Duchovní povídání

Prostor pro diskusi na různá duchovní témata

Nový příspěvekod Linda » ned 09. říj 2011 20:13:43

Volný prostor pro diskusi na různá duchovní témata, která se přímo netýkají výroků Mistrů, diskutovaných na jejich fórech.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Petra » pon 10. říj 2011 21:52:48

Je to ego, co stojí v cestě nebo brání projevu čistého Vědomí?

Ego je ztotožněné vědomí. Když se neosobní Vědomí ztotožní s osobním organismem, vyvstane ego. Samotné ego nemá žádnou nezávislou existenci. Je jen zrcadlením Vědomí, které tím, že se ztotožnilo, vytvořilo ego. Proto říkat „Znič ego, bojuj s egem“ je hloupost. Co je ego? Je to individuální projev původního neosobního Vědomí. Neosobní Vědomí vytvořilo ego, které se pak obrátí ke svému Zdroji. Proč s egem bojovat? Jen pozorovat hrátky ega. Když ego něco provede, je to tatáž mysl ega, která říká „To se nemělo dělat.“ Jakmile se objeví pochopení, že nemáte s egem bojovat, jen ho pozorovat, pak už ego není překážkou nebo nepřítelem. Ego je pouhá fikce. Proč byste měl bojovat s výmyslem?


Kdo má pozorovat ego? Kdo nemá s egem bojovat? Ego? :confused:
Zřejmě si automaticky předpokládá, že je zde někdo/něco, kdo vidí ego - třeba jako nepřítele a radi se mu, aby s tím přestal. Ale o koho jde, kdo to má udělat, zde vysvětleno není.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1405
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Honzam » pon 10. říj 2011 21:53:21

Je-li osvícení úplné, ego se rozplyne úplně v tom smyslu, že zmizí pocit jednajícího „já“.Takže ego se prakticky vzato rozplynulo. Identifikace s tělem pokračuje, protože psycho-fyzický systém musí fungovat. Zmizí ztotožnění s pocitem osobně jednající-ho„já“.


Že zmizí pocit jednajícího „já“ zdaleka neznamená, že osvícení je úplné. Osvícení je úplné, až zmizí tělo. Pak zmizí i svět.
"psycho-fyzický systém" může fungovat podvědomě.

Jakmile se objeví pochopení, že nemáte s egem bojovat, jen ho pozorovat, pak už ego není překážkou nebo nepřítelem. Ego je pouhá fikce. Proč byste měl bojovat s výmyslem?


Pouhá, avšak stále existující fikce. I pouhé pozorovaní je konáním. Dokonce vytvářením pozorovaného - vlny. Vlna v oceánu jednoty vzniká jejím pozorováním tj vznikem pozorovatele.
Ten, kdo vidí ego, je jeho tvůrcem.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Linda » pon 10. říj 2011 21:54:10

Citace:

Návštěvník píše:
Petra píše:
Je to ego, co stojí v cestě nebo brání projevu čistého Vědomí?

Ego je ztotožněné vědomí. Když se neosobní Vědomí ztotožní s osobním organismem, vyvstane ego. Samotné ego nemá žádnou nezávislou existenci. Je jen zrcadlením Vědomí, které tím, že se ztotožnilo, vytvořilo ego. Proto říkat „Znič ego, bojuj s egem“ je hloupost. Co je ego? Je to individuální projev původního neosobního Vědomí. Neosobní Vědomí vytvořilo ego, které se pak obrátí ke svému Zdroji. Proč s egem bojovat? Jen pozorovat hrátky ega. Když ego něco provede, je to tatáž mysl ega, která říká „To se nemělo dělat.“ Jakmile se objeví pochopení, že nemáte s egem bojovat, jen ho pozorovat, pak už ego není překážkou nebo nepřítelem. Ego je pouhá fikce. Proč byste měl bojovat s výmyslem?


Kdo má pozorovat ego? Kdo nemá s egem bojovat? Ego? :confused:
Zřejmě si automaticky předpokládá, že je zde někdo/něco, kdo vidí ego - třeba jako nepřítele a radi se mu, aby s tím přestal. Ale o koho jde, kdo to má udělat, zde vysvětleno není.

:)


kdo má pozorovat ego?

ten kdo si ho uvědomuje ... a to uvědomění nemá s nějaký posuzováním nic společného :) síla uvědomění je to co se stará, ne nějaká usilovnost lidské bytosti, která se chce ega zbavit nebo tak ... chce to ovšem jemnou bdělost ve smyslu všimnutí sí, aby bylo zachyceno co je v přítomné záběru ...

Citace:

Návštěvník píše:
Honzam píše:
Pouhá, avšak stále existující fikce. I pouhé pozorovaní je konáním. Dokonce vytvářením pozorovaného - vlny. Vlna v oceánu jednoty vzniká jejím pozorováním tj vznikem pozorovatele.
Ten, kdo vidí ego, je jeho tvůrcem.


jasně, tak to je ... vlna vzniká pohybem vody ... je s tím pohybem snad nějaký problém když je zde uvědomění toho, že vlna je součástí vody? 8)

pohyb je konání ne ale osobním činěním vlny ... vlna běží podle toho jaké jsou podmínky ... ovšem myslet si o tom může cokoliv, dokonce i to, že si běží podle svého :P
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Honzam » pon 10. říj 2011 21:55:12

Návštěvník píše:
Honzam píše:
Pouhá, avšak stále existující fikce. I pouhé pozorovaní je konáním. Dokonce vytvářením pozorovaného - vlny. Vlna v oceánu jednoty vzniká jejím pozorováním tj vznikem pozorovatele.
Ten, kdo vidí ego, je jeho tvůrcem.


jasně, tak to je ... vlna vzniká pohybem vody ... je s tím pohybem snad nějaký problém když je zde uvědomění toho, že vlna je součástí vody? 8)

pohyb je konání ne ale osobním činěním vlny ... vlna běží podle toho jaké jsou podmínky ... ovšem myslet si o tom může cokoliv, dokonce i to, že si běží podle svého :P


Aby mohl existovat pohyb, jsou potřeba 2 prvky. Tudíž musí existovat dualita. To je ten problém.
Že vlna je součástí vody není uvědoměním, ale také myšlenkou, která je sama vlnou.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Linda » pon 10. říj 2011 21:56:06

Citace:

Návštěvník píše:
Honzam píše:Aby mohl existovat pohyb, jsou potřeba 2 prvky. Tudíž musí existovat dualita. To je ten problém.
Že vlna je součástí vody není uvědoměním, ale také myšlenkou, která je sama vlnou.


shledáváš-li problém v dualitě, tak říkáš ne tvůrčímu procesu ... :confused: kdo s tím má problém? mysl ... jinak je to zázrak života pohybující se ve zdroji z něhož povstává a do něhož se vrací ...

Citace:

Návštěvník píše:
Jana píše:
Honzam píše:Že vlna je součástí vody není uvědoměním, ale také myšlenkou, která je sama vlnou.

Pokud se i tohle prohlédne, zůstává jen čistá existence.


existence je vždy čistá ... nic jí nemůže zkazit :yeah:
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Honzam » pon 10. říj 2011 21:58:06

Návštěvník píše:
Honzam píše:Aby mohl existovat pohyb, jsou potřeba 2 prvky. Tudíž musí existovat dualita. To je ten problém.
Že vlna je součástí vody není uvědoměním, ale také myšlenkou, která je sama vlnou.


shledáváš-li problém v dualitě, tak říkáš ne tvůrčímu procesu ... :confused: kdo s tím má problém? mysl ... jinak je to zázrak života pohybující se ve zdroji z něhož povstává a do něhož se vrací ...


Mysl sama je tvůrčím procesem. Zázrak života netkví v jeho pohybu, ale existenci. V jeho pohybu tkví utrpení způsobené myslí.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Linda » pon 10. říj 2011 21:59:36

Zkušenost Vědomí, které ze Sebe Sama všechno tvoří jako Svoje vlastní prázdné tvary, je: pohyb a nepohyb jsou Jedno.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Citace:

Návštěvník píše:
Honzam píše:
Mysl sama je tvůrčím procesem. Zázrak života netkví v jeho pohybu, ale existenci. V jeho pohybu tkví utrpení způsobené myslí.


život není statický, ale pohyblivá změna ...

Citace:

Návštěvník píše:
Linda píše:Zkušenost Vědomí, které ze Sebe Sama všechno tvoří jako Svoje vlastní prázdné tvary, je: pohyb a nepohyb jsou Jedno.


:yes:



Citace:

Návštěvník píše:
Honzam píše:
Mysl sama je tvůrčím procesem. Zázrak života netkví v jeho pohybu, ale existenci. V jeho pohybu tkví utrpení způsobené myslí.


:hm:

děláš jako by ta mysl a její pohyb byla nějak oddělená od svého Zdroje ... je jeho součástí je to zázrak projevu ... utrpením to dělá interpretace mysli, které se to nelíbí a chtěla by to jinak než to je :yeah: lidská mysl je v tomto úžasně kreativní, potřebuje problém, aby mohla něco řešit - bye, bye
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Honzam » pon 10. říj 2011 22:00:02

Návštěvník píše:
Honzam píše:
Mysl sama je tvůrčím procesem. Zázrak života netkví v jeho pohybu, ale existenci. V jeho pohybu tkví utrpení způsobené myslí.


život není statický, ale pohyblivá změna ...


Myšlenka je změna zastiňující podstatu života. :)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Honzam » pon 10. říj 2011 22:00:59

Návštěvník píše:
Honzam píše:
Mysl sama je tvůrčím procesem. Zázrak života netkví v jeho pohybu, ale existenci. V jeho pohybu tkví utrpení způsobené myslí.


:hm:

děláš jako by ta mysl a její pohyb byla nějak oddělená od svého Zdroje ... je jeho součástí je to zázrak projevu ... utrpením to dělá interpretace mysli, které se to nelíbí a chtěla by to jinak než to je :yeah: lidská mysl je v tomto úžasně kreativní, potřebuje problém, aby mohla něco řešit - bye, bye


Co jiného taky řeší, než interpretaci sebe? Ahoj :)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 10. říj 2011 22:03:51

Myšlenka je změna zastiňující podstatu života. :)


proč tak pesimisticky ?

je kořením života ... ozdobou samotného bytí ... za zastiňující může být považována pouze v případě, že je zde ztotožnění s ní
Návštěvník
 

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Honzam » pon 10. říj 2011 22:08:15

Návštěvník píše:
Linda píše:
Myšlenka je změna zastiňující podstatu života. :)


proč tak pesimisticky ?

je kořením života ... ozdobou samotného bytí ... za zastiňující může být považována pouze v případě, že je zde ztotožnění s ní


Trochu pálivým kořením života, ale někdo má pálivé rád. ;)
Každý podle své chuti. Já jsem spíš na sladké. Zdobím šlehačkou. :)
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Honzam » pon 10. říj 2011 22:25:27

Linda píše:Je to, Honzame, jako když voda Oceánu vnímá Sebe Samu stejně v nehybnosti hlubin, jako v pohybující se vlně.

Ustalo utrpení pocházející ze střetů s okolními vlnami, protože ustalo vnímání Sebe Sama ve ztotožnění s tvarem vlny jajo něčeho samostatně existujícího.

Absoulutno v pohybu a Absolutno v nepohybu jsou Jedno.


Já už jsem to psal předtím. Otázka ztotožnění nebo neztotožnění je otázkou pro mysl. Vědomí si žádné otázky neklade. Tvar vlny je ve své podstatě samostatně existující, jinak by se nevytvaroval.
K tomu "absolutnu" v pohybu je potřeba ještě něco dalšího, aby se mohlo pohybovat. Moje zkušenost je taková, že se jedno rozdělí na dvě s nimi pak mysl čaruje, a tak vznikají vlny.
Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Linda » pon 10. říj 2011 22:56:32

Honzam píše:Tvar vlny je ve své podstatě samostatně existující, jinak by se nevytvaroval.

Tvar vlny je vytvářený pohybem vody, je to voda v pohybu; sám o sobě coby něco samostatného neexistuje.
Asi Obrázek existují různé stupně ubývání vnímání iluzorní dvojnosti, než se dojde ke zkušenosti neexistence čehokoliv samostatného coby vln.

Dobrou Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 872
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Petra » úte 11. říj 2011 5:53:02

Návštěvník píše:
Petra píše:

Kdo má pozorovat ego? Kdo nemá s egem bojovat? Ego? :confused:
Zřejmě si automaticky předpokládá, že je zde někdo/něco, kdo vidí ego - třeba jako nepřítele a radi se mu, aby s tím přestal. Ale o koho jde, kdo to má udělat, zde vysvětleno není.

:)


kdo má pozorovat ego?

ten kdo si ho uvědomuje ... a to uvědomění nemá s nějaký posuzováním nic společného :)


Ale práve o to jde, o to, kdo si ego uvědomuje? Jsem to já (je to já)? Nebo ego? Je vědomí u každé lidské bytosti rozdělené na identifikované (ego) a na neidentifikované anebo si hraje ego na to, že samo sebe vnímá a že se chce samo sebe zbavit?

síla uvědomění je to co se stará, ne nějaká usilovnost lidské bytosti, která se chce ega zbavit nebo tak ... chce to ovšem jemnou bdělost ve smyslu všimnutí sí, aby bylo zachyceno co je v přítomné záběru ...


Když se o to stará nějaká síla uvědomění, znamená to, že já se tím vůbec nemusím zabývat?

:)
Petra
 
Příspěvky: 1405
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Petra » úte 11. říj 2011 6:16:50

Honzam píše:
Já už jsem to psal předtím. Otázka ztotožnění nebo neztotožnění je otázkou pro mysl. Vědomí si žádné otázky neklade. Tvar vlny je ve své podstatě samostatně existující, jinak by se nevytvaroval.

Vlna je individuální vědomí, které umožnuje dualitu - svět. Vědomí jako takové vnímá jen sebe, teprve tvarem vlny vzniká individuální vědomí a tím dualita. Dualita sama o sobě není nic chybného, pokud je vnímána jako iluziorní. Teprve když dochází k identifikaci a polarizování vznikají problémy.

Honzam píše:K tomu "absolutnu" v pohybu je potřeba ještě něco dalšího, aby se mohlo pohybovat. Moje zkušenost je taková, že se jedno rozdělí na dvě s nimi pak mysl čaruje, a tak vznikají vlny.

Z mého pohledu se v oceánu udělá vlna = individuální vědomí s myslí, která ze světla začne vyrábět obrazy = svět. Tak to také má být - k problémům dochází až později.

:)
Petra
 
Příspěvky: 1405
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 11. říj 2011 10:10:10

Petra píše:
Ale práve o to jde, o to, kdo si ego uvědomuje? Jsem to já (je to já)? Nebo ego? Je vědomí u každé lidské bytosti rozdělené na identifikované (ego) a na neidentifikované anebo si hraje ego na to, že samo sebe vnímá a že se chce samo sebe zbavit?

:)


není nad to si s tím pohrát a podívat se přímo … v klidu si sednout, uvědomit si tělo, jak se zadek dotýkám židle, nohy podlahy, ruce spočívaj v klíně a pod, že probíhá dýchání, možná je v těle někde nějaký napětí … a pak zaměřit pozornost na to co to všechno vnímá, co si to všechno uvědomuje … protože něco takovýho tady bezpochyby je … a pak se dá stopovat - kde se to nachází? Kde to začíná? Kde to končí? Má to nějaký tvar? Dát si k tomu zkoumání čas, pohodu … a všímat si, že když je pozornost zaměřená k tomu vnímajícímu činiteli jestli se něco změnilo – v těle, tok energie, jestli se objevilo napětí, nebo jestli se naopak zmírnilo, jak je to s pocity, s procesem dýchání … prostě si s tím hrát … je potřeba u toho všímavosti … jen se to pozoruje, vnímá, nic se nehodnotí, nic se nemanipuluje … pro všechno místa dost, tak jak to přichází, pobývá, mění se, odchází … a pokud je zrovna v záběru něco co se chce uvědomovat nebo samo sebe zbavit, tak je tu pořád přítomno něco nebo někdo kdo je si toho vědom ...

a tak se dá postihnout, že to nebo co si to všechno uvědomuje, je to nedefinovatelné cosi plné klidu, míru … něco co nikam neochází, nikdy nepřichází, je to tady furt ...

a tohle zjištění může mít mimořádný dopad na život člověka … třeba u mne došlo k zamilovanosti k tomu a to tak, že pozornost se k tomu nestále obrací stále znovu a znovu, teď, teď, teď ... nejvěrnější milenka, nekonečný orgasmus :)

a stejně tak to jde se stopováním ega – popisuje to Goro na svých vláknech …


Petra píše:
Když se o to stará nějaká síla uvědomění, znamená to, že já se tím vůbec nemusím zabývat?

:)


je tu pouhá pozvánka k pozornému vnímání … k jemné bdělosti … nikdo nemusí, když nechce … 8)
Návštěvník
 

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 11. říj 2011 14:45:35

Jana píše:
A kerejpa vy jste ? Že tu nemáš svoje vlastní fórum?
:yes:


jenom takovej tulák ... kam mne vítr zavane, tam jsem ...

Jana píše:
co píšeš a pokud se do něčeho zamotáme, že to rozmotáš a osvětlíš.

:yes:


tak to není můj záměr někomu cokoliv rozmotávat a osvětlovat, to dokáže pouze přímý poznání ...

alorát mi někdy příjde pěkný si to tom povídat, to je všechno :P
Návštěvník
 

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Petra » úte 11. říj 2011 16:04:26

Jana píše:A to, že exitence jako taková ve skutečnosti není rozdělená na žádné části


O jakých částech mluvíš? A co myslíš slovem existence? Obrázek
Petra
 
Příspěvky: 1405
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Prostor pro diskusi

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 11. říj 2011 16:16:26

Petra píše:Pozv

a pro koho? Kdo je pozván?



pozvánka pro toho kdo hledá


Petra píše:
Ke komu to říkáš/píšeš?



k tomu kdo pokládá otázku
Návštěvník
 

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků