O štěstí

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 03. říj 2023 12:11:41

Jana píše:
Návštěvník píše:
miroslav píše: Jana a koloběžka je stejné podstaty ( ty ji nazýváš láskou),


Podle realizovaných se To dá nazývat různě - ale žádný název To opravdu nevystihuje. Když se někdo upne jen na svůj oblíbený název - např. láska, tak mu podstata uniká - samozřejmě jen v jeho mysli.

:)


Jestli je pro Tebe láska jen myšlenkou, názvem, tak samozřejmě nemůže být podstatou.


Proč řešíš mne? Zjisti konečně, kdo jsi ty. Malý tip: Je to za slovy... :)
Návštěvník
 

Re: O štěstí

Nový příspěvekod miroslav » úte 03. říj 2023 12:48:30

Jana píše:
"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš



Tohle je pokyn pro začátečníky - cvičení - jak myslet, jak se dívat aby se tím kompenzoval - rozšířil navyklý způsob myšlení a dívání se na druhé.
Jak si z toho uděláš teorii o nejvyšší pravdě tak už seš úplně vedle.
Ale to ty evidentně nepochopíš protože ani nechceš pochopit. Nechce se ti vrátit se do "školních lavic" když ty už přece máš tu nejvyšší pravdu a v tom přesvědčení je ti dobře a musíš si ho stále obhajovat, utvrzovat se v něm, jinak by se tvůj svět nejspíš zbořil.
Proto to tvoje štěstí je iluzorní a není to vůbec štěstí, je to spíš zoufalý stav, což ti tak nepřipadá, protože normální přirozené, nepodmíněné, samozřejmé štěstí o kterém píší osvobození a které v podstatě zná většina lidí, neznáš.
Nedokážeš proto mlčet, být v klidu, musíš to stále udržovat aby se to neztratilo.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3560
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » úte 03. říj 2023 13:35:58

miroslav píše:
Jana píše:
"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš



Tohle je pokyn pro začátečníky - cvičení - jak myslet, jak se dívat aby se tím kompenzoval - rozšířil navyklý způsob myšlení a dívání se na druhé.
Jak si z toho uděláš teorii o nejvyšší pravdě tak už seš úplně vedle.


Vidím to přesně obráceně. Dokud je to jenom teorie, tak něco takového provozuješ možná v meditaci, možná si něco takového představuješ, ale jakmile se to stane skutečným poznáním, duchovní praxe a skutečný život nejsou od sebe nijak odlišeny.

To znamená, že zmizí připoutanost k mysli, realita není jen tím, co zobrazuje smyslové poznání a jak to klasifikuje mysl, ale je především uvědoměním podstaty, která se nijak nemění. Proto ten klid. Proto je to štěstí trvalé. Proto tady neexistuje žádné prožívání utrpení.

Jak si můžeš všimnout Eduard Tomáš tady neříká, že jde o nějaké cvičení pro začátečníky, naopak říká "vždy". Což znamená už pořád.

Proto také v závěru svého životního díla Eduard Tomáš píše:

"Jste duchovní Já, čili Bytí. Uvědomte si to. Představte si to. Buďte TO!

Protože já to dlouho nevěděl.....

Odložte všechny myšlenky, že jste někým, že jste něčím.

Jste, který jste.

Toto je konečná pravda."


Tedy odložte myšlenky, že jste duchovně pokročilí nebo začátečník, odložte myšlenky, že ten druhý je na rozdíl od vás idiot nebo cokoliv jiného... Nic si o sobě a ani o nikom nemyslet... Dovolit, aby tady bylo jen uvědomění toho, co je.

Nepoutat se k myšlenkám jen proto, že se objeví: "Nemyslet si je."
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7108
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » úte 03. říj 2023 13:39:57

A jestli tohle, co píšu, Miroslave, alespoň trochu chápeš, tak už nebudeš pochybovat o tom, co je nejvyšší pravda, trvalé štěstí, život bez prožívání utrpení.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7108
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod miroslav » úte 03. říj 2023 13:47:58

Jana píše:
Miroslav píše:Tohle je pokyn pro začátečníky - cvičení - jak myslet, jak se dívat aby se tím kompenzoval - rozšířil navyklý způsob myšlení a dívání se na druhé.
Jak si z toho uděláš teorii o nejvyšší pravdě tak už seš úplně vedle.


Vidím to přesně obráceně.


No a to je právě ta tvoje zásadní chyba, nepochopení.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3560
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: O štěstí

Nový příspěvekod miroslav » úte 03. říj 2023 13:50:04

Jana píše:A jestli tohle, co píšu, Miroslave, alespoň trochu chápeš, tak už nebudeš pochybovat o tom, co je nejvyšší pravda, trvalé štěstí, život bez prožívání utrpení.


Já tě chápu mnohem víc než ty sama sebe. Ani o ničem nepochybuju. Je mi to jasné co říkáš i proč to říkáš.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3560
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » úte 03. říj 2023 13:55:56

miroslav píše:
"Nejvyšší překážkou je nevědomost. Myšlenka "já jsem tělem" je jejím základem. Proto ani o sobě, ani o jiných nemyslete, jako by byli tělem, ale vždy nejvyšší pravdou."
E. Tomáš


Tohle je pokyn pro začátečníky - cvičení - jak myslet, jak se dívat aby se tím kompenzoval - rozšířil navyklý způsob myšlení a dívání se na druhé.



Jo, Miroslave, jestliže chápeš, že to "vždy" znamená, že to je jen pro začátečníky, pak Ti nezbyde, než buď se tím, co řekl Eduard Tomáš, vůbec nezabývat a nebrat to, co říká, vážně, nebo zůstat navždy věčným začátečníkem.

Jiná možnost není.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7108
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: O štěstí

Nový příspěvekod miroslav » úte 03. říj 2023 15:58:52

Jana píše:

Jo, Miroslave, jestliže chápeš, že to "vždy" znamená, že to je jen pro začátečníky, pak Ti nezbyde, než buď se tím, co řekl Eduard Tomáš, vůbec nezabývat a nebrat to, co říká, vážně, nebo zůstat navždy věčným začátečníkem.

Jiná možnost není.


Milá zlatá, já jsem se s ním znal osobně a vedl mne od mých 18-ti let až do své smrti. Takže mi nemusíš radit jak mám přistupovat k nějakému jeho textu či slovům. Ty si ta slova zkrátka chápeš po svém, jak ti to vyhovuje a držíš se toho jako klíště, tak mi nemusíš pořád radit nebo mne poučovat, co se pana Tomáše či paní Tomášové týče.
Kdybys něčemu ještě nerozuměla, tak se klidně zeptej.
"Klidně se ptej, oni začátečníci se často ptají" (mi jednou z počátku, když jsem se na něco chtěl zeptat, pan Tomáš řekl.
Takže pohoda. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3560
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: O štěstí

Nový příspěvekod Jana » úte 03. říj 2023 16:20:47

miroslav píše:
Jana píše:

Jo, Miroslave, jestliže chápeš, že to "vždy" znamená, že to je jen pro začátečníky, pak Ti nezbyde, než buď se tím, co řekl Eduard Tomáš, vůbec nezabývat a nebrat to, co říká, vážně, nebo zůstat navždy věčným začátečníkem.

Jiná možnost není.


Milá zlatá, já jsem se s ním znal osobně a vedl mne od mých 18-ti let až do své smrti. Takže mi nemusíš radit jak mám přistupovat k nějakému jeho textu či slovům. Ty si ta slova zkrátka chápeš po svém, jak ti to vyhovuje a držíš se toho jako klíště, tak mi nemusíš pořád radit nebo mne poučovat, co se pana Tomáše či paní Tomášové týče.
Kdybys něčemu ještě nerozuměla, tak se klidně zeptej.
"Klidně se ptej, oni začátečníci se často ptají" (mi jednou z počátku, když jsem se na něco chtěl zeptat, pan Tomáš řekl.
Takže pohoda. :)


Miroslave, nejspíš mi dáš zapravdu, že není zárukou, že by všichni, kdo znali Eduarda Tomáše dlouhodobě osobně, byli osvobozeni od připoutanosti k mysli a z jejich života zcela zmizelo prožívání utrpení.

Holedbat se známostí s někým, jakožto zárukou osobní duchovní pokročilosti, to snad nemyslíš vážně.

Nicméně Ti neberu to, že jestli skutečně "vždy" poznáváš nejvyšší pravdu v každé bytosti, pak jsi trvale šťastný.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7108
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Předchozí

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 14 návštevníků