Dva způsoby sebezkoumání

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 16. říj 2013 14:58:23

"Dva způsoby sebezkoumání

Advaitická meditace se od ostatních liší, protože se za 1) soustřeďuje na subjekt hledače, nikoli na objekt, a za 2) tvrdí, že hledač již je součástí existující Reality, a nikoliv jen cíl, kterého někdy v budoucnu dosáhne.

Praxi atma-vičary, sebezkoumání, podrobně ve svých kázáních probral Mahariši. Přesto je ale udivující, kolika lidmi je špatně chápána. Názor, že stačí se neustále ptát "Kdo jsem" je samozřejmě mylný. Otázka "Kdo si je (toho všeho) vědom?" je blíž ideálnímu stavu. "To vše" zahrnuje vnější smyslové podněty, tělo, myšlenky, představy atd. Jinými slovy, musíte vědomě sledovat ne objekty, ale sám proces vědomí. Z počátku dokážete tuto explozi vědomí udržet pár vteřin, pak vám, s postupující praxí, tahle "pozornost pozornosti", půjde lépe a snadněji. Jednoho dne zjistíte, že JSTE pozornost, čistá neforemná bdělost.

Mahariši i Púndžadži zdůrazňují, že tahle technika je jen pro pokročilé studenty. Jiné metody radí meditovat na objekt, na dech, čakry nebo něco jiného. Advaita jde přímo ke kořenům a ptá se "Kdo je ten kdo medituje?" I když tu není co pozorovat, Vědomí je zde neustále jako svědek prázdnoty. Advaita tak obchází chybu jiných duchovních tradic, které se spletly prázdnotu za konečnou skutečnost. Jak neuvěřitelně záhadné je hra Mayi, velké iluze! Mnozí meditátoři, když zahlédnou prázdnotu individuálního "já" a ostatních fenoménů, přehlédnou i samo Vědomí.

Existuje i snazší, i když méně známá varianta sebedotazování, jejíž podstatou je meditace na pocit bytí.

Zeptáte-li se lidí "Jak víte, že existujete?", jejich odpovědi vám napoví, na kterém stupni duchovní cesty jsou. Obvyklé odpovědi jako "No, protože jsem zde." míní zde jako tuto místnost, tento svět. Odpověď "Protože cítím své tělo" zase naznačuje, že tazatel vnímá realitu jen zvnějšku, díky vnějším smyslovým podnětům. Někteří lidé odpovídají "Prostě to vím". A to je ono. Pocit "já jsem, já existuji" je přímá, okamžitá zkušenost.

Představte si, že jste ve floatačním tanku, vznášíte se v teplé, solí napuštěné vodě, jste v teple a ve tmě, v naprostém tichu. Postupně ztratíte pocit těla, prostoru, času. Představte si dokonce, že byste dokázali zastavit dech a běh myšlenek. Budete v té chvíli pochybovat o tom, jestli existujete? Nebudete.

Druhá varianta sebedotazování je tedy o soustředění na pocit vlastní existence. Ztratíte-li své soustředění, opakujte si já, já, já a snažte se cítit, odkud z vašeho těla ten zvuk pochází. Brzy objevíte pocit tepla v hrudi. Nevizualizujte, jen zůstaňte a držte se u tohoto pocitu "já".

Na rozdíl od prvního způsobu, kdy člověk nemedituje na objekt, je při tomto druhém způsobu objektem meditace pocit existence, je to tedy snazší cvičení. Cvičit můžete kdykoliv, třeba chůzi, hovoru, mytí nádobí. Nemusíte se tak soustřeďovat, jako při klasické meditaci vsedě. Vypadá to snadno a obyčejně, je to ale velmi dobré cvičení, nepodceňujte ho. Takto (s přídavkem neochvějné víry ve svého gurua) dosáhl osvícení Nisargadatta, přestože svého učitele navštívil jen několikrát. Po třech letech cvičení se jeho "já" rozpustilo a zůstalo jen nekonečné "jsem"."

http://www.baraka.cz/Baraka/b_1/b_1_vyh ... icke_.html
Návštěvník
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod rafael.. » stř 16. říj 2013 16:22:06

ano je pravda, že lidé kteří provádí sebe dotazování, tak jim to občas nejde.. je to kvůli jejich mysli.. mysl hledá za otázkou odpověď, očekává co se stane, co za tím najdu a nakonec z dotazovací otázky je přemílání mysli.. proto jim to nejde.. pokud se dotazujeme nesmíme nic očekávat, na tu otázku neexistuje odpověď, lidé nepochopili co je smyslem otázky a proto za tím vším NĚCO hledají..něčím si sami odpovídají.. mysl ale musí stát, nesmí po otázce přijít zkoumání.. pokud zkoumáme po otázce otázku samu a hledáme odpově´d dotazování pozbývá smysl a vyýsledek se nedostaví..

dotazováním musí mysl stát a pozornost se musí obrátit do nitra.. po otázce musí zůstat klid, ticho, jen vnímání.. otázka je tu proto aby zastavila mysl.. pokud ale po otázce vyjde další odpově´d nebo přemílání mysli, pak to ani nemůže fungovat.. takže je logické, že lidem, kteří mají silnou mysl toto jít nemůže.. ideální je předpříprava před dotazováním.. vnímání dechu, zklidnění pomocí prodýchávání atd. tehdy mysl přibrzdí..pak je čas na dotazování.. každý může mít samozřejmě individuální zkušenosti a individuální přístup..
rafael..
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Miri » stř 16. říj 2013 18:00:43

...Já jsem, já jsem, já jsem ty a ty jsi já, ty jsi já alejujá ...
jen taková písnička s tanečkem :)
Miri
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. říj 2013 8:51:10

Miri píše:...Já jsem, já jsem, já jsem ty a ty jsi já, ty jsi já alejujá ...
jen taková písnička s tanečkem :)


jde o soustředění na vjem existence - uvědomění toho, že jsi (ne představ o tom co jsi a co je ten a tamten) je okamžitá přímá zkušenost tišící právě ty tanečky mysli, emocí, strachů, frustrací a různých obav

jde o obrácení pozornosti přímo ke své vlastní přirozenosti
Návštěvník
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. říj 2013 8:59:24

Návštěvník píše:
jde o soustředění na vjem existence - uvědomění toho, že jsi (ne představ o tom co jsi a co je ten a tamten) je okamžitá přímá zkušenost tišící právě ty tanečky mysli, emocí, strachů, frustrací a různých obav

jde o obrácení pozornosti přímo ke své vlastní přirozenosti


jak osvobozující to je tu sdílí například Andrew

viz

viewtopic.php?f=237&t=2725
Návštěvník
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. říj 2013 11:42:14

"Právě v tuto chvíli, co čteš tato slova, si uvědomuješ, jak se tyto slova objevují v tvé přítomné pozornosti, je to tak? Možná, že jsi si také vědom/a určitých částí svého těla. Všechny tyto obrazy v tvém vědomí potvrzují, že jsi. [b]Zažívání tohoto pocitu bytí je pravděpodobně tím nejzákladnějším poznáváním, které tu je. Pouze bytí zde, pouze bytí. Kamkoliv jdeš, stále je tu ten stejný pocit bytí, pocit, že jsi. Nezáleží na tom, co cítíš nebo co si myslíš, tento "pocit bytí" je tobě i ostatním stále k dispozici.[/b]

Všimni si, že To, co teď vnímá a prožívá, nemá žádné hranice a není ovlivňováno tím, co je vnímáno. Někteří tomu říkají Prázdnota. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše, co existuje. Je to živá Přítomnost.

Když si uvědomíš, že ty jsi přirozeně tímto nekonečným Bytím, že jsi tímto Prostorem bez hranic, tak tvůj boj a tvé pokusy nalézt nebo pociťovat Bytí, skončí automaticky. Kam bys To šel nebo šla hledat, pokud To je všude? Když si toto uvědomíš, tak tu již není ten pocit, že bys měl/a být jiný/á než jaký/á jsi v tomto okamžiku. Není tu pocit, že by tento okamžik měl být jiný. Je to konec víry, že jsi hledající, který musí dosáhnout vyššího stavu. Je to konec nespokojenosti s tím, co právě je.

Absolutno je již díky své základní vlastnosti vždy a všude-přítomné, teď a tady."

Joshi

http://www.maitrea.cz/akce/7-meditaci-v ... slenkami-0
Návštěvník
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Miri » čtv 17. říj 2013 14:55:59

Návštěvník píše:
Miri píše:...Já jsem, já jsem, já jsem ty a ty jsi já, ty jsi já alejujá ...
jen taková písnička s tanečkem :)


jde o soustředění na vjem existence - uvědomění toho, že jsi (ne představ o tom co jsi a co je ten a tamten) je okamžitá přímá zkušenost tišící právě ty tanečky mysli, emocí, strachů, frustrací a různých obav

jde o obrácení pozornosti přímo ke své vlastní přirozenosti


Ano, jde o soustředění na vjem existence. Ta slova jsou jen upomínkou na krásný prožitek, upomínkou na to, co jsem.
Vzpomínaný taneček byl fyzickým tancem v projevu, kdy individuality si uvědomují svou ne-individualitu. Své vlastní poznání zřené v cizích očích.
...
Ale kdo to nezná může to klidně označit za zábavu pro pionýrský tábor a propagaci kolektivismu :)
Miri
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. říj 2013 15:01:13

Miri píše:
Návštěvník píše:
Miri píše:...Já jsem, já jsem, já jsem ty a ty jsi já, ty jsi já alejujá ...
jen taková písnička s tanečkem :)


jde o soustředění na vjem existence - uvědomění toho, že jsi (ne představ o tom co jsi a co je ten a tamten) je okamžitá přímá zkušenost tišící právě ty tanečky mysli, emocí, strachů, frustrací a různých obav

jde o obrácení pozornosti přímo ke své vlastní přirozenosti


Ano, jde o soustředění na vjem existence. Ta slova jsou jen upomínkou na krásný prožitek, upomínkou na to, co jsem.
Vzpomínaný taneček byl fyzickým tancem v projevu, kdy individuality si uvědomují svou ne-individualitu. Své vlastní poznání zřené v cizích očích.
...
Ale kdo to nezná může to klidně označit za zábavu pro pionýrský tábor a propagaci kolektivismu :)


nerozumím tomu :what:

vjem existence není upomínkou, je přímou zkušeností ... tato zkušenost nemá omezující hranice individuality, není to intelektuální poznání
Návštěvník
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Miri » čtv 17. říj 2013 16:02:27

Návštěvník píše:nerozumím tomu :what:

vjem existence není upomínkou, je přímou zkušeností ... tato zkušenost nemá omezující hranice individuality, není to intelektuální poznání


Jistě, že máš pravdu.
Pokud je v úvodu psáno, že je to jedním ze způsobů sebezkoumání, pak tu může být řeč i o vzpomínce na tento způsob sebezkoumání. Milá vzpomínka asi jako oblázek od moře, nikde jsem nepsala, že mám ambice popsat oceán. Na tomto fóru je však jistota, že se toho někdo chytí a vše k tomu oblázku náležitě vykreslí.
Ale jak píšeš: přímá zkušenost je přímá zkušenost, vzpomínka na přímou zkušenost je ničím, přesto může být mostem /branou tam, odkud je jasně vidět, že mosty ani bránu netřeba. :) Tedy nic zůstává ničím.
Miri
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. říj 2013 16:02:58

jde o soustředění na vjem existence. Ta slova jsou jen upomínkou na...


ano

slova jsou pouhou interpretací

"upomínkou" :)
Návštěvník
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 17. říj 2013 18:00:10

Miri píše: Na tomto fóru je však jistota, že se toho někdo chytí a vše k tomu oblázku náležitě vykreslí.


nejen na tomto fóru :) téměř sto procentní jistota je, že se toho chytí mysl a bude to náležitě vykreslovat :D
Návštěvník
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Bití » pát 01. lis 2013 16:34:01

[quote]Na tomto fóru je však jistota, že se toho někdo chytí a vše k tomu oblázku náležitě vykreslí.[/quote]

Abych vás furt nechytal za něco,
tak džnánickej způsobů meditací je asi tak na deset, patnáct způsobů,
takže hovořit o dvouch způsobech je poněkud nepřesné,

nebot k džnáně lze přifařit soustředění nejen na bytí, ale i na vědomí či přítomnost

Na světlo a blaženost se pak povětšinou kašle, to je zase v jiných jogách

Vyjmenovávat a popisovat je tady nebudu,
protože toto není PH
Bití
 

Re: Dva způsoby sebezkoumání

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 01. lis 2013 17:47:00

Bití píše:
Na tomto fóru je však jistota, že se toho někdo chytí a vše k tomu oblázku náležitě vykreslí.


Abych vás furt nechytal za něco,
tak džnánickej způsobů meditací je asi tak na deset, patnáct způsobů,
takže hovořit o dvouch způsobech je poněkud nepřesné,

nebot k džnáně lze přifařit soustředění nejen na bytí, ale i na vědomí či přítomnost

Na světlo a blaženost se pak povětšinou kašle, to je zase v jiných jogách

Vyjmenovávat a popisovat je tady nebudu,
protože toto není PH

A taky záleží na tom , zda se má jednat o budoucí první vhled, nebo o druhý, třetí, tisícátý. :D
Návštěvník
 


Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 66 návštevníků