Nová fakta o koronaviru:

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 10. bře 2020 17:33:09

Nová fakta o viru: Roušky mají smysl, přenos až na 4,5 metru

Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, se může přenášet na vzdálenost až 4,5 metru a ve vzduchu vydrží i 30 minut. Průměrná inkubační doba je 5 dnů. Do 12 dnů se příznaky choroby projeví u většiny (97,5 procenta) nakažených. Uvádějí to čínští epidemiologové ve studii, o níž informoval hongkongský list South China Morning Post.

Deník připomíná, že doposud zdravotnické úřady ve světě radily dodržovat mezi lidmi odstup jeden až dva metry, aby se zabránilo přenosu nového koronaviru. Toto doporučení by se podle autorů studie mělo nyní přehodnotit. Vzhledem k dlouhé době, po kterou nový koronavirus zůstává ve vzduchu, čínští experti rovněž doporučují, aby lidé nosili ochranné roušky.

Virus navíc může ulpívat i na povrchu předmětů, kam dopadnou kapénky nakažených, což zvyšuje riziko infekce, pokud se nic netušící lidé těchto povrchů dotknou a pak si sahají na obličej.

Doba, po kterou se koronavirus na předmětech udrží, záleží na okolní teplotě a typu povrchu, píše South China Morning Post. Například při teplotě 37 stupňů Celsia může nový typ koronaviru přežít na materiálech jako sklo, látka, kov, plast či papír dva až tři dny.

Studie šíření viru v autobuse

Autoři studie vycházeli z konkrétního případu, kdy v nejhůře postižené zemi, Číně, 22. ledna nastoupil do dálkového autobusu plného cestujících pasažér nakažený koronavirem ("pacient A"). V Číně jsou ve všech dálkových autobusech povinně instalovány bezpečnostní kamery, takže epidemiologové mohli poměrně snadno šíření viru v daném místě zdokumentovat.
Obrázek

Podle záznamů kamery "pacient A", který už se v době cesty necítil dobře a u kterého se později potvrdila nákaza koronavirem, neměl během čtyřhodinové jízdy na obličeji ochrannou roušku - stejně jako většina dalších lidí v autobusu, včetně řidiče. Ostatních cestujících se nicméně nakažený nedotýkal, ani se s nimi nebavil. Okna 48místného autobusu byla po celou dobu zavřená.

Než pacient A vystoupil v dalším městě, stihl nakazit sedm pasažérů. Mezi nimi přitom nebyli jen ti, kteří se nacházeli v blízkosti přenašeče, ale také několik osob sedících o šest řad dál.

"Můžeme potvrdit, že v uzavřeném prostředí s klimatizací se může nový typ koronaviru přenášet i na vzdálenost přesahující běžně uznávaný bezpečný odstup," uvedli vládní experti z čínské provincie Chu-nan, kteří případ zkoumali.

Podle studie navíc koronavirus setrval ve vzduchu i poté, co přenašeč a lidi, které nakazil, autobus opustili. Později byl totiž nový typ koronaviru potvrzen i u pasažéra, který do autobusu nastoupil půl hodiny po výstupu infikovaných cestujících.

Podle jednoho z pekingských lékařů, který se podílí na diagnostikování a léčbě nemoci COVID-19, ponechává studie jisté nezodpovězené otázky. Koronavirus se například v autobusu nepřenesl na cestující, kteří seděli těsně vedle přenašeče.

Zpravodajský server CNBC v úterý s odkazem na studii amerických vědců zveřejněnou v časopise Annals of Internal Medicine napsal, že průměrná inkubační doba nemoci COVID-19 je pět dnů. Do 12 dnů vykazuje symptomy 97,5 procenta nakažených. To je v souladu s doporučeními zdravotnických úřadů dodržovat čtrnáctidenní karanténu.

https://www.novinky.cz/zahranicni/koron ... u-40316167
Návštěvník
 


Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. bře 2020 22:29:26

„Protože se mi z domova množí naléhavé dotazy ohledně koronaviru, rozhodla jsem se zveřejnit krátce mou zkušenost s epidemií na Tchaj-wanu, kde jsem od počátku ledna,“

Tchaj-wan patří k zemím, která epidemii koronaviru zvládla. Naivně jsem věřila a doufala, že tuto cennou zkušenost a „know-how“ převezmou i ostatní země, případně ji plošně jako globální záchrannou síť pro prevenci a řízení nemoci zpracuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Obrázek

Evropa se mohla poučit. Přitom je Tchaj-wan izolovaný, protože na nátlak Číny nebyl přijat ani za člena WHO! Musí se tedy spoléhat na vlastní síly a nic nepodcenil.

S hrůzou sleduji, jak je Evropa nepřipravená, přestože se již od vypuknutí epidemie v Číně hovoří o možné pandemii. Tchaj-wan od začátku nic nepodcenil, vláda jednala rychle, věcně, s týmem odborníků s přesnými instrukcemi. Hlavní slovo měl epidemiolog, šéf krizového centra.

Chen Chien-jen je lékař, vědec a odborník na infekční choroby. Vláda se řídila jen jeho pokyny. Hovořil každý den, věcně informovala i tchaj-wanská prezidentka Cchaj Jing-wen, která v lednových prezidentských volbách obhájila svůj mandát na další čtyřleté období, a premiér Su Tseng-chang.

Ve veřejnoprávní televizi tak byl vyčleněn čas pro pravidelné a relevantní informace pro občany celé země. Nemuseli se zabývat celý den žádnými falešnými, protichůdnými a zavádějícími informacemi. U každého nakaženého uvedli přesné informace, kde se pohyboval, s kým přišel do styku, jaký je jeho zdravotní stav.

Většina nakažených se vyléčila, úroveň zdravotnictví je tu vysoká, patří k prioritám vlády. Země zažila epidemii SARS a poučila se, že nesmí podceňovat žádný detail. Život probíhal normálně, s omezeními. A s jistotou, že situace je pod kontrolou.

Paniku (natož „rabování“ obchodů) jsem tu necítila ani v náznaku. Vrchol epidemie, ke které se blíží Evropa, byl v lednu a únoru. Tchaj-wan okamžitě zajistil roušky a dezinfekci pro každého občana, v počtu nejméně tří kusů.

V celé zemi byla sjednocena cena za jednu roušku v přepočtu na 5 korun, premiér oznámil, že s rouškami je přísný zákaz obchodovat, a to pod přísným postihem milionové pokuty. Testy na koronavirus byly pro všechny a zdarma. Na lidském neštěstí se nevydělává.

V Jižní Koreji zavedly i stanoviště pro automobily, řidič nemusel vystupovat z auta, stáhl okénko, test byl proveden na místě. V záchytných zdravotnických stanovištích (bylo jich okamžitě zorganizováno 24 po celé zemi), byly v místnosti přítomny vždy jen dvě osoby, aby se lidé nemuseli tísnit v nemocnicích.

Doprava nebyla nijak omezená. Probíhala pravidelná dezinfekce metra, vlakových souprav, autobusů, vlaků, letadel. Nikdo neopouštěl domov bez roušky, na všech veřejných akcích byly stanovené rozestupy židlí a řad. Nebyly zavřeny restaurace ani divadla, ani rušeny veřejné akce.

Řídili jsme se těmito doporučeními:

– Vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje velké množství lidí.

– Kdykoliv opouštíte byt, tak pouze s rouškou.

– Pokud kašlete, tak nikdy do dlaní.

– Důležitá je obecně zvýšená hygiena rukou, noste s sebou všude kapesní dezinfekční prostředky.

– Nedotýkejte se očí.

– Nepodávejte si ruce.

– Denně provádějte kontrolu hlavně u starších osob (po nádechu nejméně 10 sekund zadržet dech, pokud nepocítíte potřebu kašle, v plicích nedošlo k nákaze. V případě potíží prosím volejte na příslušné telefonní číslo.

– Pijte jen teplé nápoje (ve shodě s tělesnou teplotou, studené nápoje tělo zatěžují). ̈

– Dbejte na dostatek antioxidantů (vitamíny C, ovoce a zelenina).

– V dopravních prostředcích dodržujte rozestupy.

– Madel v metru a dopravních prostředcích se přidržujte předloktím, nikoli rukama.

– Obecně dbejte, aby ústa a krk byly vlhké, ne suché. Minimálně každých 15 minut vypijte několik doušků tekutiny. I když se virus dostane do úst, voda nebo jiná tekutina ho vypláchne skrze jícen do žaludku a tam ho žaludeční kyselina zničí. V případě, že nepijete pravidelně hodně vody, může virus vstoupit do dýchacích cest a plící.


Opatrnost je namístě, panika nikoliv. Paradoxně jsem nyní v zemi, která je bezpečná. Všem, kdo mi volají, abych se okamžitě vrátila, říkám, všichni by naopak měli být na Tchaj-wanu. Je to vyspělá, fungující demokracie. Demokracie, která dokáže v krizové situaci jednat. Neviditelný koronavirus je, jak se ukazuje, i virem sociálním, protože obnažil slabiny politiků a systému, ve kterém žijeme.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/s-hr ... paign=null
Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 15. bře 2020 8:35:00

Obrázek

Českou republikou hýbe téma nedostatku roušek a masek snižujících riziko nákazy koronavirem. I nyní se ale ukazuje, že jsme národ kutilů – ochranu vyrábíme doma sami.

„Co dělat při čekání na dodávku vládních roušek? Koupit si tonik, těsnění do oken, gumičku a papírové ubrousky a vyrobit si masku,“ říká rektor ČVUT Vojtěch Petráček. Právě on připravil návod na to, jak si může kdokoliv doma vyrobit filtr se štítem pro okamžitou potřebu. Reaguje tak na fakt, že stále není jasné, kdy bude dostatek ochranných pomůcek proti nákaze COVID-19.

A jak masku vyrobit? Postup je jednoduchý a zvládne ho každý. Není na to ani potřeba vybavení profesionální laboratoře. Nastřihnete prázdnou PET lahev o objemu 2 l tak, jak je uvedeno na obrázku.

Obrázek

Vnitřní část řezů oblepíte těsněním na okna, aby maska byla pohodlná a svého nositele co možná nejméně obtěžovala. Do plastu vyvrtáte drobné dírky, kterými protáhnete gumičky. Díry přelepíte tak, aby těsnily.

Do části bývalé lahve vložíte filtrační náplň. Stačit bude i mnoho vrstev papírových utěrek, pokud máte doma nanovláknovou vrstvu a desikátor. Maska má podle Petráčka potenciál omezit šíření koronaviru. „Obzvláště při výdechu kapének dochází i u primitivního řešení k jejich zastavení,“ uvedl rektor. Prostředek navíc není jednorázový. „Filtr lze vyměnit a celou masku dezinfikovat lihovým roztokem,“ vysvětluje Petráček další výhody. Navrhuje také, aby si lidé své masky vyzdobili a období, kdy by je měli nosit, tak překonali karnevalovou formou.

Obrázek

Obrázek

Rektor ČVUT Vojtěch Petráček v masce, kterou sám vyrobil.
Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Tara » ned 15. bře 2020 20:38:15

Živé vysílání: Malá Vizita & Duše K - tentokrát o koronaviru s Milanem Calábkem 15.3.2020

https://www.youtube.com/watch?v=QAvHXO1 ... wn9QXiXbec
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2041
Registrován: stř 20. lis 2013 9:44:22

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 19:44:03

[img]pSFTaL5hT-o[/img]


Rouška z trika za pár vteřin :yes: :D
Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 21:15:44

Téměř všechny oběti koronaviru měly různá chronická onemocnění, ať už kardiovaskulární, respirační nebo cukrovku.

"Úmrtí bez přidružených nemocí netvoří ani jedno procento!" uklidňuje expert. Na to ostatně už dříve upozornil web britské televize BBC, s odkazem na report čínského Centra pro kontrolu nemocí.

Nemoc zabíjí především již nemocné či oslabené jedince. První dva pacienti, kteří zemřeli v nemocnici Jinyintan ve Wu-chanu, byli ale dlouhodobí kuřáci a to by oslabilo jejich plíce. Další pacienty zabil právě zápal plic.

Statistiky ukazují, pouze 0,9 % zemřelých bylo před nákazou zcela zdravých. Naprostá většina obětí koronaviru trpěla i jinou chorobou, 6 % lidí se například léčilo s vysokým tlakem, stejný počet lidí měl problémy s plícemi kvůli kouření, 7 % zemřelých trpělo cukrovkou a 11 % mělo kardiovaskulární problémy.

https://stars24.cz/lifestyle/zdravi/181 ... dela-tohle

Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 16. bře 2020 23:16:03

Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Absolutno » úte 17. bře 2020 11:46:47

Naprostá většina obětí koronaviru trpěla i jinou chorobou, 6 % lidí se například léčilo s vysokým tlakem, stejný počet lidí měl problémy s plícemi kvůli kouření,


Tak to už jsem v podstatě mrtvej,
du si čít Tibetskou knihu mrtvých...

PS.
Nemá náhodou někdo po ruce nějaký inteligentní výcuc z toho hrozně dlouhýho cancu o smrti ?
Celý se mně to čís nechce, takže něco tak maximálně na tři slova...
Absolutno
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Jana » úte 17. bře 2020 11:50:16

Absolutno píše:Nemá náhodou někdo po ruce nějaký inteligentní výcuc z toho hrozně dlouhýho cancu o smrti ?
Celý se mně to číst nechce, takže něco tak maximálně na tři slova...


:)

Život je krásnej.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6357
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 17. bře 2020 17:46:34

Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Absolutno » stř 18. bře 2020 2:55:07

Roušku už mám,
ale neví někdo ještě jak se skládá papírová čepice z novin ???

Taková jakou nosí roky Večerníček ???
Absolutno
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 7:31:38

Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 7:33:49

Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 7:37:42

Nejlepší vlašťovka na světě:

Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 7:39:15Obrázek
Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 11:50:44

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 15:22:38

Obrázek
Návštěvník
 


Re: Nová fakta o koronaviru:

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 17:25:28

Obrázek
Návštěvník
 

Další

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků