Podivuhodná dění nejen v ČR


Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Tara » pát 20. říj 2017 10:57:39

Nevermore

19.10.2017 / marian.kechlibar


… aneb proč se letos nebudu trápit otázkou, jestli můj hlas „propadne“.



Blíží se nám volby. Hodně čtenářů mi psalo, zda k nim učiním nějaký komentář či doporučení. Bylo by poněkud zbabělé, kdybych tak neučinil.

Nicméně: doporučení nečekejte. To je něco, co nemám rád u ostatních blogerů, takže by mi přišlo divné, kdybych to dělal sám. Místo toho zde máte spíše moje vyznání na téma „propadlých a nepropadlých hlasů“.

Radši to zdůrazním: jde opravdu jen o můj osobní příběh a názor. Nesnažím se vás tím ovlivnit, abyste si mysleli a dělali to samé, co já. Jenom mám takový dojem, že s tím názorem a příběhem nebudu úplně sám.

Takže k věci.


Byla-nebyla jedna politická strana S. Jako mladík jsem jí docela fandil, do té míry, že jsem jí pomáhal s předvolebními kampaněmi a neváhal se pouštět do rozrušených diskusí, zda Losna či Mažňák. Tehdy žádný Facebook nebyl, byly ale diskusní servery jako Mageo, a tam už se o politice mluvilo před dvaceti lety.

Jak čas šel, začal jsem si všímat, že se děje něco špatného. Bylo to jako pozvolná eroze, kterou známe z přírody. Nikdy nedokážete pojmenovat ten přesný okamžik, kdy se ze savany stane poušť, ale ten koncový stav se „okecat“ nedá: je to poušť. Něco takového se stalo se stranou S.

Ve vedení se začalo vyskytovat čím dál více podivných jedinců, kterým očividně šlo jen o to koryto. Ideová základna se zamlžila a zneostřila natolik, že vlastně nebylo jisté, zda tam vůbec ještě je. Volební program se stále více bral jako totální formalita, a to i na komunální úrovni; často se v reálu dělaly úplně opačné věci, než jaké byly původně voličům slíbeny. „Drajv“, chuť něco změnit a někam jít, to vše bylo slabší a slabší. Z členské základny odpadávali kvalitní lidé, nedařilo se získávat mladé členy. Ochabnutí, stagnace, setrvačnost. Hledání důvodů, proč to či ono nejde.

(Teď jsem popsal hned několik českých, ba i západních stran. Taková CDU za Angely Merkel na tom není o nic líp. To je problém půlky Evropy.)

Rok od roku jsem shledával obtížnějším zdůvodnit, proč vlastně hlasuji pro S. Nakonec mi zůstal jen jediný skutečný důvod: aby můj hlas nepropadl. Toho jsem se tehdy opravdu bál.

S odůvodněním, že můj hlas nesmí propadnout, jsem absolvoval povícero voleb. Ale jak už je to s tou pozvolnou erozí. V určitý okamžik se narazí na skalnatý podklad a dál už to nejde.

Pro mě byly tímto bodem jedny podzimní volby. Opět jsem se vracel z volební místnosti, kde jsem odevzdal hlas straně S, aby nedejbože nepropadl. S vnitřním pocitem… no, jak to popsat. Takové pocity by mohl mít papírový kapesník bezprostředně po použití. Prostě jsem zase jednou věděl, že jsem vypomohl pár lidem, aby nespadli se svých křesel. A že moje zájmy, ke kterým se tito dotyční verbálně hlásí, budou zase čtyři roky vesele ignorovat, aby se pak těsně před novými volbami opět ozvali: hej, hlasuj pro nás. Přeci nechceš, aby tvůj hlas propadl, že?


Je jedna slavná báseň Edgara Allana Poea, která se jmenuje „Havran“, v originále „The Raven“ (anglický text zde). Jejím ústředním prvkem je černý havran, který básníkovi opakuje jediné slovo: Nevermore. („Nikdy více.“)

Ten večer jsem vevnitř prodělal jakousi transformaci na havrana z Poeovy básně. Nikdy více. Tím nechci říci: nikdy více nebudu volit stranu S. To je těžké odhadnout, jak bude vypadat někdy za dvacet let. Třeba se nějak vzpamatuje a dá se trochu do kupy. Ale nikdy více už nebudu hlasovat pro někoho jen pro to, aby můj hlas nepropadl. Prostě už to nejde. Už toho mám plné zuby. Nevermore.

Včera a dnes jsem se rozhlížel po Facebooku, a co tam nevidím. Předseda strany S a místopředseda strany S připnuli na svoje zdi příspěvky, ve kterých škemrají o hlasy. „Vážení voliči (vyjmenováno několik stran), hoďte to radši nám, netříštěte scénu, my se tam určitě dostaneme a váš hlas tak nepropadne.“

„My se tam dostaneme,“ to není program. Jestli je to váš nejsilnější triumf, tak vlastně nemáte žádné. Politická strana potřebuje nějaké kladné důvody, proč se nechat volit, ne jenom „určitě se tam dostaneme“ a „oslabíme pana X“. Mimochodem, ta intenzita toho Facebookového doprošování na mě působí dojmem, že si pánové tím vstupem do Sněmovny zas tak naprosto jistí nejsou.

Ne, nedám vám to jen proto, že průzkumy preferencí vás vidí nad 5 % hranicí (a daleko těsněji, než dříve – od svého vrcholu jste ztratili hodně voličů), už jste tuhle kartu zahráli mockrát. Příliš mnohokrát, je ohraná. Nevermore.

Letos to s čistým svědomím hodím malé straně, o níž si vůbec nejsem jist, zda se dostane do parlamentu. Proč? Protože ji podporuji, a nevybral jsem si ji stylem „hledám menší zlo“. Změna je vždycky riskantní, a to hned dvakrát: buď, že nevyjde, nebo že vyjde, ale jinak, než člověk chtěl. Ale to riziko mi za naději určitého pohybu stojí. Konzervovat aktuální stav tím, že budu neustále podporovat „zavedené“ struktury je – aspoň podle mého názoru – v dlouhodobé perspektive daleko „dražší“ chyba.

Tolik moje zakrákání na téma blížících se voleb.

https://kechlibar.net/wordpress/2017/10/19/nevermore/
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22


Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Tara » úte 26. čer 2018 21:47:10

Miroslav píše na Inspiruj:

100 % ní demokrcie funguje po nějaké totalitě pěkně. Většina je sjednocena a motivována pozitivně. Postupně ale taková demokracie začne prorůstat klientelismem, korupcí, organizovaným zločinem a pod. A když nastane nějaké ohrožení společnosti, jako třeba dnes nápor běženců z Afriky a pod., tak většina místo už neschopné "demokracie" kdy každá strana usiluje už jen o svém preference (a zájem státu (lidí) je vlastně už nezajímá), začne preferovat nějakého vůdce, který se zdá být akceschopný a mluví za většinovou společnost a ne jen za nějakou svoji stranu. A je logické, dát mu větší pravomoc, aby mohl realizovat to, co slibuje, to, co je třeba.
V římské republice - v demokratickém starověku - když byla společnost ohrožena, zvolili si diktátora. Stranické dohadování se a preference, je jen pro klidnou dobu, ne pro stav ohrožení. A stav ohrožení dnes lidé cítí. Proto ta dnešní preference schopného jednoho vůdce (ne jen u nás, ale i v USA, evropských zemích...).
Populismus ?? Když někdo vyjadřuje a zastává cítění většiny lidí, je oznámkován jako populista.
Měl by politik zastávat něco jiného než co cítí většina občanů? Proč?
"Většina to vidí špatně, já jsem správný, humanista...."


Já například žádné ohrožení z řad běženců z Afriky nepociťuji a tudíž určitě nepreferuji žádného schopného vůdce, který by nás ochránil před chimérou jakéhosi ohrožení z řad imigrantů. Naopak!!!! Si myslím, že tito vůdcové, ochránci se stvořili díky této chiméře, aby zabodovali ve svůj prospěch a řada lidí jim na to skočila. A volila je. Je mi z toho smutno. jak LEHCE se k moci (za pomoci veřejného mínění, vůle lidu) dostávají k moci lidé prahnoucí po moci. Je mi z toho blujno. Vždy jsem byla patriot, hrdá na svůj národ, vlast, nechápala jsem, nerozuměla tomu, že někdo dokázal opustit svou vlast.... dnes čím dál tím více je chápu a za své spoluobčany, jejich názory (zdá se většinové), se stydím a to je co říct... nechápu to smýšlení :-(

A nechápu je, i u tebe, Miroslave., Se stejnými pocity.

:-(
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Tara » úte 26. čer 2018 21:54:18

Vždyť se přece vše tvoří, na základě pravidla: myšlenka, slovo, čin.

Nic není dáno teď a tady jako skutečnost.

Vše se tvoří. Jak může někdo operovat se smyšlenkou ohrožení z řad imigrantů, teď a nyní, když je nic bezprostředně neohrožuje? No jedině tak, že přistoupil na hru toho, komu se toto hodí do krámu a začal ji hrát s ním. Aby ten někdo z toho profitoval?

Přece si budoucnost TVOŘÍME současným myšlením, přístupem, směřováním energie...

Doprdele práce!!!!

Miroslave, jsi představitelem Ďábla, pokušitele (jak ho vnímám z TAROTU) A JDI K ČERTU!
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod miroslav » stř 27. čer 2018 6:31:09

Tara píše:Já například žádné ohrožení z řad běženců z Afriky nepociťuji


Tebe zatím neohrožují. Náš stát také zatím přímo neohrožují, ale ohrožují Evropu, které jsme součástí a tedy i nás. My tu máme historicky romské spoluobčany, takže máme zkušenost, jaké to je, když je u nás početná jiná kultura, jiné návyky. Tak si dovedeme představit jaké by to bylo, kdyby tu přibyly další početné menšiny z Afriky, arabských zemí s jinou kulturou a představami o tom, co by jak mělo být. A s mnohem větší populační dynamikou.

příklad už dnes počínajících změn v Evropě:
"Do voleb v Belgii jde Islámská strana. Chce segregovat ženy a zavést šaríu"
https://echo24.cz/a/SjuFg/do-voleb-v-belgii-jde-islamska-strana-chce-segregovat-zeny-a-zavest-sariu

K "rozumu" už pomalu začínají přicházet voliči i v Německu, Itálii, Rakousku. Ale je lépe problémům včas předcházet než se s nimi pak potýkat, když už je pozdě.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 7:52:49

Tara píše:Jak může někdo operovat se smyšlenkou ohrožení z řad imigrantů, teď a nyní, když je nic bezprostředně neohrožuje?


Protože dokáže předvídat.
Když se do Evropy v roce 2015 hnaly davy mladých muslimských mužů, tak už bylo některým jasné, co se bude dít. 90% z nich nepracuje. Když s nějakou prací začnou, tak ji po týdnu nebo 14 dnech nechají, protože je pro ně pohodlnější žít ze sociálních dávek. Privydělávají si kriminální činností - přepadáním, loupežemi nebo obchodují s drogami, to potom mezi sebou růzmé gangy vedou války. Když jim rupne v bedně, tak napadají nožem všechny okolo. A znásilnují - ženy a děti v asylových domech a místní ženy všeho věku. Jazyk země, kde žijí, nemají zájem se učit. Je jich hodně, takže mezi sebou se domluví a jinak mají k dispozici překladatele. Pokud mají ženu nebo dvě, tak dělají jedno dítě za druhým - přijem tak z přídavků na děti velmi roste. Atd.atd. Obvykle se o všem tom nesmí psát, aby se obyvatelstvo neznepokojovalo.

Ve Švédsku je oficiální mínění, že když se je to všechno nechá dělat, tak s tím jednou sami od sebe přestanou.
V Rakousku se začai lidé bránit a volí jinak.
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 8:31:31

Tara píše:Jak může někdo operovat se smyšlenkou ohrožení z řad imigrantů, teď a nyní, když je nic bezprostředně neohrožuje?


Když kdysi začal v Německu narůstat nacionalismus a Hitler se dostal k moci, tak někteří lidé už předvídali, kam to povede, a varovali před tím. Většina ale - tak jako ty ted - to za žádné nebezpečí nepovažovala. Následky podcenění tohoto nebezpečí známe všichni. Mimochodem - někteří muslimové se vůbec netají tím, že se jim na evropské kultuře nejvíc líbí právě to vyhlazování židů za fašismu.
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Tara » stř 27. čer 2018 9:55:32

To je sice všechno pravda, ale proto přece nebudu volit vyloženě fašistickou stranu (s fašistickým vůdcem) nebo ty, kteří toto mají vyloženě účelové jen aby byli zvoleni a dostali se k moci. O to mi šlo...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 9:59:48

Muslimové, kteří opravdu utíkají před tím, co se dějě v jejich zemí, často varují stejně jako Miroslav. Vědí, že většina jejich "bratři" chce zde vytvořit politicky a ideologicky to samé, co je u nich doma. Že jde o zničení evropské civilizace. Je to od nich velmi odvážné, když veřejně varují, protože ostatní je samozřejmě považuji za zrádce - stejně jako kdysi němečtí nacionalisté považovali ty Němce, kteří byli proti fašismu za zrádce, a likvidovali je jako první.
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod miroslav » stř 27. čer 2018 10:12:54

Tara píše:To je sice všechno pravda, ale proto přece nebudu volit vyloženě fašistickou stranu (s fašistickým vůdcem) nebo ty, kteří toto mají vyloženě účelové jen aby byli zvoleni a dostali se k moci. O to mi šlo...

Mám dojem, že v podstatě všechny strany jsou v tomhle zajedno. Proč tedy volit zrovna "fašistickou" stranu?
Další hrozbou speciálně u nás, je prorůstání organizovaného zločinu, klientelismu a korupce do politiky, policie, prokuratury atd.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 10:16:59

miroslav píše:
Tara píše:To je sice všechno pravda, ale proto přece nebudu volit vyloženě fašistickou stranu (s fašistickým vůdcem) nebo ty, kteří toto mají vyloženě účelové jen aby byli zvoleni a dostali se k moci. O to mi šlo...

Mám dojem, že v podstatě všechny strany jsou v tomhle zajedno. Proč tedy volit zrovna "fašistickou" stranu?
Další hrozbou speciálně u nás, je prorůstání organizovaného zločinu, klientelismu a korupce do politiky, policie, prokuratury atd.

Ano. A komu za to můžeme poděkovat, za to, koho máme v čele vlády, potažmo jakého máme prezidenta? Opět volící většině. Škoda, že tu není blijící šmajlík.
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 10:19:40

Tara píše:To je sice všechno pravda, ale proto přece nebudu volit vyloženě fašistickou stranu (s fašistickým vůdcem) nebo ty, kteří toto mají vyloženě účelové jen aby byli zvoleni a dostali se k moci. O to mi šlo...


Otázkou je, jestli to je opravdu fašistická strana, jestli jim jde opravdu jen o moc nebo jestli se jen nejedná o propagandu levice, která za každou cenu chce zůstat u moci a neztratit koryta. Jenom, protože malá část dřívějších stálých voličů má fašistické přesvědčení, neznamená automaticky, že celá strana je fašistická. Přesto např. v Rakousku velká většina Rakušanů volila raději Kurzovu stranu, která nikdy z fašismu nařčena nebyla.

Je to holt volba mezi menším zlem.
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 10:26:39

miroslav píše:
Tara píše:To je sice všechno pravda, ale proto přece nebudu volit vyloženě fašistickou stranu (s fašistickým vůdcem) nebo ty, kteří toto mají vyloženě účelové jen aby byli zvoleni a dostali se k moci. O to mi šlo...

Mám dojem, že v podstatě všechny strany jsou v tomhle zajedno.


Myslíš tím, že žádná strana neustoupí Bruselu a nezačne přijímat muslimské migranty?
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 11:08:42

miroslav píše:
Tara píše:To je sice všechno pravda, ale proto přece nebudu volit vyloženě fašistickou stranu (s fašistickým vůdcem) nebo ty, kteří toto mají vyloženě účelové jen aby byli zvoleni a dostali se k moci. O to mi šlo...

Mám dojem, že v podstatě všechny strany jsou v tomhle zajedno. Proč tedy volit zrovna "fašistickou" stranu?
Další hrozbou speciálně u nás, je prorůstání organizovaného zločinu, klientelismu a korupce do politiky, policie, prokuratury atd.

Ano. A komu za to můžeme poděkovat, za to, koho máme v čele vlády, potažmo jakého máme prezidenta? Opět volící většině. Škoda, že tu není blijící šmajlík.

Znám pár lidí, kteří k mému velkému údivu tentokrát volili Zemana a pak vyšlo najevo, že jediným důvodem, proč to udělali, je jejich obava z migrantů. Jinak by ho nevolili ani náhodou.
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 11:18:17

Dnes, na výročí popravy Milady Horákové, prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu s podporou KSČM.
Máme, co chtěla volící většina.
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod miroslav » stř 27. čer 2018 13:32:38

Návštěvník píše:Dnes, na výročí popravy Milady Horákové, prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu s podporou KSČM.
Máme, co chtěla volící většina.


Hlavní vinu na tom má ODS, která místo aby se odvážila jít do koalice, jen nekonstruktivně kritizuje, blokuje. O zájem země jim jde až na posledním místě. Jde jim jen o preference a vládnou s Babišem se bojí.
Přitom Ano je v podstatě pravicová strana, ale nic jiného jí nezbylo. Byla k tomu dotlačena. Ale myslím, že Babiš nakonec zvládne i ty komunisty a ČSSD. Není na rozdíl od těch ostatních žádné ořezávátko :)

Tzv. "demokratickým" stranám nejvíce vadí vůle voličů, kteří je poslali na okraj parlamentu. Přitom oni to přece tak dobře myslí ... :D
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3406
Registrován: čtv 29. kvě 2014 9:33:24

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Tara » stř 27. čer 2018 14:07:50

Jak jsi přišel na to, že se ODS bojí jít do vlády s ANO? Já to naopak chápu jako neochotu = nemožnost jít do vlády s někým, který nám bytostně = programově absolutně nesedí. Je to podobné, jako jít si od Zemana vzít vyznamenání, by mě musela hanba fackovat! Fuj!
A že to nakonec Babiš zvládne, toho se taky bojím, díky svým prachům a konekcím , bezpáteřnosti, a hlavně výměně osob na důležitých místech, vždyť to, co dělá není nic jiného než tichý převrat. Ale zase - zvolila si ho, stejně jako Zemana, volící většina. A to, že mu jde Zeman na ruku je další prohra demokracie.
A už se o tom nemínit bavit, bo mám slabý žaludek.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Tara » stř 27. čer 2018 15:15:22

Liduš, proč jsi odstranila svůj příspěvek, který následoval po mém?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2683
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 27. čer 2018 15:54:11

Proč jsem odstranila svůj příspěvek? Protože jsem si uvědomila, že ořezávátko (o kterém bylo to přirovnání) je neživotné, nemá samo sílu něco ořezávat, což se nedá říct o nikom, kdo se snaží všechno v politice dělat ve svůj prospěch, bez ohledu na ostatní i na to, co jim před volbama sliboval.

Uspořádat všechno po svém tak, aby to vyhovovalo především jemu, se pochopitelně snaží naprostá většina lidí - jenže v politice, kde zvolený získal větší moc než my ostatní, málokdo odolá pokušení sledovat pak už jen svůj vlastní zájem, bez ohledu na to, kdo další na to doplatí. Není těžké rozpoznat, že většina politiků se bez skrupulí snaží před volbama jakýmkoliv způsobem nalákat co nejvíc těch, kteří jim pak dají svůj hlas. V našem systému se zvolený politik o splnění toho, co sliboval, pak už starat nemusí - má, co chtěl, a nic mu nebrání využívat to výhradně ve svůj prospěch.

Odpovědnost k těm, kteří politikovi umožnili získat nějaké politické postavení, a ohled na ně má prostě smůlu, protože v našem zákonodárství neexistuje nic, co by něco takového vyžadovalo.
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků