K rozjímání

K rozjímání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 08. dub 2014 11:21:04

»11 Neříkej: „Hospodin zavinil, že jsem odpadl,“ on přece nedělá to, co nenávidí.
12 Neříkej: „On mne zavedl na scestí,“ hříšníka přece nepotřebuje.
13 Hospodin má v nenávisti každou ohavnost, a nemají ji v lásce ani ti, kdo se ho bojí.
14 On sám na počátku stvořil člověka a ponechal mu možnost vlastního rozhodování.
15 Chceš-li, můžeš plnit přikázání a zachovávat věrnost podle libosti.
16 Vodu i oheň položil před tebe, vztáhni svou ruku, po čem chceš.
17 Před člověkem je život i smrt a bude mu dáno, co si vybere.« [Sírachovec 15:11-17]

»Hospodin stvořil člověka ze země a do ní ho zase navrací.
2 Vyměřil lidem omezenou délku života a dal jim moc nade vším, co je na zemi .
3 Podle své vůle je vybavil silou, učinil je takové, aby byli jeho vlastním obrazem.
4 Uložil všem tvorům, aby se člověka báli, jemu pak , aby panoval i nad šelmami a ptactvem.
5 Obdrželi od Hospodina do užívání pět činností; jako šestou jim daroval schopnost rozlišovat a jako sedmou slovo vykládající jeho činnosti.
6 Dal lidem jazyk a oči a uši, schopnost rozhodování a mysl k přemýšlení.
7 Naplnil je chápavostí a rozumností a ukázal jim, co je dobré a co zlé.
8 Svým okem bdí nad jejich srdci, aby jim předvedl velikost svých tvůrčích činů.
9 dal jim , aby se navěky chlubili jeho divy.
10 Budou tak opěvovat jeho svaté jméno a vyprávět o velikosti jeho díla.
11 Navíc jim dal vědění a Zákon jako životodárné dědictví.
12 Uzavřel s nimi věčnou smlouvu a oznámil jim svá ustanovení.
13 Na vlastní oči spatřili velikost jeho slávy a jejich uši uslyšely jeho slavný hlas.« [Sírachovec 17:1-13]
Návštěvník
 

Re: K rozjímání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 08. dub 2014 11:36:24

Hospodin má v nenávisti každou ohavnost

Zajímavé. Tak On má v nenávisti?

Je vcelku pochopitelné. že si tak někdo kdysi představoval všetvořící Bytí.
Jako přísného tatínka, který něco preferuje a něco jiného nenávidí.
Pánaboha si lidi holt malují podle sebe, co si budem povídat :knock:

Jen je trochu zvláštní, že se tahle naivní představa udržela tak dlouho a že ji lidi dodnes papouškují :what:
Návštěvník
 

Re: K rozjímání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 08. dub 2014 12:07:31

aby se navěky chlubili jeho divy

Každý se rád popochlubí - a ještě lepší je, když jsme tak super, že se tím, co děláme, chlubí naši obdivovatelé a příznivci
Návštěvník
 

Re: K rozjímání

Nový příspěvekod irulan » úte 08. dub 2014 13:52:30

Abych pravdu řekla, tak starozákonní žárlivý Hospodin se mi jeví jako velmi lidský v dobrém i špatném slova smyslu a možná proto bylo řečeno, že stvořil člověka k obrazu svému. Z toho, jak vystupuje, bych si ho přirovnala ke geniálnímu, ale naprosto svévolnému vědci, jemuž se dílo (člověk) vymklo z rukou a potřebuje ho neustále nějak usměrňovat metodou cukru a biče. Nevím, proč se sloučil starý a nový zákon, mě přijde že se v jednom mluví o bohu a v druhém o Bohu.. :what:
V gnostických evangeliích je Hospodin nazýván Demiurgem, bohem stvořitelem, který sám byl stvořen z původního Božství. Člověk (chápu jako ego) je sice stvořen Demiurgem, avšak obsahuje podstatu Božství, semínko původnosti, podstaty všeho. Demiurg jako iluze, vytváří jen iluzi.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: K rozjímání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 08. dub 2014 13:58:04

irulan píše:starozákonní žárlivý Hospodin se mi jeví jako velmi lidský v dobrém i špatném slova smyslu a možná proto bylo řečeno, že stvořil člověka k obrazu svému.

Je zřejmé, že člověk si vytvořil představu boha podle sebe - stvořil si boha k obrazu svému.
Promítl si do něj všechny lidské vlastnosti ve zvětšeném měřítku.
Návštěvník
 

Re: K rozjímání

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 09. dub 2014 23:11:35

Nejdokonalejší boží díla mají tvar koule.
Hvězdy....
Planety....
Kulové hvězdokupy...
Mýdlová bublina...

Při dlouhodobém pobytu kosmonautů v beztížném stavu jejich srdce mění svůj tvar na pulzující kouli.
Znamená to, že člověk mezi nejdokonalejší boží díla nepatří, protože nemá tvar koule ? :what:
Návštěvník
 

Re: K rozjímání

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 09. dub 2014 23:22:40

irulan píše:starozákonní žárlivý Hospodin se mi jeví jako velmi lidský v dobrém i špatném slova smyslu ... Z toho, jak vystupuje, bych si ho přirovnala ke geniálnímu, ale naprosto svévolnému vědci...

= ideální stav podle těch, co si ho kdysi vymysleli a promítli si do něj, čím by oni sami rádi byli :)
Návštěvník
 

Re: K rozjímání

Nový příspěvekod nop » stř 09. dub 2014 23:46:19

Návštěvník píše:Nejdokonalejší boží díla mají tvar koule.
Hvězdy....
Planety....
Kulové hvězdokupy...
Mýdlová bublina...

Při dlouhodobém pobytu kosmonautů v beztížném stavu jejich srdce mění svůj tvar na pulzující kouli.
Znamená to, že člověk mezi nejdokonalejší boží díla nepatří, protože nemá tvar koule ? :what:

Potřebujeme nějaké opory pro pohyb, ryby mají ploutve, my chodíme a ptáci mají křídla. Mýdlové bubliny nechodí.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha


Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 61 návštevníků