Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Jana » čtv 08. úno 2018 18:56:18

Návštěvník píše:
Jana píše:A ta vědomá existence je krásná, je blahem, je světlem.



Pro koho je existence krásná, blahem, světlem? Ta existence si jistě neříká - o' jak jsem krásná, o' jsem blahem, o' jsem světlem. Kdo ji tak tedy vnímá? Ego? Ego je podle tebe nic. Takže nic/nikdo ji tak nevnímá?
Tak proč o tom píšeš?

:)


Nemusí tady být vůbec žádné ztotožnění, aby tu bylo vědomí toho, čím to je. Může tu být vnímání bez ztotožnění s vnímajícím, konání bez ztotožnění s konatelem.

Tak proč o tom píšeš?

"Proč" se ptá mysl. Ptáš se snad slunce, proč svítí, větru proč fouká?

Možná je tady Boží milost, skrz kterou je možné poznat, že

JE TO.


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Jana » čtv 08. úno 2018 19:23:33

Tara píše:Jani, i když to moc často nedělám, musím ti vyseknout pochvalu, za to, co píšeš. Zraješ jak víno :-)
Ono na tom bojišti se fakt člověk hodně naučí a ty už jsi na něm hodně dlouho :-)

Co se týká mysli, jeho obsahu, projeveného, tam to máš dobře zmapované.
Co se týká vědomí a hlubších vrstev, řekněme i ne-vědomí, tam to ještě pokulhává. Pořád přebývá ještě "někdo", osoba, která zažívá (poznává) krásu, blaženost atd. Která to, co je, nálepkuje těmito výrazy.

Ale i tu to časem omrzí....



Taro, netuším, co časem. Eckhart Tolle dva roky žil bez domova na ulici. Dny trávil v největší blaženosti.
Později se ho Paula Coppel zeptal: "Žiješ i nadále ve stavu blaženosti a míru, který jsi pocítil během tohoto probuzení?"

Eckhart Tolle: "Ano, v základě je tento mír neustále přítomen. Co se mění, je jeho intenzita. Na počátku to byla po velmi dlouhou dobu – týdny, měsíce, roky – velice intenzivní zkušenost. Jednalo se o určitý druh blaženosti, avšak bylo to blažeností pouze v porovnání s tím, co bylo předtím. Nyní je mi tento mír normálním stavem. Když se blaženost stane běžnou věcí, není to už vlastně blaženost, je to prostě mír."
viewtopic.php?f=93&t=2826
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Tara » čtv 08. úno 2018 22:25:51

Blaženost, mír, klid, to jsou všechno nálepky, které dává přítomnosti právě ta "osoba".

Klid, mír je především STAVEM, který prosakuje osobou až tak, že samotná osoba "není".

A je to jiný stav, než když ten mír, klid jsou pouze pozlátkem osoby, která si tím pozlátkem na skutečný klid, smíření jen hraje.

Sranda je, že toto rozezná jen ten, který zná oba stavy, který zná hry ega a zná i skutečné spočinutí v jednotě oceánu bytí.

Sranda, no...., moc k srandování to není, ale co už.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Tara » čtv 08. úno 2018 22:31:37

Ještě něco.

Jani, Tolle, když už ho používáš k tomu, co bys ráda řekla, používá výrazy jako mír, klid, smíření.

Ty, pořád ještě, převážně používáš výrazy jako krása a blaženost.

Všimni si.

A to jsou rozdílné stavy.


Klid, smíření, mír je blíže Skutečnosti, než blýskavá krása či blaženost - jestlipak víš, proč.
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Tara » čtv 08. úno 2018 22:34:49

A jestli budeš následovat mou "stopu", co píšu, ani ten klid, mír, coby stavy osoby, není Skutečností....
Uživatelský avatar
Tara
 
Příspěvky: 2684
Registrován: stř 20. lis 2013 8:44:22

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Jana » pát 09. úno 2018 6:37:34

Tara píše:Blaženost, mír, klid, to jsou všechno nálepky, které dává přítomnosti právě ta "osoba".

Klid, mír je především STAVEM, který prosakuje osobou až tak, že samotná osoba "není".

A je to jiný stav, než když ten mír, klid jsou pouze pozlátkem osoby, která si tím pozlátkem na skutečný klid, smíření jen hraje.

Sranda je, že toto rozezná jen ten, který zná oba stavy, který zná hry ega a zná i skutečné spočinutí v jednotě oceánu bytí.

Sranda, no...., moc k srandování to není, ale co už.


A co když je tu klid, mír a blaženost právě proto, že ten sen o tom, že jsme osobami, zmizel?

Co když to blaho, klid a mír pramení právě z toho poznání, že se Tebe a ani nikoho z nás žádná osobní smrtelnost a omezenost časoprostorem ve skutečnosti nijak nedotýká?

Co když ta krása pramení právě z toho, že se ta iluze oddělenosti zhroutila do sebe?

A neříkej mi, že když zmizí to, co Tě od milovaného odděluje, že to není krása.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. úno 2018 7:55:07

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:Tak zkusíme se na to podívat nejprve skrz to mentální pochopení.

Když se Ti zdá v noci sen, probudíš se, čím ten sen ve skutečnosti je?

Ničím, viď.


Ale kdež, sen je snem a má obvykle nějaký význam. Proč si myslíš, že je ničím? Kdyby to bylo nic, tak by se to nejmenovalo sen, nýbrž nic. Sen je projev jako každý jiný, je Tím.

:)


Ptáš se správně:
Proč si myslíš, že je ničím?


Tvá pozornost je obrácena k mysli.


Ty si myslíš, že pozornost někomu patří?

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. úno 2018 7:59:11

Jana píše:
Návštěvník píše:
Jana píše:A ta vědomá existence je krásná, je blahem, je světlem.



Pro koho je existence krásná, blahem, světlem? Ta existence si jistě neříká - o' jak jsem krásná, o' jsem blahem, o' jsem světlem. Kdo ji tak tedy vnímá? Ego? Ego je podle tebe nic. Takže nic/nikdo ji tak nevnímá?
Tak proč o tom píšeš?

:)


Nemusí tady být vůbec žádné ztotožnění, aby tu bylo vědomí toho, čím to je.


Vědomí neříká - jak jsem krásné, jsem blahem, jsem světlem. Píše to osoba Jana, která si o sobě myslí, že není ztotožněná.
Všechno to ovšem je projevem. je to Tím.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. úno 2018 8:04:28

Tara píše:Blaženost, mír, klid, to jsou všechno nálepky, které dává přítomnosti právě ta "osoba".

Klid, mír je především STAVEM, který prosakuje osobou až tak, že samotná osoba "není".



Ten klid a mír z osoby vyzařuje, a to ostatní přitahuje. Chtějí vědět, jak se dá takového míru dosáhnout.

Osoba, která neustále horuje o lásce a blaženosti, nikoho nepřitahuje. Nikdo nemá zájem se dostat do jejího stavu.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. úno 2018 8:13:34

Jana píše:"Proč" se ptá mysl.



Všechny myšlenky jsou v mysli, samozřejmě i to nesmyslné "proč" se ptá mysl". Srdce nemluví, nepoužívá slova. Když si mysl namlouvá, že je srdcem, tak sestavuje i tím nejnesmyslnějším způsobem myšlenky, jen aby se mohla přesvědčovat, že má pravdu.

Všechno je to projev, je to Tím.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. úno 2018 8:27:19


Eckhart Tolle: " Jednalo se o určitý druh blaženosti, avšak bylo to blažeností pouze v porovnání s tím, co bylo předtím. Nyní je mi tento mír normálním stavem. Když se blaženost stane běžnou věcí, není to už vlastně blaženost, je to prostě mír."


Ano, je to relativní. Když někdo velmi trpěl - bolestmi, depresemi, frustracemi a pod., tak je pochopitelné, že je ze začátku nesmírně blažený, když se to rozplyne v míru.
Ramana v podstatě ničím netrpěl, a proto tento mír nazval neutrálním stavem.

E. Tolle to správně poznal, že jde o porovnání s tím, co bylo předtím.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 09. úno 2018 11:10:04

:)
Mudrcovi vystačí jeden koncept. U Ramany to bylo Self= Nadjá. Nejste jen osoba, jste Nadjá. Nalezněte Nadjá, a potom se uvidí, jestli ještě budete mít nějaké nezodpovězené otázky.
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Jana » sob 10. úno 2018 7:45:13

Návštěvník píše:
Tara píše:Blaženost, mír, klid, to jsou všechno nálepky, které dává přítomnosti právě ta "osoba".

Klid, mír je především STAVEM, který prosakuje osobou až tak, že samotná osoba "není".



Ten klid a mír z osoby vyzařuje, a to ostatní přitahuje. Chtějí vědět, jak se dá takového míru dosáhnout.

Osoba, která neustále horuje o lásce a blaženosti, nikoho nepřitahuje. Nikdo nemá zájem se dostat do jejího stavu.

:)


Ta osoba je snem, který se odehrává v připoutané mysli, není skutečností, nemusíš jí věnovat žádnou pozornost. To, co Tě skutečně přitahuje, je to, kým skutečně jsi, je to to samé, co můžeš poznat v každé bytosti, se kterou se setkáš. Tohle je zdroj pravdy. Není to vůbec nic osobního.

Proto zůstaň dál pravdivá a všímej si toho, co je pravdivé. Nepřipoutávej se k představám osoby, nezůstávej v mysli, v představách, neobracej svou pozornost k myšlenkám, pokud Tě skutečně přitahuje pravda.

Obrať svou pozornost k tomu klidu a míru, který zní ve Tvém srdci. Láska, blaho a krása se stanou tím, čím bude Tvá přítomnost osvobozovat Tvé blízké od závoje mysli.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Jana » sob 10. úno 2018 7:48:23

Návštěvník píše:Ramana v podstatě ničím netrpěl, a proto tento mír nazval neutrálním stavem.


Sri Ramana Maharshi:

Štěstí je vaše přirozenost.
Není špatné si ho přát.
Co je špatně, je hledat ho venku,
když je uvnitř.

To je vnitřní Já, jako prvotní Duch,
Věčná, zářící, plná a nekonečné Blaženost,
Jednota nedělitelná, celé bytí,
Svítí ve všem jako vědomý svědek.
To Já ve své kráse, září v dutině srdce
To já se nerodí a ani neumírá,
Neroste a ani se nerozkládá,
Ani to netrpí žádnou změnu.
Pokud je hrnec rozbit, prostor v něm rozbit není.
A podobně, když tělo zemře, Já zůstává věčným.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6887
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 10. úno 2018 11:06:27

Jana píše:
Návštěvník píše:
Tara píše:Blaženost, mír, klid, to jsou všechno nálepky, které dává přítomnosti právě ta "osoba".

Klid, mír je především STAVEM, který prosakuje osobou až tak, že samotná osoba "není".



Ten klid a mír z osoby vyzařuje, a to ostatní přitahuje. Chtějí vědět, jak se dá takového míru dosáhnout.

Osoba, která neustále horuje o lásce a blaženosti, nikoho nepřitahuje. Nikdo nemá zájem se dostat do jejího stavu.

:)


Ta osoba je snem,


A je zároven Nadjá.

Svět je iluze,
jen Brahman je skutečný.
Svět je Brahmán.

Toto konečné poznání je mnohým hledajícím nedostupné - např. tím že upnou mysl na blaženost. Neustále z nich pak vycházejí myšlenky o blaženosti, a protože je blaženost jen v mysli, nemůže dojít k poznání.

Naopak když je mír v srdci, tak mysl o tom stále dokola nevypráví - ten mír v srdci ji zklidní a pročistí.

:)
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » sob 10. úno 2018 17:20:22

Ramana v podstatě ničím netrpěl, a proto tento mír nazval neutrálním stavem.


No von hlavně říkal, že ta usilovná sadhána má skončit v odevzdání
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 12. kvě 2018 19:08:33

vostal petr píše:
Ramana v podstatě ničím netrpěl, a proto tento mír nazval neutrálním stavem.


No von hlavně říkal, že ta usilovná sadhána má skončit v odevzdání

Co znamená to odevzdat?
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 13. kvě 2018 5:18:38

Co všechno nemám dělat? Co smím dělat? Jak to od sebe rozpoznán?
Návštěvník
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 6:19:18

Návštěvník píše:Co všechno nemám dělat? Co smím dělat? Jak to od sebe rozpoznán?


Všechno

Nic

Nijak

PS.

Tak už začni, aby jsi se mohl přestat hloupě ptát...
vostal petr
 

Re: Důvěřuj vlastní zkušenosti ???

Nový příspěvekod vostal petr » ned 13. kvě 2018 8:05:30

Nijak


Tady ti určitě pomůže to,

že když rozpoznáváš

že jsi Já

nebo že

nejsi Já

tak je sichr že jsi já (zototožněné Vědomí)
vostal petr
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků