O tajemství

O tajemství

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 26. úno 2018 7:14:28Jak je to s králíky v klobouku
Návštěvník
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod vostal petr » pon 26. úno 2018 9:46:44

vostal petr
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod vostal petr » pon 26. úno 2018 10:01:36

Jinými slovy, meditace není koncentrace,

jakej je rozdíl si můžete najít např. v Maharadžovi...

Není to ale žádné tajemství, nebot si to můžete přečíst....
vostal petr
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 26. úno 2018 10:11:34

Co když absolutní koncentrace je absolutní uvolnění?

Co když dokonalá nahodilost je dokonalá superpozice?
Návštěvník
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 26. úno 2018 10:14:00

Možná tím tajemstvím je, že vše ve své dokonalosti je jedním.
Návštěvník
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod vostal petr » pon 26. úno 2018 10:23:28

Návštěvník píše:Co když absolutní koncentrace je absolutní uvolnění?

Co když dokonalá nahodilost je dokonalá superpozice?


Zkus toho Maharadže...
vostal petr
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod vostal petr » pon 26. úno 2018 10:25:37

Návštěvník píše:Možná tím tajemstvím je, že vše ve své dokonalosti je jedním.


Já vo žádným tajemství nevím...

"Forreste, už jsi našel Ježíše ?"

""Já nevděl, že ho mám hledat" poručíku Dane...
vostal petr
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 26. úno 2018 10:33:48

nahodilost je dokonalá superpozice
*******************************************
máte starosti
Návštěvník
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod vostal petr » pon 26. úno 2018 11:06:24

Návštěvník píše:nahodilost je dokonalá superpozice
*******************************************
máte starosti


Podle této zastaralé Kodaňské interpretace jsou (některé) vlastnosti individuálních částic neurčité, ať už jde o jejich polohu, rychlost, "rotaci" (spin) nebo něco jiného. Dokonce se částice může údajně vyskytovat na mnoho místech současně, čemuž se říká superpozice. Ostatně i ona kočka je prý také v superpozici stavů živá-mrtvá. A mnoho vlastností částic může mít různé hodnoty současně. To je ale velmi prapodivné.

Aby byly tyto podivnosti, a tedy i neurčitost odstraněny, navrhl už v roce 1927 nositel Nobelovy ceny za fyziku Louis de Broglie první deterministickou interpretaci kvantové mechaniky tak, že navíc oproti Kodaňské interpretaci uvažoval tzv. pilotní vlnu, na které "plavou" částice, jejichž pohyb je onou vlnou ovlivňován. Tato vlna je tak jemná, že ji přímo neregistrujeme a její vliv se právě projevuje jen jako neurčitost/rozmazanost vlastností částic, pakliže tuto vlnu do výpočtu nezahrneme. Je to jako byste třeba pouštěli z balkónu padáček a nevnímali, že fouká vítr, který může jeho pád ovlivnit. Pochopitelně bez započtení vlivu větru dostanete jen spoustu možných poloh, kam padáček může pod vlivem větru dopadnout. To je zjednodušeně představa kvantové superpozice polohy. Jestliže vítr zahrneme a víme přesně, jak fouká, žádná superpozice dopadu se nekoná, a můžeme místo dopadu určitě přesně....

.........Ale že i fyzici začínají brát deterministické chápání pilotní vlny jako dobrou možnost, ukazuje třeba i článek o pilotní vlně v nejprestižnějším vědeckém časopise Nature. Většinou fyziků kritizovaný Albert Einstein ((Bůh nehraje kostky)) za svůj odpor k pravděpodobnostnímu chápání kvantové mechaniky bude mít zřejmě nakonec zase pravdu se svou představou, že i kvantová mechanika musí být deterministická. I když i on prohlásil, že to přece nemůže být tak jednoduché, když slyšel o pilotní vlně. Ono to ale také tak jednoduché není, neboť ona pilotní vlna je velmi velmi podivná, jak jsme uvedli.

Zdroj: https://fikacek.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=633472
vostal petr
 

Re: O tajemství

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 26. úno 2018 11:16:38

Příběh pana Čtverce

Pan Čtverec je občan dvourozměrného vesmíru. Žije ve vesnici, která se rozkládá na ploše našeho jídelního stolu. My, lidé, můžeme pana čtverce sledovat seshora, můžeme vidět dovnitř jeho těla a dokážeme mu dokonce provést chirurgický zákrok, aniž bychom porušili jeho kůži. Dvourozměrní lékaři by pak užasle hleděli na rentgen zázračně uzdraveného pacienta.

Co by viděl pan Čtverec, kdyby člověk do jeho vesmíru vnořil ruku? Nejdřív by se přímo před ním zjevilo něco jako kruh (to je špička našeho nejdelšího prstu – prostředníčku). Potom by se po jeho stranách objevily další dva (ukazováček a prsteníček) a nakonec jeden malý kroužek (malíček). Tyto čtyři nedokonalé kruhy by naprosto záhadně měnily svůj tvar a postupně se k sobě přibližovaly. Těsně předtím, než se sloučí do celistvého oválu, se ještě vedle objeví pátý kruh, který se po chvíli začne k oválu přibližovat, dokud se s ním také nespojí. Potom člověk svou ruku zase vytáhne a pan Čtverec uvidí opačný proces. Kruhy zmizí stejně tajemně, jako se předtím materializovaly. Protože má Čtverec jen dvourozměrné oči, neumí si představit naši ruku v celé její velikosti, ale vidí vždy jen určitý její řez.

Pak se rozhodneme, že pana Čtverce chňapneme a vytáhneme z plochy stolu do našeho podivuhodného vesmíru. I tady ovšem jeho oči vidí jen dvourozměrné řezy trojrozměrným prostorem. Vidí různé obrazce proměnlivých tvarů, které se zvětšují a zmenšují, mění barvu a pak zase mizí – fyzikální zákony, které zná, jsou porušeny. Nemá ani ponětí, jak a kam se pohybuje.

Kdyby našeho nechápajícího pana Čtverce zavřeli do jemu známého dvourozměrného vězení, mohl by se z něj „snadno“ dostat tak, že by na chvíli vstoupil do třetí dimenze, přesunul se po jiné ploše mimo zdi vězení a pak zase spadl zpátky. Stráž by tento jeho výlet vnímala, jakoby zmizel a zase se objevil někde jinde.
Návštěvník
 

Další

Zpět na Inspirativní videa

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník