O štěstí (bez duchovních lží)

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 18. srp 2018 21:36:59

vostal petr píše:
Návštěvník píše:Dotaz nejen pro Saranu a vostala petra. Co si myslíš o anarchistech?
Může vést anarchismus ke svobodě?
Jaké je místo anarchie na cestě ke svobodě?



První anarchisté byli taoisté,

jejich princip wu wei je to samé co https://cs.wikipedia.org/wiki/Laissez_faire,

a to je duchovní princip,

ke kterému si ani většina duchnáku ani nepřičichne...


Tao-te-ťing
Lao-c’


XLIX
Mudrc nemá vlastní srdce. Jeho srdce se skládá ze srdcí lidu. Dobrým činím dobro a nedobrým též přeji dobro. To právě je ctnost, která se zrodila z te. Upřímným věřím a neupřímným též věřím. To právě je upřímnost, jež pramení z te. Moudrý člověk žije na světě klidně a do svého srdce ukládá mínění lidu. Pohlíží na lid jako na své děti.

LVIII
Bude-li vláda klidná, lid se stane upřímným. Jestliže vláda zasahuje, lid bude nešťastný. Ó neštěstí! Je základ, na němž ulpívá štěstí. Ó štěstí! V něm je zahrnuto neštěstí. Kdo zná jejich meze? Nemají stálosti. Spravedlnost se znovu mění v chytrost, dobro – v zlo. Člověk již dávno vězí v klamu. Moudrý člověk je proto spravedlivý a druhému nic nebere. Je nezištný a druhým neškodí. Je pravdivý a nedělá nic špatného. Je jasný, netouží však po záři.

LXX
Má slova lze snadno pochopit i snadno uskutečnit. A přece je lidé nemohou pochopit a uskutečnit. V slovech je počátek, v činech je to podstatné. Pokud je lidé neznají, neznají ani mne. Znají-li mne málo, jsem vzácný. Moudrý člověk se proto podobá tomu, kdo se odívá hrubým šatem, ale při sobě chová jaspis.

LXXI
Kdo má vědění, ale činí dojem nevědoucího, je na výši. Kdo činí bez vědomosti dojem vědoucího, je nemocen. Kdo se zbavuje nemoci – není churav. Moudrý člověk není churav, neboť se zbavuje nemoci. Proto není churav...
Návštěvník
 

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod mnich Sarana » ned 19. srp 2018 0:34:42

Mám radost. :)
Asi proto, že se držím nad hladinou té močůvky, kterou jsi tu vytvořil, Petře.

Kéž jsi šťastný a spokojený. :)

Kéž se Ti daří publikovat víc příspěvků, které nebudou smazány. ;)
mnich Sarana
 
Příspěvky: 137
Registrován: pon 18. čer 2018 10:49:22

Re: O štěstí (bez duchovních lží)

Nový příspěvekod vostal petr » ned 19. srp 2018 6:46:21

Návštěvník píše:Je něco dobře?


Jasně,

ten vobchodní trik, kdy někomu sdělíte že trpí ale že vy víte jak mu pomoci vod utrpení...
vostal petr
 

Předchozí

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků