Znát a vědět

Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 12:01:52

ještě neznamená žít to, co pochopil a za čím si stojí.

Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 14:24:50

pokud by bylo mým zvykem citovat něco, co mi nic neříká....


:confused: proč by tohle někdo dělal?
Lidi přece citují to, co jim něco říká, něčím je to oslovilo, a chtějí to nabídnout druhým :what:

No, ale fakt je, že když někomu jde jen o to, aby vyvrátil něčí argumenty, tak asi použije cokoliv, co se mu zrovna hodí do krámu.
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 14:56:48

Myslíš že se nedá rozpoznat pokus něco druhému přiblížit od tvrdého přesvědčování stylem "ber kde ber"?
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 15:11:19

Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?

Myslím že záleží na tom, proč se mu to líbí a vyhovuje.

Těch důvodů může být víc. Někomu to co řekne nebo ocituje připadá jako ideál, třeba se chce o tom dozvědět víc, nebo něco připomene, protože mu to pomáhá. A někdo jiný použije to samé jako argument, aby tím dokázal svou znalost a převahu. Napohled stejné jednání, ale vlastně jde o dvě úplně rozdílné věci.
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod lklknml » ned 19. dub 2015 15:25:21

Návštěvník píše:ještě neznamená žít to, co pochopil a za čím si stojí.

Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?

Tak ano, pochopení a realizace jsou dvě různé věci.

Pochopení lze snad přirovnat k mapě, z které plyne, do které krajiny se chceme dostat.
Být v té krajině je ale docela něco jiného než tam být prstem na mapě. Mysl je velice svůdná, je velice lehké podlehnout jejím snům, zvláště, když na nich mysl (třeba i v internetových diskuzích atpod.) usilovně pracovala.

Podle ovoce poznáte je. Špatný strom nemůže nést dobré ovoce. Pravil kdysi Ježíš z Nazaretu.
To dobré ovoce nevytváří strom apriori skrze svou vůli, prostě se taknějak rodí.
lklknml
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 18:30:26

Podle ovoce poznáte je

Ano. Je užitečné to vnímat. Něčí zkušenost nás může obohatit, opakování oblíbených řečí se dá chápat jako projev potřeby odreagovat se. A tak všechno má nakonec nějaký smysl.
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod malpan » ned 19. dub 2015 18:54:51

Návštěvník píše:ještě neznamená žít to, co pochopil a za čím si stojí.

Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?

podle toho, jestli ti to dokáže vysvětlit i jinýma slovama (praktik na rozdíl od teoretika nemele jako kolovrátek) a podle toho, že to všechno do sebe zapadá a nemá to trhliny (ladí ti to) :)
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 19:00:51

To místo, kde jsme zranitelní a vypuditelní, nám ukazuje na připoutanosti, které je ještě možné pustit, od čeho je možné se osvobodit.

Je to užitečná pomůcka :)

Takzvaný nepřítel dokáže naučit víc, než přítel

Ano. Pak přestane být nepřítelem, jeho chování se vnímá bez problémů jako přirozené reakce, která odpovídají jeho povaze. Jako u každého z nás.

když se osvobodíme od všech připoutaností, tak nenajdeme nikoho, kdo by nám nebyl blízký.

Blízký x vzdálený, příjemný x nepříjemný, dobrý x špatný... ??? :hm:

Kdykoliv skutečně zmizí připoutanost, blízkost i vzdálenost, které znamenají osobní vztahy k jedincům, dění pak probíhá v naprosté pohodě, bez osobních reakcí - až do chvíle, kdy něco vyvolá další neuvědomovanou připoutanost. Pak se dá zas použít pomůcka z prvního řádku, ovšem jen když si té změny všimnem ;) :)
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 19:24:03

malpan píše:
Návštěvník píše:Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?

podle toho, jestli ti to dokáže vysvětlit i jinýma slovama (praktik na rozdíl od teoretika nemele jako kolovrátek) a podle toho, že to všechno do sebe zapadá a nemá to trhliny (ladí ti to) :)

Trochu to připomíná rozdíl mezi někým, kdo zná určitý kus přírody z vlastní zkušenosti. Ten občas poznamená něco o jejích zákoutích, o kterých nemá tušení nikdo, kdo ji jen popisuje z několika krásných fotek.
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 19:42:09

Jana píše:
Návštěvník píše:
když se osvobodíme od všech připoutaností, tak nenajdeme nikoho, kdo by nám nebyl blízký.

Blízký x vzdálený, příjemný x nepříjemný, dobrý x špatný... ??? :hm:

Kdykoliv skutečně zmizí připoutanost, blízkost i vzdálenost, které znamenají osobní vztahy k jedincům, dění pak probíhá v naprosté pohodě, bez osobních reakcí - až do chvíle, kdy něco vyvolá další neuvědomovanou připoutanost. Pak se dá zas použít pomůcka z prvního řádku, ovšem jen když si té změny všimnem ;) :)

Mnozí tady jistě mohou potvrdit, že při setkání se skutečným guruem, Mistrem, duchovním učitelem, tím, kdo zakouší vědomě Jednotu, je tahle blízkost až hmatatelná

Ano, je to tak, dokud se Mistr vnímá odděleně, jako někdo druhý. Jenže pak to pokračuje dál - vnitřní sjednocení překračuje blízkost.
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 19:54:22

Možná by se dalo říct, že vnitřní překračuje vnější.

Ono to jde ještě dál, překračuje to vnitřní i vnější ... možná je to začátek zkušenosti, ve které mizí dvojnost = svět protikladů (jen v něm existuje venku x uvnitř, blízkost x vzdálenost... )
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Jarda Malej » ned 19. dub 2015 20:34:22

Mnozí tady jistě mohou potvrdit, že při setkání se skutečným guruem, Mistrem, duchovním učitelem, tím, kdo zakouší vědomě Jednotu, je tahle blízkost až hmatatelná, jako by byl bytostí, kterou známe od vždycky a on jakoby nás znal stejně jako sám sebe.

Něco z doslechu k tomu trochu fantazie, a atmosféra je až hmatatelná.



8)
Jarda Malej
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 20:55:50

Uctivě se skláním ke Tvým nohám...

Dobrý začátek :)
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Alaja. » ned 19. dub 2015 22:17:14

Lidí je spousta a na každého zapůsobí něco jiného či někdo jiný a ještě k tomu různým způsobem.
Někdo či něco působí na fyzické tělo a překalibrovává ho ke vnímání jemnějších frekvencí a někdo či něco jiného později zase otevírá mysl k vnímání transcendentna.
Takže vlastně potřebujeme dva učitele, nebo je někdy výhodou, když jeden učitel zvládne oboje, jak připravit tělo, tak i otevřít mysl... :)
Alaja.
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 23:05:48

Kdysi jsem na JZ napsala mimo jiného i toto:


sob 05. črc 2008 9:16:34

Přidávám další střípky z mé minulosti, snad to někoho bude zajímat:

V době, kdy mi bylo něco málo po třicítce, tak mne začaly bez příčiny bolet dlaně obou rukou. Středy dlaní mě bolely, někdy dost nepříjemně, jako bych měla skrz ně cosi proraženo. Dnes už tak nějak vím, že se mi asi aktivovaly energetická centra v rukách, ale tenkrát jsem o tom nevěděla vůbec nic. Jen jsem měla slabé podezření, že to vypadá málem jako stigmatizace, až na to, že nemám dosud v kůži ty díry, nekrvácím z dlaní a že nejsem žádný křesťan (ani člen jiné církve). Tohle trvalo několik let, průběžně jsem vnímala slabou bolest, jenž mi moc nevadila, ale při té silnější jsem nemohla skoro nic rukama dělat.

A někdy v té době se mi také přihodilo, že asi tak měsíc či dva jsem měla pocit, že mi cosi pomalu projíždí tělem. Malý bolestivý bod, co pomalu měnil své místo. Někdy jsem ho mohla i skoro lokalizovat, když projížděl rukou do dlaně a pak se vracel do těla, po boku sjel do jedné nohy, pak do druhé, do další ruky, pak krk, hlava a zase celé znovu, několikrát kolem dokola.
Pak to odeznělo a už se to neobjevilo.


sob 05. črc 2008 11:34:40

Souvislosti...
Když si tak trochu rovnám různé příhody podle roků, tak si uvědomuji, že to začalo - ty bolesti v rukou - až po mé dovolené v Bulharsku, na Slunečním pobřeží. Dovolená byla - taková obyčejná - týden svítilo sluníčko, druhý týden zataženo, déšť, zima.
Ale byli jsme všichni jednou večer na společném zájezdu do nedalekých kopců, do nějaké vesničky, ani už nevím, jak se to tam jmenovalo. Měli tam nějaký areál, kam se vešlo několik stovek lidí - a čekala nás večeře, hudba, tanec. A uprostřed dvora bylo větší ohrazené prostranství kládama, do něhož turisti neměli přístup. Tam se rozdělal velký oheň, a nechal dohořet až na uhlíky. Ty se pak rozhrabaly na ploše o průměru asi tak 5 - 6 metrů, uvnitř toho ohrazeného prostoru.
Potom nastoupila místní folklórní hudba. A nakonec skupina lidí vtancovala na tu vrstvu rozžhavených uhlíků. A tančili a tančili, nějaký místní lidový tanec - snad chorovod. Chodili po těch uhlících docela dlouho. Viděla jsem to prvně v životě na vlastní oči - když nepočítám záběry ve filmech.
Stála jsem u toho oplocení a cítila na kůži ten žár, který tam byl. Chvílemi jsem musela odstoupit dál, bylo tam na mne příliš horko. A nemohla jsem pochopit, že to s těmi lidmi nic podobného nedělá. Jedna tančící žena měla dokonce v náručí velmi malé dítě. A všichni byli bosí.


Ten večer, ještě před tím chozením po ohni, byl i ten tanec. Též jsem si zatančila, tři tanečky, s nějakým mladým mužem, kterého jsem tehdy viděla poprvé. a na velmi dlouhou dobu i naposledy.
Takže si mohu vybrat, zda ten první můj učitel, co ve mne spustil tu transformaci těla, byly rozžhavené uhlíky z posvátného ohně, nebo báječný jive s tím cizím mladým mužem na malém parketu na venkovském dvoře.... :)
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 19. dub 2015 23:31:13

A druhý učitel, co ve mne spustil i to otevření mysli transcendentnu, byl nejspíš malíř Z.Hajný, respektive jeho obrazy. Prvně jsem je viděla na výstavě v Chodovské tvrzi v únoru 1989 a byla jsem jimi přímo uchvácená. Před jedním obrazem jsem stála dost dlouho...Oblaka ticha....
A v říjnu toho roku se mi prvně mysl přepnula, sama od sebe, na vnímání transcendentna....

:)
Návštěvník
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod lklknml » pon 20. dub 2015 8:22:05

Jana píše:
Jarda Malej píše:
Mnozí tady jistě mohou potvrdit, že při setkání se skutečným guruem, Mistrem, duchovním učitelem, tím, kdo zakouší vědomě Jednotu, je tahle blízkost až hmatatelná, jako by byl bytostí, kterou známe od vždycky a on jakoby nás znal stejně jako sám sebe.

Něco z doslechu k tomu trochu fantazie, a atmosféra je až hmatatelná.



8)


Byla by pro Tebe moc velká fantasmagorie, že může existovat i takový stav, ve kterém je možné poznávat každého jako blízkého, jako sebe sama ?

A jestli je něco takového pro Tebe jen fantazií, dokázal bys připustit, že by to mohlo být pro někoho realitou?

Ram Dass tuhle věc vysvětluje jednoduše, přestal lidi vnímat skrz mysl a začal si je uvědomovat duší.

Jinými slovy - nevnímat lidi hlavou, ale uvědomovat si je srdcem.

Neulpět na představě, co o těch lidech vím, znám, neulpět na představě, kým jsou, jak na tom jsou, co mohou vědět, znát, nedívat se na nikoho skrz filtr své osobní posuzující mysli, neulpět na připoutanosti k mysli, ale otevřít se vědomí pravdy.

Dohaduješ se nahlas sama se sebou na veřejnosti.
Více bdělosti by to chtělo.
lklknml
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. dub 2015 9:17:45

malpan píše:
Návštěvník píše:Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?

podle toho, jestli ti to dokáže vysvětlit i jinýma slovama (praktik na rozdíl od teoretika nemele jako kolovrátek) a podle toho, že to všechno do sebe zapadá a nemá to trhliny (ladí ti to) :)

Trochu to připomíná rozdíl mezi někým, kdo zná určitý kus přírody z vlastní zkušenosti. Ten občas poznamená něco o jejích zákoutích, o kterých nemá tušení nikdo, kdo ji jen popisuje z několika krásných fotek.

odjinud:

Samotná teorie nemusí být špatná, ví-li se, že je to teorie, tj. fiktivní presentace reality. Slova nemohou novou zkušenost vytvořit. Mohou ji pojmenovat a sdílet, mají-li ji jejich nositelé. Maminky "hajs, pálí" není možné bez určité zkušenosti porozumět :).
Návštěvník
 

Poznávání

Nový příspěvekod Jarda Malej » pon 20. dub 2015 9:25:13

Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?

On vlastně úplně každý říká to, co se mu líbí a co mu vyhovuje.
Rozdíl je jen v tom, že ne všem vyhovuje to samé.

Náruživý kuřák může kroutit hlavou nad tím
že někomu stačí k uspokojení akorát čistý vzduch,
pijanovi přijde divné pít "samotnou" vodu,
mluvka nepochopí jak někomu může šmakovat, být potichu.

A jelikož odedávna platí "svůj k svému,"
tak se ti co jsou si podobní hledají, dokud se nenajdou.
Takhle pracuje ten princip hledání až do konce.



:)
Jarda Malej
 

Re: Znát a vědět

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. dub 2015 9:49:25

Jarda Malej píše:
Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu líbí a co mu vyhovuje?

On vlastně úplně každý říká to, co se mu líbí a co mu vyhovuje. :)

Hm, ta otázka asi nebyla dost jasně formulovaná, sorry. Upřesním:

Podle čeho poznáte, že někdo mluví z vlastní zkušenosti a někdo jen opakuje to, co se mu z teorií líbí a co mu vyhovuje?

Kdyby úplně každý říkal jen to, co se mu líbí a co mu vyhovuje, znamenalo by to, že i když lidé odpovídají na otázku a mluví přitom ze zkušenosti (což jsou i ti, kterým říkáme Probuzení), jsou ztotožnění s osobním "já", s pocitem "líbí se mi to, vyhovuje mi to", nebo "nelíbí se mi to, nevyhovuje mi to".
Návštěvník
 

Další

Zpět na Co mě napadá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků