Old Texts

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Old Texts

Nový příspěvekod Pedrito » pát 09. zář 2022 18:11:44

Můžeš to sem dát a porovnat, co je jiné?
Přílohy
D3852292-2565-4881-BEA2-F05CDA7AC909.jpeg
92209607-B5ED-4F50-A117-286A4559E619.jpeg
Uživatelský avatar
Pedrito
 
Příspěvky: 76
Registrován: pát 11. pro 2020 21:27:50

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. zář 2022 18:59:56

Sútra srdce

Tak jsem slyšel. Jednou dlel Vítězný ve společnosti velkého shromáždění mnichů a velkého shromáždění bódhisattvů na Supím vrchu v Rádžagrze. Vítězný se tehdy s vyrovnanou myslí oddával meditaci o veškerých jevech světa zvané 'Světlo hlubiny'. V té době Vznešený Avalókitéšvara, bódhisattva-mahásattva, cele pohroužený do tajuplného uskutečňování transcendentální moudrosti, plně pochopil, že i oněch pět bytostních složek je svou podstatou prázdných.

Tehdy z Buddhova podnětu ctihodný Šáriputra takto oslovil Vznešeného Avalókitéšvaru, bódhisattvu-mahásattvu: "Jestliže někteří synové nebo dcery z dobrého rodu touží po uskutečňování tajuplné transcendentální moudrosti, jak se tomu mají učit?"

Na ta slova Vznešený Avalókitéšvara, bódhisattva-mahásattva, ctihodnému synu Šáradvatíinu takto odpověděl: "Šáriputro, kdokoli ze synů či dcer z dobrého rodu touží po uskutečňování tajuplné praxe transcendentální moudrosti, musí o tom meditovat takto: musí opravdově nazřít, že oněch pět bytostních složek je už svou podstatou bezobsažných; že tvar (forma) je prázdnota a také že sama prázdnota je tvarem (formou); že sama prázdnota není ničím jiným než tvarem, stejně jako tvar není ničím jiným než prázdnotou. A podobně je tomu s cítěním, vnímáním, představivostí (skt. sanskára - také znamená volní sklony, záměry, které předcházejí veškeré činosti a vycházejí z těla, řeči a mysli) a vědomím - všechno je bezobsažné (tj. prázdné nebo také ne-já, skt.anátman). A tak, Šáriputro, všechny jevy jsou bezobsažné, bezpříznačné. Nemají vzniku ani zániku, nejsou nečisté ani neposkvrněné, ani jich neubývá, ani jich nepřibývá. Proto, Šáriputro, v prázdnotě není tvaru, ani cítění, ani vnímání, ani představování si, ani dokonalého poznání; není tam ani oka, ani ucha, ani nosu, ani jazyka, ani těla, ani ducha; ani tvaru, ani hlasu, ani vůně, ani chuti, ani hmatu, není tam jakéhokoli jevu. Od neexistence domény (základny) zraku, přes neexistenci domény myšlení [a tak dále] až po doménu myšlenkového poznání není [prostě] nic.

A právě tak není strasti ani příčin jejího vzniku a zániku, ani cesty [z ní vedoucí]. Není dokonalého poznání; není dosaženého, ani nedosaženého. A proto, Šáriputro, poněvadž neexistuje dosažení, přidržují se bódhisattvové transcendentální moudrosti a setrvávajíce v ní nepoznají v duši (mysli) temnotu ani hrůzu. Odmítajíce rozhodně vše klamné, dospívají nakonec k velkému 'vyjití ze strasti'. Také všichni buddhové pevně setrvávající ve třech epochách se díky transcendentální moudrosti probudili zřetelně a úplně k nejvyššímu a nejdokonalejšímu osvícení. A tak věz, že mantra transcendentální moudrosti jest mantrou velkého vědění, mantrou, nad kterou není, mantrou nemající sobě rovné, mantrou která nelže a je pravdivá. Mantra transcendentální moudrosti zní: Tádjathá. Gaté, gaté, páragaté, párasangaté. Bódhi sváhá. Šáriputro! Takto se mají bódhisattvové-mahásattvové učit mystériu transcendentální moudrosti."

Poté Buddha vyšel ze své meditace a blahořečil Vznešenému Avalókitéšvarovi, bódhisattvovi-mahásattvovi, slovy: "Výborně! Znamenitě! Velmi správně! Synu z dobrého rodu, jest tomu přesně tak! Nechť je tajuplná praxe transcendentální moudrosti prováděna tak, jak jsi vyložil, a tathágatové budou jásat."

Když byl Buddha takto promluvil, ctihodný syn Šáradvatíin, Vznešený Avalókitéšvara, bódhisattva-mahásattva, a všichni, kdo byli kolem, jakož i všechen svět dévů, lidí, asurů a gandharvů plesali a nadšeně velebili Buddhova slova.

https://www.cchan.cz/puvodni-texty/sutra-srdce/preklad
Návštěvník
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Pedrito » pát 09. zář 2022 19:54:21

Tady máš původní text v sanskritu,
tak můžeš porovnávat ;)
Přílohy
F305F370-98A0-46F2-AF64-8A2E8783A6A2.gif
Uživatelský avatar
Pedrito
 
Příspěvky: 76
Registrován: pát 11. pro 2020 21:27:50

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Pedro » pát 09. zář 2022 20:13:38

Ta tvá citace mi příjde jako překlad z několika překladů,
kde tam z každého zůstalo něco - navíc. Nabaluje se to na sebe,
až z toho za pár let bude román...
Pedro
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. zář 2022 20:25:04

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Pedro » pát 09. zář 2022 20:41:37

Takhle to je v japonštině, vypadá to množstvím slov na přímý překlad ze sanskrtu,
to je z tý stránky, z který jsi citovala. Možná ještě něco japonec vypustil .. :-))

Kan-dží zai bó-sa(cu).
Gjó džin Han-nja Ha-ra-mit-ta dží.
Šó ken gó ◦ on kai kú.
Dó is-sai kú jaku.
Šá-rí-ší.
Šiki fú í kú.
Kú fú í šiki.
Šiki soku zé kú.
Kú soku zé šiki.
Džú só gjó šiki.
Jaku bú njó zé.
Šá-rí-ší zé šo Hó kú só.
Fú-šó fú-mecu.
Fú-kú fú-džó.
Fú-zó fú-gen.
Zé-kó kú čú.
Mú-šiki mú džú só gjó šiki.
Mú-gen ní bí zes-šin ní.
Mú-šiki šó kó mí soku Hó.
Mú-gen kai nai-ší mú-í-šiki-kai.
Mú mú-mjó jaku mú mú-mjó džin.
Nai-ší mú-ró-ší.
Jaku mú-ró-ší džin.
Mú-kú šú mecu dó.
Mú-čí jaku mú-toku.
Í mú-šó-tok-kó.
Bó-dai Sat-tá.
É Han-nja Ha-ra-mit-ta ◦ kó.
Šin mú kei-gé.
Mú kei-gé kó.
Mú ú kú-fú.
On-rí is-sai ten-dó mú-só.
Kú-gjó né-han.
San-zé-šó-bucu.
É Han-nja Ha-ra-mit-ta ◦ kó.
Toku á-noku
tá-rá-san-mjaku-san-bó-dai.
Kó čí Han-nja Ha-ra-mit-ta.
Zé dai-džin-šú.
Zé dai-mjó-šú.
Zé mú džó-šú.
Zé mú tó-dó-šú.
Nó-džó is-sai-kú.
Šin-džicu fú-kó.
Kó secu Han-nja Ha-ra-mit-ta šú.
Soku secu šú wacu.
Gjá-té gjá-té. •
Há-rá gjá-tei.
Hárá só gjá-té. •
Bó-dží sowa-ká.
Han-nja šin-gjó.
Pedro
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Pedroš » sob 10. zář 2022 11:37:22

Myslím že v maďarštině by to vyniklo, co je navíc by uniklo a co je na míň.. jako by nebylo
V azbuce by to bylo též zajímavé. No a latina ta by tomu dala korunu.
Pedroš
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Vostálník » sob 10. zář 2022 18:54:01

Vyklízeli jsme barák a víš co jsem našel ?

Romsko český slovník,

takže se našprtám cigánštinu a budu to sem mastít pěkně po cigánsky...
Vostálník
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Vostálník » sob 10. zář 2022 19:00:31

Myslím že v maďarštině by to vyniklo,


Máš pravdu, ta Jana je prostě fekete pina....
Vostálník
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. zář 2022 20:05:47

Vostálník píše:fekete pina....


černá kočička
Obrázek
Návštěvník
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod miroslav » sob 10. zář 2022 20:12:06

Ani tím nejlepším překladem se člověk ke zkušenosti poznání a osvobození nedobere. To je důležité jen pro začátečníky co stojí na rozcestí a zvažují kterým směrem vyrazit na procházku. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3483
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Pedro » sob 10. zář 2022 20:22:06

Vostálník píše:Vyklízeli jsme barák a víš co jsem našel ?

Romsko český slovník,

takže se našprtám cigánštinu a budu to sem mastít pěkně po cigánsky...

Já mám cikány rád, vždy jsem měl v blízkosti nějakýho cikána, a žádnej z nich
mě neočóroval. I na vojně. Byl tam Cikán Lájoš, a po rozcviče byl špatnej. Ale byl to
od pohledu prima kluk. A my šli na průzkum po okolí H. Brodu. I zastavili jsme se ve vesničce,
páč mazáci měli žízeň... A tak si dal každej pivko. Ale já myslel na Lájoše.. A kouupil
jsem mu lahvovýho rebela, ten si pošmákne.. a strčil jsem si ho za mundur. A když jsme
úspěšně napochodovali na buzerák, kde už netrpělivě čekal velitel roty.. Tak hned zařval
POZOR! A mě ten lahváč asi úlekem vyskočil a roztříštil se po buzeráku...
Pedro
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Vostálník » sob 10. zář 2022 20:46:17

Návštěvník píše:
Vostálník píše:fekete pina....


černá kočička
Obrázek



:D :D :D
Vostálník
 

Re: Old Texts

Nový příspěvekod Pedro » ned 11. zář 2022 3:20:47

miroslav píše:Ani tím nejlepším překladem se člověk ke zkušenosti poznání a osvobození nedobere. To je důležité jen pro začátečníky co stojí na rozcestí a zvažují kterým směrem vyrazit na procházku. :)

Opravdoví začátečníci jsou v pohodě, za pár měsíců udělají větší pokrok než ti, co se pokládaj za pokročilé desítky let.
Má zkušenost je, že prvních půl roku praxe, je nejintenzivnější... pak už to ne že by nefungovalo, jen to zevšední... A tam to u některých zhasne. To je jak s tím prvním milováním např... atd...
Pedro
 


Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků