Co se to s námi stalo

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 13:05:54

salmo1cz. píše:Tak tady máš to vyjádření Taro takové poetické.
https://www.himalayanacademy.com/blog/t ... a-samadhi/
Je to z univerzity of Kerala, což je takové nejstarší semeniště Zřéků.
To vyjádření je spíše dualistické, pro člověka přístupnější.
Nedualistické je pro člověka hůře přístupné.
Co je energie která má cit?
A jsme v říti.
Proto nedualita si pomůže tahem na G12, čímž se zcela octne mimo šachovnici. :D
To vyjádření dualistické je to to o čem psal Návštěvník jednou rukou.A funguje to.

V anglištině je mi to prd platné :-)

To tvoje vysvětlení o té prázdnotě a černé díře je pěkně dualistické a zjednodušené, navíc absolutně "nevodící", jako když hodíš kámen do rybníka a on udělá žbluňk a fertig :)

Na vlákno Soňa Peková dám odkaz na video, které mě zaujalo. Hovoří zde Emil Páleš, vědec, spisovatel, filozof o všem možném, čemu se celý život věnuje, co ho zajímá s duší pokornou a myslí otevřenou.
O naději, zákonitostech, jak je chápe, spojení s vyšší inteligencí z pohledu jak vědce, tak filozofa.
Takový český Jan Rak :-)

Video trvá 1 hodinu a vřele doporučuji si udělat hodinku času v klidu a naladění k poslechu.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 13:09:14

PS: Jak už jsem psala, od Míly Tomášové vyšly knihy, mimo jiné jedna se jmenuje Světlo vědomí a druhá kniha Třpyt prázdna. Asi před 20 lety jsem se je snažila přečíst a hlavně pochopit. což u mě znamená zkušenost prožitku = pochopení, ale bohuž jsem se nechytala... a ani nyní bych svými slovy nedokázala navodit tu zkušenost Třpytu prázdna, protože ji (asi) nemám, a proto o něm nemohu ani nic napsat.... Mohla bych se ke knížkám znovu vrátit, ale jaxi mě to k nim netáhne....

Ale myslím, že kdyby jsi před Mílou řekl to o té prázdnotě a černé díře, že je to třpyt prázdna, že by tě hnala :-)))))))
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 30. pro 2023 13:11:04

Tara píše:O naději, zákonitostech, jak je chápe, spojení s vyšší inteligencí z pohledu jak vědce, tak filozofa.

Ale kde jsou vaši vědci se svými vědami? Nejsou to zase jen obrazy ve vaší vlastní mysli?
Návštěvník
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 30. pro 2023 13:14:50

Vnější zkušenosti jsou pro člověka nutné a užitečné, neboť žijeme ve světě. Nepřivedou ho však k tomu, aby se stal sám sobě světlem, ani k pochopení světa, tím méně vesmíru. K tomu jsou nutné zkušenosti vnitřní. Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno. To řekl Buddha. To lze zažít a dokonce i ověřit si to osobní zkušeností.
Návštěvník
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod miroslav » sob 30. pro 2023 13:15:14

Nějaký probuzený už nevím který řekl, že probuzení nebo osvícení nebo realizace, jak se tomu všelijak říká, je změnou vnímání od zdánlivé objektivity světa k nekonečné subjektivitě ducha.
Duch (vědomí) je primární, fyzika, vesmír atd. je sekundární. Nelze dost dobře vysvětlit či pochopit ducha fyzikálními či energetickými jevy a pojmy.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3560
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 13:15:21

Návštěvník píše:
Tara píše:O naději, zákonitostech, jak je chápe, spojení s vyšší inteligencí z pohledu jak vědce, tak filozofa.

Ale kde jsou vaši vědci se svými vědami? Nejsou to zase jen obrazy ve vaší vlastní mysli?

Všechno jsou obrazy v mysli.... ale pokud tady ještě jsem, přitahují mě "obrazy" moudrosti.
Moudrost... a vše, co k ní směřuje...
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 13:17:32

Návštěvník píše:Vnější zkušenosti jsou pro člověka nutné a užitečné, neboť žijeme ve světě. Nepřivedou ho však k tomu, aby se stal sám sobě světlem, ani k pochopení světa, tím méně vesmíru. K tomu jsou nutné zkušenosti vnitřní. Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno. To řekl Buddha. To lze zažít a dokonce i ověřit si to osobní zkušeností.

:yes:
No a to je ta moudrost :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Pedro. » sob 30. pro 2023 13:42:51

miroslav píše:Nějaký probuzený už nevím který řekl, že probuzení nebo osvícení nebo realizace, jak se tomu všelijak říká, je změnou vnímání od zdánlivé objektivity světa k nekonečné subjektivitě ducha.
Duch (vědomí) je primární, fyzika, vesmír atd. je sekundární. Nelze dost dobře vysvětlit či pochopit ducha fyzikálními či energetickými jevy a pojmy.

Jednou, no ono víckrát, jsem se topil, ale tohle topení bylo nejlepší. Pač mě tu mysl pěkně překopalo.:-)
Pocit že jsem, je energetická záležitost, i když zapomenem, tak díky tomu se to uvědomí. Teda jako to Já.
Pedro.
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod salmo1cz. » sob 30. pro 2023 13:43:29

Tara píše:
Návštěvník píše:Vnější zkušenosti jsou pro člověka nutné a užitečné, neboť žijeme ve světě. Nepřivedou ho však k tomu, aby se stal sám sobě světlem, ani k pochopení světa, tím méně vesmíru. K tomu jsou nutné zkušenosti vnitřní. Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno. To řekl Buddha. To lze zažít a dokonce i ověřit si to osobní zkušeností.

:yes:
No a to je ta moudrost :-)

Ano to je hezky řečeno to A.A teď je potřeba říci to B, mezi vnitřním a vnějším není rozdíl.
salmo1cz.
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Pedro. » sob 30. pro 2023 13:49:09

Tara píše:
Návštěvník píše:Vnější zkušenosti jsou pro člověka nutné a užitečné, neboť žijeme ve světě. Nepřivedou ho však k tomu, aby se stal sám sobě světlem, ani k pochopení světa, tím méně vesmíru. K tomu jsou nutné zkušenosti vnitřní. Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno. To řekl Buddha. To lze zažít a dokonce i ověřit si to osobní zkušeností.

:yes:
No a to je ta moudrost :-)

Je... ale nemysli si, že tvůj zážitek je stejný vůkol.
Co to je meditace?
Pedro.
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 14:04:02

salmo1cz. píše:
Tara píše:
Návštěvník píše:Vnější zkušenosti jsou pro člověka nutné a užitečné, neboť žijeme ve světě. Nepřivedou ho však k tomu, aby se stal sám sobě světlem, ani k pochopení světa, tím méně vesmíru. K tomu jsou nutné zkušenosti vnitřní. Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno. To řekl Buddha. To lze zažít a dokonce i ověřit si to osobní zkušeností.

:yes:
No a to je ta moudrost :-)

Ano to je hezky řečeno to A.A teď je potřeba říci to B, mezi vnitřním a vnějším není rozdíl.

Ale to tam přece je:

Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Pedro. » sob 30. pro 2023 14:08:52

Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno.

Ne.
Pedro.
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 14:09:06

Pedro. píše:
Tara píše:
Návštěvník píše:Vnější zkušenosti jsou pro člověka nutné a užitečné, neboť žijeme ve světě. Nepřivedou ho však k tomu, aby se stal sám sobě světlem, ani k pochopení světa, tím méně vesmíru. K tomu jsou nutné zkušenosti vnitřní. Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno. To řekl Buddha. To lze zažít a dokonce i ověřit si to osobní zkušeností.

:yes:
No a to je ta moudrost :-)

Je... ale nemysli si, že tvůj zážitek je stejný vůkol.
Co to je meditace?

Co to je meditace?

To jsem se tě ptala před nedávnem a tys mi na to pěkně odpověděl :-)

Mými slovy, jak to cítím: je to živá přítomnost bez meditujícího... :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 14:10:15

Pedro. píše:
Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno.

Ne.

Co ne?
Ty nesouhlasíš s Miroslavem? :-)))
To měl říct prý Budha a já s tím vyjádřením souhlasím a to není Miroslav moje modla :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Pedro. » sob 30. pro 2023 14:16:35

Tara píše:
Pedro. píše:
Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno.

Ne.

Co ne?
Ty nesouhlasíš s Miroslavem? :-)))
To měl říct prý Budha a já s tím vyjádřením souhlasím a to není Miroslav moje modla :-)

Ne pro všechny. Jen pro ty, co to potřebují k ozdravení.

S Miroslavem nelze nesouhlasit. :-)
Pedro.
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 14:20:25

Ne.

Co ne?
Ty nesouhlasíš s Miroslavem? :-)))
To měl říct prý Budha a já s tím vyjádřením souhlasím a to není Miroslav moje modla :-)
Ne pro všechny. Jen pro ty, co to potřebují k ozdravení.


S Miroslavem nelze nesouhlasit. :-)

eeeee, tak s čím nesouhlasíš, když píšeš ne?

Proč s Miroslavem nelze neosuhlasit????? Já s ním nesouhlasím docela často :-))))
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 30. pro 2023 14:23:00

Pedro. píše:
Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno.

Ne.

Dokažte to.
Návštěvník
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 30. pro 2023 14:23:17

Jakkoliv
Návštěvník
 

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 14:23:41

Co to je meditace?


Milovaný Krishnamurti o Meditaci a mluví mi z duše:

To slovo používá jak Východ tak Západ, a to velmi nešťastným způsobem. Existují nejrůznější školy, systémy a způsoby meditace. Jsou školy, které nabádají: Pozoruj bez přestání palec u nohy. Jiný způsob zase vyžaduje sedět v určité pozici, pravidelně dýchat a cvičit se v bdělosti. Ale to je něco zcela mechanického. Podle jiné metody zas dostanete určité slovo a po vás se vyžaduje, abyste je neustále opakovali. Za to prý docílíte jistou mimořádnou, transcendentní zkušenost. Je to naprostý nesmysl, druh sebehypnózy. Když budete donekonečna opakovat amen, óm anebo coca-cola, určitý zážitek to samozřejmě přinese, jelikož to neustálé opakování mysl trochu zklidní. Jde o dobře známý úkaz, který byl v Indii užíván už před mnoha tisíci lety, říká se tomu mantra-jóga. Tímto způsobem je možné mysl uvolnit a vytříbit, zůstane však i nadále sevřená a omezená. Je to stejně neplodné, jako když zvednete na zahradě hezký kousek dřeva, položíte na čestné místo a každý den jej ozdobíte čerstvou květinou: za měsíc tu bezcennou věcičku budete uctívat, a kdybyste jednou zapomněli, budete mít vzápětí špatné svědomí.


Meditace není následování nějakého systému; není to žádné věčné opakování a napodobování, není to ani koncentrace. Jedním z oblíbených tahů učitelů meditace je vést žáky k tomu, aby se koncentrovali - zaměřili se na jednu myšlenku a odehnali ostatní. Je to nechutné. Poznali jsme to už jako školou povinné děti, když nás pořád do něčeho nutili a my neustále bojovali mezi tím, co se po nás požadovalo, a mezi věcmi, které nás přitom napadaly. (Místo aby nám řekli: Všímej si každého hnutí mysli; když poletuje, znamená to, že tě zajímá něco jiného.)

Meditace vyžaduje mysl mimořádně probuzenou, která chápe všechny životní složky a nepůsobí přitom tříštivě: není to kontrola myšlení. Kontrola vnáší do mysli konflikt. Když ale porozumíte původu a povaze mysli, pak vám nebudou myšlenky na překážku. Chápání její povahy ustavuje v mysli kázeň a rád, které jsou jí vlastní. To je meditace.

Meditace znamená uvědomit si každou myšlenku a každý pocit, aniž přitom soudíte, jestli jsou dobré nebo špatné. Mysl je pouze pozoruje a pohybuje se s nimi. Začíná rozumět vlastním myšlenkovým a pocitovým hnutím. Z tohoto uvědomění vyvstává ticho. Je-li však navozeno nějakým trikem, znamená stagnaci a smrt. Když ale myšlení spatří svůj vlastní počátek, svou přirozenost a to, že žádná myšlenka není svobodná, protože je vždycky stará, pak je ticho meditací, v níž neexistuje „meditátor": mysl se zbavila veškeré své minulosti.

Když zde bedlivě nasloucháte, je to meditace. Pokud si odtud chcete pouze odnést pár idejí a slov, abyste o nich později popřemýšleli, pak to meditace není. Meditace je stav mysli, která se dívá s pozorností, jež není jenom částečná. A nikdo vám nemůže říct, jakým způsobem máte být pozorní. Když se o to pokusíte na základě nějakého meditačního systému, který jste si vybrali a nyní se k němu upínáte - pak to vůbec není pozornost.


Meditace je jedno z největších životních umění - možná opravdu největší. A jeho krása spočívá v tom, že se mu nelze naučit od druhých. Nemá techniku a nezná autoritu. Chcete-li se něco o sobě dozvědět, sledujte. Sledujte způsob, jak chodíte, jak jíte, jak mluvíte, jak pomlouváte druhé, jak nenávidíte a žárlíte. Budete-li si toho všeho vědomi, aniž byste si vybírali a cokoliv upřednostňovali, bude to součást meditace.

K meditaci může dojít za jízdy autobusem a na procházce lesem plným světla a stínů, při naslouchání ptačímu zpěvu anebo při pohledu do tváře kolemjdoucím. A v tom, co při ní chápete, je láska. Láska není výsledek systémů, zvyklostí a praktik. Nelze ji pěstovat myšlením. Může se dostavit jenom v naprostém tichu. V tichu, jemuž není přítomen „meditátor". Mysl utichá, pouze když začne rozumět vlastním hnutím ve formě myšlenek a citů. Aby jim rozuměla, nesmi je soudit. Její pozorování obsahuje vnitřní disciplínu, která je proměnlivá i svobodná, a tedy nikomu a ničemu nepodřízená.

https://jiddu-krishnamurti.net/cs/volnost-ktera-nevi
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Co se to s námi stalo

Nový příspěvekod Tara » sob 30. pro 2023 14:25:26

Návštěvník píše:
Pedro. píše:
Svět a celý vesmír je ve skutečnosti Absolutnem. To je nestvořené, nezrozené, nepočaté a nesložené a z jeho prázdnoty, živé prázdnoty, pochází všechno, co je stvořeno, počato, složeno a zrozeno.

Ne.

Dokažte to.

Chce kdo?

To je švanda, takovéto hraní si, ale musím jít taky něco dělat, i když je mi tu s vámi fa a a a j n :-)
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2764
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků