Kdo je opice - aby se to nepletlo

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » čtv 01. črc 2021 8:46:19

Jana píše:Opilý člověk ztrácí ego, ztrácí strach, nemá své tělo pod kontrolou, přestává respektovat i jakákoliv společenská omezení, je mu jedno, co si o něm kdo myslí, je to tak?

Ve skutečnosti se lidé opíjejí jen pro tu ztrátu nesvobody ega.

To jsem nemyslel. Jde o to, že hmotné prostředí je pro ducha mnohem náročnější a tak vyniknou chyby, které by se jinde snadno přehlédly. Fáze opilá rozjařenost – kocovina netrvá tak dlouho, tudíž je uvědomitelná příčina a následek lépe, než by tomu bylo v dlouhém časovém horizontu v nehmotném prostředí.

Jana píše:Upřímně, Zdeňku, máš větší problém s tím, že můj život je blahem, nebo s tím, že se bojíš, aby Tě něco podobného nepřipravilo o ego a Tys neztratil nad tím vším kontrolu?

To druhé je blbost, ale intuitivně vidím, že kecáš s tím svým blahem. Tvoje cesta: sebeoblbováním k věčnému štěstí. Fascinující svou bizarností. Soucit budící. I ta změna, která se s tebou v čase udála, a kterou nepozoruješ.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 01. črc 2021 9:06:08

Bhagavatgíta:

"Je to brahma, co sídlí v každém těle ve formě Já (átma). Posvátné spisy popisují brahma jako Sat-Čit-Ánanda. Sat znamená Pravda, znamená to co trvá v minulosti, přítomnosti i budoucnosti. Čit znamená to, co má o všem vědomí. Ánanda je nekonečný zdroj blaženosti. Všechny tři jsou přítomny v každé lidské bytosti, ba co víc i v každém zvířeti."

Vezměme první z nich – sat, tím se nám celá věc objasní.
Tělo dříve nebo později podlehne zkáze. Každý je si toho vědom, není člověka, který by tento základní fakt neznal. A přesto se každý obává smrti! Nikdo smrt nevítá a nechce se s ní setkat. Smrt je neodvratná. Musíte se s ní setkat, i když ji nevítáte a snažíte se vyhnout jí. Všechno co se narodilo, musí jednoho dne zemřít. Ač se nikomu nechce. Kde najdeme klíč k tomuto paradoxu? Uvědomte si jedno: co je to, co nevítá smrt? Co se setkává se smrtí? Co odchází a co zůstává? Odpověď zní: umírá tělo, To co odpadá je tělo. Co neumírá je átma. Jenže vy se sami klamete myšlenkou, že je to átma, že jste to vy, kdo umírá. Átma nemá se zrozením a se smrtí nic společného. Tělo zakusí smrt. Átma, jenž je nitja, satja a nirmala (věčné, pravdivé a čisté) neumírá. Chci tím říci, že vy jste sat, vaše přirozená podstata je sat. Átma je dítě nesmrtelnosti, nikoli déha-tělo. Tím sat je átma, ne tělo. Vy jste sat, vy jste átma, jsoucno, které nepodléhá smrti. Átma se nachází v každé tělesné schránce, a proto každá bytost pociťuje sílu tohoto sat v podobě věčného, neměnného bytí. To je jasné a neklamné.

Jako druhé vezměme čit,
sílu, která vás vypudí všechno poznávat. Každý člověk dychtí po poznání všeho, co se mu objeví ve vědomí. Klade otázky jako: Co to je a jak k tomu došlo? Představte si malého chlapce, kterého vezmete do tržnice, nebo na výstavu. Zjistíte, že dítě neprojde jen mezi stánky a nebude jen pozorovat, co je vystavováno. Neustále se bude vyptávat dospělého, který ho vede za ruku, co je to a co ono. Ať už to bude něco, co potřebuje, nebo něco, co přesahuje možnosti jeho chápání, proud jeho otázek nevyschne. Uvědomte si vnitřní význam tohoto hladu po poznání, Je to síla čit (čitšakti), která se takto projevuje. Není její vlastností nechávat něco na pokoji. Nedá pokoj dokud není dosaženo poznání. Proto se tento hlad projevuje v podobě proudu otázek. Čitšakti je samozářící, proto v člověku září a objasňuje mu věci v jeho vědomí. To stačí jako důkaz, že člověk v sobě má princip inteligence, neboli čitšakti.

Nyní ke třetímu bodu - k ánandě.
I zvřata touží po radosti, aniž by jim to někdo našeptával nebo je k tomu nutil. Ze všch sil se jí snaží dosáhnout. Nikdo si nepřeje žal nebo bolest. Člověk hledá nepřetržitě radost ve všem, co dělá a podniká. Nikdy, nikde v žádném stádiu svého života si nepřeje smutek. I když je nemocné tělo a lékař předepisuje lék, aby ho uzdravil a scelil, člověk chce, aby lék byl sladký, uklidňující a příjemný. Co je kořenem tohoto přání? Člověku je vrozená šťastná povaha-sukhasvabháva. Jeho základní přirozeností je blaženost, ne vlastnosti těla v němž přebývá. Pocit štěstí je átmanu vlastní. Proto se nikdo nediví, když jsi šťastný. Nikdo není zvědavý, proč jsi šťastný, protože je to pro tebe přirozené. Například dítě v kolébce se směje, když zacinkají zvonečky, nebo chrastítko s kterým si hraje. Nikdo se tomu nediví, nikomu to nedělá starost a nikoho to nezneklidňuje. Když ale dítě najednou začne plakat, každý kdo to uslyší, přispěchá ke kolébce a jako posedlý začne prohledávat postýlku, aby zjistil, co způsobilo takový rozruch. Nikdo si nedělal starosti a nezjišťoval, proč bylo dítě šťastné, ale když zaplakalo, všichni hledali příčinu. Proč? Protože ánanda, čili radost je jeho přirozeností. Žal je v rozporu s jeho vnitřním uspořádáním. Proto člověk touží po trvalém štěstí a blaženosti.

Tyto tři vlastnosti jsou jádrem existence každé bytosti. Proto je to sám Pán, kdo pózuje jako džíva a v této roli si hraje na jednotlivce.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod miroslav » čtv 01. črc 2021 11:12:06

Zdeněk píše: ale intuitivně vidím, že kecáš s tím svým blahem.


Ať je to tak nebo tak, hlavně že si nestěžuje a nevyšiluje sebestředně nad druhými (nad tím co si myslí, píší nebo dělají) jako třeba Vostál.

Jestli je někdo opilý ať alkoholem nebo vžíváním se do blaženosti mi nevadí. Mně spíš vadí negativní, nenávistné, závistivé a pod. reakce. Ty škodí jak dotyčnému samotnému - že si je utužuje, tak celkové atmosféře na fóru.
:)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3687
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 01. črc 2021 12:03:18

miroslav píše:
..nevyšiluje sebestředně nad druhými (nad tím co si myslí, píší nebo dělají) jako třeba Vostál.

Mně spíš vadí negativní, nenávistné, závistivé a pod. reakce.



Tvoje věčné nenávistné hecování proti Petrovi Vostálovi není nic moc. Zřejmě je to závist, že je duchovně mnohem dál než ty.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod miroslav » čtv 01. črc 2021 12:15:39

Návštěvník píše:
miroslav píše:
..nevyšiluje sebestředně nad druhými (nad tím co si myslí, píší nebo dělají) jako třeba Vostál.

Mně spíš vadí negativní, nenávistné, závistivé a pod. reakce.



Tvoje věčné nenávistné hecování proti Petrovi Vostálovi není nic moc. Zřejmě je to závist, že je duchovně mnohem dál než ty.



Vostála mám rád a tak o něj pečuji podobně jako on o Janu.
To je taková naše vzájemná výpomoc.
Až se v té duchovnosti posuneš trochu dál, tak to jistě pochopíš.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3687
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 01. črc 2021 12:25:26

miroslav píše:
Návštěvník píše:
miroslav píše:
..nevyšiluje sebestředně nad druhými (nad tím co si myslí, píší nebo dělají) jako třeba Vostál.

Mně spíš vadí negativní, nenávistné, závistivé a pod. reakce.



Tvoje věčné nenávistné hecování proti Petrovi Vostálovi není nic moc. Zřejmě je to závist, že je duchovně mnohem dál než ty.



Vostála mám rád a tak o něj pečuji podobně jako on o Janu.
To je taková naše vzájemná výpomoc.
Až se v té duchovnosti posuneš trochu dál, tak to jistě pochopíš.


Ty si fakt myslíš, že nenávistné hecovaní proti někomu - at' už dřiv proti Janě a ted' proti Petrovi je duchovní? To je spíš posedlost, tedy duchovní úpadek.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod miroslav » čtv 01. črc 2021 12:42:40

Návštěvník píše:
Ty si fakt myslíš, že nenávistné hecovaní proti někomu - at' už dřiv proti Janě a ted' proti Petrovi je duchovní? To je spíš posedlost, tedy duchovní úpadek.


Já proti nikomu nenávistně nehecuji ani nejsem nikým posedlý.
Za to, jak ty to chápeš já nemůžu. To je tvůj problém, jak by řekl Vostál.

P.S.
Nebo už jsi zapomněla, že já nic nedělám, že to všechno přece dělá Vědomí ???
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3687
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 01. črc 2021 13:12:17

miroslav píše:
Návštěvník píše:
Ty si fakt myslíš, že nenávistné hecovaní proti někomu - at' už dřiv proti Janě a ted' proti Petrovi je duchovní? To je spíš posedlost, tedy duchovní úpadek.


Já proti nikomu nenávistně nehecuji ani nejsem nikým posedlý.


Hm... Když myslíš...

Naštěstí jsi zde jediný, kdo se tak k druhým chová.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 01. črc 2021 13:47:02

Ať je to tak nebo tak, hlavně že si nestěžuje a nevyšiluje sebestředně nad druhými (nad tím co si myslí, píší nebo dělají) jako třeba Vostál.

Jestli je někdo opilý ať alkoholem nebo vžíváním se do blaženosti mi nevadí. Mně spíš vadí negativní, nenávistné, závistivé a pod. reakce. Ty škodí jak dotyčnému samotnému - že si je utužuje, tak celkové atmosféře na fóru.
:)


Jestli on ten Petr nezačal jen jednoho pěknýho dne parodovat ty, kteří byli do svý duchologie tak zažraní, že vůbec neviděli jak sami kolem sebe kopou.. Jejich skrytou a často umě skrývanou agresivitu. A protože vůbec nebyli schopni tohle v tý svý duchoslávě pobrat, roztočila se pouťová atrakce až do dnešních extrémních rozměrů. Prostě to začal brát tak, že když se nějakej cvičenej advajťák, křesťan, buddhista a tak dále, chovaj jako magoři, tak od koho se to asi naučili, žejo.. Dobré to určitě není, i když se to děje ve Vědomí...
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 01. črc 2021 14:01:27

Pedriito píše:
Ať je to tak nebo tak, hlavně že si nestěžuje a nevyšiluje sebestředně nad druhými (nad tím co si myslí, píší nebo dělají) jako třeba Vostál.

Jestli je někdo opilý ať alkoholem nebo vžíváním se do blaženosti mi nevadí. Mně spíš vadí negativní, nenávistné, závistivé a pod. reakce. Ty škodí jak dotyčnému samotnému - že si je utužuje, tak celkové atmosféře na fóru.
:)


Jestli on ten Petr nezačal jen jednoho pěknýho dne parodovat ty, kteří byli do svý duchologie tak zažraní, že vůbec neviděli jak sami kolem sebe kopou.. Jejich skrytou a často umě skrývanou agresivitu. A protože vůbec nebyli schopni tohle v tý svý duchoslávě pobrat, roztočila se pouťová atrakce až do dnešních extrémních rozměrů. Prostě to začal brát tak, že když se nějakej cvičenej advajťák, křesťan, buddhista a tak dále, chovaj jako magoři, tak od koho se to asi naučili, žejo.. Dobré to určitě není, i když se to děje ve Vědomí...

Zpracovával si tím své vlastní problémy, o kterých se zmiňoval. Třeba už je vyřešil a možná už se tomu sám směje.
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 01. črc 2021 14:04:06

miroslav píše:
Já proti nikomu nenávistně nehecuji ani nejsem nikým posedlý.

Je to tak, nikoho nehecuje.
:)
Návštěvník
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » čtv 01. črc 2021 14:12:51

Pedriito píše:
Ať je to tak nebo tak, hlavně že si nestěžuje a nevyšiluje sebestředně nad druhými (nad tím co si myslí, píší nebo dělají) jako třeba Vostál.

Jestli je někdo opilý ať alkoholem nebo vžíváním se do blaženosti mi nevadí. Mně spíš vadí negativní, nenávistné, závistivé a pod. reakce. Ty škodí jak dotyčnému samotnému - že si je utužuje, tak celkové atmosféře na fóru.
:)


Jestli on ten Petr nezačal jen jednoho pěknýho dne parodovat ty, kteří byli do svý duchologie tak zažraní, že vůbec neviděli jak sami kolem sebe kopou.. Jejich skrytou a často umě skrývanou agresivitu. A protože vůbec nebyli schopni tohle v tý svý duchoslávě pobrat, roztočila se pouťová atrakce až do dnešních extrémních rozměrů. Prostě to začal brát tak, že když se nějakej cvičenej advajťák, křesťan, buddhista a tak dále, chovaj jako magoři, tak od koho se to asi naučili, žejo.. Dobré to určitě není, i když se to děje ve Vědomí...

A tys seš Vostála mluvčí? Nebo telepat? Ne. Jen se s ním identifikuješ, a protože nejsi dostatečně bdělý, tak si to neuvědomuješ. Že, pane Chytrej... :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 01. črc 2021 14:24:00

A tys seš Vostála mluvčí? Nebo telepat? Ne. Jen se s ním identifikuješ, a protože nejsi dostatečně bdělý, tak si to neuvědomuješ. Že, pane Chytrej... :)


Petr teď není na fóru přítomen, a nemůže se bránit, když je zmiňován v negativním smyslu.
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » čtv 01. črc 2021 14:32:32

Pedriito píše:
A tys seš Vostála mluvčí? Nebo telepat? Ne. Jen se s ním identifikuješ, a protože nejsi dostatečně bdělý, tak si to neuvědomuješ. Že, pane Chytrej... :)


Petr teď není na fóru přítomen, a nemůže se bránit, když je zmiňován v negativním smyslu.

Ale neříkej, on Petr potřebuje tvoji ochranu? :)

Prostě se s ním ztotožňuješ, tudíž když je napadán, pociťuješ to jako napadání své. A tuto nevědomou identifikaci si nerad uvědomuješ i přes mé upozornění. A tak se schováváš za mravní masku. Dej si facku a styď se.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 01. črc 2021 14:38:58

Zdeněk píše:
Pedriito píše:
A tys seš Vostála mluvčí? Nebo telepat? Ne. Jen se s ním identifikuješ, a protože nejsi dostatečně bdělý, tak si to neuvědomuješ. Že, pane Chytrej... :)


Petr teď není na fóru přítomen, a nemůže se bránit, když je zmiňován v negativním smyslu.

Ale neříkej, on Petr potřebuje tvoji ochranu? :)

Prostě se s ním ztotožňuješ, tudíž když je napadán, pociťuješ to jako napadání své. A tuto nevědomou identifikaci si nerad uvědomuješ i přes mé upozornění. A tak se schováváš za mravní masku. Dej si facku a styď se.

:D Aha, takže ten telepat seš ty... Facku si ani nedavej, nemá to smysl. Prostě potrefená husa se ozvala.
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod miroslav » čtv 01. črc 2021 14:47:07

Pedriito píše:
Jestli on ten Petr nezačal jen jednoho pěknýho dne parodovat ty, kteří byli do svý duchologie tak zažraní, že vůbec neviděli jak sami kolem sebe kopou.. Jejich skrytou a často umě skrývanou agresivitu.


Řekl bych, že tady to většina lidí myslí s druhými dobře i když to projevují někdy třeba neuměle, že se to někoho dotkne.
Jak jsi hezky napsal, jedna loď.

Skrytou či umně skrývanou agresivitu cítím někdy akorát u Trini. U Petra je naopak neskrývaná.

A to není nic špatně o Petrovi, on to přece dělá vědomě a záměrně a nepopírá to.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3687
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 01. črc 2021 14:49:35

Ty zjejmě Zdeňku, když vidíš, že na někoho den co den plivou, za jeho zády, tak si ještě připlivneš. Protože jsi jím taky zaujatej... A jedno si uvědom, když soudíš, a soudíš pravidelně špatně - budeš posouzen. Jestli dobře nebo špatně, to už si posuď sám.
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 01. črc 2021 14:53:32

Řekl bych, že tady to většina lidí myslí s druhými dobře i když to projevují někdy třeba neuměle, že se to někoho dotkne.
Jak jsi hezky napsal, jedna loď.


Taky jsem toho názoru, i přes ty projevy... :)
Pedriito
 

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod lklknml » čtv 01. črc 2021 14:53:59

Pedriito píše: :D Aha, takže ten telepat seš ty... Facku si ani nedavej, nemá to smysl. Prostě potrefená husa se ozvala.

Však proto ti to píšu, co ty na to, z mé strany to byl logický odhad.
Jenomže ty tuhle sebereflexní hru nechápeš a soutěžíš tu o své ego. Taková diskuze je k ničemu a Petr by se za tebe styděl :(.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Kdo je opice - aby se to nepletlo

Nový příspěvekod Pedriito » čtv 01. črc 2021 14:58:49

Zdeněk píše:
Pedriito píše: :D Aha, takže ten telepat seš ty... Facku si ani nedavej, nemá to smysl. Prostě potrefená husa se ozvala.

Však proto ti to píšu, co ty na to, z mé strany to byl logický odhad.
Jenomže ty tuhle sebereflexní hru nechápeš a soutěžíš tu o své ego. Taková diskuze je k ničemu a Petr by se za tebe styděl :(.

No to víš že jo :D Ty jsi vážně magor, sebereflexní psycho hry, sugesce pocitů studu, atp...Vždyť se do toho chytáš jen sám. Povznes se trochu, hochu.
Pedriito
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 návštevníků