H. W. L. Púndža - Procitni a chechtej se

H. W. L. Púndža - Procitni a chechtej se

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 05. lis 2016 22:43:15

Procitni a chechtej se - H. W. L. Púndža v pdf

Obrázek

Ukázka:

Co je to osvícení?

Když se vrátíte ke svému Já, nazýváme to osvícením, uvědoměním, osvobozením, volností. Když poznáte Já, víte vše.
V tomto probuzení odhalíte, že je ve vás celý vesmír. Všechny vesmíry jsou ve vašem nitru a vy jste vesmírem. Toto je nejzazší pochopení. Víte-li toto. víte vše. Nevíte-li to, nevíte nic, bez ohledu na to, kolik informací jste nashromáždil.
Bez tohoto poznání jste nevědomý. Když jste poznal Absolutno, jste vším... Bez počátku, středu, konce, bez zrození nebo smrti. Zde končí všechny obavy.

Osvícení je mimo čas. Není to probuzení, spánek ani snění. Zkoumejte touhu "chci být volný". Z jakého stavu vychází.
Je to transcendentální slav, který přichází odnikud.

Z toho vyplývá, že jsme všichni osvícení a že musíme opustit představu, že osvícení nejsme. Je to správné?
Část z toho jste pochopil. "Nejsem osvícený" je představa. "Jsem osvícený" je rovněž představou. Chápete?
Zbavte se obou těchto představ, co potom uvidíte?

(Tazatel je chvilku tichý.)

Aha.

Ten úsměv na vaší tváři není osvícený ani připoutaný. Usmívejte se a zůstaňte tichý. Jaká myšlenka je ve vaší mysli, když se usmíváte? Když odmítnete pouto a volnost, je tu smích. Nyní pokračujte bez zřetele na toto pouto nebo osvícení.

Jste-li přitahován k nějakému vnějšímu objektu, také hledáte blaho nebo mír. Nenajdete je však, protože je tento objekt stvořením, odrazem vaší vlastní mysli. Ve skutečnosti neexistuje.
Představte si, že vidíte svůj vlastní stín a zamilujete se do něho. To vám nepomůže. Musíte najít skutečnou Bytost a nasměrovat ji k jejímu vlastnímu zdroji. Pak nastane mír.

Tak jako vám sluce nakreslené na zdi nedá světlo, tak vám nedají mír ani odrazy vaší vlastní mysli. Světlo musíte hledat
u jeho zdroje, a ne u namalovaného obrazu slunce nebo svíčky.
Mysl, dech a intelekt musí být nasměrovány ke svému zdroji. Jen tam je mír a spočinutí.

Po osvícení je vaše práce skončena. Když jste svobodný, převezme o vás péči svoboda. Místo ega, konatele, vznikne něco jiného. Už nebude existovat "já konám".

Bude o vás pečovat jiná síla, zvaná pradžňa, transcendení řízení. Vstoupí do všech vašich nervů a změní všechny atomy vašeho těla. Už nebudete dřívějším člověkem.

OBSAH:

Co je osvícení

Požadavky pro satsang

Vztah k učiteli

Povaha Já

Meditace

Podstata mysli a vásan

Past, kterou kladou smysly

Dotazování a oddanost

Volba totální smrti

Jak žít ve světě

Romance Lásky: skryté tajemství


SLOVNÍČEK

ADHARMA - anti-dharma

ADVAITA - učení o nedualitě

ÁTMAN - individualizované vědomí, které není odlišné od absolutního vědomí (brahma);

sat, čit, ananda - bytí, vědomí, blaho

BHAKT - oddanost, láska

BHIKŠA - nabídnutí potravy guruovi

BRAHMA - absolutno

ČITDARMAN -klenot splňující přání

DARŠAN -milost Já

DHARMA -pravda, cesta

DHJÁNA -meditace bez mysli

LÍLA -božská hra Já

MAHÉŠ -jiné jméno Šivy

PRADŽŇA -mouudrost, vědomí

RŠI osvícený mudrc

SÁDHANA -duchovní cvičení

SÁDHU - putující asketa

SAHADŽA SAMÁDHI přirozená absorpce v prázdnotě, při které se mudrc věnuje světu

SAMÁDHI -absorpce v blahu, záblesk poznání

SANSÁRA připoutání utrpením ke kolu inkarnací, pání duší

SANJÁSÍN - ten, kdo složil slib odříkání a opustil všechny světské záležitosti

SATGURU -opravdový učitel, který není odlišný od vašeho vlastního Já; je to zprostředkovatel osvícení

SATSANG sdružení s Pravdou (sat znamená pravda, sang společenství)

SATTVICKY čistý, průzračný

ŠÁNTI - mír, vyhasnutí

SIDDHI - jogová síla

SIDDHA -ten, kdo disponuje jógovými silami

SÚTRY - osvícená písma

TAPAS - spálení nevědomosti, jež je výsledkem neptého odevzdání se Pravdě, nejhlubší askeze

VÁSANY - latentní tendence či sklony mysli

VIČÁRA -sebedotazování, rozlišování
Návštěvník
 

Zpět na Inspirativní knihy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků