Nadávky

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Nadávky

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 09. led 2023 12:43:59

Nadávka
úmyslně hanlivé nebo urážlivé pojmenování nebo oslovení
Jazyk
Stáhnout jako PDF
Sledovat
Editovat
Tento článek možná obsahuje výsledky vlastního výzkumu.
Nadávka je hrubé, urážlivé pojmenování někoho.[1]


Nadávky mohou být vyjádřeny nejen slovně, ale také posunky.
Někdy jde o označení osoby, jindy abstraktního nebo reálného objektu, procesu nebo místa, ale nadávka také může působit jako prosté vyjádření emoce podobně jako citoslovce, nebo napodobení tohoto vyjádření. Může sloužit k podpoře nějakého úsilí a také k uvolnění stresu. Může být použita osobou která trpí nedostatkem pozornosti k zvýraznění se v kolektivu. Používá se obvykle jako součást slovního osobního útoku, tedy může být i aktem agrese nebo provokace, podobně jako vrčení nebo štěkání u zvířat, nebo podobně jako posměšky.

Jako nadávky se často, ale ne výhradně, používají vulgarismy. K použití nadávky je vždy třeba interpreta, ale ne vždy i adresáta. Opakované používání nadávek může být symptomem duševní choroby
Návštěvník
 

Re: Nadávky

Nový příspěvekod Vostálník » pon 09. led 2023 12:52:42

:yeah: :yeah: :yeah:


Tak jsem prubnul ty posunky...
Vostálník
 

Re: Nadávky

Nový příspěvekod Vostálník » pon 09. led 2023 12:56:03

Opakované používání nadávek může být symptomem duševní choroby


Opakování je matkou moudrosti !

PS.

Tedy ne moudrostí...
Vostálník
 

Re: Nadávky

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. led 2023 12:58:04

Vědci zjistili, proč někteří lidé obviňují ostatní ze svých selhání: Chrání tím sami sebe

Magazín Psychology Today píše, že obviňování druhých je častější u těch, kteří prožívají negativní pocity a nejsou schopni regulovat své emoce. Obviňování druhých je vlastně obranný mechanismus. Jde o nevědomý proces, který chrání obviňujícího před prožíváním nepříjemných pocitů, jako je vina nebo stud.

Obviňování je obvykle považováno za součást obranného mechanismu zvaného projekce. Zahrnuje popírání vlastních úzkostných stavů nebo negativních vlastností, daný člověk je místo toho vidí u druhých. Příkladem může být třeba to, že pokud váš partner občas pomýšlí na nevěru, projektuje si to tak, že nakonec obviní vás, že chcete nebo plánujete podvádět.

Kdo je na vině?

Nový výzkum dospěl k závěru, že rozdíly v regulaci emocí předpovídají, zda za své chyby a neštěstí obviňujete sami sebe, nebo ostatní. Když zažíváte negativní emoce, je pravděpodobnější, že budete ostatní lidi považovat odpovědné za vaše vlastní špatná rozhodnutí.

Zdá se, že obviňování druhých utlumuje vlastní negativní emoce (např. hněv, vina, stud). To může vysvětlovat, proč lidé neschopní regulovat své emoce raději ukazují prstem na ostatní, než aby převzali zodpovědnost.

Až vás příště někdo obviní a bude ignorovat svůj podíl na problému, zvažte možnost, že toto chování je obranný mechanismus křehkého ega. Pochopení příčin přesouvání viny samozřejmě neznamená, že je to správné. Ale může vám to usnadnit nebrat si osočování osobně a zvládnout ho úspěšněji.

A co dělat, když jste na druhé straně a máte tendenci obviňovat ostatní ze svých neúspěchů? Mohlo by být užitečné naučit se efektivní strategie regulace emocí.

Sciencedirect.com: Blaming others: Individual differences in self-projection
Psychologytoday.com: The Surprising Reason Some People Always Blame Others
Návštěvník
 

Re: Nadávky

Nový příspěvekod Vostálník » ned 15. led 2023 13:18:00

Magazín Psychology Today píše, že obviňování druhých je častější u těch, kteří prožívají negativní pocity a nejsou schopni regulovat své emoce.


A emoce se mají regulovat ???

To je dost emotivní náhled na emoce...

:hm:
Vostálník
 

Re: Nadávky

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. led 2023 13:37:45

Poněkud paradoxně, přijetí emocí se vztahuje k snížení negativních emocí, stejně jako k pružnosti. Takže absence emoční regulace může mít někdy
nejlepší emoční regulační funkce.
Návštěvník
 

Re: Nadávky

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. led 2023 13:53:50

Ku podivu se mi už dlouho osvědčuje

a) i tu nejdivočejší svou emoci nechat klidně v mysli probíhat a pozorovat ji... ... ...

b) ona se tím úplně vybije a nakonec sama ve mně zmizí

c) no a pak mám k dispozici jakoukoliv svou věcnější reakci na to, co se právě děje.


Na to pozorování své momentální emoce nemáme obvykle v dané situaci čas, takže mi zafunguje říct jí tiše přátelsky "nezavěšuj, seš v pořadí"... a i ta nejdivočejší emoce opravdu v tomto okamžiku zmizí a já můžu pak zareagovat docela klidně, věcně a v pohodě.

Musím se ale k té emoci vrátit, když ta situace úplně pomine a mám možnost nechat ty divoké pocity v sobě plně probíhat... a tiše je jen pozorovat. Tím se jejich energie nakonec vybije a ony zmizí.
Návštěvník
 

Re: Nadávky

Nový příspěvekod Pedriito » ned 15. led 2023 14:33:28

Návštěvník píše:Ku podivu se mi už dlouho osvědčuje

a) i tu nejdivočejší svou emoci nechat klidně v mysli probíhat a pozorovat ji... ... ...

b) ona se tím úplně vybije a nakonec sama ve mně zmizí

c) no a pak mám k dispozici jakoukoliv svou věcnější reakci na to, co se právě děje.


Na to pozorování své momentální emoce nemáme obvykle v dané situaci čas, takže mi zafunguje říct jí tiše přátelsky "nezavěšuj, seš v pořadí"... a i ta nejdivočejší emoce opravdu v tomto okamžiku zmizí a já můžu pak zareagovat docela klidně, věcně a v pohodě.

Musím se ale k té emoci vrátit, když ta situace úplně pomine a mám možnost nechat ty divoké pocity v sobě plně probíhat... a tiše je jen pozorovat. Tím se jejich energie nakonec vybije a ony zmizí.


Další způsob může být - odevzdat to. Ono to není až tak odlišné, páč jen když něco příjmu,
můžu to odevzdat. A přijmout mohu jen co si uvědomím naznám toho "povahu". Proto džňána i bhakti jdou ruku v ruce.
Vedou k odpoutání. A "práce" s energií, je toho další poloha. V Indii mají tzv. Havan, vedle Pudží a Badžanů, co vyjadřují příběhy a mantry. Havan je oheň, symbolizuje duchovní oheň.. A háže se do něj rýže, což symbolizuje odevzdávání negativit.
Pedriito
 


Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků