13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Éro » stř 29. led 2014 22:32:46

To je hezké, teď jde o to, jen jestli se objeví touha být psychicky silným člověkem. :D
Éro
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 29. led 2014 22:58:18

... teď jde o to, jen jestli se objeví touha být psychicky silným člověkem

a zvládat proto své emoce a myšlenky, držet je na uzdě. Svým egem - kým jiným? Ego se tím patřičně posílí a zajistí nám, že nás hned tak nic nevykolejí :D

viewtopic.php?f=145&t=3038

13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Psychicky silní lidé udržují zdravé návyky. Zvládají své emoce, myšlenky a chování tak, aby mohli být v životě úspěšní............


Obrázek
Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod nop » stř 29. led 2014 23:33:37

Éro píše:To je hezké, teď jde o to, jen jestli se objeví touha být psychicky silným člověkem. :D

Také je možné tak jednat a to ne z touhy. Vidím, rozmyslím, udělám. ne pro odměnu nebo zásulhu, ani pro to "užívat si, že jsem silný člověk".
Juius César měl v senátu popsat průběh bitvy a řekl lapidárně: "veni, vidi, vici" (přišel jsem, uviděl jsem, zvítězil jsem), neboli když jsem tam ohodnotil situaci, dal jsem se do boje a správně.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Éro » čtv 30. led 2014 0:43:15

Jasně, že se tak můžeš chovat i bez touhy se tak chovat. Prostě se tak chováš. Ale co když se tak nechováš? Co když, se po přečtení takového článku zhodnotíš jako psychicky slabý jedinec? Máš to honem nějak dohánět, rychle se předělávat?

Naštěstí to lze vzít i jinak.

Kdysi jsem četl vysvětlení Mojžíšova desatera, jakože nejde o předpis chování, který vyplývá že smlouvy s Bohem, ale naopak o znaky toho, kdo do smlouvy s Bohem vstoupil. Tj.: jsi-ji zadobře s Bohem, pak 1), 2), ...

Pokud se takové články vezmou taky jen informativně, tak jsou fajn. Pokud tam však podsuneme myšlenku, že je to návod, který nám nejen strká pod nos (jako já v 1. příspěvku), tak to není ideální.
Éro
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod irulan » čtv 30. led 2014 9:00:39

armin píše:
Návštěvník píše:a zvládat proto své emoce a myšlenky, držet je na uzdě. Svým egem - kým jiným? Ego se tím patřičně posílí a zajistí nám, že nás hned tak nic nevykolejí :D


Tohle je chybný pohled. Ty nejsi ego. Tvé emoce a myšlenky (včetně těch vytlačených do nevědomí) tvoří ego. A pokud nejsi schopen/schopna je zvládat, zastavit, odvrátit od nich pozornost, sjednotit se, pak ego nikdy neskončí. Nikdo to za tebe neudělá.

a KDO to má zvládat, zastavit...? Jak?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 9:56:09

:yes:
Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 30. led 2014 10:10:43

armin píše:
irulan píše:a KDO to má zvládat, zastavit...? Jak?

je třeba silná mysl, která je schopna soustředění,
... ( chceš-li něco odevzdat, musí to být v tvé moci)
..pak teprve může pozornost - já spočinout přirozeně sama v sobě.
Slabá závislá mysl zmítající se ve svých představách potřebách a obavách jak nudle v bandě, toho není schopna. :)

Přičemž je dost velký rozdíl mezi zmítáním se v představách,
..a schopností si ty představy sám volit, pozorovat programovat, být jejich pánem.
Počínaje představami dynamickými, rušnými, přes ty spíše uspávací,
..až k představám plným krásy, harmonie, tedy ..satvickým.

Pracovní slovník:
Představa = myšlenka.

:)
Jarda Malej
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 10:26:11

silná mysl, která je schopna soustředění

volí SVÉ priority a jim dává přednost, to ostatní odmítá jako nežádoucí

kdežto

odevzdat = akceptovat to, co právě je: vznikne přijetí, které probouzí tvořivost bez chtění, jen se to děje

a to je opak rozhodování silné mysli zvolit si to, co chci JÁ, protože to vnímám jako lepší, správnější, duchovnější...
Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 10:33:37

Éro píše:Jasně, že se tak můžeš chovat i bez touhy se tak chovat. Prostě se tak chováš. Ale co když se tak nechováš? Co když, se po přečtení takového článku zhodnotíš jako psychicky slabý jedinec? Máš to honem nějak dohánět, rychle se předělávat?

Naštěstí to lze vzít i jinak.

Kdysi jsem četl vysvětlení Mojžíšova desatera, jakože nejde o předpis chování, který vyplývá že smlouvy s Bohem, ale naopak o znaky toho, kdo do smlouvy s Bohem vstoupil. Tj.: jsi-ji zadobře s Bohem, pak 1), 2), ...

Pokud se takové články vezmou taky jen informativně, tak jsou fajn. Pokud tam však podsuneme myšlenku, že je to návod, který nám nejen strká pod nos (jako já v 1. příspěvku), tak to není ideální.

Přesně :)
Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 10:44:58

irulan píše:
armin píše:
Návštěvník píše:a zvládat proto své emoce a myšlenky, držet je na uzdě. Svým egem - kým jiným? Ego se tím patřičně posílí a zajistí nám, že nás hned tak nic nevykolejí :D


Tohle je chybný pohled. Ty nejsi ego. Tvé emoce a myšlenky (včetně těch vytlačených do nevědomí) tvoří ego. A pokud nejsi schopen/schopna je zvládat, zastavit, odvrátit od nich pozornost, sjednotit se, pak ego nikdy neskončí. Nikdo to za tebe neudělá.

a KDO to má zvládat, zastavit...? Jak?

Ten, kdo si vybírá, co podle jeho posouzení vede k ovládnutí/zastavení myšlenek... Kdo to asi je?

Jak je může zastavit? Odmítnutím všeho, co vnímá jako rozptylující...

Kdo to odmítá?
Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 10:54:57

a KDO to má zvládat, zastavit...? Jak?

Ten, kdo si vybírá, co podle jeho posouzení vede k ovládnutí/zastavení myšlenek... Kdo to asi je?

Jak je může zastavit? Odmítnutím všeho, co vnímá jako rozptylující...

Kdo to odmítá?

To si uvědomit je začátek konce duchovního ega :)
Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Alaja. » čtv 30. led 2014 10:56:33

armin píše:
Návštěvník píše:
Jak je může zastavit? Odmítnutím všeho, co vnímá jako rozptylující...

Kdo to odmítá?

Kdo jiný než ty. Nikdo jiný v tobě není. :)

To ale opět zavání prací sám na sobě..... :D
Alaja.
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 10:59:03

Past duchovního ega

Ono to je VELMI příjemné vědět a znát víc, než ti ostatní. Být ten, který moudře radí a zraky těch „dole" se upínají k tomu „nahoře" - tedy ke mně, co řeknu, jak pomůžu. Protože mám to napojení, je moje slovo zákon a ctí se! Nádherný pocit, být takto ovíván!... To se pak těžko poslouchá rady těch „zezdola", že jako blbnete a máte si dát bacha na ego. Na co!? Co si to dovolují, MĚ takto poučovat! A už v tom jedete.

http://putujici.cz/?p=p_187&sName=Past-duchovniho-ega

Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 11:11:05

Asi máme různý slovník, armine.

Silná mysl pro Tebe znamená

přijmout obsahy vytěsněné do nevědomí (a nezbláznit se z toho)

Moje zkušenost je, že tohle může unést jen odevzdaná mysl.

Není silná, je naopak prázdná od představy vlastní síly a schopnosti.

Pokora... ta největší moc na světě...

stav hlubokého bezpečí

umožňuje vším tím procházet a nezbláznit se z toho
Návštěvník
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Alaja. » čtv 30. led 2014 11:13:43

Návštěvník píše:Asi máme různý slovník, armine.

Silná mysl pro Tebe znamená

přijmout obsahy vytěsněné do nevědomí (a nezbláznit se z toho)

Moje zkušenost je, že tohle může unést jen odevzdaná mysl.

Není silná, je naopak prázdná od představy vlastní síly a schopnosti.

Pokora... ta největší moc na světě...

stav hlubokého bezpečí

umožňuje vším tím procházet a nezbláznit se z toho


Asi máš opravdu jiný slovník.

A jak si představuješ silnou mysl?
Alaja.
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 30. led 2014 11:18:50

Pokora... ta největší moc na světě...

Pokora je něco, co slabý člověk nezná.

Pracovní slovník:
Slabý člověk = slabá mysl

:)
Jarda Malej
 

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Linda » čtv 30. led 2014 11:33:37

Je pravda, že vzdát se znamená ve skutečnosti vzdát se jen přesvědčení, že jsem to já, kdo je odpovědný?

Přesně. Slovo „vzdát se“ se většinou chápe nesprávně. Vzdát se znamená pouze vzdát se své vůle, vzdát se pocitu, že já jsem ten, kdo jedná. Ale běžný člověk si to vykládá tak, že se má vzdát všeho hmotného vlastnictví. Skutečně se vzdát znamená vzdát se jen představy, že se člověk může rozhodovat podle vlastní vůle; znamená to přijmout Jeho Vůli ve všem, co se děje.

Svobodná vůle je tedy iluzí.

Přesně tak. Znamená to tedy jasně chápat, že neexistuje žádná možnost uplatňovat vlastní vůli

Raméš Balsekar

http://www.advaita.cz/wcd/e-knihy/ostat ... _mluvi.pdf

Je ale pravda, že i když tohle intelekt chápe, není mu to nic platné.

Nastává to nějak samo a vůbec nezáleží na tom, jestli se nám to líbí nebo ne. Přijímání Jeho vůle se děje postupně... v jednotlivých životních situacích... u každého z nás podle scénáře, který zná jen ONO.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod irulan » čtv 30. led 2014 11:37:44

armin píše:
Návštěvník píše:Asi máme různý slovník, armine.

Silná mysl pro Tebe znamená

přijmout obsahy vytěsněné do nevědomí (a nezbláznit se z toho)

Moje zkušenost je, že tohle může unést jen odevzdaná mysl.

Není silná, je naopak prázdná od představy vlastní síly a schopnosti.

Pokora... ta největší moc na světě...

stav hlubokého bezpečí

umožňuje vším tím procházet a nezbláznit se z toho


Poznat obsahy vytěsněné do nevědomí není stav hlubokého bezpečí ale naopak stav hlubokého nebezpečí. Pokoru... tu největší moc na světě, dokáže jen silná mysl.

"Stále se zaměňuje líná pasivita a skutečná odevzdanost, ale z neživotné pasivity nemůže nikdy nic pravého a mocného vzejít. Je to právě ona neživotná pasivita fyzické přírody, která je bez odporu vystavena všem temným a nebožským vlivům. K tomu, aby božská moc mohla působit, přikazuje se šťastné, silné a prospěšné podrobení. Ono se projevuje v poslušnosti osvíceného žáka Pravdy, vnitřního to bojovníka proti temnotě a lži a věrného služebníka božího." (Aurobindo Ghose)

pro mě moc zajímavý rozhovor, co tu běží. :) nevím proč, ale myslím si, že máte tak nějak pravdu oba. To nebezpečí, tak by se to mohlo zpočátku zdát, taková ta vidina že skáču, odvaha před skokem do propasti svojí duše, třeba s tím rizikem, že to nebude vůbec příjemné a že to bude hodně bolet. Ale na druhou stranu odevzdání se něčemu, co ten čin přesahuje, že ten čin není můj, toho smrtelníka, osoby..to bezpečí. Těžko říct..jestli to jde dohromady, ale cítím to takhle.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Linda » čtv 30. led 2014 12:01:17

armin píše:Poznat obsahy vytěsněné do nevědomí není stav hlubokého bezpečí ale naopak stav hlubokého nebezpečí

Zpočátku ano. Dokud něco nechci... cokoliv...

Ale když se pokaždé otevřu tomu, co se právě zevnitř valí do vědomí v neuvěřitelné síle - všechny ty dávno potlačené strachy, vzteky... vnímám je plně a přijímám je jako tvar vesmírné Energie, jako Jeho pohyby, přímo je tak vidím... změní se to samo od sebe v čistou prázdnou Energii - Jeho Energii - a je tu nesmírná úleva a bezpečí. A dokonce vděčnost za to, že se to děje a že se tak čistí všechno, co moje silná mysl tolik destiletí předtím v nejlepším úmyslu odmítala a odsouvala stranou jako nežádoucí...

Je tu mír, který jsem tolik let hledala, sám od sebe... některé věci, které se kolem nás dějou a které mi vadily, teď najednou vadí míň, nebo vůbec ne, vnímají se prostě jako fakt, který tu je - například dění v politice - ačkoliv předtím to ve mně probouzelo pokaždé emoční reakce...

Ale ten mír a stav plný energie, kdy se všechno jasně vnímá bez odmítání, tu není napořád. Pár hodin nebo i dní... do chvíle, kdy další porce dozraje v podvědomí ke zprázdnění a hlásí se i přes tělesné příznaky a bolesti... (holt jsem se snažila moc let svou odhodlanou myslí, usilovala jsem o udržování bdělosti a odmítala jsem věnovat pozornost jakékoliv nežádoucí emoci... tak teď je toho k rozpouštění neurekom :-))) )

takže postupně vyvstává pokračování toho čistícího procesu, které ani nepotřebuje vnější spouštěč

a tak to probíhá...

Poslední dobou je to občas trochu mírnější, ale kdoví, co a kde tam uvnitř ještě dozrává ke zprázdnění

Je to celé na TOM... Obrázek


...................

PS. Předtím jsem se bavila s arminem nepřihlášená, dělám to, jak mi zrovna napadne :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: 13 VĚCÍ, KTERÉ PSYCHICKY SILNÍ LIDÉ NEDĚLAJÍ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. led 2014 12:32:37

armin píše:
Návštěvník píše:odevzdat = akceptovat to, co právě je: vznikne přijetí, které probouzí tvořivost bez chtění, jen se to děje


Vymanit se z iluzí - berliček, kterým ze slabosti uvěřila... a poznat pravdu. A to je její poslání, její smysl, její úkol zde na světě.



názorná ukázka toho, jakým směrem usiluje silná mysl :D toužící poznat pravdu a zbavit se všech iluzí, která když byla ještě slabá uvěřila, aby se konečně stala tou OSVÍCENOU myslí :yeah:

Pravda není poznatelná myslí a tohle přijmout, zdá se, je pro mysl naprosto nemyslitelné ...
Návštěvník
 

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků