Odjinud

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Odjinud

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 24. bře 2013 19:03:39

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... vsednosti/

Užívání si Svaté Všednosti

Spiritualita a sebepoznání jako útěk a nebo jako cesta k plnosti prožívání života?

Obrázek

Některá učení zdůrazňují jakési odpoutání se od chaosu obyčejného lidského života a nabádají nás k identifikaci sebe samých jako neomezeného vědomí, a ne jako osoby. Já dávám přednost spíše jinému přístupu nahlížejícímu na chaos denního života jako na Svatou Skutečnost, která nás neustále vede k hlubšímu ponoru DO všednosti. Což vede ke konečnému zjištění, v čem osvícení skutečně spočívá, tedy ne “někde jinde” v nějakém speciálním stavu, ale právě zde v TÉTO nynější chvíli.

Dle mého mínění je tento přístup mnohem skutečnější, živější a méně náchylný k jakési dualistické separaci, odmítnutí nebo vymanění se ze života, kdy předstíráme, že jsme “nad tím vším”, nebo kdy na život zanevřeme, zatímco hledáme něco mimořádného někde jinde.

“Hlubší ponoření do všednosti” samozřejmě neznamená hluboké zabřednutí a pohlcení všemi smyšlenkami, přesvědčeními a subjektivně vytvořenými problémy, které často POKLÁDÁME za obyčejný život.

Mám na mysli plnou bdělost k okamžité, energeticky přítomné, smyslové živosti a přítomnosti Tady a Teď. Myslím tím prohlédnutí skrz nebo probuzení se z virtuální reality vytvořené našimi myšlenkami a smyšlenkami o obyčejném životě, včetně klamné PŘEDSTAVY, že jsme izolované, oddělené Já uzavřené uvnitř nezávislé a oddělené psychosomatiky.

Mám na mysli uvědomění si našeho skutečného PROŽÍVÁNÍ, které je celistvé, neoddělené, souvislé, bezmezné a úplné.

Hlubší ponoření do všednosti může nabývat různých forem. Může spočívat v zaměření se na detail, které najdeme v Zenu, kdy zametání podlahy znamená zametání vlastní mysli, a kde nalévání čaje, vaření rýže nebo používání toalety je ta nejdůležitější a nejsvatější činnost v celém vesmíru, ke které je třeba přistupovat se stejnou láskyplnou péčí, jakou poskytujeme svým nejmilovanějším.

Hlubší ponoření do všednosti může probíhat také jako nekonceptuální průzkum právě se vyjevujících myšlenek a pocitů. Tímto utrpení nepřekonáváme ignorováním a odpoutáváním se, ale spíše prohlédnutím skrze myšlenky a smyšlenky (pomocí uvědomění, nikoli analýzy) a spočíváním v uvolněném stavu PLNÝM ponořením se do těchto pocitů a vjemů přítomného okamžiku. To v konečném důsledku vede k přímému zjištění, že utrpení ve skutečnosti vůbec neexistuje.

Namísto tvrdé práce vedoucí ke ztotožnění sebe sama jako vědomí, a nikoli jako “já”, spočívá tento přístup jednoduše v plně živém bytí v právě probíhajícím okamžiku. V tomto bytí složeném ze slyšení-vidění-cítění-dýchání-hýbání-myšlení-uvědomování si, které nemá ve své celistvosti žádné hranice. Jste TÍM, čím vlastně ani NEMŮŽETE nebýt, tedy nepojmenovatelnou, neuchopitelnou, nepopiratelnou a nevyhnutelnou přítomností.

Přítomností, která JE celým vesmírem, a která ZAHRNUJE nesouvislý příběh konkrétní postavy ve filmu života, sepsaný podle vašich myšlenek a pocitů. VŠE je obsáhnuto a zahrnuto Tady a Teď, aniž by cokoli chybělo. Není třeba žádného úsilí, abyste se ztotožnili s jednou částí přítomnosti a ne už s jinou částí, nebo abyste cokoli odmítali nebo činili vyjímečným.

Je tu zkrátka to, co se děje teď, a tak, jak se to děje. Pouliční zvuky dopravy, štěbetání ptáků, bolavé koleno, vůně kávy, letmá myšlenka, chuť ovesné kaše. Zametání podlahy, výměna špinavých plen, telefonování kamarádovi, vaření oběda, cesta autem do kanceláře, sledování televize – jenom tohle. Nic víc, nic míň. Svatá Skutečnost je právě zde, skrytá přímo před námi ve zjevné všednosti.

----------------------

Autor: Joan Tollifson, zdroj: status na Facebooku. Překlad: Pavel M.
Návštěvník
 

Re: Odjinud

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 28. čer 2013 17:53:16

JOSEFF MICHÁLEK: VIDĚT SKUTEČNOST TAKOVOU, JAKÁ JE...

Na prahu smrti jsem pochopil, že vlastně nic nevím. Jestli tady je, či není Bůh, nevím…

Lidé se mě ptají, jestli věřím v osvícení. Odpovídám, že v nic takového nevěřím. Na to obyčejně reagují připomínkou, že přece musím v něco věřit. Když cítím lásku, tak je mi dobře. Když nejsem schopný milovat, je mi mizerně. Ale to není na základě víry, nýbrž na základě momentálního jasného skutečného pocitu a mé životní zkušenosti. To není šek do nebe, do nějaké neexistující banky – u Alláha, Ježíše či jiného boha. Církve se nám snaží tyto šeky prodat. A z jejich prodávání do takovýchto neexistujících nebeských bank dobře žijí. Nejsem sice žádný génius, ale dívám-li se na to obyčejným selským rozumem, myslím si, že tohle asi nebude ono.

Rozumím tomu správně, že vás neoslovilo žádné náboženství?

Ano. Neoslovilo mě proto, neboť vždycky bylo postaveno na nějakých dogmatech. Jak řekl Osho: „Používejte svoji inteligenci inteligentně.“ To je nesmírně chytrý výrok. Můžu mít IQ velice vysoké, a přitom se budu chovat jako naprostý primitiv. Anebo moje inteligence bude průměrná, a přesto ji mohu využít velmi inteligentně. Co se týče víry, někomu to pomůže. Chápu, že někteří jedinci jsou tak zmatení, že potřebují mít nějakou knihu, které by se drželi. Přirovnám to k tomu, že víra je jako prkno, jehož se držíme, abychom se udrželi nad vodou. Když nám to prkno někdo bere z ruky a říká, že můžeme plavat bez něj, jde nám o život a budeme se zuby nehty bránit. Ale když to prkno o své vlastní vůli pustíme, naučíme se plavat i bez něj. Břeh není tak daleko a můžeme k němu sami doplavat, aniž se prkna křečovitě držíme. Takováto křeč strachu vytváří ve světě moc zla…

Jediné, co si můžeme vzít až za hrob, je náš duchovní vývoj, to ostatní je pomíjivé, zůstane tady. Prach jsi a v prach se obrátíš. Duchovní vývoj je něco, co se počítá. Takže každá situace, i to moje uvěznění, se dá nějakým způsobem pozitivně využít. Samozřejmě tam bylo hodně nemocí, heroinu, všech možných lumpáren. Asi po pěti desetidenních kurzech vipassany jsem pochopil, co vlastně Buddha myslel. On ve skutečnosti vyučoval jen holou pravdu, teď a tady. Nic jiného totiž neexistuje – pouze přítomnost. To, co bylo před vteřinou, už není, a to, co bude v budoucnosti, byť za vteřinu, ještě není. Je pouze přítomnost, ta holá pravda, kterou Buddha chtěl najít. Takže odbouráme všechno ostatní. Vipassana je touto pravdou. Čisté bílé světlo, bez jakéhokoli tvaru...




http://www.regenerace.cz/zprava-id-114.html
Návštěvník
 

Re: Odjinud

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 10. bře 2017 11:54:59

Vipassana znamená vidět věci takové, jaké ve skutečnosti jsou. Je jednou z nejstarších meditačních technik Indie. Před více než 2500 lety ji znovu objevil Gotama Buddha a začal ji vyučovat jako univerzální prostředek k léčbě univerzálního trápení, jako umění žít. Tato nesektářská technika usiluje o naprosté odstranění mentálních nečistot a o následné nejvyšší štěstí plného osvobození. Jejím účelem je úplné vyléčení; ne pouhé léčení nemocí, ale zásadní vyléčení lidského utrpení.

Vipassana je cesta transformace sebe samého prostřednictvím sebepozorování. Zaměřuje se na hlubinné propojení mezi myslí a tělem, které můžeme přímo zažívat pomocí ukázněné pozornosti zkoncentrované na fyzické pocity. Ty utvářejí život těla a jsou zároveň v neustálém propojení s myslí a podmiňují její život. Tato cesta ke společným kořenům mysli a těla, založená na pozorování a sebe-prozkoumávání, rozpouští mentální nečistoty a vede k vyrovnané mysli plné lásky a soucitu.

Vyjasní se zákonitosti, kterými se řídí naše myšlenky, pocity, úsudky a vjemy. Přímým prožitkem porozumíme tomu, jak rosteme nebo naopak upadáme, jak utrpení vytváříme nebo se od něj osvobozujeme. V našem životě začne nabývat na významu uvědomělá pozornost, pravdivost k sobě samému, sebeovládání a klid.

https://www.dhamma.org/cs/about/vipassana
Návštěvník
 

Předchozí

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků