Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 20:04:37

vostal petr píše:V tý hře dětí je to dobře vidět,

uplácnou bábovku, rozbijou bábovku,

jim nejde vo zisk bábovky, voni prostě následují přirozený program a přirozenou koncentraci...

Když dospělýmu rozbiješ nákou pískovu bábovku, tak smutní, že přišel vo tu krásnou bábovku co se mu tak povedla,



Když si děti rozbijou svou bábovku, tak je to pro ně ok, ale když jim ji rozbije někdo jiný, tak pěkně zuří nebo brečí. Nestaví ji proto, aby jim ji někdo druhý boural. Ale když je bábovka přestane zajímat, tak už je jim jedno, co se s ní dál stane.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 20:13:07

vostal petr píše:Jinými slovy,

nelze prostě vojebávat karmajogu a říkat že má někdo sledovat nějaký cíl a vyvíjet nějaké úsilí a nějakým směrem zaměřovat cíleně pozornost za účelem něčeho dosáhnout,

kdo to ovšem dělá (s vyjímkou taoismu nejspíše asi všichni) tak jen manipulují s tvou pozorností

a vytvářejí rozpor v duchovní cestě...


Když Nisargadatta chtěl poznat, co je, tak to nedělal za účelem zisku. Nešlo mu o osvícení, lásku nebo blaženost. Jeho mistr mu také nic takového nesliboval.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » ned 04. úno 2018 20:44:30

Když někdo chce něco poznat, tak snad proboha i to samo poznání je nějakým tím ziskem, co někdo chce získat, náký to uvědomění či poznání...
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 20:50:14

vostal petr píše:Když někdo chce něco poznat, tak snad proboha i to samo poznání je nějakým tím ziskem,.


Podle mě ne. Vidím to jako zcela přirozené stavění báboviček. Jestli je pro tebe odpověd na otázku nějaký zisk, tak pro mě ne.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 20:54:29

Návštěvník píše:
vostal petr píše:Když někdo chce něco poznat, tak snad proboha i to samo poznání je nějakým tím ziskem,.


Podle mě ne. Vidím to jako zcela přirozené stavění báboviček. Jestli je pro tebe odpověd na otázku nějaký zisk, tak pro mě ne.

:)


Teprve když ji dostaneš, tak můžeš posoudit, jestli jsi tím něco získal nebo ne - či dokonce něco ztratil.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » ned 04. úno 2018 21:32:32

Návštěvník píše:
vostal petr píše:Když někdo chce něco poznat, tak snad proboha i to samo poznání je nějakým tím ziskem,.


Podle mě ne. Vidím to jako zcela přirozené stavění báboviček. Jestli je pro tebe odpověd na otázku nějaký zisk, tak pro mě ne.

:)



Fakt jo ?

Takže je to pro tebe to samý, co přirozená hra, která nemá jiný účel, než samotnou hru, která probíhá mimochodem v přítomném vokamžiku ???

Takže když někdo chce něco vědět, tak to asi podle tebe nechce vědět a vůbec tím není mířeno na nějaké budoucí poznání

no to je taky řešení, i když tedy dost pitomý...

Prostě to je konání bez záměru konání, no to jo.... :D :D :D
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » ned 04. úno 2018 21:39:46

Teprve když ji dostaneš, tak můžeš posoudit, jestli jsi tím něco získal nebo ne - či dokonce něco ztratil.


Tak snad podstatné je, že to chci a chci to proto, protože si myslím, že mě to přinese nějakej zisk,

jestli mně to nějakej zisk přinese či nepřinese je vcelku vedlejší,

já to chci pro svůj zisk....

Mohu docela klidně chtít i nějakou ztrátu, protože ta ztráta je ziskem,

třeba ztráta nemoci pro mě bude ziskem zdraví...
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » ned 04. úno 2018 21:45:31

Ted jsem četl docela příhodnou větu :

„Na stezce bhaktijógy existuje to velké nebezpečí,
že vnímavá duše si může začít plést prchavé emoce s duchovním prozíráním a může si interpretovat běžné aspirace jako duchovní.“
Svámí Vívekánanda
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 22:36:37

vostal petr píše:
Teprve když ji dostaneš, tak můžeš posoudit, jestli jsi tím něco získal nebo ne - či dokonce něco ztratil.


Tak snad podstatné je, že to chci a chci to proto, protože si myslím, že mě to přinese nějakej zisk,



Tak zřejmě myslíš ty, že ti jde pořád jen o zisk. Jestliže bys měl pravdu, tak by to znamenalo, že realizaci je to úplně jedno, jestli ti jde o zisk nebo ne. Tím by ovšem padla tvoje teorie o nutnosti karmajogy - činnosti bez zisku. Ale u karmajogy něco získáváš - dobrý pocit.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 22:46:56

Návštěvník píše:
Tak zřejmě myslíš ty, že ti jde pořád jen o zisk. Jestliže bys měl pravdu, tak by to znamenalo, že realizaci je to úplně jedno, jestli ti jde o zisk nebo ne. Tím by ovšem padla tvoje teorie o nutnosti karmajogy - činnosti bez zisku. Ale u karmajogy něco získáváš - dobrý pocit.

:)


V podstatě rozhoduje realizace, kdy si koho vybere, a je jedno, co si lidé o tom myslí - jestli šlo někomu o zisk nebo ne.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 22:52:50

vostal petr píše:Ted jsem četl docela příhodnou větu :

„Na stezce bhaktijógy existuje to velké nebezpečí,
že vnímavá duše si může začít plést prchavé emoce s duchovním prozíráním a může si interpretovat běžné aspirace jako duchovní.“
Svámí Vívekánanda


V podstatě žádné nebezpečí neexistuje, nebot čas nehraje žádnou roli. Tak si bude dotyčný/á nějakou dobu blbnout - no a ? - nic se neděje. Když tím otravuje druhé, tak mu halt budou nadávat. Druhým může jeho situace posloužit jako odstrašující příklad: "na tohle si musím dát pozor, aby se mi to nestalo".

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 04. úno 2018 22:58:13

Taky by se mohlo tvrdit:

Dětí staví bábobvky, aby získaly bábovky. Když žádnou nezískají = žádná se jim nepodaří, protože je písek suchý - tak jsou pěkně naštvané.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » ned 04. úno 2018 23:07:48

Tvrdit lze nepochybně cokoliv, jen je třeba dávat pozor, aby to nebyla blbost...
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » pon 05. úno 2018 0:13:18

V podstatě rozhoduje realizace, kdy si koho vybere, a je jedno, co si lidé o tom myslí - jestli šlo někomu o zisk nebo ne.


Žádná realizace vo ničem nerozhoduje, nic si nevybírá,

když splníš určité podmínky,

tak k té realizaci dojde a nemůže k ní nedojít,

a tou podmínkou je prostě zastavení, uvolnění...

Ale nesmíš na to zastavení mířit, mít je za cíl a usilovat vo něj...

Tohle jsou ale fakt záležitosti pro prvnáky, to se dá všechno nastudovat za cca tři knihy vo nákým duchovnu...
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » pon 05. úno 2018 0:28:37

Jinými slovy, člověk nemůže pro realizaci udělat vůbec nic a to je přesně to, co může a má udělat - nic,

a udělat nic znamená pustit každý svůj projev vůle, tedy se prostě uvolnit,

ale nesmí se o to uvolnění snažit a mít jej za cíl,

protože snažit se o uvolnění je vopak uvolnění...

Takže o realizaci nerozhoduje tvá vůle a snaha, ale naopak uvolnění od vůle a snahy...
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Jana » pon 05. úno 2018 7:40:27

vostal petr píše:
Aha, ptáš se mě na rozdíl mezi osvícením a neosvícením. Extrémně neosvícený stav jsem poznala v očistci, v životě před touhle inkarnací. Bylo to něco jako když máš pevně uzavřená víčka očí a nevidíš světlo. Můžeš zaznamenávat pohyb, ale je to jen pohyb stínů, temnot. Všechno se tady jeví jako děsivé, zlé, neodpustitelné, nepřijatelné.

A osvícení nastane, když se ta víčka otevřou, všechno je rázem osvícené, plné světla, lásky, přijetí.


A kde ten vočistec je ???

Tak ještě jednou. To světlo existence tady je pořád, i když tu nebylo poznávání skutečnosti. Temnotu duše, veškerou negativitu, která se jevila jako reálná, způsobovala jen má vlastní zaslepenost, neschopnost poznávat, že celá existence je ve skutečnosti dobrá, je láskou, není v ní nic nebezpečného, ohrožujícího. Veškerá negativita, kterou lze prožívat jako realitu, je jen nevědomostí, snem za zavřenými víčky, představou mysli. Celá ta existence ve skutečnosti je sama o sobě světlem, je tím, co je samo zdrojem osvícení.

Tvá existence sama o sobě je světlem, je dobrá, je krásná, je láskou, bez ohledu na to, jak se zrovna jeví projev.

To, co způsobuje temnotu duše, je nevědomá mysl a víra v to, že víme, co je na té existenci špatně. Není v tom poznávání pravdy. Temnota neexistence není sama o sobě špatná, protože v ní nic neexistuje, tudíž v ní není možné nic špatného prožívat. Ale může tu být sen o bytí v temnotě nebytí. Absolutní ztrátou je poznání pravé podstaty temnoty nebytí, ve které se ztrácí úplně všechno. V nebytí nejsme ničím, tak jak by se nám mohlo něco špatného dít? A v Bytí je naše existence ve spojení se světlem celé existence, tak nám nemůže nic chybět. Celá existence je v nás láskou. Tohle je absolutní zisk. Víc už není možné získat.

osvícení znamená pouze "přirozený život"


Ano, přirozená existence je v Bytí.

Krásná je Emanuelova věta:

"Nekritizujte se. Ve tmě se nevidíte."
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6984
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 05. úno 2018 9:46:54

vostal petr píše:
V podstatě rozhoduje realizace, kdy si koho vybere, a je jedno, co si lidé o tom myslí - jestli šlo někomu o zisk nebo ne.


Žádná realizace vo ničem nerozhoduje, nic si nevybírá,

když splníš určité podmínky,

tak k té realizaci dojde


Jo, tak si to lidi obvykle představují, tak by to chtěli mít. Ale tak jednoduché to není. Chtějí, aby to bylo podle nějakého mechanismu. Ale skutečnost je jiná.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 05. úno 2018 10:01:12

vostal petr píše:
V podstatě rozhoduje realizace, kdy si koho vybere, a je jedno, co si lidé o tom myslí - jestli šlo někomu o zisk nebo ne.


Žádná realizace vo ničem nerozhoduje, nic si nevybírá,

když splníš určité podmínky,

tak k té realizaci dojde a nemůže k ní nedojít,



Každý realizovaný ti řekne, že to tak není. Podmínky nestačí, aby automaticky došlo k realizaci. Bez toho faktoru , který nazývám "realizace rozhoduje", k realizaci nedojde. Je to živé a žádný ustrnulý mechanismus, jak si to lidé často představují.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 05. úno 2018 10:11:51

Jana píše:
vostal petr píše:
Aha, ptáš se mě na rozdíl mezi osvícením a neosvícením. Extrémně neosvícený stav jsem poznala v očistci, v životě před touhle inkarnací. Bylo to něco jako když máš pevně uzavřená víčka očí a nevidíš světlo. Můžeš zaznamenávat pohyb, ale je to jen pohyb stínů, temnot. Všechno se tady jeví jako děsivé, zlé, neodpustitelné, nepřijatelné.

A osvícení nastane, když se ta víčka otevřou, všechno je rázem osvícené, plné světla, lásky, přijetí.


A kde ten vočistec je ???

Tak ještě jednou. To světlo existence tady je pořád, i když tu nebylo poznávání skutečnosti. Temnotu duše, veškerou negativitu, která se jevila jako reálná, způsobovala jen má vlastní zaslepenost, neschopnost poznávat, že celá existence je ve skutečnosti dobrá,


To je jedění ze stromu poznání dobrého a zlého: Rozlišuje se na pozitivní a negativní. Kam to rozlišování vede je vidět v bibli. Bůh rozlišuje na dobré a zlé - stvoření nebe a země považuje za dobré, ale stvoření člověka za špatné, a tak ho potopou chce smést ze světa. Potom toho lituje.

Bez jedění ze stromu poznání dobrého a zlého.: Je to, co je.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 05. úno 2018 10:21:07

Jana píše:
To, co způsobuje temnotu duše, je nevědomá mysl a víra v to, že víme, co je na té existenci špatně. Není v tom poznávání pravdy. Temnota neexistence není sama o sobě špatná, protože v ní nic neexistuje, tudíž v ní není možné nic špatného prožívat. Ale může tu být sen o bytí v temnotě nebytí. Absolutní ztrátou je poznání pravé podstaty temnoty nebytí, ve které se ztrácí úplně všechno. V nebytí nejsme ničím, tak jak by se nám mohlo něco špatného dít? A v Bytí je naše existence ve spojení se světlem celé existence, tak nám nemůže nic chybět. Celá existence je v nás láskou. Tohle je absolutní zisk. Víc už není možné získat.



Už sis snad všimla, že tvůj osobní získ založený na tvých představách nikoho nezajímá. Určitě ti všichni přejeme, at si to užíváš, dokud ti to bude fungovat. Ale do debat o realizaci to nepasuje.

:)
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků