Empatie

Re: Empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 10. říj 2013 16:41:29

Návštěvník
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod rafael » čtv 10. říj 2013 18:21:18

proč mám mít empatii..??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Empatie

Nový příspěvekod Aves passeri » pát 11. říj 2013 16:18:08

Řekla bych, že být empatický znamená, že se ho nebudu snažit přesvědčit, že bejt nasranej je strašný, vykládat mu, jak mu to škodí atd., nevyptávat se ho, kdo mu co udělal (nedejbože mu ještě přitakávat, jak je ten svět strašnej, nebo naopak mu vykládat, jak je ten svět úžasnej, ale on to, bloud, nevnímá... že se ztotožnil se svýma emocema...). Ale prostě ho nechat být nasranej, naslouchat mu, možná občas něco říct, nebo neříkat nic (kdysi na kurzu krizové intervence nás učili nejlepší věc na světě: mlčení). Nehodnotit, neracionalizovat, neměnit, prostě jen naslouchat a být.... případně se sebrat a odejít, pokud vidíme, že ten člověk rozhodně nemá zájem se s někým otravovat :-)
Aves passeri
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 19. črc 2013 10:10:24

Re: Empatie

Nový příspěvekod Aves passeri » pát 11. říj 2013 19:25:05

To je bomba. Mrskla jsem ten oslíkův odkaz na FB, tak jsem zvědavá... už vidím tu virální odezvu... :'-(
Aves passeri
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 19. črc 2013 10:10:24

Re: Empatie

Nový příspěvekod kalimero » pát 11. říj 2013 20:37:52

Já oslíka neznám, ale rozhodně to není hloupý tvor. Díky za odkaz. Super :) .
kalimero
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod Honzam » pát 11. říj 2013 20:46:29

Já budu první :)

Kdyby tohle platilo, ještě bychom byli otroky nebo nevolníky nebo soudruhy.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Empatie

Nový příspěvekod Aves passeri » sob 12. říj 2013 10:24:58

tak polovinu svého výdělku POVINNĚ MUSÍŠ ODEVZDAT STÁTU.

Tvůj pán se pak o tebe možná postará, abys mu nechcípnul na nemoc či hlady, když jsi bez práci či jsi starý

najíst se pak musíš ovšem za vlastní.

Otroci pracovali ovšem bez nároku na jakoukoliv mzdu,
ale dostali jak stravu, tak i ošacení tak i bydlení,
no to je ta polovina tvé mzdy, co ti ted zbývá... :D


Jéžiš, to jsem snad ani nechtěla číst. To je nechutně výstižné. :green:
Právě před pár minutama jsem v jednom komentáři dala jasně najevo, že tenhle kapitalistický systém se možná zhroutí a možná to nebude už trvat tak dlouho, stejně jako se zhroutil ten otrokářský a feudální atd., ale dokud lidi nepochopí a nebudou se podle toho taky chovat (to je ještě těžší), že touhy a honba za nimi v tom vnějším světě (a řekněme si to tady, protože to tady i někdo pochopí, ani v tom vnitřním světě) nikam nevede, tak se budeme mít asi líp než ti otroci a poddaní a líp než teď, ale peníze jen vyměníme za něco jiného a nabarvíme si to hezky na růžovo. Nejvíc se děsím toho, že by to třeba mohla být hra na duchovnost... protože právě ti, kteří vykládají o "zvyšování se vibrací" atd. jsou teď, aspoň podle toho, co vidím já, nejvíc vidět a nejvíc vykládají o transformaci společnosti apod. apod.
A přitom je to svět, ze kterého mě mrazí. Nebo jsem opravdu tak zabedněná, že nevidím ty zlé duchy, destruktivní energie (a naproti tomu ty dobré andělíčky a ochranné víly) apod. apod.??????? O konspiracích nemluvě?
Aves passeri
 
Příspěvky: 33
Registrován: pát 19. črc 2013 10:10:24

Re: Empatie

Nový příspěvekod Honzam » sob 12. říj 2013 11:05:33

Jasně, že se to dá brát tak, že jsme pořád něčím majetkem - lidský zdrojem. To přece neznamená, že na to rezignuju. Podívám se, proč je to blbě. Řeknu si, čeho jsem sám schopen, aby to mohlo být jinak, když se mi to nelíbí. Zkusím zvážit plusy a mínusy a podle toho jednám. To je přece přirozená reakce na jakýkoliv nepříjemný podnět. Přijde mi nebezpečné radit nevšímat si a nerozlišovat zlo. Ten oslíkův apel je směřovaný na ovce, aby se vlci mohli nažrat. :)

Jsem idealista, kdybych nebyl, nemusím být vůbec. :) Taky jsem nechtěl být a rozplynout se, ale nevyšlo mi to.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Empatie

Nový příspěvekod Honzam » sob 12. říj 2013 12:08:22

To je přece přirozená reakce na jakýkoliv nepříjemný podnět. Přijde mi nebezpečné radit nevšímat si a nerozlišovat zlo. Ten oslíkův apel je směřovaný na ovce, aby se vlci mohli nažrat. :)


Ne není,
ten Oslíkův apel v podstatě říká to,
abychom se neztotožnovali se svou myslí a se svými pocity

tedy
abychom se neztotožnovali nejen s negativními myšlenkami a pocity,
ale i s myšlenkami a pocity co chováme o dobru

Vždyt to píšu už dlouhou dobu, že jsou to především NAŠE PŘEDSTAVY O DOBRU, CO ZPŮSOBUJÍ ZLO


Co byl komunismus ?

Představa o tom, jak dosáhnout dobra pro všechny lidi,
a protože to byla hodně živá a inspirativní představa co oslovila mnohé lidi,
bylo takto vytvořeno obrovské zlo a miliony lidí byly zabity


Historie se mi zdá být cestou k dobru metodou pokus omyl, ale chybama se přeci člověk učí.
Pocity, vyvolané myšlenky, představy a ideály způsobují, že jsme lidmi, jinak bychom byli bezmyšlenkovými roboty.
Chceš být robot? K čemu je robot sám o sobě? Aby chodil po uzavřené zahradě a živil se ovocem?

Mně tohle naopak přijde jako pomyslný vrchol nepřirozenosti v honbě za dobrem: dobré je ani dobré ani špatné, protože špatné je dobré i špatné, tj. dobrá je nevědomost
To je ale můj zaujatý hadí pohled. :)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 713
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Empatie

Nový příspěvekod irulan » sob 12. říj 2013 13:29:51

Pěkná monada .. Fraktal :)
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Empatie

Nový příspěvekod irulan » sob 12. říj 2013 13:59:43

Aves passeri píše: Jéžiš, to jsem snad ani nechtěla číst. To je nechutně výstižné. :green:
Právě před pár minutama jsem v jednom komentáři dala jasně najevo, že tenhle kapitalistický systém se možná zhroutí a možná to nebude už trvat tak dlouho, stejně jako se zhroutil ten otrokářský a feudální atd., ale dokud lidi nepochopí a nebudou se podle toho taky chovat (to je ještě těžší), že touhy a honba za nimi v tom vnějším světě (a řekněme si to tady, protože to tady i někdo pochopí, ani v tom vnitřním světě) nikam nevede, tak se budeme mít asi líp než ti otroci a poddaní a líp než teď, ale peníze jen vyměníme za něco jiného a nabarvíme si to hezky na růžovo. Nejvíc se děsím toho, že by to třeba mohla být hra na duchovnost... protože právě ti, kteří vykládají o "zvyšování se vibrací" atd. jsou teď, aspoň podle toho, co vidím já, nejvíc vidět a nejvíc vykládají o transformaci společnosti apod. apod.
A přitom je to svět, ze kterého mě mrazí. Nebo jsem opravdu tak zabedněná, že nevidím ty zlé duchy, destruktivní energie (a naproti tomu ty dobré andělíčky a ochranné víly) apod. apod.??????? O konspiracích nemluvě?

Tak je nás víc zabednencu. Ale nemyslím si, ze by nebylo mozné nejake takové jevy vidět, jen záleží na tom, jestli jim vědomě věnuji nějakou pozornost, pak si je vlastne vytvářím, je to jenom v moji mysli. Nemyslím, ze by si vsichni, kteří to údajně viděli, ty svoje zážitky vymysleli nebo měli halucinace tak jak je chápeme bezne ( i kdyz zřejmě dost lidi se tim pouze děla zajímavými). Jen proste vnímají to, co je pro ne dulezite...pro jejich mysl. Každy máme sve hry a sve myšlenkově priority. Ale asi je to všechno jen hra.
Jestli se zhroutí tenhleten oblbovaaci konzumní systém a k něčemu spravedlivejsimu, byla bych moc rada. Ale jsem skeptik. Spis myslím, ze tady osciluji totalitní a demokratické systémy, obojí nám dávají možnost přerovnavat si svoje poradí priorit podle toho jakou roli v systému hrajeme - a věřím, ze si zkoušíme všechny role. Sbíráme zkusenosti. K čemu?.....vubec nevím......zkusenosti jsou asi taky jen myšlenky. A nejsme to nakonec my sami? Duše, džíva....jen soubor myšlenek?
A ani nevěřím nejakym hromadným vzestupum do vyšších dimenzi, jak píšeš, zase se konzumne oblbujeme nějakou "duchovnosti". Začíná to byt spíše parodie. Obchodní artikl. Zase se necháme krmit hotovymi vseresicimi terapiemi. Kde je filozofie?
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: A co ta pokora ???

Nový příspěvekod kalimero » sob 12. říj 2013 22:45:34

Pokud je pro vás vaše cesta skutečnou pak i pokora má své opodstatnění... ale kdo se vznáší nad vodami... člun již nepotřebuje.


Kdo se vznáší nad vodami, člun již nepotřebuje. Ale kdo se ve vodě ocitl a máchá se tak dlouho, že už se začíná topit a klesat ke dnu, je pro něj člun(jež pokora představuje) dobrý, aby si odpočinut a rozmyslel si, zda skočí zpátky do vody a bude se cachtat dál, nebo objeví, že je mu dáno roztáhnout křídla, které mu mezitím v člunu oschla a vznést se.

Z vajíčka se vylíhne housenka, nažere se vyroste a svlékne kůži, to udělá přibližně sedmkrát, pak už je jí tak blbě, že toho žraní má plný kecky(přibližně 12 párů), vyhledá pusté místo a odpočívá. V odpočinku se s ní dějí divné věci, vnějšek zmrtví a uvnitř se rodí cosi nového, jistě ne z vůle té housenky. No a pak vyjde nové stvoření, roztáhne křídla a vznáší se nad vodami. :)
Myslím, že už si svůj život zeleného žrouta(toho, kdo se živí svými touhami a prosazuje svou spravedlnost), ani kukly(nutné proměny, jež představuje zapření sebe sama, pokora, čistota, odevzdanost) nepřipomíná, vždyť je novým stvořením, které se živí úplně jiným nektarem. :)
kalimero
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. čer 2018 14:11:55

Empatie neznamená být milý


Sedmero podob lidí a jejich způsobů empatie podle Michaela Ventury.

Obrázek

Co je empatie? Je to, jako byste si obuli boty někoho jiného nebo asi aspoň vyzkoušeli, jak se mu v nich chodí. Spočívá to v porozumění a jiné perspektivě, což někdy může vést až k posunu vašeho chování.

A co naopak empatie není? Není to zdvořilost, dobré mravy a příjemný tón hlasu. Není to velkorysost nebo oddanost. Jde hlavně o to, abychom se odhodlali opustit svou komfortní zónu a pokusili se někoho druhého pochopit.

Ve své knize Applied Empathy (Empatie v praxi) Michael Ventura, americký podnikatel, zakladatel a ředitel kreativní agentury Sub Rosa, navázal na semináře, které pro své klienty, zavedené firmy i startupy organizuje. Popsal v ní sedm archetypů lidí z hlediska empatie. Tyto archetypy nám pomohou pochopit, jak různé osobnosti používají rozdílné techniky k získání nadhledu nad situací:

ALCHYMISTA

Rád zkouší nevyzkoušené a to, na co přišel, testuje experimentálně.

HLEDAČ
Je odvážný a nebojí se riskovat. Získává nadhled a nápady svým nebojácným úsilím neustále objevovat a rozšiřovat své znalosti.

POŘADATEL SETKÁNÍ
Rád organizuje setkávání a konverzace. Chápe, jakou hodnotu má prostředí pro vyváření správných situací, při nichž se dá v klidu mluvit. Zkrátka připraví pro rozvoj empatie scénu.

MUDRC
Váží si přítomnosti a snaží se při práci s kolegy setrvávat v přítomnosti, v tom, co je "teď". Minulost a budoucnost jdou v tu chvíli stranou.

KULTIVÁTOR
Vidí věci z dlouhodobých hledisek. Jsou to lidé, kteří umí nahlédnout věci z patřičné vzdálenosti a vědí, kam míří. Svou perspektivou nahlížení věcí umí pomoci ostatním zorientovat se v situacích.

PÁTRAČ
Ptá se otázkami, které míří do hloubky. Ví, jak se prokousat povrchními informacemi a dostat se k jádru věci. Pohled na věc si buduje kladením otázek svému okolí.

DŮVĚRNÍK
Umí naslouchat. Má trpělivost skutečně naslouchat tomu, co ostatní říkají, a nerozptyluje ho vlastní touha ovládat konverzaci. Naslouchání ho vede k propojení a porozumění lidí.

Jinými slovy, existují různé způsoby empatie a všechny jsou stejně důležité a stejně kvalitní. Nejde o prokázání laskavosti, ale o pochopení, porozumění. V případě výše uvedených archetypů samozřejmě platí, že jedinec může inklinovat i ke dvěma či více charakteristikám. Můžeme se dokonce naučit vstupovat do jednotlivých rolí a být empatickým různými způsoby. Vše záleží na tréninku a uvědomění si jednotlivých přístupů a jejich využití.

zdroj: https://www.fastcompany.com/40576098/em ... an-be-nice
Návštěvník
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod vostal petr » pon 04. čer 2018 15:15:00

Já jsem univerzální empatik,

takže když to pak shrnu ve výslednou empatii,

nemohu říci prostě nic jiného, než že dotyčnej má jít do prdele...

Nejlépe ted hned a tady...

Nejspíše je to tím, že trpělivě a pozorně naslouchám tomu, co kdo říká,

což mě vede k propojení a porozumění, že mele hovadiny...
vostal petr
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. čer 2018 16:11:11

vostal petr píše:Já jsem univerzální empatik,

takže když to pak shrnu ve výslednou empatii,

nemohu říci prostě nic jiného, než že dotyčnej má jít do prdele...

Nejlépe ted hned a tady...

Nejspíše je to tím, že trpělivě a pozorně naslouchám tomu, co kdo říká,

což mě vede k propojení a porozumění, že mele hovadiny...


Z pohledu výsledné univerzální empatie je to tak, měl bys jít. Nejlépe teď hned a tady..., protože meleš hovadiny.
Návštěvník
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod vostal petr » pon 04. čer 2018 16:18:47

A co jiného taky může empatik mlít, nežli hovadiny ???
vostal petr
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. čer 2018 16:22:12

Návštěvník
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod vostal petr » pon 04. čer 2018 16:27:13

No to je vomyl,

nejsme na tom stejně,

ty jsi jen univerzální papoušek,

zatímco já jsem univerzální empatik...
vostal petr
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 04. čer 2018 16:48:32

To, že něco o někom víš, je tvůj omyl.
Návštěvník
 

Re: Empatie

Nový příspěvekod vostal petr » pon 04. čer 2018 17:02:56

Kdykoliv něco víš, tak je to tvůj vomyl,

tak proč jen když něco o někom víš ???

Nejspíš proto, protože jsi jen papoušek...
vostal petr
 

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků