Podivuhodná dění nejen v ČR

Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Tara » úte 30. zář 2014 13:27:42

Český režim v tichosti zakázal praktikování alternativní medicíny nelékaři, ta v ČR tedy končí

Až do nedávné doby platilo, že homeopatii mohou svobodně praktikovat jak lékaři, tak nelékaři, legislativa to nijak neřešila. To už v této chvíli neplatí. Nedávno vyšel v tichosti nový „zákon o zdravotních službách“ č. 372/2011 Sb., který zjednodušeně říká, že „léčit“ (prakticky v jakémkoliv významu), nebo předcházet nemocem, „zjišťovat zdravotní stav“, případně „hodnotit okolnosti, které mohou mít na zdravotní stav vliv“ – to vše i v rámci poradenství, je zdravotní péče, a tudíž ji mohou provádět pouze lékaři. V současnosti již dva homeopati-nelékaři mají úředně zastavenou činnost homeopatického poradenství v důsledku „porušení“ zákona o zdravotních službách. Zákon prý porušili tím, že někoho léčí. Přišli je vyšetřovat úředníci z krajského úřadu zdravotního odboru (kteří mj. od homeopatů požadovali veškeré zápisy a poznámky týkající se rozhovorů s klienty!) a došli k názoru, že podle nového zákona o zdravotních službách nesmí provozovat poradenství v klasické homeopatii, přestože ho bez problému praktikovali mnoho let se vší potřebnou kvalifikací. Byla jim v rámci správního řízení udělena vysoká pokuta za praktikování homeopatie jako léčebné metody a zakázána činnost homeopatického poradenství.

pokračování: http://www.osud.cz/cesky-rezim-v-tichosti-zakazal-praktikovani-alternativni-mediciny-nelekari-ta-v-cr-tedy-konci
Tara
 
Příspěvky: 953
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod Tara » úte 30. zář 2014 13:31:26

Lesní školky bez záchodů? Stačí i lopatka, říká šéfka německé asociace


Lesním školkám hrozí v Česku zánik kvůli hygienickým pravidlům. V Německu, odkud nápad lesních školek přišel, však žádné takové normy neexistují a přitom mají lesních školek stovky. U nás stačí lopatka, říká v rozhovoru předsedkyně Německé asociace lesních a přírodních mateřských škol Ute Schulte Ostermannová.

Odkdy u vás fungují lesní školky?
První byla založena v roce 1968. Tehdy ještě nebyla oficiální, ale byla trpěná, protože všichni rodiče byli spokojení. Paní, která ji provozovala, neměla žádný výjimečný koncept, měla jen vhodné prostředí a chtěla, aby děti byly venku. Hnutí lesních školek začalo později, v roce 1993.

Od té doby jsou ve školském systému začleněné oficiálně?
V Německu máme jiný systém, než je tady v Česku. Stačí mít koncept, donést ho na zemský úřad pro mládež a nechat si ho různými úřady schválit. Nedělá se to na celostátní úrovni, ale na komunální. Lesní školky začaly provozovat dvě paní učitelky úplně na severu Německa, ve Flensburgu. Samy je viděly v Dánsku, v Kodani. A byly tak nadšené, že jim stačily dva roky, aby dokončily koncept a všechno vyjednaly s úřady. Měly obrovský úspěch, v té školce byli pořád novináři, a tak se lesní školky rozšířily po celém Německu. Byla to řetězová reakce. Dnes u nás funguje minimálně 1 500 lesních školek, přírodních školek a skupin. Zemské úřady pro mládež mají zájem na tom, aby předškolní péče byla různorodá.

S hygienickými požadavky jste nikdy problémy neměli? V Česku je to jediný důvod, který brání oficiální existenci lesních školek.
Lesní školky nejsou v uzavřeném prostoru. Jsou venku, takže pro ně hygienické normy neplatí. Při posuzování nové žádosti se vychází ze zkušeností, jak to funguje v jiných lesních školkách.

Žádná inspekce u vás neexistuje?
Ne. Všechno se kontroluje a schvaluje ještě předtím, než školka zahájí provoz. Takže například, když jsou v maringotce kamna, která kolem sebe nemají ochranu, a děti by si mohly spálit ruce, tak povolení nedostanou. A pokud jde například o záchody, máme všechny varianty. Od kompostovacích záchodků až po lesní školky, které mají třeba jenom lopatku. Existují však i takové, které mají doopravdickou budovu a v ní splachovací záchod. Z pohledu hygienických pravidel je výhoda také to, že jídlo se do školek většinou dováží. Někde se rodiče domluví, a každý den vaří jedna rodina pro všechny. Kdybychom v lesních školkách jídlo připravovali, normy bychom dodržovat museli.

V Česku teď lesním školkám hrozí zánik, a to kvůli zákonu o dětských skupinách. Vnímáte, v čem je problém?
Vím o tom. S Německem to nejde srovnávat, máme jinou tradici lesních školek. Třeba ta věc s metry čtverečními vyhrazenými na každé dítě. Tak to přece u lesních školek nehraje roli, prostoru mají dost - celý les! Maringotku používáme jen v případě, že je opravdu špatné počasí. Děti tam nejsou rády moc dlouho.

Měla byste nějakou radu, jak v Česku lesní školky zakotvit?
Je nutné vést dialog s těmi zodpovědnými, poukázat na to, jak jsou dnes lesní školky rozšířeny v Německu a jak se tenhle systém uplatňuje všude ve světě - v Japonsku, v Koreji. A Češi jsou od nás rovnou za rohem.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/lesni-skolky-nem ... domaci_aba
Tara
 
Příspěvky: 953
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod kopretina » stř 01. říj 2014 11:07:40

No to samozřejmě může být pravda, že česká vláda alias farmaceutický průmysl bojuje proti alternativní medicíně,
ale ten zákon č.372/2011 je z roku 2011. Pokud prošel úpravami v roce 2014, kde se jasně zmiňuje, že se zakazuje praktikování alternativní
medicíny či homeopatie a čínské medicíny terapeutům bez lékařského vzděláni, prosím o odkaz. Předem díky.
kopretina
 

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod Leah » stř 01. říj 2014 11:21:32

Tara píše:...V Česku teď lesním školkám hrozí zánik, a to kvůli zákonu o dětských skupinách...

Moc pěkné povídání na téma "Svobodné vzdělávání, lesní školky, unschooling a rozvíjející způsoby výchovy"
je možno najít zde:

http://www.youtube.com/watch?v=z3tMNCcWmyM

:)
Leah
 
Příspěvky: 59
Registrován: úte 20. zář 2011 9:06:09

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod nop » stř 01. říj 2014 11:55:59

kopretina píše:No to samozřejmě může být pravda, že česká vláda alias farmaceutický průmysl bojuje proti alternativní medicíně,
ale ten zákon č.372/2011 je z roku 2011. Pokud prošel úpravami v roce 2014, kde se jasně zmiňuje, že se zakazuje praktikování alternativní
medicíny či homeopatie a čínské medicíny terapeutům bez lékařského vzděláni, prosím o odkaz. Předem díky.

jen mimo:
když jsem na Slovensku v roce 2000 viděl na skleněných dveřích zdravotnického střediska vylepený plakát, který zval na školení francouzské homeopatické firmy Boiron, byl jsem se na to ptát.
A dozvěděl jsem se, že je to jen pro lékaře.
Matoucí bylo, že kolem chodili také pacienti, kteří to mohli číst (bez té informace o omezení) a těch pacientů je přece více.
Mohli také u té Boiron vytisknout pozvánky a doručit to doktorům do ordinací přímo.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2490
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod jaosiva1 » stř 01. říj 2014 13:13:47

Dneska sem, aniz bych to vyhledaval, namatkou zahledl...
1- protesty proti skolstvi..touha po novem systemu...
2- protesty proti pomerum ve zdravotnictvi...

a to tak malo jen proto,ze lezim a potim se a tv ct24 sem ani nepustil...poustim to pro zasmani a inspiraci pro nas partyzansky oddil...

System dokonava...pres bujare hlasy Vedeni, ze je vse ok a jdeme ke skvelym zitrkum...asi tak,jako psalo Rude Pravo v predvecer 17.11.

Coz o to, Vedeni by jiste uvitalo, kdyby vse kopirovalo prubeh v 1989

Vzdy de system "revolucne" nahradit jeste horsim systemem...ku prekvapeni klicama cinkajicich davu

Takze vlastne de o dve veci:
1- demontovat system I s vedenim a prisluhovaci
2- nahradit ho pokud mozno lepsim systemem

Myslim,ze bez pomoci to nezvladnu
...
jaosiva1
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod Tara » pát 03. říj 2014 15:40:03

kopretina píše:No to samozřejmě může být pravda, že česká vláda alias farmaceutický průmysl bojuje proti alternativní medicíně,
ale ten zákon č.372/2011 je z roku 2011. Pokud prošel úpravami v roce 2014, kde se jasně zmiňuje, že se zakazuje praktikování alternativní
medicíny či homeopatie a čínské medicíny terapeutům bez lékařského vzděláni, prosím o odkaz. Předem díky.

Ahoj, ten zákon skutečně vyšel v roce 2011, s účinností od 1.4.2012 (ve Sbírce zákonů byl zveřejněn 8.12.2011).
Ten rozruch v dnešních dnech je kvůli tomu, že byla zastavena činnost dvěma homeopatům na základě tohoto zákona.

V tomto článku se A. Baudyš zamýšlí nad tímto tématem:

Poznámky k homeopatii

Zpráva Aleše Sušického, jedné z autorit české homeopatie, spustila lavinovou reakci protestů, zároveň ukázala mnoho zajímavých okolností. Za prvé, nikdo nechápe, jak mohlo dojít k tomu, že úředníci projevili takovou aroganci, že přišli za certifkovanými homeopaty a oznámili jim udělení pokuty a zastavení činnosti. Věřím, že šlo o něco jiného, než systémový krok, možná o osobní důvody. Vidle hozené do alternativní komunity však otevřely dosud nezodpovězené otázky. Za prvé: omezení homeopatie či léčitelství by představovalo porušení ústavního práva nás obyvatel země na svobodnou volbu způsobu léčby. Za druhé, takový krok by veřejnost vnímala jinak, než v souvislosti s péčí o zdraví obyvatel. Zkušenosti ze zahraničí říkají, že vlády jsou schopné jít farmaceutické lobby dalece na ruku. Ve Spojených státech je veřejným tajemstvím, že výrobci léků a výrobci nafty tvoří jedny a ty samé kruhy. Ropa a zbraně. A narkotika. A léky. A potraviny. Jedna propojená soustava.

http://baudysjr.blog.respekt.ihned.cz/c1-62892180-poznamky-k-homeopatii
Tara
 
Příspěvky: 953
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod jaosiva1 » sob 04. říj 2014 10:17:15

DVE INFORMACE

1- s vcerejsich novin 2+5:
Studenti delali na jedne tesinske zs mereni hluku a namerili---100 dB--asi jako hluk zbijecky

2- vcera v ct4 ve zpravach---ucitelka zs prelepila zakum usta lepici paskou!...byl s ni rozvazan pracovni pomer!

nejak se mi zda---jesli by se treba nedal rozvazat pracovni pomer s nekteryma tema rvounama...?
...
jaosiva1
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod nop » sob 04. říj 2014 16:25:09

jaosiva1 píše:DVE INFORMACE

1- s vcerejsich novin 2+5:
Studenti delali na jedne tesinske zs mereni hluku a namerili---100 dB--asi jako hluk zbijecky

2- vcera v ct4 ve zpravach---ucitelka zs prelepila zakum usta lepici paskou!...byl s ni rozvazan pracovni pomer!

nejak se mi zda---jesli by se treba nedal rozvazat pracovni pomer s nekteryma tema rvounama...?...

mohla by to zvládnout výchova. Ale výchova je běh na dlouhou trať. A v tom hluku kdo uslyší?

také je tu zanedbaný faktor: stěny učeben se dělají hladké a proto odrážejí silně hluk.
U koncertních sálů a kin se dělají vlnkované stěny a kazetové stropy a to rozptyluje hluk. U škol ne. Potrvá dlouho, než někoho napadne dělat protihlukově vlnkovaté stěny v učebnách.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2490
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod papadev » sob 04. říj 2014 16:43:29

uznávám nope,že můj uvalený nápad a tvůj uvalený nápad fakt korespondují..akorát já to myslel jako vtip...tak doufám,že i ty,vlnko...
...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 491
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod nop » sob 04. říj 2014 16:47:50

papadev píše:uznávám nope,že můj uvalený nápad a tvůj uvalený nápad fakt korespondují..akorát já to myslel jako vtip...tak doufám,že i ty,vlnko...
...

Který nápad? S poslední bitvou ? Jinak mi vychází, že jaosiva a papadev jsou jedna a ta osoba.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 2490
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod papadev » sob 04. říj 2014 18:08:46

aha,pardon,myslel jsem,že je všeobecně známo,že papa i jao jsem já,jaxem kdysi napsal zde na poradnu
samozřejmě,že by bylo lepší psát pod jedním,než podobojí,ale na jednom počítači sem přihlášen tak a na druhém jinak...a jaxem se to pokoušel sjednotit,tak mi to nešlo pak vůbec a psal sem chvíli pod všelijakými jmény


takže jo---vlnky a rozvázání pr poměru sou ty dva nápady srovnatelné svou řekněme neschopností podívat se pořádně na problém--a tys nakročil-který--a to je výchova--to je to shnilé v království Ámosově--a fest...jakož ale i vše ostatní...jaxem psal v předchozí zprávě...takže ani rota Ámosů na ministerstvu by se školstvím nehla--za tohoto neblahého stavu země...elity a jejich pomahači a pomahači pomahačů a jejich pomahači ...a ta sít vede...až KE MNĚ,HRŮZA...A K TOBĚ JAK BY SMET..a marně křičíme,já už nechci pomáhat!...seš v systému?--seš, děláš něco pro změnu?....kromě žvanění...?...no--nic moc nedělám,bo...ty a ty důvody se najdou vždy....a--vlastně...tady je to uplně mimo mísu,bo tady je vše interpretováno jako ok,stěrače stírají,blinkry blinkrují a láska vše jistí...
...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 491
Registrován: pon 06. kvě 2013 6:00:50

Re: Podivuhodná dění nejen v ČR

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 24. říj 2014 10:55:27

Všechno bude jinak. Opouštění starého světa se zrychlilo, varuje světově uznávaný profesor ekonomie Zelený


23. 10. 2014 15:35

Opouštění starého světa probíhá rychleji a ve větším rozsahu, než se očekávalo. Všechno bude jinak. Profesor ekonomie Milan Zelený není přitom sám, kdo s těmito myšlenkami v poslední době přichází. Zdůrazňuje mimo jiné i to, že náročnost probíhající transformace spočívá v paralelním souběhu změn v různých sférách současně. A že řešení plejády nových problémů musí probíhat současně.

„Je třeba nového, systémového myšlení - a to urgentně,“ konstatuje Milan Zelený. Osobně ho mrzí to, že všechny úžasné vize J. A. Komenského, Baťů i bratrů Čapků se sice naplňují celosvětově, ale nikoli v zemi jejich původu. Tedy u nás.

I proto ve svém aktuálním blogu nastínil hned několik příkladů změn, které by se měly co nejdříve začít aplikovat. Rozdělil je i tematicky. A jelikož je zpracovaný text určený médiím, začal právě jimi.

„Média procházejí zásadní transformací, ztrácejí své tradiční trhy a stávají se snadnou kořistí státního i obchodního vlivu. V nesvaté alianci se státem nebo byznysem pak nemohou plnit svoji skutečnou společenskou roli a stávají se nástroji propagandy. Mediální propaganda je dnes hlavním nástrojem vedení moderní teroristické války. Přijetí propagace (jakkoliv kamuflované) stranicko-politických, ideologických, nacionálních, náboženských nebo finančních zájmů ve spojení s digitálními technologiemi představuje ‚poslední zvonění‘ pro tradiční mediální formy,“ uvádí dál profesor z Fordhamovy univerzity v New Yorku.

Vysvětlovat, ne jen informovat

Jak dodává, dnes již nestačí prostý přenos informací, zpráv a reportáží. Mnohá média na to proto reagují zahalením zpráv a informací do ponurého formátu jakési zábavy či show. Hlasatelé a komentátoři si stále častěji povídají s jinými hlasateli a komentátory - vystačí si sami sobě. Zákazník se na to má pasivně dívat, nebo poslušně komentovat přes jejich Facebook nebo Twitter. Tudy cesta nevede. Vytrácí se rozbor, pochopení, vysvětlení, kontext a odborné posouzení stále složitějšího světa.

pokračování: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ekonomika/Vsechno-bude-jinak-Opousteni-stareho-sveta-se-zrychlilo-varuje-svetove-uznavany-profesor-ekonomie-Zeleny-342881
Návštěvník
 

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod jaosiva1 » pát 24. říj 2014 13:51:12

Na strankach Jardy Chvatala Matrix 2001
Clanek o vladnoucich elitach
...grvx...
jaosiva1
 
Příspěvky: 349
Registrován: úte 14. led 2014 21:55:05

Re: Podivuhodná dění v ČR

Nový příspěvekod Tara » úte 04. lis 2014 16:46:11

Zeman jen plácá a zkouší, co vydržíme. Schwarzenberg by nebyl lepší, vysvětlil lékař Hnízdil

3. 11. 2014 19:25

JINÝMA OČIMA Politikům prý nevěří ani slovo a zatím ho proto nikdy nezklamali. Přesto jejich činy bedlivě sleduje, i když není politologem, sociologem, ale lékařem zabývajícím se celostní medicínou. Proč? Protože již před časem pronesl slova, že občané z politiků stůňou. Jan Hnízdil i ve své nové knize Zaříkávač nemocí věnuje některé pasáže politice. Jak se zdá, mnohé jsou stále aktuální.

Není tajemstvím, že Jan Hnízdil nebyl fanouškem bývalého prezidenta Václava Klause, kritickým odborným okem pohlíží i na současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ta na sebe v posledních dnech upozorňuje možná víc, než je zdrávo – a navíc skandální formou.

„Chování a výroky pana Miloše Zemana (nejen z poslední doby) mne nepřekvapují. Z medicínského hlediska jsou pochopitelné a omluvitelné poškozením nervového systému letitou konzumací alkoholu. Takový člověk by neměl zastávat postavení, ze kterého nastavuje společenské, kulturní a mravní normy. Měl by být jakýmsi ‚arbitrem elegantiarum‘. Do role hlavy státu ale byl zvolený legitimně, nadpoloviční většinou oprávněných voličů. Těmi, jimž imponuje arogance, populismus, alkoholismus, kuřáctví, manipulace a vulgarity. Štamgasty hradní putyky. ‚Pivo v ní mají dobrý, ale ten vrchní je nějakej divnej,‘“ reagoval na aktuální události pro ParlamentníListy.cz Jan Hnízdil.

Co však s tím? „Pan Zeman v důsledku postižení není schopen svoje chování reflektovat. On za to vlastně nemůže. Ve vyspělé demokracii, kterou ani zdaleka nejsme, by parlament už dávno projednával jeho odvolání. Vina ale není jen na hradním ‚vysílači‘, ale také na přenašeči a přijímači. Neblahou roli hrají média, která dávají výrokům pana Miloše Zemana, pana Miroslava Kalouska a mnoha dalších čelných politiků prostor a občané, kteří jim dopřávají sluchu. Není nic jednoduššího, než takovou televizní nebo rozhlasovou stanici vypnout. Jinak škodíme vlastnímu zdraví,“ pokračoval dále Hnízdil. Dodatečně se vyjádřil i ke kritice, která se snesla na režiséra Roberta Sedláčka za to, že se dostavil minulý týden k převzetí státního vyznamenání ve fleecové mikině. Poukázal totiž na jisté souvislosti.
Proč se řešila mikina na Hradu? Vždyť pan režisér přišel oblečený adekvátně, míní Hnízdil

„Pan režisér Sedláček si kritiku vůbec nezaslouží. On jediný z vyznamenaných zvolil vhodné oblečení. Pan Miloš Zeman se svými kumpány udělal ze sídla českých králů putyku čtvrté cenové skupiny. Do té se ve smokingu nechodí,“ poznamenal lékař Jan Hnízdil dále. Není přitom tajemstvím, že tento lékař se kritikou k posledním dvěma hlavám státu nijak netají. I ve své knize, kterou vydal před několika týdny (Zaříkávač nemocí) se vedle problematiky zdraví v několika pasážích (nejen) Miloši Zemanovi věnuje.

„On Miloš Zeman je na tom podobně jako Václav Klaus. V aroganci, populismu, manipulaci, schopnosti rozdělovat a vládnout ho možná dokonce převyšuje. Jak překračuje hranice v pití, tak překračuje zavedené zvyklosti, předpisy, normy chování… Jako příklady mohu uvést nejmenování docenta Putny profesorem, exces s korunovačními klenoty, obcházení ministra zahraničí při jmenování diplomatů, obcházení Parlamentu při jmenování vlády,“ vyjmenovává Hnízdil vroubky, kterých si u prezidenta všímá.
Zeman prý zkouší, jak daleko může zajít

Podle něj Zeman neustále zkouší, kam až může zajít, aby zašel ještě dál. „Za každý jeho přestupek by přitom měl následovat okamžitý výchovný trest. Smutné je, že nejvyšším vychovatelem, reprezentantem a vzorem je ale právě on. Zaujal mne například jeho výrok o tom, že z ekonomické krize se musíme ‚proinvestovat‘. Je to stejné, jakoby řekl, že se dá z alkoholismu propít. Bohužel to myslí vážně a lidé mu naslouchají,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jan Hnízdil.

Přesto připouští, že je i řada Čechů, kteří Zemana respektují.

„Ano, je to impozantní postava, má charisma vůdce, mluví pomalu, hlubokým hlasem, říká jednoduché věty, nenutí k sebereflexi a k přemýšlení. Takový táta slabochů, lenochů a alkoholiků. Oni na něj koukají stejně jako já, když jsem jako malé dítě hltal japonské filmy - Godzillu. A teď máme Godzillu na Hradě. Jestli něco symbolizuje českou mentalitu, tak je to pan prezident Zeman. V přímé volbě ho volila nadpoloviční většina voličů - lidé, kterým imponuje arogance, populismus, alkoholismus, kuřáctví a manipulace. Takových je u nás poměrně dost. V žebříčku Světové zdravotnické organizace jsme v pití alkoholu první a v kouření pátí na světě,“ uvádí Jan Hnízdil. Naznačuje tím, že se mnozí lidé v Česku de facto s Milošem Zemanem ztotožňují.
Přece nebudeme chtít nějakého chytráka, co bude upozorňovat na naše chyby

„Má s nimi podobné vlastnosti a ještě mnohem rozkvetlejší a rozvinutější. To se jeho voličům líbí. Navzájem se v tom podporují a ujišťují. Lidem dává jednoduché poselství: ‚my‘ jsme ti dobří, děláme to výborně a za problémy může někdo jiný, ne ‚my‘. To je přece povzbuzující. Kdo by mu nedal hlas? Přece nebudeme volit nějakého chytráka, který nás upozorňuje na naše chyby,“ uvádí dál Jan Hnízdil.

A pak dodává, že bychom si neměli dělat iluze, poněvadž nelze spasit většinovou část národa. „Lidem, kterým imponuje Zeman, není pomoci. Oni o pomoc ani nestojí. Občanská společnost, kterou považuji za nejdůležitější, je pro nepříliš početnou skupinu lidí. Pro ty, kteří jsou ochotni převzít zodpovědnost za sebe, za své okolí, za životní prostředí. A takových lidí není moc. Zeman, ale i Klaus, má důležitou společenskou roli. A nejen negativní. Jsou akcelerátory společenského rozkladu. Díky nim dosáhneme brzy absolutního dna a dostaneme šanci se od něj odrazit. Záleží na tom, jestli ji využijeme. Mimochodem, nevolil jsem ani Karla Schwarzenberga. Nemyslím si, že by jeho prezidentování bylo o moc lepší. To, co Miloš Zeman přepije, Karel Schwarzenberg prospí. Miloše ‚Godzillu‘ Zemana ale mám svým způsobem rád. Nemohl jsem už nečinně přihlížet, jak se systematicky ničí. Sedl jsem tedy k počítači a napsal mu dopis,“ připomíná Hnízdil to, co skutečně již v roce 2013 udělal (dopis byl publikován jako otevřený na blogu Aktuálně.cz). Mimo jiné v něm uvedl, že by se určitě neměl prezident omezovat v pití alkoholu, cigaretách. Podotkl v něm však i to, že snad s bonmoty by to neměl prezident přehánět, poněvadž některé jsou již téměř dokonalé.
Vulgarita někdy pronikne do mluvy každého, ale...

Pravdou je, že vulgarita někdy do slovníku snad každého člověka zabloudí. Ovšem je skutečně vhodné mávnout rukou nad tím, že zazněla z úst prezidenta v oficiálních (a historicky tradičních) Hovorech z Lán?

„Vůbec bych to nepodceňoval. Výroky pana Zemana mají zničující vliv na mravy, kulturu a zdraví občanů. Hlavně těch slušných a citlivých. Americký psycholog Howard Friedman zjistil, že emoce se přenášejí jako nákaza. Stačí aby člověk pobýval mlčky pár minut v přítomnosti dominantní, arogantní, zlostné a negativistické osoby. A negaci od něj ‚chytíte‘. Funguje to i na dálku. Stačí pár minut sledovat v televizi politickou debatu, plnou urážek, vzájemného napadání a vulgarit. Za chvíli se vám začne zvedat žaludek, pálit žáha, točit hlava, špatně spíte. A nevíte z čeho," poznamenal pro ParlamentníListy.cz dále Jan Hnízdil.

A přidal varování, kdy podle něj mohou mít výroky a chování prezidenta Zemana vliv i na naše chování.
Kdo naslouchá arogantním hlupákům, sám se jím může stát

„Ve své knize Zaříkávač nemocí cituji experiment amerického psychologa Johna Bargha, který vypovídá o síle našeho nevědomí. Bargh vytvořil dvě skupiny studentů. První dal číst text, ve kterém byla nenápadně rozmístěna slova ‚trpělivý, zdvořilý, ohleduplný, úcta‘, druhé skupině dal tentýž text s volně rozmístěnými ‚hrubý, drzý, netrpělivý, rušivý‘. Pak studenty z obou skupin požádal, aby došli na druhý konec chodby za vedoucím experimentu, který se tam právě bavil s kolegyní. Výsledek všechny šokoval. Ti, kteří četli text se slušnými slovy, se nevědomě chovali slušně, trpělivě čekali, až vedoucí experimentu hovor ukončí. Ti, co četli text s vulgaritami, byli netrpěliví, drzí a vedoucího v hovoru ihned přerušili. Říká se tomu priming. V praxi to znamená, že když nasloucháme arogantním, drzým a vulgárním hlupákům, sami se stáváme arogantními, drzými, vulgárními hlupáky,“konstatoval Hnízdil.

Na místě je pak jistě i otázka, na kterou i tento lékař zabývající se celostní medicínou upozornil.Totiž, zda platí, že vlastnosti našich „hlav státu“ jsou v poslední době zřejmě založené na onom typickém: „Rozděl a panuj“. Ten, kdo měl možnost sledovat diskusi, která se rozhořela na téma vulgarismů prezidenta v Českém rozhlase, možná skutečně mohl nabýt dojmu, že se přesně toto Miloši Zemanovi skvěle daří. Národ se hádá - rozděluje na skupiny, které se vzájemně téměř nenávidí (viz diskuse na sociálních sítích).

„Nemyslím, že by za chováním pana Miloše Zemana byl nějaký sofistikovaný plán, jak rozdělit a panovat. On prostě jen tak plácá a zkouší, co vydržíme. Žasnu, s jakou vážností žurnalisté a političtí komentátoři analyzují jeho výroky. Je to, jakoby zkoumali obsah emitní misky (plivátka - pozn. red.),“ domnívá se však Hnízdil.
Čekat na reformu od politiků? Lepší je začít u sebe

Jan Hnízdil je svoji ostrou kritikou vůči politikům známý. I proto sám zdůrazňuje, že od nich nečeká, že něco zreformují. „To bych se načekal! Tak jsem se rozhodl reformovat po svém. Není to úplně snadná cesta. Mnohokrát jsem na ní zakopl, rozbil si ústa nebo do něčeho šlápl. Naposledy letos v lednu. Podcenil jsem neviditelnou ruku trhu a ta mi dala pořádně za vyučenou. Zatím jsem se dokázal vždycky zvednout, botu očistit a jít dál. Posiluje mne zájem a porozumění lidí. O tom se může našim politikům jen zdát,“ poznamenává Hnízdil i ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz.

A opět připomíná jeden ze svých blogů, který napsal již před dvěma roky na téma manipulace a vymývání mozků. „Manipulaci a brainwashing je nutné rozpoznat, pojmenovat a tvrdě odmítnout. Pokud si necháme mocichtivými politiky vymýt mozky, uvěříme jejich slibům, že za nás všechno, snadno a bezbolestně zařídí, odevzdáme jim svůj hlas, vůli a svobodu, dostaneme to, co si zasloužíme,“ varuje Hnízdil.
Volit menší zlo je špatně. Jen dostane šanci růst

Podle něj proto není dobrým tahem ani to, s čím se perou mnozí voliči při rozhodování, komu svůj hlas během voleb dát. Často totiž zaznívají přiznání, že vybírají pouze ze dvou zel.

„Jenomže pokud člověk volí menší zlo, dá mu svoji energii a zlo tím posílí. Zlo je prostě vždycky zlo. Je potřeba ho rozpoznat, pojmenovat a odmítnout. Nespolupracovat s ním. Stát si za svým,“ konstatuje Hnízdil.

Ten již před časem přiznal, že si začal všímat chování politické reprezentace a začal ho dávat do souvislosti se stonáním občanů. A jelikož psychiatr Robert Hare a psycholog Paul Babiak napsali knihu Hadi v oblecích aneb Psychopat jde do práce, v které přinášejí zjištění, že mezi špičkovými manažery a politiky je mnohem větší procento nebezpečných psychopatů, než mezi vězni ve federálních věznicích, všímá si těchto znepokojujících faktorů Hnízdil již dlouhodoběji. „To, že jsou to psychopati, ale nepoznáme. Jsou dokonale oblečení, vysoce inteligentní, schopní a jazykově vybavení. Navenek umějí udělat dokonalý dojem, člověka uhranout. Uvnitř to jsou ale bezcharakterní zločinci. Mluvit o nich jako o hadech je urážkou hadů. Dřív mne politici rozčilovali. Pak jsem si řekl, že si kvůli nim nebudu ničit zdraví. Jejich chování sice občas komentuji, snažím se to ale dělat s porozuměním a humorem. Beru je jako charakterově postižené pacienty,“ přiznává Jan Hnízdil.

Čeho se bojí političtí intrikáni?

A dodává, že přesně tak se vyvíjel i jeho postoj k Václavu Klausovi (a později též k Miloši Zemanovi) - od naštvání, přes pohrdání, k soucitu.

„Nemá smysl s nimi bojovat, na druhou stranu jejich chování nelze úplně ignorovat. Vytvářejí nezdravou společenskou atmosféru, šíří negativní emoce, vlastní patologii přenášejí na druhé. Jako doktor k tomu nemohu mlčet. Politický intrikán, manipulátor a charakterový invalida se nejvíc bojí toho, že bude odhalen, že lidé prohlédnou jeho hru a přestanou ji hrát, nebudou mu věnovat pozornost, ze které čerpá energii, nebudou se mu odevzdávat, budou sami za sebe,“ upozorňuje Hnízdil.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Zeman-jen-placa-a-zkousi-co-vydrzime-Schwarzenberg-by-nebyl-lepsi-vysvetlil-lekar-Hnizdil-344270
Tara
 
Příspěvky: 953
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků