Mistr Jan Hus

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 01. pro 2016 9:15:49

Ahoj

"Pro pravdu se lidi perou." Jestli vy chápete rvačku jako přítomnost milosti Boží, tak já tedy ne.

Téma "Jan Hus" (byl to jen příklad, nebylo to hlavní téma diskuse) zde končím, je to osoba budící vášně a kontroverze i tady na diskusi a nechci s ním mít nic společného.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod nop » čtv 01. pro 2016 11:19:26

Pelvan píše:Ahoj

"Pro pravdu se lidi perou." Jestli vy chápete rvačku jako přítomnost milosti Boží, tak já tedy ne.

Téma "Jan Hus" (byl to jen příklad, nebylo to hlavní téma diskuse) zde končím, je to osoba budící vášně a kontroverze i tady na diskusi a nechci s ním mít nic společného.

Zdravím

Pro mne tedy nevzbuzuje nikdo vášně, jsem klidný.
Ale v ideologii pro komunismus byly vášně ve snaze udržet jednotnou ideologii, tedy nátlak. Pro "pravdu" se daly zažít i nepříjemnosti.
Byla to ideová "pravda" vyšší než "úterý následuje po pondělku", byla to krásná idea o beztřídní společnosti a odměňování podle zásluhy, ale nižší pravda než duchovní.

Lze navrhnout třístupňovou stavbu pravd:

a/ zemská, 2x2=4 a že "hmotná soustava směřuje ke stavu s minimem energie" (na př. hrnec odstavený z plotny chladne),
b/ psychická, jako že po práci je potřebí odpočinek,
c/ vyšší pravda (istina), těch známe dost.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Jak pozitivně podporovat tělem mysl a myslí tělo?

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. pro 2016 14:18:19

reseek. píše:
Pelvan píše:Ahoj

"Pro pravdu se lidi perou." Jestli vy chápete rvačku jako přítomnost milosti Boží, tak já tedy ne.

Téma "Jan Hus" (byl to jen příklad, nebylo to hlavní téma diskuse) zde končím, je to osoba budící vášně a kontroverze i tady na diskusi a nechci s ním mít nic společného.

Zdravím

To chápu. A žádnou nenávist v tom nevidím. Jen zájem věnovat pozornost tématům, která napomáhají harmonii v těle i mysli. Ta nemají nic společného s hlasitým propagováním svých představ a se snahou přimět ostatní, aby se přidali.


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re:

Nový příspěvekod reseek. » čtv 01. pro 2016 14:54:51

Jana píše:Tím podstatným není z mého pohledu ani historie lidstva, ani příběh jedince, ale vědomá Boží přítomnost.

Možná by se dalo doplnit, že tím podstatným pro hledající je ochota obracet pozornost vědomí k tomu, co v nás samých brání trvalému vnímání stále přítomné, všetvořící Boží Existence. Pak začne docházet k rozpouštění těch předtím neuvědomovaných bariér. Moje zkušenost je, že nezbytná je především ochota ty bezděčné navyklé sklony/clony v sobě rozpoznávat... a jejich vděčné odevzdávání Vše-tvořícímu Bytí...Obrázek
reseek.
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod arikiran » čtv 01. pro 2016 15:28:26

JAK TO TAK POZORUJU, TAK MNOHDY VIDÍM, ŽE NAVYKLÝ SKLON JE HLEDAT PŘÍTOMNOST BOŽÍ a nevnímat Ji ve svém okolí, které dotyčný Hledající považuje spíš za překážku pro své usilování...takto popletený Hledající nadělá víc škody než užitku
.......
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Re:

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. pro 2016 15:40:49

reseek. píše:
Jana píše:Tím podstatným není z mého pohledu ani historie lidstva, ani příběh jedince, ale vědomá Boží přítomnost.

Možná by se dalo doplnit, že tím podstatným pro hledající je ochota obracet pozornost vědomí k tomu, co v nás samých brání trvalému vnímání stále přítomné, všetvořící Boží Existence. Pak začne docházet k rozpouštění těch předtím neuvědomovaných bariér. Moje zkušenost je, že nezbytná je především ochota ty bezděčné navyklé sklony/clony v sobě rozpoznávat... a jejich vděčné odevzdávání Vše-tvořícímu Bytí...Obrázek


Ano, vděčné odevzdávání všeho, co by mohlo rušit vědomí Boží přítomnosti, je plně osvobozující.

"Bože Tvá vůle."

Je to velká úleva, tahle možnost.

Ale někdy je dost těžké, odevzdávat blízkou bytost, která se vydává strastiplnou cestou.

Nicméně naše osoba je v tomhle úplně bezmocná a bez šancí, to, co má opravdovou moc vysvobozovat, je to Božské, co v každém z nás je.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod arikiran » čtv 01. pro 2016 15:49:55

JAK JE TO MOŽNÉ, ŽE TO bOŽSKÉ, CO MÁ FAKT MOC VYSVOBOZOVAT, NECHÁ TOHO NEŠTASTNÍKA JÍT TOU STRASTIPLNOU CESTOU A NEPOMŮŽE?
.......
...děkuji.em...
Uživatelský avatar
arikiran
 
Příspěvky: 714
Registrován: pát 22. led 2016 11:05:50

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. pro 2016 16:04:14

arikiran píše:JAK JE TO MOŽNÉ, ŽE TO bOŽSKÉ, CO MÁ FAKT MOC VYSVOBOZOVAT, NECHÁ TOHO NEŠTASTNÍKA JÍT TOU STRASTIPLNOU CESTOU A NEPOMŮŽE?
.......


Vypadá to na to, že k probuzení potřebujeme projít i tím těžkým a strastiplným a že to strastiplné může být, pokud si to mysl nezačne špatně vykládat, tím pravým urychlovačem, který je potřeba.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod reseek. » čtv 01. pro 2016 16:07:18

arikiran píše:JAK TO TAK POZORUJU, TAK MNOHDY VIDÍM, ŽE NAVYKLÝ SKLON JE HLEDAT PŘÍTOMNOST BOŽÍ a nevnímat Ji ve svém okolí, které dotyčný Hledající považuje spíš za překážku pro své usilování...takto popletený Hledající nadělá víc škody než užitku
.......

A dokud si člověk u sebe neuvědomí, že kritizuje okolí za to, co dělají podle něj špatně, a nerozpozná, co v něm spouští jeho potřebu je kritizovat, bude dál reagovat na svoje pocity a názory o ostatních.
reseek.
 

Re:

Nový příspěvekod reseek. » čtv 01. pro 2016 16:27:14

PS. k
A dokud si člověk u sebe neuvědomí, že kritizuje okolí za to, co dělají podle něj špatně, a nerozpozná, co v něm spouští jeho potřebu je kritizovat, bude dál reagovat na svoje pocity a názory o ostatních.

Teprve když se tohle plně přijme, začnou se i jednotlivé vlastní reakce na okolí a na to, co dělá, rozpoznávat a odevzdávat s vděčností Vesmírné Energii....

Až se tyhle automatické a doteď nevnímané vlastní reakce postupně rozpustí, zmizí i vnímání okolí jako něčeho kontroverzního ... a nebude se už vnímat jako něco odděleného od přítomnosti Boží ...

Dejž nám to Pámbu :)
reseek.
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod .Petra » čtv 01. pro 2016 19:23:24

Jana píše:Péťo, nevidím v tom z Pelvanovo strany nenávist,


Vinit nekoho ze spousty valek v nekolika stech letech je pro mne nenavist.
.Petra
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. pro 2016 19:31:21

.Petra píše:
Jana píše:Péťo, nevidím v tom z Pelvanovo strany nenávist,


Vinit nekoho ze spousty valek v nekolika stech letech je pro mne nenavist.


Posuzovat se to dá různě.

"..Nemyslete si, že jsem přišel na zem uvést pokoj; nepřišel jsem uvést pokoj, ale meč.
Neboť jsem přišel postavit syna proti jeho otci, dceru proti matce, snachu proti tchyni;
a ‚nepřítelem člověka bude jeho vlastní rodina‘.
Kdo miluje otce nebo matku víc nežli mne, není mne hoden; kdo miluje syna nebo dceru víc nežli mne, není mne hoden..."
Matouš 10,34-41


Je možný i jiný pohled, než nenávistný?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod .Petra » čtv 01. pro 2016 19:36:51

.Petra píše:
Jana píše:Péťo, nevidím v tom z Pelvanovo strany nenávist,


Vinit nekoho ze spousty valek v nekolika stech letech je pro mne nenavist.



Pelvan o Husovi:

Jeho působení v Čechách a jeho zatvrzelé chování na koncilu v Kostnici, které skončilo jeho smrtí, mělo zničující účinky hlavně pro Čechy samotné, protože uvrhlo zemi do nekonečných válek. Jeho působení ale také nastartovalo či inspirovalo reformační hnutí, které vyvrcholilo katastrofální třicetiletou válkou o 200 let později. A tento jeho zničující vliv pokračuje přes katastrofu Napoleonských válek do dneška, kdy vidíme celosvětovou agónii rozloženého křesťanství, které se již nadvládě islámu ani nijak nebrání.
.Petra
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod Jana » čtv 01. pro 2016 20:05:35

Péťo, dovoluji si neposuzovat ani vliv Jana Husa na vznik husitských válek, ani husitské drancování klášterů, kostelů, vesnic, hradů, jejichž stopy je při toulkách po krásách českých možné ještě i dnes potkávat, zrovna tak si dovoluji nesoudit ani Pelvanův a ani Tvůj pohled na to. Názory mohou být různé.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod reseek. » čtv 01. pro 2016 20:33:29

Jana píše:Názory mohou být různé.

Navíc - každý názor je důsledkem nejen určitých událostí, ale především vlastních představ o nich a o druhém člověku, takže názor vzniká do značné míry nezávisle na vnějším dění. Je důsledkem vlastních dosavadních zkušeností. A tak je mi bližší nepřisuzovat druhým něco, co mi napadne - protože to může být i jinak.
reseek.
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 01. pro 2016 20:37:50

Jana píše:Péťo, dovoluji si neposuzovat ani vliv Jana Husa na vznik husitských válek, ani husitské drancování klášterů, kostelů, vesnic, hradů, jejichž stopy je při toulkách po krásách českých možné ještě i dnes potkávat, zrovna tak si dovoluji nesoudit ani Pelvanův a ani Tvůj pohled na to. Názory mohou být různé.


Jano, mne nejde o tebe, ale o Pelvana. Jak muze chtit byt zdravy, kdyz jednoho cloveka vini z toho vseho? Nekteri lide si hrali na pany a zpusobovaly velka utrpeni spouste jinych lidi a ti jim to jednou vratili. Karma to proste zarovnala. Husa nevidim jako vinika, ale jako priznak doby, v ktere doslo k vyrovnani.
Francouzove jsou hrdi na jejich revoluci, Nemci na jejich reformaci - v obojich se dely desne veci. Ale Cesi ted zacli odsuzovat nejen husitskou dobu, ale uz i Jana Husa?

Muj pohled je, ze vsichni by tak jako tak umreli. Ale mnozi meli konecne moznost zazit pocit svobody = nepoddanstvi a za ten pocit zrejme radi riskovali svuj zivot.
Návštěvník
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod .Petra » pát 02. pro 2016 9:00:56

:)
Po poznani, ze Buh nikdy nedovoli, aby se stalo, co se nema stat, zmizi potreba hledat vinika. Prestane se predvrhovat, ze Husite drancovali - copak byli konatele? I kdyz si to urcite sami o sobe mysleli. A nekteri si to o nich mysli dodnes.

Potom se i jakekoliv utrpeni vidi jako projev univerza, prestane se proti nemu bojovat (= posuzovat, hledat vinika, odsuzovat) a zacne se pozorovat jako takove (= to, co je) a tim se charakter utrpeni zcela zmeni.


Kdyz Husite zpivali "Ktoz jsu bozi bojovnici" a krizaci zacali v panice pred nimi utikat, tak se citili za jedno s Bohem a jeho vuli, presvedceni o sve pravde, stejne jako se i dnes nekteri lide citi byt spojeni s Bohen a jsou presvedceni o sve pravde.
.Petra
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod vostálník » pát 02. pro 2016 19:39:15

Už aby byl červenec nebo aspon červen...
vostálník
 

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod nop » pát 02. pro 2016 20:02:38

vostálník píše:Už aby byl červenec nebo aspon červen...

Ale do té doby se rozhovor přesune na jiný zájem, třeba na výnosy plodin a výsledky po zavedení EET
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: Mistr Jan Hus

Nový příspěvekod vostálník » sob 03. pro 2016 15:49:49

Ovšem mistr Jan Hus to poněkud přepálil jak známo,

ale já zas na tom vítězství pravdy moc nelpím...
vostálník
 

Další

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků