Upřímné sebepoznávání

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 20:27:58

I když to dělám v pohodě, baví mě to a užívám si to a dalo by se říct, že je to stav bez touhy, jak se hejbu, přirozeně se objevuje v těle napětí


Když se ti v těle vobjevuje napětí, tak to nejpíše bude tím, co jsem psal,

takže popadni sekerku a běž štípat, at se to nučíš bez toho napětí...

Gram praxe je víc než tuna teorie...

Přece si nemyslíš že s tímto začátečnickým popisem svého štípání dřeva to bude jinak ???

Baví, užívám si, skoro bez touhy.............to je začátek

a jen trénink dělá šampiony...
vostal petr
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod ... » ned 13. kvě 2018 20:37:27

Návštěvník píše:
Kdyby ses při sekání dříví úplně zrelaxoval, svaly ruky by se uvolnily a sekera by vypadla na zem.

vostal petr píše: když budeš zrelaxovanej tak ti z ruky nevypadne a nebudeš mít žádný napětí

Moc se omlouvám, mně zřejmě nedošlo, že někdo dokáže úplně uvolnit všechny svaly ruky, která pak volně visí - a současně v ní držet sekeru a štípat dříví.

:-)

Kdyby někdo dokázal předvést, že je opravdu možné
úplně uvolnit všechny svaly ruky, která pak volně visí - a současně v ní držet sekeru a štípat dříví

vyvolalo by to zřejmě zásadní změnu v definování fyzikálních zákonů, které platí v oblasti zemské přitažlivosti.

Obávám se ale, že něčeho takového se hned tak nedočkáme, protože jakmile by visící ruka sáhla po sekeře, k jejímu uchopení by se okamžitě zaktivovaly všechny potřebné svaly, především ty příčně pruhované, a ruka by přestala být uvolněná.

Příčně pruhovaná svalovina (dříve označovaná jako žíhaná svalovina) je jeden ze základních typů svaloviny. Označuje se běžně jako kosterní svalovina, neboť se velmi často upíná na kosti. Mimo to se však příčně pruhované svaly vyskytují i ve stěně hltanu, části jícnu a v jazyku.[1] Je ovladatelná vůlí a díky ní se tělo pohybuje. Je to například jazyk, svaly hlavy a končetin...

https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C ... _svalovina
...
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 22:37:32

úplně uvolnit všechny svaly ruky, která pak volně visí - a současně v ní držet sekeru a štípat dříví


Nevím jak jsi na to přišel, že ruka volně visí,

proč by měla volně viset ???

Ralaxovaná ruka volně provádí jakoukoliv činnost bez toho tvýho potřebnýho napětí...

Máš číst co jsem napsal a nefantazírovat hlouposti, i když ty jen potřebuješ prudit páč jsi prudič...

Ještě náká kravina velké blaženosti ?

Relaxace probíhá přece i při pohybu, to je co...

A ani se nemusíš u toho voblbovat pocity...
vostal petr
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 22:40:49

a ruka by přestala být uvolněná.


Tvoje ruka určitě, nejspíš na tom bude s tou uvolněností jako tvůj mozek,

je v něm napětí...

To víš že ten mozek vovládá ty svaly ???

Na wiki to najdeš...
vostal petr
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 22:43:06

Takže,

relaxace znamená uvolnění celého těla, mysli a pozorování

(a deš štípat dřevo)

Detaily si nastuduj svou praxí, nikoliv svým žvaněním...
vostal petr
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 22:51:04

A navíc to máš ještě blbě,

jak může ruka volně viset,

když podle tebe se nelze ani postavit ???

Musí tedy volně ležet páč se nelze postavit, leda že by se člověk voblbnul nákým pocitem a představou...
vostal petr
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 23:19:36

A kdyby se ti nahodou zejtra povedlo dokončit započaté studium příčných svalů,

tak mrknina ten Ohmův zákon,

a kdyby to bylo teoreticky moc složitý,

tak prakticky strč prsty do zásuky a to co s tebou bude klepat, tomu se říká napětí,

a to co zaktivuje tvou smrt, tak tomu se říká proud.....


A spi sladce...
vostal petr
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Hmla » pon 14. kvě 2018 15:01:44

Odpor je závislej na vodivosti. Ohmův duch je jistě potěšen, že se jeho zjištěním zabývaj i duchodělci. Což je fajn. Snad na něj nebudou duchové guruů žárlit. :D
Hmla
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 11:08:25



E.Tomáš:...Existuje řada cest k nalezení pravdy. Proč je jich tolik, protože lidstvo je přimo kaleidoskopicky pestré. Není jeden člověk jako druhý, proto potřebuje různost. Někdy on sám potřebuje různost, a někdy lidé jednotliví potřebují různé cesty. Nejstarší z nich je cesta kari, cesta činiti, cesta karmajogy. Je to cesta práce, cesta práce ne egoistické, ale cesta práce altruistické - pro druhé....


---
Když někdo najde pro sebe tu správnou cestu, tak ji nezřídka začne propagovat jako jedinou cestu pro všechny, protože se posílila důležitost ega. Jeho ego ví najednou přesně, jak to mají druzí dělat.

Rovněž Ramana řekl, že všobecná nauka nepřichází v úvahu.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 11:46:02

Návštěvník píše:Když někdo najde pro sebe tu správnou cestu, tak ji nezřídka začne propagovat jako jedinou cestu pro všechny, protože se posílila důležitost ega. Jeho ego ví najednou přesně, jak to mají druzí dělat.


Řekla bych, že pokud najde někdo opravdu to, co hledal a jeho touhy jsou plně naplněny, pak jeho jedinou motivací, proč se účastní hledání s hledajícími, je láska. Uvědomuje si své blízké jako své pravé Já, jako sebe sama a proto nikomu nikdy netvrdí, že je egem, že je ten druhý na nižší úrovni, než on sám.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7118
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 12:12:18

Jani, proč potom Ježíš tolik křičel na farizeje a hnal je z kostelů, kde prodávali své zboží (obrazně farizejství = nepravda, lež).

Nebo Marpa, jak učil Milarepu - přes tvrdé zkoušky, ponižování atd.

To, co jsi napsala, neplatí všeobecně, že Uvědomuje si své blízké jako své pravé Já, jako sebe sama a proto nikomu nikdy netvrdí, že je egem, že je ten druhý na nižší úrovni, než on sám.

V srdci Ví, pociťuje jednotu bytí, ale chovat se může všelijako :-)

Nezevšeobecňuj, toto je známkou nemoudré mysli :-)
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 12:51:16

Jana píše:
Návštěvník píše:Když někdo najde pro sebe tu správnou cestu, tak ji nezřídka začne propagovat jako jedinou cestu pro všechny, protože se posílila důležitost ega. Jeho ego ví najednou přesně, jak to mají druzí dělat.


Řekla bych, že pokud najde někdo opravdu to, co hledal a jeho touhy jsou plně naplněny, pak jeho jedinou motivací, proč se účastní hledání s hledajícími, je láska. Uvědomuje si své blízké jako své pravé Já, jako sebe sama a proto nikomu nikdy netvrdí, že je egem, že je ten druhý na nižší úrovni, než on sám.


Mě zajímá spíš, co říkají probuzení - např. E.Tomáš. Ale vůbec mě neudivuje, že ego se brání tomu, aby bylo označováno jako ego, nebo že nesnáší představu, že by někdo jiný mohl být dál než on. To je pro ego zcela normální stav.

:)
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 12:57:06

Hmla píše:Odpor je závislej na vodivosti. Ohmův duch je jistě potěšen, že se jeho zjištěním zabývaj i duchodělci. Což je fajn. Snad na něj nebudou duchové guruů žárlit. :D

A cos chtěl říct tímhle?
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Hmla » úte 15. kvě 2018 13:00:06

Jen nadsázka, vtípek.
Hmla
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod miroslav » úte 15. kvě 2018 17:08:27

Ráno hmlisto, cez deň takisto, v noci tma
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3564
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 17:47:07

Návštěvník píše:Jani, proč potom Ježíš tolik křičel na farizeje a hnal je z kostelů, kde prodávali své zboží (obrazně farizejství = nepravda, lež).

Nebo Marpa, jak učil Milarepu - přes tvrdé zkoušky, ponižování atd.

To, co jsi napsala, neplatí všeobecně, že Uvědomuje si své blízké jako své pravé Já, jako sebe sama a proto nikomu nikdy netvrdí, že je egem, že je ten druhý na nižší úrovni, než on sám.

V srdci Ví, pociťuje jednotu bytí, ale chovat se může všelijako :-)

Nezevšeobecňuj, toto je známkou nemoudré mysli :-)


Návštěvníku, díky. Ano chovat se může všelijak, jak je zrovna třeba, co si žádá situace, ale ten, kdo poznává pravdu, kým jsi, Ti sotva bude lhát a tvrdit, že jsi na nižší úrovni, než on, že jsi představou minulosti - egem.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7118
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 18:03:03

Ano chovat se může všelijak, jak je zrovna třeba, co si žádá situace, ale ten, kdo poznává pravdu, kým jsi, Ti sotva bude lhát a tvrdit, že jsi na nižší úrovni, než on, že jsi představou minulosti - egem.

Tady si protiřečíš.
Může se chovat všelijak, přece, tedy i např. ti tvrdit, že jsi na nižší úrovni, nebo v zajetí ega :-)

Ne všichni probuzení jednají jako např. Tolle :-)

Milarepa např. měl velké štěstí v tom, že bezvýhradně věřil svému učiteli, i přes veškeré útrapy, které mu Marpa způsoboval, jak ho ponižoval, nařizoval zdánlivě nesmyslné úkoly často na hranici fyzických, ale hlavně psychických sil. A (díky tomu a jeho vedení, které bylo vyloženě ze strany Marpy takto účelové), Milarepa došel v jednom tomto životě osvobození. Díky svému odhodlání a víry v učitele, Pravdu.

Ale to jsou spíše výjimečné případy, nepíšu to proto, že bych zastávala jen tuto cestu tvrdé ruky, spíše abych vyvrátila to, co se tady pořád snažíš protlačit, že jedině cestou lásky (nikdy by nemohl říct, že je na nižší úrovni), ale mohl....
Tvé pomýlení ukazuje na to, jak to s tou láskou máš. Znáš ji jen v osobní rovině, aby bylo všem dobře, obrazně aby nebylo zkřiveno ni vlásku, aby se cítili všichni dobře a blaženi, utvrdivší se v představě, že je Bůh miluje :-) A pěkně si tak zahnívali až do konce působení své osobnosti v tomto životě. A nepopošli ani o krůček dále v hlubším pochopení, kým vlastně jsou. Nejsou láskou, vrrrrrr :-)
Až mnohdy katarze, rozbitá skleněná hora, ve které jsme se sami uvěznili, nás hodí do skutečné reality (jak o tom pěkně dnes psal Hmla), kde najednou jsme postaveni nazí. Sami za sebe. Bez nijakých opěrných záchranných berliček.
A jak by jistě dodal Miroslav (Miroslave, zdravím), tady teprve začíná skutečný návrat Domů. K poznání, kým ve skutečnosti jsem.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2765
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 18:16:14

Kdysi jsem se setkala s termínem "nebojácný soucit", nebo také "milosrdný soucit".

Ten, kdo poznal Pravdu, nemůže už z principu soucitu, lásky, kohokoliv udržovat v dojmu, že ten smrádeček, který se od něj line, je Pravdou. Prostě nemůže. Maximálně co může, je zůstat bez reakce, ale s "mokrým" srdcem....
A pokud je viděno, že je ego příliš silné, může se přistoupit k metodě, kterou použil Marpa, aby otupil hrany. Aby se z hrubého, ostrého kamene stal ryzí diamant... a protože jeho metoda byla skutečně tvrdá, podařilo se démant vybrousit v relativně krátkém čase :-)

Ne každý Učitel na to má, brousit kameny. Stojí to mnoho sil, jak žáka, tak i jeho, učitele. Zkusím pohledat jeden příběh, tuším se jmenoval Rozhovor s Alexandrem, kde to jde pěkně vidět, koliké energie stojí vybrousit drahokam :-)

A určitě ne cestou mazání medu kolem pusiny :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2765
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 18:28:26

Úryvek z článku Rozhovor s Alexandrem


"Druhý den se mne zeptal, zda mám nějaké otázky. Pak jsem se ho více méně romanticky začal ptát na reinkarnaci. Řekl jsem, že odjakživa cítím spojení s Indií a když jsem poprvé slyšel slovo "Indie", byl to pro mne šok a slovo "Jóga" bylo pro mne jako výbuch bomby. Poprvé jsem je slyšel v televizi. Pojem "British India" na mne působil jako pánova píšťalka na psa. Zeptal jsem se, zda jsem mohl žít v předchozím životě v Indii. Poté začal Nisargadatta klít v jazyce Marati a byl neuvěřitelně rozčílen, což trvalo asi deset minut. Pomyslel jsem si: "Můj bože, co se stalo?" Překladatel byl na takové situace zřejmě zvyklý, protože zůstal zticha a když Maharadž skončil, shrnul vše do jedné věty: "Maharadž se vás ptá, jestli to myslíte vážně. Včera jste přišel a žádal seberealizaci, a dnes přicházíte s otázkami patřícími do mateřské školky"...

Tímto způsobem vás přiměl být neuvěřitelně bdělým. Všechno se přijímalo těžce. Během několika dnů jsem pochopil, že nevím absolutně nic, že vše co vím, všechny znalosti, které jsem nashromáždil byly knižní znalosti, z druhé ruky, naučené, ale sám od sebe nevím nic.

Ubezpečuji vás, že to se mnou hýbalo. A to se dělo den co den. Ať už jsem vyrukoval s čímkoli, ať už to byl inteligentní, anebo hloupý dotaz, nebyl v tom žádný rozdíl. Jeden den tvrdil jedno a druhý den přesný opak a následující den vše znovu překroutil tak, že už to ani víc nebylo možné. A tak to šlo dál, až jsem prostým pozorováním pochopil, proč tomu tak bylo, a že to byla opravdu úžasná realizace. Proč zkouším stále nacpat vše do konceptů, vše pochopit na bázi myšlení a pocitů?

Dal mi návod, jak uvidět věci jiným způsobem, tedy opravdově.

A pak jsem pochopil, že nemá smysl tímto způsobem pohlížet na své "já" ať už tak říkáte čemukoli. Bylo to naprosté podkopání sebe-vědomí - jako termit požírající židli, která se v určitém okamžiku stane skrz naskrz prožraná. Vypadá to jako židle, ale už to nemá se židlí nic společného.

Vedlo to k seberealizaci?

Takto to běželo dál až do chvíle, kdy jsem toho všeho měl jednoduše dost. Co je moc, to je moc... Neřekl bych, že jsem byl zuřivý, došlo u mne k určitému posunu v náhledu na autority, počínajíc těmi mimo mne, včetně Nisargadatty, až po autoritu ve mně. Nisargadatta mluvil a v určitém okamžiku řekl "Nikdo". Řekl: "Ve skutečnosti tu není nikdo, kdo mluví." To už na mne bylo moc. A řekl jsem: "Jestliže nemluvíte, tak proč potom nedržíte klapačku? Proč mluvíte?"

Zdálo se, jako kdyby se právě na to čekalo. Nisargadatta: "Chcete, abych už nemluvil? Tak dobře. Nebudu už mluvit a pokud bude chtít někdo něco vědět, může jít okamžitě za Alexandrem. Od této chvíle se nebude nic překládat, tlumočníci už sem nemusí chodit, už se tu nebude mluvit anglicky. Bude se tu mluvit v jazykce Marati a pokud bude mít někdo nějaké problémy, může jít za Alexandrem, protože on, zdá se, ví všechno."

A pak začaly problémy s ostatními. S podlézavci a šplhouny, kteří trvali na mé omluvě! Nikdy v životě! Nemůžete se přece omluvit NIKOMU, no ne?!

Nisargadatta mi ještě řekl: "Vy už sem nikdy nechoďte!" Odpověděl jsem: "Co myslíte tím, že už sem nikdy nemám chodit? Zkuste mne zastavit. Zbláznil jste se?"

Všichni překladatelé byli zmateni. Ještě nikdy nic podobného nezažili. A Nisargadatta byl rozčílen, neuvěřitelně rozčílen! Hodil mi pod nohy moje dárky se slovy: "Nic od vás nechci, NIC od vás chci."

A to byl zlom, protože se něco stalo, už zde nebylo myšlení, protože jsem byl... došlo k uvědomění. Pociťoval jsem to tak, že ke mně všechno přichází ze všech stran. Rozum, logika, intelekt přicházely z jedné strany a z druhé ve stejnou dobu srdce, pocity a všechny jevy. Veškerý projev ke mně přicházel z těchto různých stran a směřoval do jednoho absolutního středu, kde to vše vybouchlo. Bum! Po tom všem se mi rozsvítilo...

Druhý den jsem přišel jako obvykle. Sezení se konalo, ovšem bez angličtiny. Ubezpečuji vás, že atmosféra se dala krájet nožem, protože jsem se samozřejmě provinil a Nisargadatta mi to všechno chtěl dát spolknout. Překladatelé byli zcela potichu. Nemluvilo se. A další den nebylo ani sezení. Nisargadatta přijel autem a jakmile mne uviděl, odjel pryč, do kina... Potom jsem mu napsal dopis. Dvanáct stran perfektní angličtinou. Měl jsem někoho, kdo mu ho doručí. Všechno šlo ven. Vše jsem napsal. A jeho odpověď byla: Ať ke mně přijde v deset hodin. Přečetl můj dopis a řekl: "Pochopil jste. Tento střet byl potřebný k odstranění toho sebe-vědomí (pozn. překladatele - vědomí sama sebe, vědomí Já jsem). Pochopil jste úplně, jsem šťastný z vašeho dopisu a nic se mezi námi nestalo." Tohle opravdu vyčistilo vzduch. Zeptal se, jestli chci dále zůstat. "Tento průlom, ke kterému došlo 21. září 1978 způsobil, že tu zůstanu rád". Nisargadatta: "To je dobře." Od toho dne jsem navštěvoval všechny rozhovory a někdy také překládal, pokud přijeli např. Španělé, Francouzi nebo Němci. Fungoval jsem trochu jako pomocník.

Takže ve skutečnosti používáte stejnou metodu jako Nisargadatta: Odříznete vědomí Já jsem a necháte lidem uvidět jejich totožnost. Byla to jeho metoda?


celý článek: http://www.advaita.cz/24929-rozhovor-s- ... ?preview=1
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2765
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 18:31:21

Tara píše:
Ano chovat se může všelijak, jak je zrovna třeba, co si žádá situace, ale ten, kdo poznává pravdu, kým jsi, Ti sotva bude lhát a tvrdit, že jsi na nižší úrovni, než on, že jsi představou minulosti - egem.

Tady si protiřečíš.
Může se chovat všelijak, přece, tedy i např. ti tvrdit, že jsi na nižší úrovni, nebo v zajetí ega :-)

Chování se může jevit klidně i nelaskavé, dítě, které chce vběhnout do silnice pod projíždějící auto, taky okřikneš, strhneš zpět, což vystřiženo z kontextu může vypadat hrubě, nelaskavě.

Mysl ve které se jeví druhý na nižší úrovni, než si myslíme, že jsme my, je v zajetí ega.

Milarepa např. měl velké štěstí v tom, že bezvýhradně věřil svému učiteli, i přes veškeré útrapy, které mu Marpa způsoboval, jak ho ponižoval, nařizoval zdánlivě nesmyslné úkoly často na hranici fyzických, ale hlavně psychických sil. A (díky tomu a jeho vedení, které bylo vyloženě ze strany Marpy takto účelové), Milarepa došel v jednom tomto životě osvobození. Díky svému odhodlání a víry v učitele, Pravdu.

Vytrhával trn trnem? Je to možné, že pokud v nás dříme pýcha, může od ní pomoci přijetí ponížení.


Ale to jsou spíše výjimečné případy, nepíšu to proto, že bych zastávala jen tuto cestu tvrdé ruky, spíše abych vyvrátila to, co se tady pořád snažíš protlačit, že jedině cestou lásky (nikdy by nemohl říct, že je na nižší úrovni), ale mohl....

Je to fajn, že to vyvracíš. Možné je všechno možné, proč by se měl život koneckonců jakkoliv omezovat jakýmikoliv kritérii. Osho říkal, že občas musí lhát, občas musí přijmout hru hledajícího na to, že to, co hledá, tady není. :)

Tvé pomýlení ukazuje na to, jak to s tou láskou máš. Znáš ji jen v osobní rovině, aby bylo všem dobře, obrazně aby nebylo zkřiveno ni vlásku, aby se cítili všichni dobře a blaženi, utvrdivší se v představě, že je Bůh miluje :-)


:D :D :D

Miluji, když si lidé uvědomují kým skutečně jsou, když jsou šťastní. Na tom snad není nic špatného.

A pěkně si tak zahnívali až do konce působení své osobnosti v tomto životě. A nepopošli ani o krůček dále v hlubším pochopení, kým vlastně jsou. Nejsou láskou, vrrrrrr :-)

Ten, kdo Tě nemiluje, si samozřejmě nebude uvědomovat, že jsi láskou.
Pokud se na Tebe dívá skrz filtr mysli, skrz představy o Tvé minulosti, tak Tě může vidět jako ego.

Až mnohdy katarze, rozbitá skleněná hora, ve které jsme se sami uvěznili, nás hodí do skutečné reality (jak o tom pěkně dnes psal Hmla), kde najednou jsme postaveni nazí. Sami za sebe. Bez nijakých opěrných záchranných berliček.
A jak by jistě dodal Miroslav (Miroslave, zdravím), tady teprve začíná skutečný návrat Domů. K poznání, kým ve skutečnosti jsem.

Ty berličky jsou podmiňování lásky, že musíš něčeho dosáhnout, něco dokázat, něco změnit, udělat, sebe změnit. Když tohle všechno odpadne a nemáš nic, žádnou představu o sobě, nejsi nic, tak je v tu chvíli Vědomí volné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7118
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků