Jak diskutovat

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 07. lis 2018 14:53:35

A tak pokud jsme došli k přesvědčení, že věci jsou tak a tak, že jsem nebo nejsem to či ono, pak místo abychom se s tím automaticky natrvalo ztotožnili a v případě, že s námi někdo nesouhlasí, začali obhajovat a vysvětlovat, proč to tak je, pokusíme se poctivě vzít v úvahu, co oponent říká, a zkusíme si uvědomit všechny další souvislosti, které z toho vyplývají. Při nejmenším tak automaticky neulpíme na svém dosavadním přesvědčení.

Pochopení, že všechny naše dosavadní zkušenosti vedly k určitému omezenému souboru poznatků, může tak vést k otevřenosti, která je opakem ulpění na svém "vím, že je to tak a tak" a z toho vyplývající potřebě prosazovat to, co bez sebemenší pochybnosti chápeme jako poznání.


:yes:
Návštěvník
 

Jak diskutovat?

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 07. lis 2018 16:07:31

mnich Sarana píše: V Buddhově učení se používá slovo "Pahána", a slovo pahána se vždy překládá do angličtiny slovem "suppression", a tudíž do češtiny "potlačení".

Dokud se máme bavit pouze v češtině, bude třeba se otevřít významu slov druhého.

Místo respektování významu, jaký ta slova mají v češtině? To je opravdu zvláštní požadavek

mnich Sarana píše: Nevadí, že mi nerozumíš. Vadí, že v tom, co napíši hledají druzí chybu místo toho, aby se zeptali.

Mají se ptát: "potlačením" nemyslíš potlačení, ale něco jiného?

Jestliže nehodláš respektovat, jaký význam pro nás zde mají slova, jakým způsobem je používáme, nemá cenu dál diskutovat. Z tvého projevu nevnímám moudrost, ale jen touhu za každou cenu prosadit svou pravdu.

:yes:
Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 07. lis 2018 18:21:57

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 08. lis 2018 9:24:42

Návštěvník píše:
Jen opravdu málokdo udrží věcný a nekonfrontační tón svých příspěvků tváří v tvář osobně laděným útokům.

Asi ho zajímá především téma, o kterém je řeč, a dokáže uvažovat nezaujatě a věcně o tom, čím mu ten druhý oponuje a co jeho samého nenapadlo.

Názor na sebe a na druhé si dělá ego, které zajímá jen vlastní sebepropagace.

Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. lis 2018 9:07:25

Proč dochází k ulpění na svém "vím, že je to tak a tak" a neutuchající potřebě znovu a znovu prosazovat to, co bez sebemenší pochybnosti chápeme jako poznání?
Jak se tvoří zkreslený názor

Máte-li tendenci hájit svou pravdu a bránit se jiné, je to tím, že máte nastavení bojovníka. Naproti tomu lidé s nastavením zvěda dovedou informace vnímat objektivněji a snadněji mění názor. Výzkumy racionálního myšlení vám mohou pomoci pochopit a rozlišit tyto dvě tendence – a díky tomu lépe komunikovat s lidmi, kteří s vámi nesouhlasí.

Všichni si filtrujeme informace tak, aby k nám dolehly hlavně ty, se kterými souhlasíme. Říká se tomu konfirmační zkreslení.

Filtrování informací se nejde vyhnout, ale je dobré o něm vědět

Bylo by hezké si myslet: „Mě se to netýká, já přemýšlím objektivně.“ Jenže mechanismy konfirmačního zkreslení jsou velice automatické. A velice nevědomé.

Jeden z hlavních projevů konfirmačního zkreslení je, že si cíleně vybíráte své zdroje informací tak, aby vám příchozí informace zapadaly do vlastních názorů. Vzniká tak něco jako kruh posilování názoru, ze kterého se čím dál hůř odchází – protože by to třeba znamenalo přiznat, že jste se mýlili hodně a dlouho.

Nejsme stavěni na to pojímat všechny informace, které k nám přichází. Jak tedy pomoci tomu, ať jste co nejméně slepí k jiným pohledům než k tomu svému?

Bojovníkovi srdce něco napovídá a on se toho nechce vzdát, i když realita mluví proti němu.

Lidé s myslí zvěda jsou schopní vidět svět objektivněji a dělat lepší rozhodnutí. Přitom to nutně nemusí být lidé, kteří jsou intelektově zdatnější. Ani nemusí mít více znalostí.

V čem se tedy liší od těch, kteří jsou nastaveni k boji a obraně?

1. Zajímá je, jak je to „doopravdy“. Zajímají je další pohledy.

2.Nemyslí si, že změnit názor je slabost.

3.To, zda se mýlí nebo mají pravdu, nijak neohrožuje jejich sebepojetí a pocit vlastní hodnoty. Když zjistí, že byl jejich názor špatný nebo se setkají se zcela protichůdnou informací, necítí stud nebo hanbu a případně následně strach či vztek, ale prosté zaujetí.

Uvidět svůj omyl a přiznat ho je přirozená, běžná a dobrá věc, kterou není třeba schovávat před druhými (a následně před sebou) kvůli obavám z odsouzení. Znamená to nechtít po druhých, ať mají hned na všechno názor.
https://psychologie.cz/jak-se-tvori-zkresleny-nazor/  
Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. lis 2018 18:18:27

Kladení otázek je jeden ze způsobů, jak se dostat z nepříjemné situace v diskusi. Je to pokus svého oponenta kladením otázek zmanipulovat.

Jenže
S manipulováním se to nemá přehánět. Pokud to totiž neumíte, i člověk, který nezná základy manipulativního jednání, vás může „prokouknout“. Vaše chování pak bude vypadat značně nedůvěryhodně a takto ztracená důvěra se zpět získává jen velice složitě. Ještě horší je pak situace, kdy podobné fígle zkoušíte na člověka se stejným „vzděláním“. Jednání se pak může velice rychle zvrhnout na soupeření, kdo koho „zmanipuluje“.

Nicméně je dobré se o podobných manipulativních technikách dozvědět co nejvíc, ne proto, abyste je začali používat, ale abyste se proti nim mohli bránit.

Platí, že KDO KLADE OTÁZKY, VEDE CELÝ ROZHOVOR.

http://www.gate2biotech.cz/technika-kladeni-otazek-i/

Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. lis 2018 18:40:54

Co zjistili psychologové?

Kdykoliv se diskutující ocitne v úzkých, místo odpovědi položí další otázku. Postaví se tím do pozice vědoucího, a ti, kteří na jeho taktiku přistoupí, se ocitnou v postavení žáčků... dokud tuhle manipulaci neprohlídnou.
Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Jana » sob 10. lis 2018 11:14:53

To, jak diskutujeme vychází z toho, jak na tom momentálně jsme. Jak jsme ztotožnění nebo uvolnění. Jak jsme zaslepeni představou, že máme pravdu, nebo osvíceni a otevřeni Pravdě.

Když jsme zaslepeni, zabedněni, hovoří z nás "Přemítající mysl"
Přemítající mysl, „já“ (ego), které cítí, že se liší ode všeho ostatního, tu po osvícení není.

Je to mysl, která "ví, že něco je špatně". Je to mysl, která postrádá jakoukoliv moudrost a prohlubuje propast mezi představou kým jsme a Pravdou, čím to je. Vytváří propast mezi naším osobním bytím a Bytím (sat-čit-ánandou).

Patři sem všechny pomluvy a odsuzování druhých, osočování někoho. I když tady může být chvilková iluze, jak jsme na tom oproti pomlouvanému a osočovanému člověku dobře, v pozadí v podvědomí se usazuje kal iluze oddělenosti, který po odeznění eufórie, jak jsme na rozdíl od druhých dobří a jak to naše ego to někomu nandalo, rozezní v pozadí nedobrý pocit, který možná pak nedokážeme určit, odkud pochází. Jako by ta špína, kterou na druhé nakydáme, umazala především nás samotné. Nedá se před tím utéci a dříve či později se ta temnota vynoří. Platí, že čím jsme probuzenější, tím jsme k takovým věcem citlivější a tím větší milost tady je, že jsme schopni si něco takového včas uvědomit a neděláme to. V čím hlubší jsme nevědomosti, tím menší spojitost mezi žalobcem v naší mysli a temnotou mysli, která brání jejímu osvícení, vnímáme.

Komunikace.PNG


V tabulce se ukazují čtyři možnosti komunikace.

1. JÁ JSEM OK, TY NEJSI OK - tendence o sebeprosazení a ovládání druhého
2. JÁ NEJSEM OK, TY NEJSI OK - tendence vyhýbání se komunikaci, tendence neřešit to, co se jeví, že není OK, únik, pštrosí přístup
3. JÁ NEJSEM OK, TY JSI OK - podřízenost, poníženost

V těchto třech možnostech vždycky hraje roli při komunikaci ego, které "vidí, že něco je špatně, někdo není OK".

Pak je tady poslední možnost:
4. JÁ JSEM OK, TY JSI OK - jediná možnost racionálního jednání, zde není v činnosti přemítající mysl, ale "operující mysl". Je to mysl, která, jak říká Raméš Balsekar zůstává i po osvícení.

Proto Probuzený nikdy s Tebou nebude promlouvat stylem: "Až dosáhneš mé úrovně..." , ale promlouvá ke každému jako k tomu, kým je sám. Jako Vědomí k Vědomí, pravé Já k pravému Já.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 10661
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. lis 2018 11:42:05

Přemítající mysl, „já“ (ego), které cítí, že se liší ode všeho ostatního, tu po osvícení není.

Proto se neobjevuje ani potřeba a snaha přesvědčovat druhé.
Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Jana » sob 10. lis 2018 11:55:06

Návštěvník píše:
Přemítající mysl, „já“ (ego), které cítí, že se liší ode všeho ostatního, tu po osvícení není.

Proto se neobjevuje ani potřeba a snaha přesvědčovat druhé.


To, co se píše tady na Poradně zdarma, můžeme brát osobně, jako: "Pozor, někdo mě chce o něčem přesvědčovat", nebo to může být bráno jako svědectví o tom, co komu pomohlo, co se komu osvědčilo.

Poradna zdarma je místo, kde se každý může podělit o to nejlepší co poznává a každý si tady může hledat to, co ho oslovuje a co mu voní pravdou.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 10661
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. lis 2018 12:38:41

Návštěvník píše:
Přemítající mysl, „já“ (ego), které cítí, že se liší ode všeho ostatního, tu po osvícení není.

Proto se neobjevuje ani potřeba a snaha přesvědčovat druhé.

Proč?

Zmizelo osobní´já´, které se předtím ztotožňovalo s Absolutnem a vytrvale se snažilo ostatní přesvědčovat, že je Tím a že by to měli taky tak vnímat.
Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. lis 2018 13:06:36

To, co se píše tady na Poradně zdarma, můžeme brát osobně, jako: "Pozor, někdo mě chce o něčem přesvědčovat", nebo to může být bráno jako svědectví o tom, co komu pomohlo, co se komu osvědčilo.

Poradna zdarma je místo, kde se každý může podělit o to nejlepší co poznává a každý si tady může hledat to, co ho oslovuje a co mu voní pravdou.


Návštěvník píše:Proto se neobjevuje ani potřeba a snaha přesvědčovat druhé..


Jaký je rozdíl mezi sdílením poznání, zkušeností a mezi tím poučováním?

Je tam spíš rozdíl v tom, kdo jak o svých zkušenostech a poznání mluví, nebo v tom, jak si to kdo osobně bere?
Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. lis 2018 13:53:27

Návštěvník
 

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Jana » sob 10. lis 2018 14:20:29

Co když to, že Probuzení až do své smrti promlouvají o svém Poznání, není spasitelským syndromem, není potřebou poučovat, ale jen službou lásce, kterou jsme?

Možná to je ještě jinak. Jestliže Probuzený v Tobě poznává Sebe, tak co by z lásky pro Tebe neudělal, aby se nepodělil o to nejlepší, co poznává.

"Mým záměrem je požehnat jejich život, dát jim... aby byl jejich život stejný, jako můj." (Mooji)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 10661
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Jak diskutovat

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. lis 2018 14:37:20

Návštěvník píše:Trpí všichni Probuzení, kteří se dělí o své poznání tím, že napsali nějakou knihu, nebo promlouvají o tom, jak to je, spasitelským komplexem?

Co je spasitelský komplex?
Dalo by se o něm mluvit u všech duchovních učitelů, Mistrů, kteří přednášejí, mluví, píšou?

Nedalo.

Nedělají to proto, aby druhým neustále dokazovali svou vlastní osvícenost, i když se jich nikdo na nic neptal.

Mistři, kteří přednášejí, mluví, píšou, reagují na opakující se otázky, pozvání a prosby těch, kteří se na ně obracejí.
Jinak jsou potichu.

Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků