Pro Irulan

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod Iru » ned 06. dub 2014 11:22:10

Klidne, v pohodě, neříkám ze mam vyřešeno a ze mam nezaujatý pohled. A jsem otevřena tomu, ze zase časem bude jinej pohled, ze je všechno dočasné.
Iru
 

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod malpan » ned 06. dub 2014 12:06:50

Iru píše: jsem otevřena tomu, ze zase časem bude jinej pohled, ze je všechno dočasné.

;) - ideální stav, když si netvoříme zdi
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. dub 2014 12:20:58

malpan píše:
Iru píše: jsem otevřena tomu, ze zase časem bude jinej pohled, ze je všechno dočasné.

;) - ideální stav, když si netvoříme zdi


Zdi si obvykle neděláme na chvíli, po zklamání, když se ukáže, že je to jinak. Zeď padla.
Jenže příště zase nějaká ta zídka nenápadně vystrčí nos, dokud jsme pod vlivem svých bezděčných sympatií a antipatií.

Něčemu uvěříme v naději, že je to to pravé ořechové, po čase zjistíme, že je to úplně jinak,
a ze člověka se nakonec může stát nedůvěřivý skeptik obezděný kolem dokola svou skepsí.

(Podotýkám, že se tu bavíme s Iru o tom, co je skepse a jestli je nebo není OK.)
Návštěvník
 

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. dub 2014 12:23:20

viz
irulan píše:
Návštěvník píše:
irulan píše:Neříkám, ze jsem se nedala lapit do vlastních filtru, ale možna díky netrvalosti techhle "pozitivních" stavu a pak pochybovacností díky zkusenostnimu poznávání vlastních sklonů, jsem se na to svoje nadšeni mohla kouknout zvenku. Trosku to obcas trva, to pohlcení, ale troufám si říct, ze to dřív nebo později u každého pomine.

Ono je těžké si tohle zaujetí a nadšení (ega) u sebe uvědomit - mnohem snáz to člověk rozpozná u druhých. Mně trvalo poměrně dlouho, než to "duchovní chvění a zájem a nadšení" začalo mizet, přitom to ale nebylo nahrazené apriorním pochybovačstvím, obsahujícím určitou míru skepse. Spíš to je jako trvalý stav "nevím", s nevysvětlitelnou jistotou, že potřebné pochopení se pokaždé v pravou chvíli objeví.

Buď se tenhle stav dřív "nedostával se ke slovu" , ale spíš tam ještě nepřevažovalo otevírání se Přesahujícímu... Je to tiché, ale mnohem intenzivnější, než ten předchozí vibrující zájem. Teď se občas i bez toho chvění a zájmu stává, že mi něco dojde, třeba dřív neuvědomované souvislosti.
Nebo možná právě proto, že už do toho necpu vlastní program toho, co mě zajímá :)

Jak je to s tou skepsi? Proste můžeš a nemusíš věřit nebo nevěřit...
Návštěvník
 

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod nop » ned 06. dub 2014 12:54:33

Návštěvník píše:
malpan píše:....
Zdi si obvykle neděláme na chvíli, po zklamání, když se ukáže, že je to jinak. Zeď padla.
Jenže příště zase nějaká ta zídka nenápadně vystrčí nos, dokud jsme pod vlivem svých bezděčných sympatií a antipatií.
Něčemu uvěříme v naději, že je to to pravé ořechové, po čase zjistíme, že je to úplně jinak,
a ze člověka se nakonec může stát nedůvěřivý skeptik obezděný kolem dokola svou skepsí.
(Podotýkám, že se tu bavíme s Iru o tom, co je skepse a jestli je nebo není OK.)

Po zklamání zeď padne?
Mně se naopak stalo, že po výrazném zklamání zeď vyvstala. A ne že "příště zase nějaká ta zídka nenápadně vystrčila nos", ale bylo to jednou, rovnou a následkem zklamání. Nic nepadlo, jen ve vteřině povstalo. A trvá to nezměněně asi pět let. Rozum říká zruš to a běž dál. Ale ve mně to na hlas úvahy nereaguje.
Jsou to rozdílné zkušenosti. U někoho zklamáním padne jeho zeď a osvobodí se, u mne naopak z jednotlivého případu vyvstala zábrana pro všechny takové případy.
Tak se stane třeba (jako příklad), že vedoucí politické strany je usvědčený z korupce a volič si pak řekne : tuto stranu už nebudu volit, a tím se pochovají sympatie ke všem kandidátům té strany. Žádná zeď nepadla, jen se nová vytvořila.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1745
Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
Bydliště: Praha

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. dub 2014 13:22:10

Zeď padne, když zjistíš, že sis dělal klamné naděje, a řekneš si "tak jo" -

irulan píše:...Co ma přijít, to přijde, at je to cokoliv, je to tak jak ma byt a zároveň to neni trvale. A vyvozovani si nějakých trvalých a univerzálních poznání a rad muze byt kdykoliv rozbito něčím úplne nečekaným.

Proč si ale dělat naděje a pak být zklamaný, když to nevyjde? Můžeš se přece pro něco rozhodnout, protože to vnímáš jako optimální variantu (nic lepšího momentálně není na výběr), ale nemusíš na tom ulpět a doufat, že to je konečně to jedině správné a že všechno proto dopadne dobře (viz například prezidentské volby). Nejsi pak zklamaný, ať to dopadlo jakkoliv. Můžeš třeba volit osobnost, které si vážíš (protože když k volbám nepůjdeš, zvýhodní to kandidáty, které bys určitě nevolil), i když je docela možné, že ten koho jsi volil nebude mít dostatek hlasů. Jsi spokojený, protože jsi udělal, co bylo v tvých silách - výsledek není v tvé moci. Ostatně o to jde: udělat to, co jde, jak nejlíp dokážu, výsledek nechat na Pánubohu. Nejen ve volbách.

Ono bude dost pravdy na tom, že my lidi jsme omylní a že i v oblasti duchovní se něco osvědčuje řadě lidí a někomu jinému to nefunguje. Pámbu si každého z nás vede trochu jinou cestou. Navíc jednotlivá pochopení vznikají u každého z nás v trochu jiném pořadí, podle toho, jaké zkušenosti nám Osud připravil a nakolik jsme se z nich dokázali poučit.
Návštěvník
 

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod irulan » ned 06. dub 2014 13:29:03

Ano, nepadne v okamžiku zklamaní, ale v okamžiku uvědomění, ze to zklamaní je jen důsledek nesplnene vysněné naděje. A to ze dělám co muzu a dávám si do toho naděje výsledku, je v pořádku - jen proc se pak divit a byt naštvaný, ze to nedopadlo podle mých představ. Vis, myslím, ze si nejvíce stavíme zdi, kdyz život nejde podle našich měřítek. A kdyz si myslíme, ze si zasloužíme něco víc.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 17:38:29

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 06. dub 2014 13:32:37

Skepse je opakem naděje. Skepse s podtextem odmítavosti i naděje s podtextem doufání jsou nenápadné emoce, které znemožňují nezaujatý pohled.

Když chci něco vidět opravdu nepředpojatě, nezbývá než všímat si u sebe těchhle nenápadných emočních podtextů, které se neosobně jen tváří.


A když chci něco opravdu vidět nezaujatě, tak se nejspíš jedná o touhu vidět něco nezaujatě...

To jen abychom dorazili do úplného konce naději, skepsi a tu neosobnost...
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. dub 2014 13:40:33

vostalpetr píše:
Když chci něco vidět opravdu nepředpojatě, nezbývá než všímat si u sebe těchhle nenápadných emočních podtextů, které se neosobně jen tváří.


A když chci něco opravdu vidět nezaujatě, tak se nejspíš jedná o touhu vidět něco nezaujatě...

...anebo ti došlo, že to tak funguje líp, bez stresu,
stejně jako pochopení, že praktičtější je jít nakoupit v době, kdy mají otevřeno, než kopat do dveří krámu po zavírací době.

Taky v tobě není touha jít nakoupit, než obchod zavřou, bereš to jako normální rozumné jednání.
Návštěvník
 

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod Iru » ned 06. dub 2014 13:43:18

Ja se ňahňám rada, proste me zajímá poznávat svět skrz nejake zákonitosti ve vlastni mysli, nedělám z toho duchovno, ale proste me to baví. Kdyz uz ten život ziju, tak si ho ziju pohledem, kterej se mi líbí. A ty kecy, ze to je neduchovni a ze mam zahodit mysl, si můžou v tu chvíli strčit za klobouk.
Iru
 

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 06. dub 2014 13:59:59

vostalpetr píše:
Taky v tobě není touha jít nakoupit, než obchod zavřou, bereš to jako normální rozumné jednání.

Takže rozum je nejspíše rázu božského,
podobně jako blaženost,
a nikterak nepodléhá touze a vůli...

No to pak jo, to pak to nezaujatý pozorování je už fakt realizace ...

Tvoje vysoce duchovní závěry jsou někdy zábavné, ale musím tě zklamat, jít nakoupit, když mají otevřeno, je docela obyčejné příčetné jednání :D

Když je leden, nezříkáš se touhy jít ven v plavkách, nepozoruješ svou touhu si je vzít.
Jednou jsi to zkusil a víš, že takhle začít trénovat otužilost je blbost. Vezmeš si kabát a jdeš.
Nevezmeš si ho proto, že uctíváš božský rozum, nebo protože tě to naplňuje blažeností.

Když tvor pochopí, jak co funguje, nevzniká touha to fungující dělat. Jedná tak. Umějí to i zvířata.
Nepotřebujeme k tomu, abychom se podle toho chovali, žádnou duchovní vyšší dívčí.
Návštěvník
 

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 06. dub 2014 14:21:51

Nepotřebujeme k tomu, abychom se podle toho chovali, žádnou duchovní vyšší dívčí.



Tato základní rozlišená trojice – triputis pozorovatel – pozorování – pozorované, je zevním rozvinutím původních božských sil – mohutností vědomí, které kašmírský šivaismus nazývá iččhá šakti (síla vůle – touhy), džňána šakti (síla poznání – poznávání) a krijá šakti (síla tvoření – projevování). Objevení se pozorovatele je projevem boží vůle či touhy. Pozorování je následným rozvinutím vůle – touhy něco poznávat. Pozorované je konečným projevem – rozvinutím či odhalením touhy – vůle něco poznávat do podoby poznávaného – pozorované zkušenosti objektu. Tyto tři základní síly moci vědomí spočívají ve svém neprojeveném nerozlišeném božském stavu v samotném vědomí – jeho neprojevené duchovní moci. Ve svém božském stavu je iččhá šakti svobodnou boží Vůlí, džňána šakti je Poznáním a krijá šakti je tvořivou Mocí.


Zkusíme tedy vyšší duchovní chlapeckou... :D
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Re: Pro Irulan

Nový příspěvekod vostalpetr » ned 06. dub 2014 14:24:23

Tvoje vysoce duchovní závěry jsou někdy zábavné


Prozradím tedy ještě něco zábavnějšího :

Osvobození, realizace a duchovní cesta je stav bez vůle, stav bez pozorování a stav bez tvoření...


PS.

Nikomu to ale neříkej, je to totiž zábavné duchovní tajemství
Kdysi jsem měl spoustu chyb, ale nyní jsem naprosto dokonalý!
vostalpetr
 
Příspěvky: 381
Registrován: ned 16. říj 2011 1:17:38

Předchozí

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků