním prostředí brzy začne plodit různé podoby zneužívání. Nejde přitom jen o to, že by se mezi „pravé“ guru vmísili manipulativní podvodníci. Častější je, že mistr zkrátka neunese svody Západu a nekritický obdiv svých ctitelů.

"Východní učitelé vyrostli v kultuře, která jim pomáhá držet etické hranice," vysvětluje britský buddhistický učitel a psychoterapeut Rob Preece, který má čtyřicetileté zkušenosti s tibetskými a nepálskými lamy. "Mají tam své starší, kteří dohlížejí, jestli se drží linie, své mechanismy kontroly. Když přijdou na Západ, jsou sami a mnohem snadněji selžou."

Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod Linda » sob 23. bře 2019 11:56:16

Buddha nalézal i ve vrahovi nevinnost.


Jaké by asi bylo jeho rozhodnutí, kdyby pracoval jako soudce a jeho povinností by bylo rozhodnout v případě, kdy obžalovaný prokazatelně někoho zavraždil?
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod lklknml » sob 23. bře 2019 12:48:20

Jana píše:Nevědomá mysl dokáže zatemnit a pošpinit úplně všechno, ztotožnit s čímkoliv to, kým věříš, že jsi, nebo to, kým věříš, že nejsi.

To však nic nemění na tom, že samotné s ničím neztotožňované Božské: "Jsem, který jsem", je nedotknutelné.

Mudrcové říkají: "Nestarej se o to, jak jsou na tom s probuzeností nebo osvíceností ostatní, dokud se sám neprobudíš."

Emanuel říká: "Nekritizujte se, ve tmě se nevidíte."

A já Ti říkám, všímej si toho, co je osvobozující, co souznívá s Tvou pravdou v nitru. Nikdo Tě nenutí, abys následoval Moojiho, nebo někoho jiného. Je tady příležitost objevovat to, co je pravé právě pro Tebe a jestli máš zájem se o něco dělit, tak se děl o to nejlepší, co poznáváš, o to, co si uvědomuješ, že pomáhá.

Kritizovat druhé dokáže každý idiot, možná právě proto, že si nechce sám před sebou připadat, že je v tom idiotství, které vytváří iluzi oddělenosti, sám.

A ber to z té lepší stránky, v to, že bys musel být idiot, nevěřím.

Ale Jani :), nač ta silná slova.

Předně, nevědomá mysl dokáže zatemnit a pošpinit úplně všechno, včetně  "Jsem, který jsem", jakkoli to považuje za nedotknutelné.

Dále, co je osvobozující, nutně v sobě implicitně obsahuje, co osvobozující není (je lépe se poučit z chyb souputníků, než jít jejich cestou). Odtud moje kritika. Vždyť i na tom našem známém šmik šmik videu Mooji v podstatě kritizuje vše, co je, či může být.

Ale je legrační, tahle ženská "solidárnost" (se svými city). Muže v prvé řadě zajímá na textu racio, kdežto žena vnímá text v prvé řadě skrze své city, a až v druhé řadě, pokud vůbec, se zajímá, co ten idiot vlastně napsal. A tudíž se mě nesnaž předělat k obrazu svému, dopadl bych jako tenhle mladík (viz jeho úděsné skřehotání v druhé části videa, za které by si - z lásky, nikoli z nenávisti - zasloužil pár facek, v naději, že by se mu trochu rozsvítilo):
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Sebeodevzdání sexu

Nový příspěvekod lklknml » sob 23. bře 2019 12:54:08

Linda píše:
Vnitřní klid, všeobjímající soucit a praktické techniky, jak nalézt harmonii v neradostné pozemské existenci, se staly žádanou devízou východních mistrů, s nimi však přišla i asijská kulturní norma striktní podřízenosti žáka mistrovi. V západním prostředí brzy začne plodit různé podoby zneužívání. Nejde přitom jen o to, že by se mezi „pravé“ guru vmísili manipulativní podvodníci. Častější je, že mistr zkrátka neunese svody Západu a nekritický obdiv svých ctitelů.

"Východní učitelé vyrostli v kultuře, která jim pomáhá držet etické hranice," vysvětluje britský buddhistický učitel a psychoterapeut Rob Preece, který má čtyřicetileté zkušenosti s tibetskými a nepálskými lamy. "Mají tam své starší, kteří dohlížejí, jestli se drží linie, své mechanismy kontroly. Když přijdou na Západ, jsou sami a mnohem snadněji selžou."


Ono se to týká v drtivé většině buddhizmu mimo théravádové tradice (tj. tradice na Šrí Lance & Barmě). Pamatuji se, když jsem vstupoval v Barmě do kláštera, musel jsem podepsat cosi jako pravidla, kde bylo, (cituji po paměti), že "účastník nesmí záměrně vypustit semeno" (utkvělo mi to v paměti, protože jako správného Čecha mě okamžitě pobaveně napadlo, jak to asi budou kontrolovat) a že za to byl trest doživotního vyloučení z komunity (což je asi nejtěžší trest, co mohou udělit). Prvních 5 let nesmí být mnich s jinou ženou sám v jedné místnosti.
Pamatuji se na případ ze Šrí Lanky, kde mnich zneužil (nikoli znásilnil atpod.) svou svěřenkyni a dostal za to 20 let těžkého žaláře (v soudní síni po vynesení rozsudku vypil jed a zemřel).

Mimochodem, Trungpa Chögyam, tibetský duchovní a autor mnohých skvělých textů, se doslova uchlastal k smrti. Spal s kdejakou svou svěřenkyní, jeho nástupce měl bohužel AIDS a nakazil mnoho svých ctitelek.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod Jana » sob 23. bře 2019 13:00:35

Linda píše:
Buddha nalézal i ve vrahovi nevinnost.


Jaké by asi bylo jeho rozhodnutí, kdyby pracoval jako soudce a jeho povinností by bylo rozhodnout v případě, kdy obžalovaný prokazatelně někoho zavraždil?


V probuzeném neexistuje žádné skutečné ztotožnění, tudíž ani Buddha se nemůže ztotožnit s rolí soudce. Tudíž tady nemohla být jiná reakce, než jakou Buddha předvedl.

Co jsou přeplněná vězení plná "spravedlivě souzených a odsouzených", proti jednomu, který se osvobodil od své viny?

Tím neříkám, že soudy jsou špatné. Může tady být jakýkoliv projev a nemusí tady být žádné ztotožnění, nemusí to zanechávat žádnou stopu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Sebeodevzdání sexu

Nový příspěvekod Linda » sob 23. bře 2019 13:17:56

Zdeněk píše:
Linda píše:
Vnitřní klid, všeobjímající soucit a praktické techniky, jak nalézt harmonii v neradostné pozemské existenci, se staly žádanou devízou východních mistrů, s nimi však přišla i asijská kulturní norma striktní podřízenosti žáka mistrovi. V západním prostředí brzy začne plodit různé podoby zneužívání. Nejde přitom jen o to, že by se mezi „pravé“ guru vmísili manipulativní podvodníci. Častější je, že mistr zkrátka neunese svody Západu a nekritický obdiv svých ctitelů.

"Východní učitelé vyrostli v kultuře, která jim pomáhá držet etické hranice," vysvětluje britský buddhistický učitel a psychoterapeut Rob Preece, který má čtyřicetileté zkušenosti s tibetskými a nepálskými lamy. "Mají tam své starší, kteří dohlížejí, jestli se drží linie, své mechanismy kontroly. Když přijdou na Západ, jsou sami a mnohem snadněji selžou."


Ono se to týká v drtivé většině buddhizmu mimo théravádové tradice (tj. tradice na Šrí Lance & Barmě).

Díky za info.

Zdeněk píše:Ale je legrační, tahle ženská "solidárnost" (se svými city). Muže v prvé řadě zajímá na textu racio, kdežto žena vnímá text v prvé řadě skrze své city, a až v druhé řadě, pokud vůbec, se zajímá, co ten idiot vlastně napsal.


To je ovšem malér :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Sebeodevzdání Milosti

Nový příspěvekod Jana » sob 23. bře 2019 14:04:56

Zdeněk píše: Muže v prvé řadě zajímá na textu racio, kdežto žena vnímá text v prvé řadě skrze své city, a až v druhé řadě, pokud vůbec, se zajímá, co ten idiot vlastně napsal. A tudíž se mě nesnaž předělat k obrazu svému, dopadl bych jako tenhle mladík (viz jeho úděsné skřehotání v druhé části videa, za které by si - z lásky, nikoli z nenávisti - zasloužil pár facek, v naději, že by se mu trochu rozsvítilo):


A co tenhle? Taky bys mu za ten skřehotavý hlas na konci videa nafackoval?


Ani v nejmenším se nesnažím kohokoliv předělávat k nějakému obrazu, za takovou práci nic nestojí.

Zdeněk píše:je lépe se poučit z chyb souputníků, než jít jejich cestou


Můžeš, Zdenku, napsat, co je podle Tebe cílem a co přesně je ta chyba?

Věnovat pozornost a svůj čas chybám, tomu, co se jeví jako špatně, bych řekla je tou největší chybou.

Je to asi jako když sbíráš místo zdravých jablek, jablka shnilá. Sice je možné se poučit, že nejsou k jídlu, ale to je asi tak všechno.

Když se budeš chtít něco naučit, tak si určitě najdeš v tomto oboru nejlepšího mistra a věnuješ mu svou pozornost.

Určitě nepůjdeš k největšímu nemehlu a nebudeš svůj čas věnovat komentování jeho chyb.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků