Zprávy ze světa

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod petr vostál » čtv 10. úno 2022 7:32:38

Zdeněk píše:
Jana píše:
Petra. píše:Ty jsi kdysi viděla boha jako zlého. Já jako ateistka jsem nic takového neřešila. :)


Zlému bohu bych nemohla věřit, proto tenkrát, dokud jsem věřila v realitu snového nedokonalého světa, jsem se také považovala za ateistku.

:)

Co je zlo. Rozsápání srnky? Nebo smrt hlady lvíčat?



Tak to vím naprosto přesně,

blábolení lidských pitomostí sloužící k sebevoblbování,

to je zlo politiky, náboženství, filozofie, duchovna a tradice...



To je "přírodní dění" které zešílelo ze sebe sama a samo sebou,

viz. Budhův útěk před nemocí a smrtí do neměnné nirvány....
petr vostál
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » čtv 10. úno 2022 8:20:54

petr vostál píše:viz. Budhův útěk před nemocí a smrtí do neměnné nirvány....

Ne. Buddhizmus koncept něčeho neměnného, do kterého bylo lze se utéci, schovat, rozpustit se, atpod., odmítá (a zároveň odmítá nihilizmus, tj. že nic není).

Buddha po svém osvícení mlčel. Pak se přece rozhodl mluvit, a tak musel vymyslet nibbanu atpod., ale o nejvyšších věcech mluví jako o neuchopitelném.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 8:29:44

salmo1cz. píše:To přece není v rozporu nelpět na pomíjivém a přesto vidět dokonalost pomíjivého.
Květiny také trháte i když víte že uvadnou.
Buďte procházející říká Kristus.


Salmo díky. Ano, můžete jet vlakem a kochat se krajinou, milovat to, co se objeví, bez ohledu na to, že to zase zmizí. Lpění na pomíjivém by se dalo připodobnit například chycení se železničního sloupu, který se cestou v blízkosti vlaku objevil.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 8:34:21

Zdeněk píše:
petr vostál píše:viz. Budhův útěk před nemocí a smrtí do neměnné nirvány....

Ne. Buddhizmus koncept něčeho neměnného, do kterého bylo lze se utéci, schovat, rozpustit se, atpod., odmítá (a zároveň odmítá nihilizmus, tj. že nic není).

Buddha po svém osvícení mlčel. Pak se přece rozhodl mluvit, a tak musel vymyslet nibbanu atpod., ale o nejvyšších věcech mluví jako o neuchopitelném.

To neměnné, dokonalé, časem a prostorem nedotčené, není nějaký koncept, kam by se dalo před tím proměnlivým schovat. Ale je tím vším, co je. Probuzení není útěk před snem. Sat-čit-ánanda, Nirvána, Boží království... není útěk před iluzí, ale tím vším skutečným je.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » čtv 10. úno 2022 10:14:24

Jana píše:
Zdeněk píše:
petr vostál píše:viz. Budhův útěk před nemocí a smrtí do neměnné nirvány....

Ne. Buddhizmus koncept něčeho neměnného, do kterého bylo lze se utéci, schovat, rozpustit se, atpod., odmítá (a zároveň odmítá nihilizmus, tj. že nic není).

Buddha po svém osvícení mlčel. Pak se přece rozhodl mluvit, a tak musel vymyslet nibbanu atpod., ale o nejvyšších věcech mluví jako o neuchopitelném.

To neměnné, dokonalé, časem a prostorem nedotčené, není nějaký koncept, kam by se dalo před tím proměnlivým schovat. Ale je tím vším, co je. Probuzení není útěk před snem. Sat-čit-ánanda, Nirvána, Boží království... není útěk před iluzí, ale tím vším skutečným je.

Buď jak buď, tvé poznání uchopuje. Osvobozeného (Tathágata) poznání neuchopuje:
Toto, mniši, Tathágata poznal - Tato názorová stanoviska, takto pojímaná, takto uchopovaná, vedou k takovému stavu po smrti, k takovému budoucímu zrození, to Tathágata poznal. A poznal také to, co překračuje [co je vyšší než] všechny tyto názory. Toto poznání však neuchopuje. A jelikož neuchopuje toto poznání, uskutečnil sám pro sebe dokonalé odpoutání [vyhasnutí].
Když poznal pociťování tak jak skutečně je, jeho vznik, jeho zánik, jeho vnady, jeho nebezpečí a únik od něj, Tathágata je bez ulpívání osvobozen.


Furt bys někde camrala a hledala uspokojení v oblbování se ve slovech, ale to není aktivita Osvobozeného.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 10:20:45

Zdeněk píše:Buď jak buď, tvé poznání uchopuje. Osvobozeného (Tathágata) poznání neuchopuje:
Toto, mniši, Tathágata poznal - Tato názorová stanoviska, takto pojímaná, takto uchopovaná, vedou k takovému stavu po smrti, k takovému budoucímu zrození, to Tathágata poznal. A poznal také to, co překračuje [co je vyšší než] všechny tyto názory. Toto poznání však neuchopuje. A jelikož neuchopuje toto poznání, uskutečnil sám pro sebe dokonalé odpoutání [vyhasnutí].
Když poznal pociťování tak jak skutečně je, jeho vznik, jeho zánik, jeho vnady, jeho nebezpečí a únik od něj, Tathágata je bez ulpívání osvobozen.


Furt bys někde camrala a hledala uspokojení v oblbování se ve slovech, ale to není aktivita Osvobozeného.

I když se snaží, Zdeňku, Tvá mysl poznání někoho druhého uchopit a roztřídit, zařadit, zhodnotit, posoudit, bude to vždycky neuchopitelné.

Mám k Tobě dotaz. Nalézáš nějakou spojnici mezi učením Buddhy a Ježíše?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » čtv 10. úno 2022 10:46:04

Jana píše:Mám k Tobě dotaz. Nalézáš nějakou spojnici mezi učením Buddhy a Ježíše?

Ovšem. Ježíšovo ukřižování je Buddhovo neuchopování.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Petra. » čtv 10. úno 2022 10:48:58

Jana píše:
Petra. píše:
Jana píše: nicméně v současné chvíli můžu říct, že ta Boží přítomnost je naprosto dokonalá.



Ale tohle říkat lidem nikomu nepomůže, Jani.
Proto asi Nisargadatta říkal každému něco jiného.

Ale je fajn, že jsi spokojená s tím, co máš.
:)


Díky, Péťo. Tohle říká Adyashanti taky, že mluvit o té kráse a dokonalosti je pro ty, co ji sami nepoznávají, na prd.


Mně nikdy nenapadlo snažit se popisovat nepopsatelné, Jani. Jak správně říká Nisargadatta, všechno, co se dá o tom říct, To není.

Jana píše:
Petra. píše:Moje zkušenost odpovídá tomu, kde se Nisargadatta zminuje o Temném zdroji všeho.


Můžeš sem dát nějakou konkrétní citaci, která odpovídá tomu, co poznáváš?


Jani, ty si myslíš, že osoba Petra něco poznává, že něco může poznávát?
Co se k tomu dá říct jiného než Poznání je... :)

Mysl osoby Petry žádné vykecáváni o nepopsatelném nepotřebuje. Naštěstí. :D
Petra.
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Petra. » čtv 10. úno 2022 11:10:38

:)
Nisargadatta: I to tvrzení, že nejste tělem, není zcela správné. Svým způsobem jste všechny těla, všechna srdce, všechny mysli.

.....
Souhlasí.
Petra.
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Petra. » čtv 10. úno 2022 11:17:55

Tazatel: Řekněte zcela úpřimně: Jste vědomý nebo nevědomý?

Nisargadatta: Realizovaný je obojí.

....
:D Nisargadatta je fakt super.
Petra.
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 11:56:28

Zdeněk píše:
Jana píše:Mám k Tobě dotaz. Nalézáš nějakou spojnici mezi učením Buddhy a Ježíše?

Ovšem. Ježíšovo ukřižování je Buddhovo neuchopování.

A je tu nějaká spojnice s tím, co poznáváš jako skutečnost?
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 12:03:40

Petra. píše:

Jana píše:
Petra. píše:Moje zkušenost odpovídá tomu, kde se Nisargadatta zminuje o Temném zdroji všeho.


Můžeš sem dát nějakou konkrétní citaci, která odpovídá tomu, co poznáváš?


Jani, ty si myslíš, že osoba Petra něco poznává, že něco může poznávát?
Co se k tomu dá říct jiného než Poznání je... :)

Mysl osoby Petry žádné vykecáváni o nepopsatelném nepotřebuje. Naštěstí. :D


To, o čem mluví například Nisargadatta odpovídá tomu, co poznávám jako skutečné, pravdivé. Mnohokrát jsi se na něj také odvolávala, ale jakoby Tys mluvila o něčem jiném, než poznávám. Takže mě zajímalo, co konkrétně vidíš stejně, jako on a jestli je to něco, co mi není jasné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Petra. » čtv 10. úno 2022 12:12:39

Nisargadatta:

Nevyptávejte se druhých na to, co jsem konkrétně jim poradil. Přijměte a spočiňte v tom, co jsem řekl jen a jen
vám. Zabijte v sobě zvědavost a zálibu zkoumat instrukce, dané druhým. Každému hledajícímu se dostane jemu
náležící rada.
Petra.
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Petra. » čtv 10. úno 2022 12:31:07

Jana píše:To, o čem mluví například Nisargadatta odpovídá tomu,


Víš, Jani, pro mne není Nisargadatta mistr nebo učitel, ale přítel, starší bratr, kterého mám ráda. Proto ho jmenuji Nisargadattou a ne Maharadžem. Takhle blízký vztah mám jen k málokomu. Zná Temný zdroj všeho, má lásku a soucit s trpícími lidmi. Nádherná bytost.
:)
Petra.
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 10. úno 2022 13:01:05

Petra. píše:... Zná Temný zdroj všeho, má lásku a soucit ...


„Vaše slabost je způsobena vaším přesvědčením, že jste se narodili na svět. Ve skutečnosti je svět stále znovu stvořen ve vás a vámi.
Podívejte se na vše jako na vycházející ze světla, které je zdrojem vašeho vlastního bytí. Zjistíte, že v tom světle je láska a nekonečná energie.“

Nisargadatta Maharaj
Návštěvník
 

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 13:27:48

Petra. píše:Nisargadatta:

Nevyptávejte se druhých na to, co jsem konkrétně jim poradil. Přijměte a spočiňte v tom, co jsem řekl jen a jen
vám. Zabijte v sobě zvědavost a zálibu zkoumat instrukce, dané druhým. Každému hledajícímu se dostane jemu
náležící rada.

Tohle nikdo z nás nedělá. Nikdo z nás nedostal od Nisargadatty konkrétní radu. Nicméně na fóru filatelistů si moc nepokecáš, pokud Tě nezajímá sbírání známek, a na duchovním fóru, pokud Tě oslovují myšlenky Nisargadatty, si pokecáš nejlíp s tím, koho také jeho myšlenky oslovují.

Proto mě zajímala Tvá zkušenost, která odpovídá tomu, co zmiňuje.

Petra. píše:
Moje zkušenost odpovídá tomu, kde se Nisargadatta zminuje o Temném zdroji všeho.

:)


Že by mluvil o temném zdroji všeho jsem před tím, než jsi na to upozornila, nezaregistrovala.

A díky Tobě, jestli je to ono, s čím tedy souzníváš, tak je možné přitakat, že zdrojem všeho je mysl, která je zdrojem všeho projeveného, pomíjivého, a připoutanost k ní zatemňuje poznání dokonalosti osvícené existence.

Ale je možné, že souzníš s něčím jiným, něčím, čemu za mák nerozumím.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 13:29:33

Návštěvník píše:
Petra. píše:... Zná Temný zdroj všeho, má lásku a soucit ...


„Vaše slabost je způsobena vaším přesvědčením, že jste se narodili na svět. Ve skutečnosti je svět stále znovu stvořen ve vás a vámi.
Podívejte se na vše jako na vycházející ze světla, které je zdrojem vašeho vlastního bytí. Zjistíte, že v tom světle je láska a nekonečná energie.“

Nisargadatta Maharaj


Obrázek
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Jana » čtv 10. úno 2022 13:40:59

Petra. píše: Zná Temný zdroj všeho, má lásku a soucit s trpícími lidmi. Nádherná bytost.
:)


Péťo, díky. Ano. Rozumím. Je tam ta úžasná věc, že Nisargadatta dokáže v dokonalé realitě potvrdit nedokonalost. Nebourá iluzi, nevyvrací ji, dokonce ji klidně i potvrdí, a jak říká: ...budu poslouchat pozorně, možná dokonce i se zájmem, ale ani na okamžik nezapomenu, že váš svět neexistuje, že sníte.

To je nádherné

Díky
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7623
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod lklknml » čtv 10. úno 2022 13:55:51

Jana píše:
Zdeněk píše:
Jana píše:Mám k Tobě dotaz. Nalézáš nějakou spojnici mezi učením Buddhy a Ježíše?

Ovšem. Ježíšovo ukřižování je Buddhovo neuchopování.

A je tu nějaká spojnice s tím, co poznáváš jako skutečnost?

Ovšem. Tou spojnicí je smrt. V Zenu se mluví o Velké smrti (oproti nesčetným malým smrtím těla).
Nyní vidíme jako v zrcadle, jen v hádance, potom však uzříme tváří v tvář.
lklknml
 
Příspěvky: 2410
Registrován: ned 20. led 2019 19:12:05

Re: Zprávy ze světa

Nový příspěvekod Petra. » čtv 10. úno 2022 13:57:40

Jana píše:
Petra. píše:Nisargadatta:

Nevyptávejte se druhých na to, co jsem konkrétně jim poradil. Přijměte a spočiňte v tom, co jsem řekl jen a jen
vám. Zabijte v sobě zvědavost a zálibu zkoumat instrukce, dané druhým. Každému hledajícímu se dostane jemu
náležící rada.

Tohle nikdo z nás nedělá. Nikdo z nás nedostal od Nisargadatty konkrétní radu.


Ale, jo. Je to to, co tě osloví, když si ho čteš. To je právě tvoje úroven. A proto nemá cenu ji diskutovat s ostatnímí nebo jim ji dokonce vnucovat jako všeobecnou pravdu.

Jana píše:
Petra. píše:
Moje zkušenost odpovídá tomu, kde se Nisargadatta zminuje o Temném zdroji všeho.

:)


Že by mluvil o temném zdroji všeho jsem před tím, než jsi na to upozornila, nezaregistrovala.


No, vždyt' právě. Netýká se tě to. Třeba se to někdy změní.



Jana píše:Ale je možné, že souzníš s něčím jiným, něčím, čemu za mák nerozumím.


Zřejmě jo. Nisragadatta říká, že kdo se dostal do Temného zdoje všeho, je pak už všude doma. Až to najdu, tak ti to sem dám. Zminoval se o tom jen jednou, tak se to asi mnoha lidí netýká.

:)
Petra.
 

PředchozíDalší

Zpět na Cokoliv je libo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron