Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 13:01:47

Dan píše:
Návštěvník píše:poznat se to dá v okamžiku když ustane vlnění vody (zastaví se pohyb) co pak zbyde? kam se poděly vlny? zůstane jenom voda ...



Zůstane jen mysl která zpracovává vjemy, vůně, zrak, sluch.




zbyde akorát to samotné vědomí - voda, protože ustane pohyb ... vlnění zmizí, vlna se rozplyne ...
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 13:17:38

Návštěvník píše:Jak rozumíte tomuto?

Popis nirvikalpa samadhi. Vědomí, bez uvědomování své osoby i světa kolem, splyne na nějakou dobu se Zdrojem, s Atmanem....
Akorát v tom popisu chybí ta nekonečná Blaženost.... :D
A s tím, že tam není nic ke koukání, respektivně není se čím dívat.....to je asi u každého jinak, či co. Vidět tam bylo... ;)
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 13:26:15

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Jak rozumíte tomuto?

Popis nirvikalpa samadhi. Vědomí, bez uvědomování své osoby i světa kolem, splyne na nějakou dobu se Zdrojem, s Atmanem....
Akorát v tom popisu chybí ta nekonečná Blaženost.... :D
A s tím, že tam není nic ke koukání, respektivně není se čím dívat.....to je asi u každého jinak, či co. Vidět tam bylo... ;)



ta nekonečná blaženost vyplývá z prvotního uvědomění sebe sama - já jsem :)
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Goro » čtv 27. říj 2011 15:12:36

Zadne ja neexistuje. Je jen vedomi/absolutno/byti/zivot/jakkoli to chces nazvat. Jestli chces nazyvat byti/absolutno/vedomi/zivot jako ja, tak samozrejme muzes, ale pak se nediv, ze nechapes, o cem je rec. Nazvoslovi tu bylo reseno uz mockrat...
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 18:26:25

to ego-já v podstatě neexistuje, ale existuje jako jev v mysli ... stejně jako fatamorgána v podstatě neexistuje, přesto je vidět :)
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 18:29:07

tady to vysvětluje Maharariši a je to jednoduchý a jasný i když asi pro někoho je to nepřijatelný :confused:

"Ego-já se objevuje a mizí, je pomíjivé, zatímco skutečné Já je trvalé.

Ačkoli jste v této chvíli skutečným Já, ztotožňujete skutečné Já s ego-já."
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Goro » čtv 27. říj 2011 18:42:04

vostalpetr píše:NO A TO JE CELEJ TEN PROBLÉM !!!!
Neustále opakujete s Gorem furt dokola že JÁ (INDIVIDUÁLNÍ) NEEXISTUJE
a nějak nedokáže pochopit co vám říkají ostatní, že JÁ (ABSOLUTNÍ VĚDOMÍ) EXISTUJE
A TY JSI TO ABSOLUTNÍ VĚDOMÍ JÁ
Proto také se MYLNĚ DOMNÍVÁTE, že POZNÁNÍ ŽE NEJSEM JÁ (INDIVIDUÁLNÍ) je REALIZACE


Špatně. To ty nedokážeš pochopit jednoduchou věc. Já individuální neexistuje. Absolutní vědomí existuje. To, že mu někdo i přes stokrát vyjasněné pojmy pořád říká já, a tím plete sám sebe, je jeho problém. Poznání, že nejsem já je realizace, protože pak nezbývá nic jiného než absolutní vědomí. Chápeš? Nebo ti to mám zatančit?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Goro » čtv 27. říj 2011 18:49:36

vostalpetr píše:Poznání, že nejsem já je realizace, protože pak nezbývá nic jiného než absolutní vědomí. Chápeš? Nebo ti to mám zatančit?
.............................................................................................................
hahahaha
ted jsem ti definoval v podstatě tři stavy neexistujícího já: bdělý stav, spánek, spánek se sny,
Absolutní Vědomí je mimo ty tři stavy


Jak jsi přišel na to, že jsou to stavy neexistujícího já? Jak jsi proboha přišel na takovou hovadinu?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 19:29:38

Poznání, že nejsem já je realizace, protože pak nezbývá nic jiného než absolutní vědomí. Chápeš? Nebo ti to mám zatančit?

Pochopení a jasné uvědomování si toho není totéž co poznání - realizace. Realizace znamená ustání chápajícího osobního já i jeho potřeby prosazovat a zuby nehty obhajovat svoje pochopení.
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Goro » čtv 27. říj 2011 19:48:35

vostalpetr píše:Jak jsi přišel na to, že já je jen nějaká myšlenka či pocit ? Jak jsi proboha přišel na takovou hovadinu?


Nic takoveho jsem nikdy nerekl. Proc mi podsouvas neco, co jsem nerekl?
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Goro » čtv 27. říj 2011 20:08:37

Tak co to je to já (ego) ?


Nevim co je ego. Egem se aspon co si pamatuji z psychologie oznacuji ruzne veci. Ja neni nic. Ja neexistuje.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 20:09:03

Jana píše:
Návštěvník píše:
Poznání, že nejsem já je realizace, protože pak nezbývá nic jiného než absolutní vědomí. Chápeš? Nebo ti to mám zatančit?

Pochopení a jasné uvědomování si toho není totéž co poznání - realizace. Realizace znamená ustání chápajícího osobního já i jeho potřeby prosazovat a zuby nehty obhajovat svoje pochopení.

A kruciš, tohle je dobře napsané.

:)

Ovšem to ustání neznamená, že po něm Maharadž přestal nechápající vyhazovat z účasti na svých promluvách.

To ovšem nebylo proto, že by ho jen tak popadl vztek nad blbostí hledajícího. Udělal to a) když viděl, že konkrétní návštěvník ještě pro advaitu nedozrál, anebo b)
viewtopic.php?f=65&t=200#p2782
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 27. říj 2011 20:14:26

Goro píše:
Tak co to je to já (ego) ?


Nevim co je ego. Egem se aspon co si pamatuji z psychologie oznacuji ruzne veci. Ja neni nic. Ja neexistuje.

Když chceš diskutovat s lidma, kteří o sebepoznání a cestě k němu už něco vědí /a tady je řada těch, kteří to vědí nejen teoreticky a "pochopením"/, bylo by snad užitečné napřed se seznámit s běžně a obecně používanou terminologií v tomhle oboru. Co obecně znamená ego (já), velké Já, atd. Jaký význam tyhle pojmy obecně mají. Jinak máš malou šanci, že dojde ke konsensu - a ne vinou těch kolem.
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Dan » pát 28. říj 2011 8:50:09

vostalpetr píše:Takže když Goro a ty říkáte:

Já nejsem ničím.Vědomí je,
tak s tím nemám problém, jen se ptám CO TO JE (ZNAMENÁ) ?


Že neexistuje žádná reálná struktura která je JÁ
a že to vědomí/brahman je

Nevím co myslíš tou metodikou ale myslím že je zbytečné se k tomu vracet,

Buddha ukázal na 3 znaky existence a to

Pomíjivost
Nespokojenost
a poslední je NE-JÁ
jedná se o nejnepochopitelnější, nejmylněji vykládaný a nejpřekrucovanější pojem Buddhovy nauky.
,
Není žádný dohlížitel, hybatel, nositel zkušenosti a žádná esence, kterou bychom mohli najít. Jsou jenom tyto pomíjivé, neuspokojivé a neosobní fenomény. Není nikdo, kdo cítí, existuje pouze cítění, není nikdo, kdo poznává, je jen poznávání, není nikdo, kdo jedná, je pouze jednání, není nikdo, kdo si je vědom, existuje pouze vědomí.


Tady to máš černé na bílém, JÁ NEEXISTUJE
----->>>Lidské zvíře- Pád <<<-----
Dan
 
Příspěvky: 134
Registrován: čtv 13. říj 2011 7:56:20

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 28. říj 2011 8:58:31

Dan píše:Že neexistuje žádná reálná struktura která je JÁ
a že to vědomí/brahman je


Co to je podle tebe to vědomí Brahman a čím by se mělo odlišovat od JÁ, která podle tebe neexistuje?
A jak se to vědomí pozná? Čím se vyznačuje? Jak ho odliším od toho, co neexistuje?
Návštěvník
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Goro » pát 28. říj 2011 9:18:50

vostalpetr píše:a zároven, z druhé strany se ptám, co je to to já, co neexistuje,


Ptáš se co je to, co neexistuje? Asi nechápu. To co neexistuje není nic. Neexistuje to.

zatím vím z toho, co Goro píše, že to jsou myšlenky a pocity,


Opět - NE. Já není myšlenky a pocity. Myšlenky a pocity existují. Já neexistuje.

nebo tedy lépe, když dám bokem myšlenky a pocity, tak žádný já nenajdu,


Ať to dáš bokem nebo ne, žádný já nenajdeš.

ale toto je stále stav, který lze označit za já (ego), nikoli za realizaci


Pochopení toho, vědomosti o tom, nebo víra v to tě opravdu nikam nedovede. Není to realizace. Změna může přijít až ve chvíli, kdy to opravdu uvidíš.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Linda » pát 28. říj 2011 10:04:08

vostalpetr píše: když dám bokem myšlenky a pocity, tak žádný já nenajdu,
ale toto je stále stav, který lze označit za já (ego), nikoli za realizaci

(to je jako kdybych si svlékl kabát,a tvrdil bych, že už jsem nahatej,
no pokud nejsi exibicionista, co se chodí odhalovat do parku,
tak nejspíš budeš mít pod tím kabátem ještě svetr, košili, kalhoty a trencle

Nebo jinak, přímo k této metodě,
hledání já (co neexistuje) je jako loupání cibule,
u cibule ovšem hledáš jádro, pecku,
odloupneš jednu vrstvu a narazíš na druhou vrstvu atd,
až ÚPLNĚ VŠECHNY VRSTVY ODLOUPNEŠ, TAK VÍDÍŠ ŽE ŽÁDNÝ JÁDRO (JÁ) NEEXISTUJE
A TO JE PAK ZÁROVEN REALIZACE

ne ovšem tak, že ty řekneš, že to je realizace že jsi už oloupal všechny vrstvy,
ale protože došlo k realizaci, tak vidíš že jsi oloupal všechny vrstvy

Proto je vcelku důležité vědět, z kolika vrstev se cibule (já) skládá,
a zároven je důležité vědět, co to je ta realizace...abys poznal, že máš skutečně oloupaný všechny vrsty...

Jasné uvidění a plné pochopení, že já je čirá iluze, je bod obratu, které otevírá cestu k rozpouštění nahromaděných instinktivních reakcí mozku - Petr to přirovnává k následnému loupání slupek cibule. Pokud ale člověk považuje svůj vhled za konečný a tenhle fakt ignoruje, může rozpoznání a pochopení, že já neexistujde, paradoxně nastartovat přibývání dalších slupek "já": jasné vnímání neexistence já totiž neznamená jeho zánik. A když si to neuvědomíme a nevyvodíme z toho faktu pro sebe důsledky, jednáme nevědomky coby osvícené já, které ví, že neexistuje. Princip je stejný jako předtím, dál nás programuje nezpracovaný obsah limbického systému mozku, především automatismus amygdaly. Duchovně osvícené já - oproti obyčejnému člověčímu já - se díky svému získanému pocitu bezpečí ("neexistuju - tedy se mi nemůže nic stát a nemusím se o nic starat") chová pod vlivem emočního mozku jako poturčenec horší Turka.

Závisí plně na našem předchozím naprogramování, jestli člověk tenhle fakt pochopí a vyvodí z něho důsledky, nebo jestli to jeho duchovně osvícené já odmítne.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 12:43:47

Pár slov k významu některých používaných pojmů

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 28. říj 2011 10:15:11

A pohádka pokračuje, stejně tak jako pokračuje detailnější rozbor tohoto konceptu


Tak nějak to je.
Schopnost detailnějšího rozboru jakéhokoliv konceptu je řekněme vedlejším produktem prozření.
Je tím, "co je přidáno."
Pak se tomu říká Moudrost a ten kdo je mocen objasňovat tajemství života, tomu říkáme Mudrc.
Někdo sem vložil nedávno video s Eduardem Tomášem.
Jeho řeč na tom snímku může posloužit za příklad Petrem zmíněné "schopnosti detajlnějšího rozboru jakéhokoliv konceptu."

Schopností objasňovat zákonitosti projeveného světa, dle aktuální potřeby ,
tedy "mapovat mysl, " je Mudrc vybaven nejspíše také proto,
aby mohl uspokojivě zodpovědět jakoukoliv otázku tomu, kdo touží znát konečnou Pravdu.
Mudrcův výklad může sloužit jako jakýsi mentální "Jákobův žebřík"
Kabalou dokonale spracovaný ve "Stromu života."

:sos:
Jarda Malej
 

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod maros » pát 28. říj 2011 10:16:21

Písal som pred časom, že i keď ma zaujíma kritika "krutej pravdy" naďalej, do priamej debaty sa zapájam pomenej, keďže cítim, že nemám čo dať.
Písal som, že cítim, že je chyba :
1.v ceste ku Gorovej bráne, tak, ako ju pomocou svojej techniky v dueloch predvádza
2. v bráne samotnej
ale, neviem, či je to 1 alebo 2, a kým to nezistím, niet z mojej strany o čom.
Skúsim k tomu 1:
keďže to Vostálpeťo tak pekne rozbehol. K advaite treba dospieť, nič sa nedá preskočiť/tedá dá, ale nie je to bez následkov/.
To, že viem, že som len jav vo vedomí/ako všetko ostatné/-som síce skutočný , ale neexistujem, to nie je konečná-už som reaalizovaný, už sa ďalej nemám čo dozvedieť. Tento jav sa dá skúmať. Robí sa to pekne materialisticky-klasická veda, ale sú i duchovňácke spôsoby. Ako Lída správne podotkla, ona Tá cesta z hlavy do srdca môže byť neskutočne dlhá. Duchovňácka cesta z hlavy do srdca, skúmanie cez meditačné stavy a ajhľa, Goro tvrdí, že to nie je potrebné.
Tak tu vidím problém.
Goro zažil priamy vhľad, ale neuvedomil si, že ak ho zažil, tak to nebolo v bdelom stave, pretože by mu to myseľ nedovolila. A tak do ďalej tak učí. Myslím, že problém Gorovej cesty k bráne/napr. Dan píše
A tohle je výzva ke každému z vás kdo pochybují. Ukažte mi co je pravda, ukažte mi JÁ. Já říkám že není, že neexistuje. Ukažte mi že ano
je problém toho, že nevysvetľujú, že to videnie nie je pomocou mysli, že je to videnie nie pomocou vyhodnocovania zmyslových vnemov, ktoré vyvstanú z pocitov, keď na teba niekto zhúkne:ja neexistuje!!!! Vidíš to???????
Naznačoval som to Danovi viac krát, keď som sa s ním hral na "pravdu", dokonca Jarda malej mu to napísal nádherne a polopate:
O ty, kteří jsou ochotni podělit se o to „co vidí jako já,“ nebývá nouze.
Lepší však je, učit se obracet s takovými otázkami spíše do nitra než ven.
Na tomhle se sotva kdy něco změní. Protože Pravda vlastně není informací.

Nevšimol si. Nemohol.
Meditácia je stav vypnutia mysli, stav priameho spojenia so zdrojom. Naberanie energie na cestu z hlavy do srdca. Pokiaľ je energie dostatok, a mám natrénovanú koncentráciu-putujem. Energia sa minie-meditujem. Mám jej dostatok -putujem.
Meditácia a koncentrácia sa nedarí, pokiaľ telo nie je čisté. Pred tým, než začnem meditovať a koncentrovať-pôstím. Meditovať a koncentrovať-na to sú techniky. pred tým, než pôstím, meditujem a koncetrujem sa-musím si nejaké naštudovať, vybrať a natrénovať. Atď.
Goro tvrdí, že to nie je nutné.
Neobieli tú svoju cibuľu, a keby i bielil, nemá mapu, nebude sa vedieť orientovať, kde sa nachádza.
Je tu ešte Honzamova cesta pomcou kundalíny. Fú-tak to je neriadená strela, kde síce s dostatkom energie ma to vystrelí do duchovna, ale s následkami, len ťažko zvládnuteľnými. Honzam zvláda a popisuje , za akú cenu.
Hovorím len o ceste ku Gorovej bráne. Je to môj pohľad, Gorovu kritiku zoberiem s pokorou. Možno práve cez moju pokoru sa raz naučí pokoru používať i Goro. Veľmi by ju potreboval...
maros
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 21. zář 2011 9:55:13

Re: Osvobození/probuzení/duchovní osvícení - FAQ

Nový příspěvekod Goro » pát 28. říj 2011 10:26:03

vostalpetr píše:A znovu se tě Goro ptám, co uvidíš ?
Ptal jsem se tě na to už asi před dvěma měsíci a stále nevím, co uvidíš...


Na tohle už jsem ti odpovídal. Vidím, že není žádné já, je jen vědomí/bytí/absolutno/život/bůh/jakkolitochcešnazývat, pokud tedy jsem, jsem vědomí/bytí/absolutno/život/bůh/jakkolitochcešnazývat, tedy všechno.
Goro
 
Příspěvky: 422
Registrován: ned 04. zář 2011 11:16:03

PředchozíDalší

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků