Upřímné sebepoznávání

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 18:37:23

Ještě kousek pokračování:

"Řekl, že je zapotřebí neuvěřitelné odvahy k tomu u něho zůstat a že moje přítomnostmu málem přivodila srdeční záchvat a že už nemá sílu pouštět se do případů jako je můj, protože zestárl. Mám pocit, že jsem se tam dostal v pravý čas. Později už byl nemocný. Řekl: "Nemám už sílu zkoušet přesvědčovat lidi. Jestli chcete, jestli se vám to líbí, choďte sem dál, možná z toho něco získáte, ale já už nemám sílu přesvědčovat lidi tak, jak jsem to udělal s ním." (a ukázal na mne). Jsem mu tak vděčný, protože to pouze ukázalo jak velký byl můj odpor. Musela tam být přiměřená síla, která je přesně o kousek silnější než váš nejzáludnější a nejsilnější odpor. To ukázalo, jaký byl můj odpor a jak velká byla jeho moc a jeho dovednost. Pro mne byl Nisargadatta velkým Satguruem. Skutečnost, že byl schopný porazit můj odpor - a mohu vás ubezpečit, po tom, co uplynulo 15 let od těchto událostí, že můj odpor byl neobyčejně rafinovaný a vychytralý - byla úžasná. Byl jsem pro něho opravdu velice těžký případ, i přesto, že to předem věděl. Proto jsem musel nalézt tak mimořádnou bytost jakou byl Maharadž. Říká to o mně vše. Právě tak jako když Nisargadatta řekl na začátku, že to vypovídalo o Frydmanovi. Ale já jsem nikdy nikde neviděl větší obratnost v uzavírání únikových cest, lží a falešných ochran, než u Maharadže. Samozřejmě, nebyl jsem všude, ale s Ramanou Maharišim jste se právě jen rozplynul. To bylo něco jiného. U Krishny Menona zase nešlo váš intelekt udržet pod jeho obrovským tlakem pohromadě. Ale u Nisargadatty byl každý útěk odsouzen k nezdaru. Lidé, kteří přišli něco získat, nebo lidé, kteří chtěli něco přinést, se stali v průběhu pěti minut bezradnými, odhalenými a ocitli se za dveřmi. Viděl jsem velmi mnoho osob odcházet s nemalou hrůzou. A v tom okamžiku jsem se přestal bát, protože jsem cítil, že nemám už co ztratit. Nemohu řícti, že to ode mne bylo příliš statečné. Mohu jen řícti, že se stejnými pocity jako oni jsem odešel i já. A co na tom bylo krásné bylo to, že i Nisargadatta to ocenil. Protože mnoho lidí poslal pryč, a oni skutečně odešli a už se nevrátili. Říkával: "Zbabělci. Neposlal jsem je pryč, poslal jsem pryč tu jejich část, která sem nepatřila." A jestliže se vrátili zcela otevření, už nic neříkal. Ale v průběhu událostí se mnou se na toto zapomnělo. Byl tam také lékař, skutečně ušlechtilý muž, který řekl: "Nemyslete si, že je k vám krutý, nemáte představu, kolik lásky v něm je, když s vámi tohle dělá." Řekl jsem : "Jo,jo,jo, to znám." Protože jsem od nikoho nechtěl žádné komentáře. Vždyť tohle bylo konec konců to, pro co jsem přišel!!! Už jen způsob, kterým se to stalo, byl naprosto nesrovnatelný s tím, co jsem očekával i ve svých nejdivočejších snech. Avšak to hovoří více o mně, než o Maharadžovi, a stále si to myslím.

Takže Maharadžova metoda spočívala v tom, nechat vás rozpoznávat klamné jako klamné, vidět lži jako lži a přijít k pravdě touto cestou?

Ano, a šlo to hlouběji, než bych kdy věřil. Myšlení naprosto nepomáhalo. Rozum neměl šanci. Srdce bylo také v pasti. A to je přesně to, co se tam stalo. To je všechno. Já vím, že po tomto dni, 21. 9. 1978, už nikdy nevzniklo v této otázce ani zrnko pochybnosti a autenticita, naléhavost a hodnověrnost tohoto pochopení se od té doby už nikdy nezměnila. Není autority na tomto ani na jiném světě, která by dokázala zničit mou realizaci. Takže takto se věci mají.

Řekl Maharadž co máte dělat po realizaci?

Zeptal jsem se: "To je všechno velmi krásné, ale co teď? Co mám dělat se svým životem?" A on řekl: "Prostě jen mluv a lidé se o tebe začnou zajímat." A tak to taky bylo.

http://www.advaita.cz/24929-rozhovor-s- ... ?preview=1
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 18:40:41

Jj, Jani, takhle jednoduché to je...

Ty berličky jsou podmiňování lásky, že musíš něčeho dosáhnout, něco dokázat, něco změnit, udělat, sebe změnit. Když tohle všechno odpadne a nemáš nic, žádnou představu o sobě, nejsi nic, tak je v tu chvíli Vědomí volné.


Když, když, když, pak, pak, pak....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 18:49:43

Mysl ve které se jeví druhý na nižší úrovni, než si myslíme, že jsme my, je v zajetí ega.


Probuzený dokáže rozpoznat klam a pravdu. Dokáže vidět, jestli před ním stojí již vybroušený, ryzí diamant nebo diamant pracně uschovaný pod slupkami nečistot.

Souhlasíš s tím?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 19:06:35

Tara píše:Úryvek z článku Rozhovor s Alexandrem


"Druhý den se mne zeptal, zda mám nějaké otázky. Pak jsem se ho více méně romanticky začal ptát na reinkarnaci. Řekl jsem, že odjakživa cítím spojení s Indií a když jsem poprvé slyšel slovo "Indie", byl to pro mne šok a slovo "Jóga" bylo pro mne jako výbuch bomby. Poprvé jsem je slyšel v televizi. Pojem "British India" na mne působil jako pánova píšťalka na psa. Zeptal jsem se, zda jsem mohl žít v předchozím životě v Indii. Poté začal Nisargadatta klít v jazyce Marati a byl neuvěřitelně rozčílen, což trvalo asi deset minut. Pomyslel jsem si: "Můj bože, co se stalo?" Překladatel byl na takové situace zřejmě zvyklý, protože zůstal zticha a když Maharadž skončil, shrnul vše do jedné věty: "Maharadž se vás ptá, jestli to myslíte vážně. Včera jste přišel a žádal seberealizaci, a dnes přicházíte s otázkami patřícími do mateřské školky"...

Ano, tenhle příběh znám, také jsem si na něj vzpomněla při téhle příležitosti. Otázky mohou být jako z mateřské školy, mysl může být klidně nemoudrá, ale bez ztotožnění s myslí, nemá ani kvalita mysli vliv na to, kým skutečně jsi.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 19:08:39

Jana píše:
Tara píše:Úryvek z článku Rozhovor s Alexandrem


"Druhý den se mne zeptal, zda mám nějaké otázky. Pak jsem se ho více méně romanticky začal ptát na reinkarnaci. Řekl jsem, že odjakživa cítím spojení s Indií a když jsem poprvé slyšel slovo "Indie", byl to pro mne šok a slovo "Jóga" bylo pro mne jako výbuch bomby. Poprvé jsem je slyšel v televizi. Pojem "British India" na mne působil jako pánova píšťalka na psa. Zeptal jsem se, zda jsem mohl žít v předchozím životě v Indii. Poté začal Nisargadatta klít v jazyce Marati a byl neuvěřitelně rozčílen, což trvalo asi deset minut. Pomyslel jsem si: "Můj bože, co se stalo?" Překladatel byl na takové situace zřejmě zvyklý, protože zůstal zticha a když Maharadž skončil, shrnul vše do jedné věty: "Maharadž se vás ptá, jestli to myslíte vážně. Včera jste přišel a žádal seberealizaci, a dnes přicházíte s otázkami patřícími do mateřské školky"...

Ano, tenhle příběh znám, také jsem si na něj vzpomněla při téhle příležitosti. Otázky mohou být jako z mateřské školy, mysl může být klidně nemoudrá, ale bez ztotožnění s myslí, nemá ani kvalita mysli vliv na to, kým skutečně jsi.

A kým skutečně jsi, Jani?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 19:09:23

N. Maharadž na otázku: "Co je láska?" Odpovídá: "Vy sám jste láska, pokud se jí nebojíte."

Krásné je, že mudrc poskytuje prostor, aby dotyčný klidně i láskou nebyl, pokud se jí bojí.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 19:11:18

A kým jsi ty, Jani?
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 19:14:37

Tara píše:A kým skutečně jsi, Jani?


Tara píše:A kým jsi ty, Jani?


Oooooo, to je krásná otázka.

Kým jsem?

Na tuhle otázku dokáže odpovědět každý nejlépe, jakmile si ji položí sám sobě a najde na ni pravdivou odpověď.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 19:19:14

Tara píše:
Mysl ve které se jeví druhý na nižší úrovni, než si myslíme, že jsme my, je v zajetí ega.


Probuzený dokáže rozpoznat klam a pravdu. Dokáže vidět, jestli před ním stojí již vybroušený, ryzí diamant nebo diamant pracně uschovaný pod slupkami nečistot.

Souhlasíš s tím?


A uvědomuje si probuzený toho dotyčného jako diamant, nebo ho považuje za slupky?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 19:19:45

Tak jo.

:-)

Jeden citát, který mi teď cvrnknul před očima:

Ak ide o pravdu, ide aj o bolest nepripravenej duše.

Tak pěkný večer :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Tara » úte 15. kvě 2018 19:22:26

Jana píše:
Tara píše:
Mysl ve které se jeví druhý na nižší úrovni, než si myslíme, že jsme my, je v zajetí ega.


Probuzený dokáže rozpoznat klam a pravdu. Dokáže vidět, jestli před ním stojí již vybroušený, ryzí diamant nebo diamant pracně uschovaný pod slupkami nečistot.

Souhlasíš s tím?


A uvědomuje si probuzený toho dotyčného jako diamant, nebo ho považuje za slupky?

Proč to pořád tak striktně rozděluješ na jenom diamant a jenom slupky?

Copak jsem nepsala i o diamantu, který je dokonale uschovaný pod slupkami nečistot??????? To fakt jako neumíš číst????????? Nebo nechceš?????

Nemám na to už nervy, zdar, nazdar :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2768
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 19:29:06

Tara píše:Proč to pořád tak striktně rozděluješ na jenom diamant a jenom slupky?

Copak jsem nepsala i o diamantu, který je dokonale uschovaný pod slupkami nečistot??????? To fakt jako neumíš číst????????? Nebo nechceš?????

Nemám na to už nervy, zdar, nazdar :-)


Já bych ty mentální slupky moc neřešila, nejsou ničím skutečným. Líbí se mi, že dzogčhen je nebere vůbec vážně a tím pádem ta cesta skrz něj je pro ty, kdo na svých představách o sobě a o druhých moc nelpěj, docela jednoduchá a rychlá.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 19:34:34

Jana píše:
Tara píše:Proč to pořád tak striktně rozděluješ na jenom diamant a jenom slupky?

Copak jsem nepsala i o diamantu, který je dokonale uschovaný pod slupkami nečistot??????? To fakt jako neumíš číst????????? Nebo nechceš?????

Nemám na to už nervy, zdar, nazdar :-)


Já bych ty měntální slupky moc neřešila, nejsou ničím skutečným. Líbí se mi, že dzogčhen je nebere vůbec vážně a tím pádem ta cesta skrz něj je pro ty, kdo na svých představách o sobě a o druhých moc nelpěj, docela jednoduchá a rychlá.

Proč potom, ty nečistoty, slupky řešil Nisargadatta? Nemusel a řešil.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 19:38:10

Nebo Ježíš, nebo Marpa...?

Proč to řešili? Mohli si v klídečku svého dosažení pěkně hovnět a měli by to bez práce, jen klídek a mírek, že :-)
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 19:39:49

Tara píše:Tak jo.

:-)

Jeden citát, který mi teď cvrnknul před očima:

Ak ide o pravdu, ide aj o bolest nepripravenej duše.

Tak pěkný večer :-)


Taro, díky.

Dneska jsem se vrátila od takové bolavé duše, která původně chtěla pro bolest opustit tělo a vyklubal se z ní ten nejkrásnější poklad.

:)

Pěkný večer.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 20:10:08

Návštěvník píše:
Jana píše:
Tara píše:Proč to pořád tak striktně rozděluješ na jenom diamant a jenom slupky?

Copak jsem nepsala i o diamantu, který je dokonale uschovaný pod slupkami nečistot??????? To fakt jako neumíš číst????????? Nebo nechceš?????

Nemám na to už nervy, zdar, nazdar :-)


Já bych ty měntální slupky moc neřešila, nejsou ničím skutečným. Líbí se mi, že dzogčhen je nebere vůbec vážně a tím pádem ta cesta skrz něj je pro ty, kdo na svých představách o sobě a o druhých moc nelpěj, docela jednoduchá a rychlá.

Proč potom, ty nečistoty, slupky řešil Nisargadatta? Nemusel a řešil.


Nisargadatta přece jak sám o sobě říkal, vůbec nic neřeší.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 20:21:18

To je to zrelativizování jen proto, aby ego (představa o tom, kdo jsem), bylo zachováno.

Řešil, ne že ne, a málem ho to stálo život.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 20:21:44

A Ježíše to dokonce život stálo.
Návštěvník
 

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Jana » úte 15. kvě 2018 20:29:56

Návštěvník píše:To je to zrelativizování jen proto, aby ego (představa o tom, kdo jsem), bylo zachováno.

Řešil, ne že ne, a málem ho to stálo život.


"...Vy vidíte, jak se moje tělo chová obvyklým způsobem a vyvozujete z toho své vlastní závěry. Nepřipustíte, že vaše závěry nesvazují nikoho jiného než vás. Pochopte, že obrázek, který jste si o mně udělal, může být úplně špatný. Vaše představa o sobě samém je také špatná, ale to už je váš problém. Nemusíte však vytvářet problémy pro mě a chtít, abych je řešil. Já pro­blémy ani netvořím, ani je neřeším."
http://www.advaita.cz/26445n-57.-za-mys ... ate=2013-6
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7278
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Upřímné sebepoznávání

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 15. kvě 2018 22:36:03

Tara píše:Úryvek z článku Rozhovor s Alexandrem


"...Jeden den tvrdil jedno a druhý den přesný opak a následující den vše znovu překroutil tak, že už to ani víc nebylo možné...


:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků