Zákon jednoty

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 19:22:34

Návštěvník píše:
Jana píše:
A co když se přestaneš dívat jako subjekt na nějaký objekt, vynecháš z toho veškerou iluzi dvojnosti,

a zůstane tady jen čisté uvědomění?

Pak zmizí iluzorní osobní já,
které cítí potřebu z vlastní vůle od rána do večera ty podle něj neexistující ´druhé´ přesvědčovat,
že neexistují

;)


Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 19:26:06

Zdeněk píše:
Jana píše:Na samotnou lásku, se také nemusíš dívat. Je možné si ji jen uvědomovat.
V tom našem podobenství dívat se zahrnuje i uvědomovat si, pochopitelně, jinak by to podobenství nemělo valný význam.


A co ho úplně vynechat a jít rovnou na jádro pudla?

Samo sebou je možné se věnovat tanečkům mysli. Všem možným projekcím.

Ale to, co je osvobozující nepojmenuješ, nezobrazíš, tam mysl nemá přístup.

Zdeněk píše:
a zůstane tady jen čisté uvědomění?
Nemůžeš to udělat vlastními silami, je to mimo možnosti subjektu, protože subjekt je vždy s objektem v interakci.
Jediné řešení je smrt subjektu - a tedy i objektu (Eli, Eli, lema sabachthani?).


To uvědomění tady pořád je, aniž bys to jakkoliv dělal, bez toho by sis nemohl být ničeho vědom.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » pon 10. úno 2020 19:55:51

Jana píše:To uvědomění tady pořád je, aniž bys to jakkoliv dělal, bez toho by sis nemohl být ničeho vědom.

Ano. Je to starozákonní JSEM, KTERÝ JSEM (Exodus 3, 14)
Starý zákon ale není Nový zákon.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » pon 10. úno 2020 21:35:06

Zdeněk píše:
Jana píše:To uvědomění tady pořád je, aniž bys to jakkoliv dělal, bez toho by sis nemohl být ničeho vědom.

Ano. Je to starozákonní JSEM, KTERÝ JSEM (Exodus 3, 14)
Starý zákon ale není Nový zákon.



Nový zákon:

"Bůh je láska, a kdo zůstává v lásce, v Bohu zůstává a Bůh v něm."
(Jan 4,16)

Podle Starého zákona je Bůh "Jsem" a podle Nového zákona je Bůh láska.

A je možné dospět k poznání, že obojí je jedním.



Důležité je jenom probuzení. Stačí jenom vědět „já jsem“ a to je skutečnost a láska.

Obrázek

Šrí Nisargadatta Maharadž


Když jsem potkal svého Gurua, řekl mi: "Nejsi tím, za co se považuješ. Poznej, co jsi. Pozoruj pocit "já jsem", nalezni své pravé "Já". Poslechl jsem Ho, protože jsem Mu uvěřil. Udělal jsem, co mi řekl. Všechen volný čas jsem trávil obracením se v tichosti do sebe sama. A jaký rozdíl to způsobilo a jak brzy!
Můj učitel mi řekl, abych se vytrvale držel pocitu "já jsem" a neodchyloval se od něj ani jen na chvíli. Následoval jsem jeho radu jak nejlépe jsem uměl a poměrně v krátkém čase jsem sám v sobě realizoval pravdu jeho učení. Vše, co jsem udělal bylo to, že jsem si nepřetržitě udržoval v mysli jeho učení, tvář a slova. Toto mysl přivedlo na konec cesty. V tichosti mysli jsem spatřil sám sebe, takového, jaký ve skutečnosti jsem – ničím neomezený.
Následoval jsem instrukce svého Mistra, zaměřoval jsem mysl na čiré bytí "já jsem" a přetrvával v něm. Sedával jsem v tomto stavu hodiny, s ničím jiným, s pouhým "já jsem" v mé mysli, a brzy se klid, radost a hluboká všezahrnující láska staly mým přirozeným stavem. V něm se ztratilo vše – já, můj Mistr, život, který jsem žil, celý okolní svět. Zůstal pouhý klid a bezmezná tichost.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » úte 11. úno 2020 12:55:34

Jana píše:Podle Starého zákona je Bůh "Jsem" a podle Nového zákona je Bůh láska.
... která zemřela na kříži.
Protože Bůh není ani toto ani ono, nedá se nikterak u/po/chopit.

Jana píše:
Následoval jsem instrukce svého Mistra, zaměřoval jsem mysl na čiré bytí "já jsem" a přetrvával v něm. Sedával jsem v tomto stavu hodiny, s ničím jiným, s pouhým "já jsem" v mé mysli, a brzy se klid, radost a hluboká všezahrnující láska staly mým přirozeným stavem. V něm se ztratilo vše – já, můj Mistr, život, který jsem žil, celý okolní svět. Zůstal pouhý klid a bezmezná tichost.
Ano. To lze označit za analogii cesty Ježíše z Nazaretu (který dle svých slov nepřišel Zákon (tj. JÁ JSEM) zrušit, ale naplnit) za méně dramatických karmických kulis.

Nicméně, proč s tebou polemizuji, vyjadřuje Maharadž na téže stránce: "Skutečné nelze být popsatelné, musí být jedině prožito". Proto Maharadž původně nechtěl vydávat žádné knihy, zakazoval to. Kupř. Alexandr o něm řekl: "Jeden den tvrdil jedno a druhý den přesný opak a následující den vše znovu překroutil tak, že už to ani víc nebylo možné." Protože pokud někdo ze slov pochopí zkušenost, pak pouze tu, kterou už měl, slova nemohou novou zkušenost vytvořit, tu je třeba prožít. Nu a ty tu vysvětluješ a vysvětluješ jak ta nová zkušenost vypadá, tedy logicky lze z toho vyvodit, že jsi jí vytvořila ze slov, čili neprožila.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » úte 11. úno 2020 13:26:20

Zdeňku, ty jsi anděl. Bez ironie, nikdo se s ní tak dlouho nevydržel bavit.
P. En
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » úte 11. úno 2020 15:29:11

Pokud bys skutečnou lásku měla, pak bys přijala argumenty mé, vžila se do nich, abys mi pak mohla skrze ně (tj. skrze mou mysl) ukázat cestu za světlem.


Nicméně, proč s tebou polemizuji, vyjadřuje Maharadž na téže stránce: "Skutečné nelze být popsatelné, musí být jedině prožito".


Jasně, tudíž lze přejít od teorie k praxi.

Jsi.

Uvědomuješ si to?

Musíš si o tom něco myslet?

Musíš to nějak chápat?

Uvědomění lásky - jaký je to pocit?

Jaký je Tvůj život, když si uvědomuješ lásku?

Lásce se nepotřebuješ učit, je Tvou přirozeností.

Už jako dítě jsi uměl být přirozený.

Už jako dítě jsi lásku miloval.

Je láska tím světlem, po kterém ses ptal?

A co temnota?

Co temnota ve světle lásky?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » úte 11. úno 2020 17:12:11

P. En píše:Zdeňku, ty jsi anděl. Bez ironie, nikdo se s ní tak dlouho nevydržel bavit.

To není jednostranný proces, je to učení/učení se, poznávání/poznávání se.

Pamatuj, že jakým soudem soudíte, takovým budete souzeni, a jakou měrou měříte, takovou Bůh naměří vám (Matouš 7, 2).
:)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » úte 11. úno 2020 17:18:28

Jsi. Uvědomuješ si to? Ano.

Musíš si o tom něco myslet? Ne.

Musíš to nějak chápat? Ne.

Uvědomění lásky - jaký je to pocit?


Jaký je Tvůj život, když si uvědomuješ lásku? U lásky se rozlišuje mnoho podob, např. agapé, erós, filia. Nebo nenávist. Čili je to příliš komplexní otázka.

Lásce se nepotřebuješ učit, je Tvou přirozeností. Agapé je přirozeností Boha. "V tom je láska - ne že my jsme si zamilovali Boha, ale že on miloval nás", píše apoštol Jan ve svém 1. listě.

A já bych měl taky jednu otázku. Víš co to je pokora, Jano?
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » úte 11. úno 2020 17:27:23

Zdeněk píše:Jsi. Uvědomuješ si to? Ano.

Musíš si o tom něco myslet? Ne.

Musíš to nějak chápat? Ne.

Super

Uvědomění lásky - jaký je to pocit?


Takže jak? Dobrý?

Jaký je Tvůj život, když si uvědomuješ lásku? U lásky se rozlišuje mnoho podob, např. agapé, erós, filia. Nebo nenávist. Čili je to příliš komplexní otázka.


Bavme se jen o pouhém vědomí lásky, tedy jen o té lásce, kterou si v sobě uvědomuješ, když miluješ. Když miluješ samotnou lásku.

Lásce se nepotřebuješ učit, je Tvou přirozeností. Agapé je přirozeností Boha. "V tom je láska - ne že my jsme si zamilovali Boha, ale že on miloval nás", píše apoštol Jan ve svém 1. listě.


Může to tak být, žes na svou přirozenost, kdy jsi byl jako dítě, které bral Ježíš do své náruče a které se rádo do té milující náruče nechávalo brát, zapomněl.

Určitě není problém si znovu uvědomit, jaké to je.

A já bych měl taky jednu otázku. Víš co to je pokora, Jano?

Pokora je, když milovaný Bůh - Láska je vším.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » úte 11. úno 2020 17:54:21

Jana píše:Může to tak být, žes na svou přirozenost, kdy jsi byl jako dítě, které bral Ježíš do své náruče a které se rádo do té milující náruče nechávalo brát, zapomněl.
Následovat Krista po cestě křížové neznamená být patetický.

Jana píše:Pokora je, když milovaný Bůh - Láska je vším.
Ne. Pokora je vědomí, že nejsi tím, co tě přesahuje. Jen pak můžeš případně přijmout i to přesahující. Do té doby to není možné.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » úte 11. úno 2020 18:04:20

Zdeněk píše:
Jana píše:Může to tak být, žes na svou přirozenost, kdy jsi byl jako dítě, které bral Ježíš do své náruče a které se rádo do té milující náruče nechávalo brát, zapomněl.
Následovat Krista po cestě křížové neznamená být patetický.


Kam budeš následovat Krista? Budeš ho následovat tam, kde teď je. Nebo ho budeš následovat někam do minulosti, kde není?

Jana píše:Pokora je, když milovaný Bůh - Láska je vším.
Ne. Pokora je vědomí, že nejsi tím, co tě přesahuje. Jen pak můžeš případně přijmout i to přesahující. Do té doby to není možné.

Pokora je, když Bůh - Láska je vším a o své osobě si vůbec nic nedomýšlíš.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » úte 11. úno 2020 18:41:04

Jana píše:
Zdeněk píše:
Jana píše:Může to tak být, žes na svou přirozenost, kdy jsi byl jako dítě, které bral Ježíš do své náruče a které se rádo do té milující náruče nechávalo brát, zapomněl.
Následovat Krista po cestě křížové neznamená být patetický.


Kam budeš následovat Krista? Budeš ho následovat tam, kde teď je. Nebo ho budeš následovat někam do minulosti, kde není?
Oživování minulosti vzpomínáním na citové příběhy z dětství není cesta k uvědomění si přítomnosti.

Jana píše:Pokora je, když Bůh - Láska je vším a o své osobě si vůbec nic nedomýšlíš.

:)
Jak chceš, Jano. Máš svobodnou vůli.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » stř 12. úno 2020 6:56:27

Zdeněk píše:
Jana píše:
Jana píše:Může to tak být, žes na svou přirozenost, kdy jsi byl jako dítě, které bral Ježíš do své náruče a které se rádo do té milující náruče nechávalo brát, zapomněl.


Kam budeš následovat Krista? Budeš ho následovat tam, kde teď je. Nebo ho budeš následovat někam do minulosti, kde není?
Oživování minulosti vzpomínáním na citové příběhy z dětství není cesta k uvědomění si přítomnosti.


Mimochodem vzpomínka na bezstarostný stav milovaného dítěte probudila i Buddhu.

Ale když budeš následovat někoho někam, kde byl v minulosti, a teď už tam není, je pošetilé.

Neboj, to ukřižování tady je taky. Na kříži časoprostoru umírá všechno smrtelné, umírá tam veškerý hřích všeho odděleného od Boha,

a v Kristu poznává Boží království jen to, co je věčné.

Jestli zakoušíš Pravdu, tak patříš Kristu.

Dostal jsi od Ježíše dokonalý návod - Nejvyšší přikázání. Můžeš pokračovat dál v praxi:


Jaký je Tvůj život, když si uvědomuješ lásku?
(Není jiný Bůh, než život)

Je láska tím světlem, po kterém ses ptal?

A co temnota?

Co temnota ve světle lásky?



A jak říkáš:
Máš svobodnou vůli.


Málo kdo si troufne jít dál.

Proto je tak málo probuzených. I Mooji se vzpíral a byl v té chvíli kritický k Papadžímu, když měl jakožto ego zmizet a být jen láskou.

Maharadže se jednou někdo ptal, co je to láska, dostal odpověď: "Jste to vy, když se jí nebojíte."

Přišlo mi divné, že je možné se něčeho tak nádherného a osvobozujícího bát.

Ale někteří borci tady mi to už vysvětlili. Je to pro ztotožnění s tělem, pro ztotožnění s egem, pak láska bolí, je utrpením.

Jen vzácně se objeví někdo, kdo není otrok těla, kdo není otrok mysli.

Je možné si vzpomenout na dětství, tehdy tady strach z lásky nebyl,

poznával jsi ji jen v čisté nevinné podobě.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod Jana » stř 12. úno 2020 7:29:36


Přišlo mi divné, že je možné se něčeho tak nádherného a osvobozujícího bát.

Ale někteří borci tady mi to už vysvětlili. Je to pro ztotožnění s tělem, pro ztotožnění s egem, pak láska bolí, je utrpením.

Jen vzácně se objeví někdo, kdo není otrok těla, kdo není otrok mysli.

Je možné si vzpomenout na dětství, tehdy tady strach z lásky nebyl,

poznával jsi ji jen v čisté nevinné podobě.


Ale pozor, i tahle informace může být zavádějící, pokud by ses chtěl stát borcem nepodléhajícím ničemu tělesnému, zase by tady bylo ego, které něčeho chce dosáhnout.

Askeze také nevede k ničemu, jak prokázal Buddha.

Dalo by se říct, že nakonec podlehl tělesné potřebě a napil se mléka.

Ale je to drobet jinak.

Může tady být i podléhání nebo nepodléhání, vše je v režii Boha, vše patří Bohu

a Ty zůstáváš dál jen milující milovanou láskou,

jakou v Kristu jsi,

jakou jsi ve své přirozenosti.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6881
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » stř 12. úno 2020 8:58:05

Jana píše:Mimochodem vzpomínka na bezstarostný stav milovaného dítěte probudila i Buddhu.
O Buddhovi byla napsána spousta blbostí. Jé lépe jít přímo ke zdrojům - k hínajánovým sútrám.

Jana píše:Maharadže se jednou někdo ptal, co je to láska, dostal odpověď: "Jste to vy, když se jí nebojíte."

Přišlo mi divné, že je možné se něčeho tak nádherného a osvobozujícího bát.
Tak to se nediv, jedno súfijské podobenství líčí boží lásku jako oheň, kterým je člověk jako noční můra natolik přitahován, až je jím nakonec sežehnut. Ježíš v úzkostech zápasil a modlil se ještě usilovněji; jeho pot kanul na zem jako krůpěje krve.

Pravda, Ty už jsi dávno za Ježíšem, za vodou.

Někde jsem četl, že nejhorší a nejméně stravitelná pravda je pravda o sobě samém. :)
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod lklknml » stř 12. úno 2020 9:09:27

miroslav píše:V přítomnosti je vše - tedy i minulost - představa o minulosti, o tom, co bylo na základě paměti, vzpomínek.
V přítomnosti je i budoucnost - představa budoucnosti.
Mimo přítomnost nic není.

To je pravda. Pravda je jako směrovka na cestě. Kde je třeba napsáno PRAHA. Je lehké se do té směrovky zamilovat, sednout si u ní, a zaměnit jí za Prahu. V tomto smyslu se pak pravda stala lží.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 18:12:05

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » stř 12. úno 2020 9:44:33

miroslav píše:
P. En píše:Co je ovšem přítomnost , Miroslave? Co to je teď? Mě zajímá, z čeho je "teď"..

To je dobrá otázka. Žijeme-li tuto otázku (třeba v meditaci nebo v činnosti), jsme bdělí, otevření, unášení myslí (myšlenkami, usilováním, pociťováním atd.) se zastavuje. Mysl, myšlenky, usilování atd. ale může klidně běžet dál.

V přítomnosti je vše - tedy i minulost - představa o minulosti, o tom, co bylo na základě paměti, vzpomínek.
V přítomnosti je i budoucnost - představa budoucnosti.
Mimo přítomnost nic není.
Celý náš svět se odvíjí v přítomnosti.
Celý náš svět je naší interpretací světa včetně interpretace druhých bytostí.

"Teď" tedy není malé, ale naopak zahrnuje vše.
A to z čeho je "teď" je dobrá otázka, výzva, na kterou lze dobře odpovědět jen výše zmíněnou bdělostí.
Ale ne nějakou chladnou nezáživnou bdělostí, ale horkou, žhavou odhodlanou opravdovou bdělostí.

"Vimalakírtinirdéša sútra praví(39): Cesta vede opravdovým srdcem.
Čistá země leží v opravdovém srdci. Proto ať nikdo s obmyslným a křivým srdcem nehovoří o rovnosti.
Nestane se Buddhovým žákem ten, kdo o úplném samádhi a o uskutečňování rovného srdce toliko mluví. Právě naopak, stačí uskutečňovat rovné srdce jednáním, a aniž se výslovně přidržujeme kterékoli dharmy, je zde to, čemu říkáme úplné samádhi.
Jen zbloudilci se drží různých forem dharmy a přidržují se výroku o úplném samádhi, který tvrdí, že dosáhnou rovného srdce tím, že budou nehnutě sedět, a že se zbaví falešných představ tím, že si umrtví srdce. Toto je podle nich úplné samádhi.
Tak by nás toto učení ztotožňovalo s neživými věcmi a to by posléze vedlo až k zahrazení cesty. Jenže cesta přece musí zůstat průchodná. Proč bychom ji měli zahrazovat? Jakmile se srdce u něčeho zastaví, přestává být průchodné, nasazuje si totiž pouta.
Kdyby bylo správné nehnutě sedět, Vimalakírti by se nevysmíval Šáriputrovi vysedávajícímu uprostřed lesa. Ó vědoucí, znovu a znovu budete potkávat lidi, kteří budou druhé učit sedět, pozorovat srdce, dohlížet na čistotu, bez hnutí, bez vznětu, v tom budou vidět cíl i zásluhu.
Uvědomte si však, že se lidé neprobudí, dokud budou lpět na hotových poučkách,jejich zmatek naopak poroste. A tak se dopouštějí veliké chyby všichni, kdo takto učí Cestě."

(Chuej-neng)

To je dobrý text. Říká víc než všecna ta videa a citace sem kdy dané.
Přítomnost zahrnuje vše projevené. Sleduješ otázku a přivede tě k teď, k bodu kde vznikla.
Ale musíme hloub. Pod kořeny. Do mízy přítomnosti. Do meditace, co bere jméno, osobnost.
Chceme-li poznat víc. Což je oběť, kterou mnohý nedá. Jsa ukolébán pojetím. Chcem poznat pravdu,
nebo jen vyzískat výhodu lehkého bytí, ala duchovnost? To je ta otázka...
P. En
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod P. En » stř 12. úno 2020 10:15:49

Chcem pravdou ctít pravdu, nebo jen nakrmit svý břicho...
P. En
 

Re: O co nám jde?

Nový příspěvekod dodo » stř 12. úno 2020 10:43:25

Zdeněk píše:
Jana píše:Mimochodem vzpomínka na bezstarostný stav milovaného dítěte probudila i Buddhu.
O Buddhovi byla napsána spousta blbostí. Jé lépe jít přímo ke zdrojům - k hínajánovým sútrám.



Tak si to stačí nájsť (v tých sútrach) a možno zistíš, že to blbosť nie je.
dodo
 
Příspěvky: 673
Registrován: stř 01. črc 2015 0:01:01

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků