Pitomina a pitomec

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 15:40:18

Alaja. píše:
Příspěvekod Jana » čtv 22. kvě 2014 22:11:07

Jinak před spoustou let jsem měla v šuplíku lístečky, na kterých jsem měla napsaná svá přání, všechna se splnila, ty lístečky ještě mám schované.

Funguje to, naprosto dokonale to funguje.
viewtopic.php?f=67&t=3433

Někdy před sedmi lety Jana dorazila na JZ a pak i na další diskusní fora o duchovnu.
A potkávala všude dost lidiček, kteří nějak nechtěli pochopit o čem píše ona, protože oni to viděli úplně jinak. :)
Tahle sorta lidiček se svými vlastními duchovními zkušenostmi, to má podobně - vidí, že Jana zaboha nechce pochopit o čem píší oni, protože ona to vidí zcela jinak.
Takže nejspíš nyní Jana usoudila, že tu má mezi diskutujícími nenapravitelné pitomce...

Podstatné je vědět, co s tím

Jana píše:Bavit se s pitomcem, ve kterém vidíme spoustu chyb, je nejen otrava, ztráta času, ale je to i nebezpečné...
Proto pokud potkáš pitomce, vyhni se mu, zapomeň na něj, nebav se s ním. Otoč svou pozornost do sebe a hledej v sobě božskou podstatu.
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 15:44:42

Jana píše:Pokud někdo místo diskuze o tématu, o knize, začne posuzovat diskutujícího, budu to mazat.

Předpokládat že je diskutující pitomec je a nebo není jeho posuzováním ?
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 15:46:58

Návštěvník píše:
Jana píše:Pokud někdo místo diskuze o tématu, o knize, začne posuzovat diskutujícího, budu to mazat.

Předpokládat že je diskutující pitomec je a nebo není jeho posuzováním ?

Že by to byla jen diagnoza? :D
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 15:48:02

Vlastní?
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod malpan » ned 25. kvě 2014 15:53:25

Podstatné je vědět, co s tím

Jana píše:Bavit se s pitomcem, ve kterém vidíme spoustu chyb, je nejen otrava, ztráta času, ale je to i nebezpečné...
Proto pokud potkáš pitomce, vyhni se mu, zapomeň na něj, nebav se s ním. Otoč svou pozornost do sebe a hledej v sobě božskou podstatu.

dovolil bych si opět trošku jiný pohled:
narazím-li na člověka, který zatvrzele trvá na svých názorech a není-li ochoten či schopen přijmout i jiný pohled, pak je dobré mu to dovolit - ať si trvá na svém. Nikdo z nás nezačne automaticky přijímat názory druhých - tím méně, pokud je na nás vyvíjený tlak... Když to dovolíte sobě, dovolte to teda i druhým a že není potřeba je nazývat čímkoliv, to ....
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 15:58:26

Návštěvník píše:
malpan píše:všichni jsme tvůrci pitomostí, které nás posouvají v pochopení - a když ti toto dojde, pak pochopíš, že to bylo to nejlepší, aby ses posunula i přesto, že se současně na to můžeš koukat jako na pitomost. Takže pitomost či to nejlepší?

Když je to to nejlepší, je to potom pitomost? Nebo je to spíš nedovedná reakce, která se zákonitě objevila, protože v té chvíli nedokážu jinak zareagovat?

Co v nás to považuje za pitomost?

Pro mě to signalizuje bezděčné nepřijetí, odsouzení něčeho - a to má svůj konkrétní důvod. Něco preferuju, něco odmítám. Dualita jak když vyšije. A advaitové pochopení není v té chvíli k ničemu, protože osobní já vidí něco, co v té chvíli vnímá jako reálné - natolik reálné, že na to zčistajasna právě tak reálné ego potřebuje zareagovat.

Dokud mi to vadí u druhých, vadí mi to i u sebe, takže s tím bojuju a přidávám tomu další energii...

jj, jedna věc je to vědět, jiná věc je uvědomit si tenhle navyklý sklon posuzovat a odsuzovat, když se objeví
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod malpan » ned 25. kvě 2014 16:14:31

Návštěvník píše:jj, jedna věc je to vědět, jiná věc je uvědomit si tenhle navyklý sklon posuzovat a odsuzovat, když se objeví

:yes:
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 17:30:21

Je to holt shoda nepříjemných náhod, kterých bylo asi na někoho moc najednou.
Dva dny veder a silných bouřek, pokažený sváteční víkend, rejpalové na tomto foru si také pauzu nedali, nejspíš se na nich podepsal vliv bouřek.....ono i to nazvat někoho pitomcem se stalo jen a jen pod vlivem bouřek....kdyby ty bouřky nebyly, tak by tu nebyli ani ti pitomci... :D
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 25. kvě 2014 17:31:36

Vida, za všechno může počasí ;)
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Pavla » ned 25. kvě 2014 17:38:53

malpan píše:zásadní "problém" je to - když mi někdo říká, že je něco pitomost, pak tvrdí, že je to něco pitomost - nic víc. Pokud si tam navíc přidáš, že jsi pitomec, pak je to tvé vyhodnocení....

jasne, v tomhle konkretnim pripade to je jasna Janina predstavivost, na zaklade ktere odsoudila jednoho clena fora...ktery ji pije krev svoji vaznosti pri komunikaci napr....
Pavla
 
Příspěvky: 465
Registrován: stř 19. bře 2014 12:01:44

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 19:29:49

malpan píše:
Podstatné je vědět, co s tím

Jana píše:Bavit se s pitomcem, ve kterém vidíme spoustu chyb, je nejen otrava, ztráta času, ale je to i nebezpečné...
Proto pokud potkáš pitomce, vyhni se mu, zapomeň na něj, nebav se s ním. Otoč svou pozornost do sebe a hledej v sobě božskou podstatu.

dovolil bych si opět trošku jiný pohled:
narazím-li na člověka, který zatvrzele trvá na svých názorech a není-li ochoten či schopen přijmout i jiný pohled, pak je dobré mu to dovolit - ať si trvá na svém. Nikdo z nás nezačne automaticky přijímat a že není potřeba je nazývat čímkoliv, to ....

K tomu dovolení je nezbytné něco, co není tak docela samozřejmé: uvědomit si v sobě nátlak na toho druhého, svoje přání nebo až chtění, aby něco nedělal... nebo naopak udělal... třeba i ve vlastním zájmu...

Co umožňuje uvědomit si Obrázek tuhle svou snahu?

Dá se uvidět jako pohyb vesmírné Energie... jenže kdykoliv se ponoříme víc do pocitu "reálnosti" dění, tahle možnost jako by mizela z dohledu. Úměrně hloubce ponoření do zdánlivé reality.

Podprahové návyky a sklony, které řídí naše reakce na okolí, sílu pocitu reálnosti dění automaticky zvětšují.
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod malpan » stř 28. kvě 2014 20:26:56

rád bych reagoval a k reakci použiju tvá slova, která trošku zkrátím:
Linda píše:K tomu dovolení je nezbytné něco, co není tak docela samozřejmé: uvědomit si v sobě ... Podprahové návyky a sklony, které řídí naše reakce na okolí...
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 20:36:24

Ramakrišna: "S tendencemi, které se jako naplavenina proudu mysli nashromáždily působením předchozích zkušeností, musí člověk zacházet obratně. Vypárat tuto složitou tapisérii mentálních a fyzických sklonů není snadné."

Šance je v sobě objevit a jasně si je uvědomit ... Co jí napomáhá? A co naopak brání?

Každá zkušenost se hodí :)
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Linda » stř 28. kvě 2014 22:03:14

malpan píše:rád bych reagoval a k reakci použiju tvá slova, která trošku zkrátím:

Linda píše:
K tomu dovolení je nezbytné něco, co není tak docela samozřejmé: uvědomit si v sobě ... Podprahové návyky a sklony, které řídí naše reakce na okolí...


Ramakrišna: "S tendencemi, které se jako naplavenina proudu mysli nashromáždily působením předchozích zkušeností, musí člověk zacházet obratně. Vypárat tuto složitou tapisérii mentálních a fyzických sklonů není snadné."

Šance je v sobě objevit a jasně si je uvědomit ... Co jí napomáhá? A co naopak brání?

Každá zkušenost se hodí :)

Mě k tomu zatím pomáhá jen jedno: a priori je brát masky Jediného - vesmírné Inteligence, která je ze Sebe Samé vytváří Obrázek Obrázek ...
v podstatě bhakti

Čím míň je bezděčně odsuzujeme jako nežádoucí nebo jako pitominy, tím snáz se nechávají rozpoznat... možná se tak postupně rozpouští odmítavá energie, která je udržovala mimo dohled vědomí
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod malpan » čtv 29. kvě 2014 6:15:48

vostalpetr píše:nic s tím neuděláte, je to mimo schopnosti ega


Je to Já co rozpouští tyhle věci,
nikoliv vy...

ano, je to Já, co tvoří i rozpouští tyto věci a i já je součástí Já, proto si dál hrejme, dokud nás to baví :D ;)
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 10:39:15

miroslav píše:
Jana píše:Vidím jako zbytečné ty hrátky s iluzí oddělenosti, při poznávání skutečnosti.

Buď mě zajímá skutečnost a nebo iluze. Míchat obojí dohromady dezorientuje a vede k nedorozumění.

Tedy buď je v nás tendence iluzi prohlédnout a jsme ochotni poznávat božskou podstatu v nás, jsme ochotni vést diskuze o tématu, psát k věci.

A nebo zůstáváme v té iluzi, že Ty jsi takový, já jsem makový, Ty jsi špatný, já jsem dobrý, Ty nevíš, já vím, Ty jsi blbej, já jsem chytrej, Ty se mnou manipuluješ, já s Tebou nemanipuluji, Ty máš špatnou motivaci, informaci, sebereflexi, duchovní, mentální úroveň, tedy nedosahuješ mé úrovně a při každé příležitosti mi bude ctí Ti to dokazovat a styď se. Obrázek


To je hezké, ale co je to, co, když někdo napíše o nějaké mém názoru či myšlence, že je to pitomina, tak přes všechno co nahoře píšeš, si to přeložím tak, že o mně píše, že jsem pitomec? Že od tématu skočím hned k osobnímu sebe-hodnocení?
Není to znakem toho, že se ve skutečnosti identifikuji se svými myšlenkami a názory?


je :)

právě proto je poznat, kdo to žije a kdo jen o tom píše - ta osobní dotčenost je toho znakem a projevuje se buď tím, že se zahájí boj nebo se využívají všechny dostupné způsoby, jak to co se mi nelíbí eliminovat - například mazáním nebo banováním
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 10:44:08

Když se někdo zmíní o faktu, který Rámakrišna vyjádřil slovy "S tendencemi, které se jako naplavenina proudu mysli nashromáždily působením předchozích zkušeností, musí člověk zacházet obratně. Vypárat tuto složitou tapisérii mentálních a fyzických sklonů není snadné", můžeme začít uvažovat, co by nám mohlo pomoci začít si je u sebe uvědomovat.

Kdo neuznává vliv podvědomí, považuje každou zmínku o obracení pozornosti k navyklým sklonům za osobní útok. Začne se bránit, protože to vnímá jako obviňování

Ty máš špatnou motivaci, informaci, sebereflexi, duchovní, mentální úroveň, tedy nedosahuješ mé úrovně a při každé příležitosti mi bude ctí Ti to dokazovat a styď se.
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 10:56:20

Návštěvník píše:Když se někdo zmíní o faktu, který Rámakrišna vyjádřil slovy "S tendencemi, které se jako naplavenina proudu mysli nashromáždily působením předchozích zkušeností, musí člověk zacházet obratně. Vypárat tuto složitou tapisérii mentálních a fyzických sklonů není snadné", můžeme začít uvažovat, co by nám mohlo pomoci začít si je u sebe uvědomovat.

Kdo neuznává vliv podvědomí, považuje každou zmínku o obracení pozornosti k navyklým sklonům za osobní útok. Začne se bránit, protože to vnímá jako obviňování

Ty máš špatnou motivaci, informaci, sebereflexi, duchovní, mentální úroveň, tedy nedosahuješ mé úrovně a při každé příležitosti mi bude ctí Ti to dokazovat a styď se.


podle mně se začne bránit kdykoliv vycítí, že by to mohlo být ohrožující pro jeho osobní sebeidentikaci :)
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 11:13:32

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Když se někdo zmíní o faktu, který Rámakrišna vyjádřil slovy "S tendencemi, které se jako naplavenina proudu mysli nashromáždily působením předchozích zkušeností, musí člověk zacházet obratně. Vypárat tuto složitou tapisérii mentálních a fyzických sklonů není snadné", můžeme začít uvažovat, co by nám mohlo pomoci začít si je u sebe uvědomovat.

Kdo neuznává vliv podvědomí, považuje každou zmínku o obracení pozornosti k navyklým sklonům za osobní útok. Začne se bránit, protože to vnímá jako obviňování

Ty máš špatnou motivaci, informaci, sebereflexi, duchovní, mentální úroveň, tedy nedosahuješ mé úrovně a při každé příležitosti mi bude ctí Ti to dokazovat a styď se.


podle mně se začne bránit kdykoliv vycítí, že by to mohlo být ohrožující pro jeho osobní sebeidentikaci :)

To je základní životní instinkt a diskuse může být vynikající nástroj, jak to trénovat a posilovat...
Návštěvník
 

Re: Pitomina a pitomec

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 29. kvě 2014 11:17:25

Návštěvník píše:To je základní životní instinkt a diskuse může být vynikající nástroj, jak to trénovat a posilovat...


diskuze ne, protože je to otevřený prostor, který může dojít k nabourání právě toho mého osobního zajetého :D :D :D

ale neustálý monolog nebo přesvědčovací polemika může být vynikající nástroj, jak tento základní životní instinkt trénovat a posilovat :D :D :D
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků