Inspirativní filmy

Inspirace: Záchranáři / The Guardian, 2006

Nový příspěvekod Andrew » stř 26. říj 2011 18:45:26

Shlédl jsem inspirativní film The Guardian (v české distribuci je pod jménem Záchranáři), USA 2006

CSFD: http://www.csfd.cz/film/215202-zachranari/


Film mi přinesl jednu pěknou myšlenku/odpověď; Tak ji posílám i tobě. :)

Ve filmu probíhá výcvik nováčků pobřežní stráže / coast guard, a dochází tam ve výcviku k řešení různých situacích, a jedna z nich je, že při různých záchraných akcí nemůžou zachránit všechny a tak se vybírá koho zachránit. Toto je psychologicky těžký úkol.
Ikdyž my se asi nedostaneme do podobné situace jako tito záchranáři, já ve svém životě často pozoruji lidi kolem mě, kteří zápasí ve svých životech, a mám řadu odpovědí které by jim mohli pomoci své životy zlepšit.
Na druhou stranu je potřeba mít respekt k druhým lidem a nechat jim volnost, je to jejich život a mé ego by nejvíc bylo spokojeno, kdyby všichni měli stejné informace.

Ve filmu zazní dvě odpovědi: "Honor your gift, save the one you can save. And let the rest go." V češtině: "Ceň si svého daru, zachran toho koho můžeš zachránit. A ostatní nech."

Ani já tady nejsem abych zachránil všechny. Můžu pomoci jen některým.
A ty také. : )
Použij svého daru pro ty, kterým můžeš pomoci
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Pan Borb / The Beaver, 2011

Nový příspěvekod Andrew » pát 11. lis 2011 20:52:08

Obrázek

Další inspirativní - velmi zajímavý film se jmenuje The Beaver, v české distribuci jako Pan Bobr. (USA, 2011, 91min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/264784-pan-bobr/

Jedná se o originální kombinaci žánru drama a komedie.
Film pojednává o muži ve středních letech, majiteli kdysi úspěšné firmy, a jedho rodinky. Muž už léta má hluboké deprese a zkoušel už snad všechny prostředky jak se z depresí dostat a nic nepomohlo. Jeho život míří ke dnu, až ho nakonec manželka vyhodí z domu...

Ten večer se ještě pokusí o sebevraždu, která se nepovede, ale něco se změní. Víc už nepovím, je se na co těšit, na proměnu tohoto muže díky loutce bobra.

Tento film mě velmi oslovil a líbí se mi ten nápad s loutkou. Myslím že by tímto způsobem šla kreativně přehodit identita ega na něco vnější věc a tak si pomoci k osvobození.
S největší pravděpobodností něco takového určitě v dalších dnech zkusím. Ale trochu jinak...


Jinak nemůžu říct že s celým filmem jde souhlasit, ale mimo loutku je ještě ve filmu více inspirativních věcí. Tak příjemnou podívanou : )


PS: if you understand English - take a look at this video, it's very funny http://www.youtube.com/watch?v=B25MPjFSigc
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Ratatouille, 2007

Nový příspěvekod Andrew » ned 20. lis 2011 20:06:42

Obrázek

Velmi překvapivý film se jmenuje Ratatouille. (USA, 2011, 111min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/150988-ratatouille/

Nad shlédnutím tohoto filmu jsem velmi dlouho vydržel vzdorovat. Ale nakonec jsem jej dnes shlédl.
Obával jsem se absurdní zápletky filmu kde krysa začne spolupracovat s pomocníkem v kuchyni... a stanou se známým šéfkuchařem...

Naštěstí film má velmi bohatý a nápaditý děj. Film je precizně animovaný, a je to taková kombinace komedie a dobrodružství.
PŘEDEVŠÍM ALE NESE BĚHEM CELÉHO FILMU ŘADU KLÍČŮ KTEŘÍ TADY HLEDEJÍCÍ HLEDAJÍ. Takže film není jen pohádka pro ději.

Hm... teda je to pohádka. Inspirativní, nesoucí poselství : )))))))

Mě se velmi líbila. Bravo.

PS: mimochodem jsem jí viděl opravdu ve správný čas!!! Některé věci se mi teď pořád připomínají. Tak be aware!
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Hledání Země - Nezemě / Finding Neverland 2004

Nový příspěvekod Andrew » ned 20. lis 2011 20:22:52

Obrázek

Tak tento film mě pohladil na duši - Hledání Země - Nezemě / Finding Neverland . (USA/UK, 2004, 106min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/116457-hledani-zeme-nezeme/

Jak jsem se dostal k tomuto filmu už ani nevím, každopádně jsem něvěděl do čeho jdu.

Film vypráví o autoru příběhu Peter Pan, v době před napsáním tohoto příběhu a jeho uvedení.
(Samotný příběh Peter Pan neznám... je to nějaký příběh pro děti, a v západních zemích jej zná snad každé dítě. Klasika.)

Samotný autor mi byl velmi blízký pro svou kreativitu, a vážně silnou fantazii.
Stejný jako tento člověk nejsem, ale co se mi na něm líbilo bylo to že si dokázal do DOSPĚLÉHO VĚKU NENECHAT UKRÁST KREATIVITU, BÝT SPONTÁLNÍ, BÝT ŠŤASTNÝ, BAVIT SE. A přitom žít ve společnosti nejvyšších vrstev Londýnské smetánky kolem roku 1900.
A přitom se nechoval jako nějaká hvězda co se musí pořád předvádět nebo být středem pozornosti.

Další věc která mě moc potěšila, byla že našel i "novou rodinu" - takovou blízkou jemu samého. Ikdyž ta žena ve filmu na konec zemře.

Pro mě je být svobodný a kreativní jako dítě = znamená ŽÍT. Být skutečně ŽIVÝ.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Dobrý Will Hunting / Good Will Hunting 1997

Nový příspěvekod Andrew » úte 29. lis 2011 3:21:33

Obrázek

Dobrý Will Hunting / Good Will Hunting 1997 . (USA, 1997, 126min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/9277-dobry-will-hunting/

Tohle jenádherný film. Jeden z mých nejoblíbenějších. Příběh Willa poznamenaného dramatickou minulostí, který projde postupně několika změnami...

Jednou z těch změn je emoční chlad, a neschopnost připustit si lidi k tělu. Tohle moc dobře znám. Will má přítelkyni a ta chce se o Willovi něco dozvědět, chce znát z kama pochází, jakou má minulost. Bolest a minulost Will v sobě pohřbil a nechci ji vytahovat na povrch... Will se ve snaze "zapomenout" či "skrýt" minulost, potlačuje a skrývá city k té přítelkyni a chce zapomenout... No jak to dopane si užijte v tom filmu.

A ještě je tu jedna změna - Will se totiž točí kolem některých věcí... je nimi přitahován... jenže místo toho aby využil svůj dar, je zaseknutý...
A tohle jsem ještě do minulého týdne také znal : )))))))))

Přeji báječný kulturní zážitek
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Petr Pan 2003

Nový příspěvekod Andrew » stř 30. lis 2011 1:25:16

Obrázek

Petr Pan. (USA/UK, 2003, 105min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/44829-petr-pan/

Pohádka? Komedie? Dobrodružství? Vše v jednom.

Ačkoliv jsem příběh Peter Pan doposud neznal (v západních zemí jej zná každé dítě), musím říct... ještě že jsem jej stihnul vidět i v dospělém věku.

Nádherný příběh. Velmi originální. Je to šperk jako A christmas carol / Vánoční koleda od Charlese Dickense, nebo The Never Ending Story / Nekonečný příběh z roku 1984.
Tleskám, fantastická pohádka.

A i v tomto filmu je krásné podobenství života bez Ega a života s Egem.

... a tak děti na to zapoměli, protože co trápí dospělého, nikdy netrápí děti.


Báječný filmový zážitek
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Klub rváčů / Fight Club 1999

Nový příspěvekod Andrew » pát 02. pro 2011 1:10:22

Obrázek

Klub rváčů / Fight Club 1999 (USA/GERMANY, 1999, 139min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/2667-klub-rvacu/

Film s báječným rozuzlením na konci. (na konci čekejte na scénu se zbraní jak sedí na židli v tom mrakodrapu, a dávejte pozor)
Výborné podobenství ega vz vědomého stavu.

A to je asi jediné čemu v tom filmu dávám palec nahoru. Jinak pro mě zcela obyčejný film. Ale lidem se to líbí - má 89% na CSFD a je vysoko v žebříčích top filmů.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod malesrdce » pát 02. pro 2011 22:02:08

Obrázek

Velké Ticho - Il Grande Silenzio

Dokumentární
Německo / Francie / Švýcarsko, 2005, 169 min
http://www.csfd.cz/film/227803-velke-ticho/

Toto je velmi zvláštní a netradiční film. Film, který nemá vůbec žádný děj. Prostě jenom plyne... jako řeka... do ticha...

V roce 1984 požádal nemecký režisér Philip Gröning mnichy ve Veľkém Kartúzi, o dovolení natočit film o jejich životě. Na kladnou odpověď musel čekat dlouho, film nakonec vznikl až 17 let poté. Výsledek jeho šest měsíčního pobytu zachytává téměř trojhodinový snímek, bez jakékoli scénické hudby a až na výjimky bez slov, který sa stal filmovým trhákem v mnohých krajinách. Jedná se o intimní vyobrazení každodenního života kartuziánských mnichů vysoko v odlehlém cípu francouzských Alp. Režisér se snažil vystihnout klidnou atmosféru a hluboké ticho, rytmizované pravidelnými modlitbami a činnostmi, ve kterém už skoro tisíc let žijí. Film není dabovaný, ale je k němu dodaný český překlad, jde však jen o pár stránek, protože film je doopravdy o tichu.

Má recenze: Velké ticho přináší nadčasové poselství dnešnímu uspěchanému světu. Svět se neměří hodnotou peněz, ale hodnotou lidského ducha. Film se mi nesmírně líbí, protože je to moje krevní skupina, ale ne každý tento film pochopí. Ne pro každého je tento film určený, protože Ti z lidí, kteří celý svůj život žijí v hluku světa, asi po prvních pěti minutách toto video vypnou. Pro ty ostatní tento film přinese jedinečné poselství v dnešní době tak potřebné.

A jakými slovy přijímají nové mnichy?

Co žádáte?

Milosrdenství.

Povstaňte!

V Boží lásce, žádám, abych byl přijat do mnišského stavu jako pokorný služebník všech, jestliže Vy, důstojný otče, a komunita to uznáte za vhodné.

Drahý Štěpáne a Benjamíne, ptám se každého z vás: Jste připraveni přijmout náš způsob mnišského života, cestu, prostřednictvím které vás povede Bůh k vnitřní svatyni vaší duše, kde On touží zjevit svou přítomnost a dát vám žít ze svého společenství?

Doufám, že dosáhnu toho všeho s pomocí Božího milosrdenství. Úplně se svěřuji Boží lásce a modlitbám svých bratří a doufám, že toho dosáhnu v míře, která mi byla udělena Boží dobrotou.

Vězte bratři, dříve než složíte doživotní sliby, máte svobodu odejít. Na druhou stranu, také my budeme mít svobodu a právo vás odmítnout, pokud shledáme, že se nehodíte pro náš způsob života. Souhlasíte?

Ano, důstojný otče.

Přistupte tedy k objetí pokoje. Ve jménu Boha, našeho řádu, ve jménu mém a všech bratří této komunity vás přijímám do řeholní komunity tohoto řádu.

A na závěr ještě jeden rozhovor se slepým bratrem ve 13.kapitole tohoto filmu:

Proč se bát smrti? Je to osud každého člověka. Čím více se přibližujeme k Bohu, tím jsme šťastnější. A to je cíl našeho života. Čím více se přibližujeme k Bohu a čím jsme šťastnější, tím rychleji jdeme k němu. Nemáme mít strach ze smrti, naopak. Je pro nás velkou radostí znovu nalézt Otce. Minulost, přítomnost, to jsou lidské věci. V Bohu není minulost, v něm je jedině přítomnost. A když nás Bůh vidí, vidí již celý náš život. A protože je bytostí nekonečně dobrou, hledá stále naše dobro, ve všem, co se nám přihodí, není důvod se bát. Často děkuji Bohu, že mne učinil slepým. Jsem si jistý, že to bylo pro dobro mé duše, když to dovolil. Škoda, že svět ztratil smysl pro Boha. To je skutečný hřích. Lidé už nemají důvod žít. Pokud se odmítá myšlenka na Boha, proč žít na této zemi? Je třeba vycházet vždy z principu, že Bůh je nekonečně dobrý a že všechno, co činí, činí pro naše dobro. Proto by křesťan měl vždycky být šťastný, ne smutný. Protože všechno co se mu stane, je z Boží vůle a pro dobro jeho duše. Dobro, to je ta nejdůležitější věc. Bůh, který je nekonečně dobrý a všemohoucí, nám pomáhá. Pouze to je třeba činit a potom jsme šťastní.
Zřím šťastnou cestu...
Zřím šťastný návrat...
Uživatelský avatar
malesrdce
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 03. zář 2011 23:12:43

Inspirace: Můj život beze mne / My Life Without Me

Nový příspěvekod Andrew » ned 04. pro 2011 21:24:28

Obrázek

Můj život beze mne / My Life Without Me (CANADA/SPAIN, 2003, 106min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/41425-muj-zivot-beze-mne/

Co by jste chtěli udělat, kdyby vám dnes řekli že máte před sebou už jen pár týdnů života?

Film režisérky Isabel Coixet vypráví příběh 23leté Ann (S.Polley), milující manželky a matky dvou dcer, která se jednoho dne dozvídá od svého lékaře krutou pravdu - je smrtelně nemocná a zbývá ji jen pár týdnů života. Ann nechce způsobit svým blízkým zármutek a rozhodne se nést svůj osud v tajnosti. Ten kousek života, který ji zbývá chce prožít s velkou chutí. Dohnat vše co zanedbala, smířit se s lidmi... (Obsah CSFD)

Tento film jsem viděl asi před rokem, velmi zajímavý film. Nevím co dodat, popis říká vše.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Velký / Big 1988

Nový příspěvekod Andrew » sob 17. pro 2011 3:01:42

Obrázek

Veľký / Big 1988 (USA, 99 min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/6491-velky/


Možná jste už tuto starší komedii s Tomem Hanksem už viděli dříve, film je z roku 1988.

Film krásně vyobrazuje mentalitu ještě plně nerozvinutého ega v jedinci, vrženém do jiného světa plně rozvinutých eg.
Během celého filmu je hned několik krásných duelů kdy buď zvítězí ego, nebo původní svobodný duch (*svobodnější duch).
Jo něco mi to připomenulo : )))

Vrátit se sám k sobě : )



PS: s mou znalostí angličtiny je to pořád lepší a lepší : )))
a ty krásné auťáky z osmdesátých let v tom filmu... there are beautiful
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Návrat do budoucnosti / Back to the Future 1985

Nový příspěvekod Andrew » čtv 29. pro 2011 13:05:09

Obrázek

Návrat do budoucnosti / Back to the Future 1985 (USA, 111 min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/10128-navrat-do-budoucnosti/

Klasický film, kdo by jej neznal : )
Z nostalgie kdy jsem zatoužil vidět znova M.J. Foxe, jsem si pustil starý dobrý Návrat do Budoucnosti.
Bylo to osvěžující si připomentou tento film. Ale něco mi teď i ukázal.

Je v něm hezky ukázáno srovnání (po změně událostí v minulosti) srovnání původní přítomnosti se změněnou přítomností.
Konkrétně mám na mysli osobnosti Martyho rodičů a sourozenců.

Čeho si všímat:
- názory Matky na Martyho přítelkyni před cestou do minulosti
- osobnostní profily Martyho sourozenců - včetně té fotky - před cestou do minulost
- Martyho otce, jeho "kariéry", finanční skupiny před cestou do minulosti

Vše si dobře zapamatujte, nesledujte to jen jedním okem.

Na koncfi filmu až se Marty vrátí zpět do přítomnosti, porovnejte všechny poznatky, které se změní díky změně v minulosti.


Tak, na závěr. Touhle inspirací jsem nechtěl vyjádřit, snahu jen přeprogramovat ego. Ale vzdát se ho. Třeba tím probuzením.
Tady je krásný příklad třeba na té matce jaké má předsudky a jaké má sebevědomí před tím než Marty odjede do minulosti a jaké má pak názory a sebevědomí po Martyho návratu do přítomnosti. To dokladuje jak jsou myšlenky, předsudky smrtelné.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Inspirace: Modlitby za Bobbyho, Prayers for Bobby 2009

Nový příspěvekod Andrew » stř 04. led 2012 1:53:07

Obrázek

Modlitby za Bobbyho, Prayers for Bobby. (USA, 2009, 86min)
ČSFD: http://www.csfd.cz/film/262933-prayers-for-bobby/

Ikdyž se běžně vyhýbám filmům, hudbě, umění atd... co má něco společného se čtyř procentní menšinou. Popis tohoto filmu a vysoké hodnocení mě zaujalo.
Film vypráví o 20ti letém Bobbym, který žije v silně nábožensky založené rodině... . Bobby je gay, bojí se reakce rodiny kdyby to zjistila. Uvažuje nad sebevraždou. Po té to praskne a matka se snaží za pomoci psychologa Bobbyho vyléčit.
Ovšem nepovede se to, a matka se Bobbyho zřekne. Bobby se odstěhuje do jiného města.
Nebudu prozrazovat celý děj. Boby spáchá nakonec sebevraždu.

Ovšem tyto věci nejsou to zajímavé na tom filmu.
Tady jsou inspirace:
Po Bobbyho smrti, matka později zjišťuje, že Bobby byl tím čím byl, a společnost, náboženství, i jeho rodina, mu nedali souhlas být tím čím opravdu byl.
O toto mě oslovilo. Tady nejde o poselství pro tu čtyřprocentní skupinu. Ale pro každého člověka, věřím že každý člověk v sobě něco potlačuje aby pasoval do měřítek společnosti. A tento film to krásně prezentuje.

Konec filmu, kde Bobbyho matka má proslov na komunitním hlasováním, je to krásná řeč. Inspirativní.
Uživatelský avatar
Andrew
 
Příspěvky: 197
Registrován: ned 04. zář 2011 23:32:46
Bydliště: ^ ^

Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 09. pro 2012 21:53:41

Návštěvník
 

Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod Honzam » ned 09. pro 2012 22:10:59

Zatím nejhlubší alegorická úvaha o tom, proč obětovat vlastní srdce pro spásu druhých. Stále tam nacházím další a další skryté významy :)

Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod irulan » úte 29. říj 2013 16:01:47

Cerna labuťhttp://www.csfd.cz/film/229692-cerna-labut/
Pro me drsny, ale moc inspirativní k uvědomění si toho, ze nelze potlačovat a skrývat svoji temnou stránku, stejne všechno povede k tomu, aby si ji člověk sam v sobe přiznal a tim se od ni osvobodil.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 857
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod Honzam » čtv 20. úno 2014 14:46:54

princess_mononoke_poster.jpg

Princezna Mononoke, Princess Mononoke, Mononoke hime (Animovaný / Dobrodružný / Fantasy / Japonsko, 1997, 133 min)

ČSFD: http://www.csfd.cz/film/22205-princezna-mononoke/ aktuálně 105. nejlepší film
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0119698/ aktuálně 76. místo v top 250

Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky.



Film obsahuje pro evropského diváka velké množství krve, násilí, utrpení, démonických výjevů a také apokalyptické scény plné destrukce. Film není vhodný pro děti. Po filmu zřejmě vůbec nebudete tušit, na co jste se právě dívali. Možná budete cítit, že to bylo hnusné nebo překrásné nebo tajemné. Film jsem viděl poprvé zhruba před 10-ti lety a od té doby mě duchovně formuje. Doporučuji japonské znění s titulky.

1380596742217.jpg

Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod irulan » čtv 20. úno 2014 16:54:10

Honzam píše:[b]Princezna Mononoke....

Taky jsem viděla, poprvé taky pěkně dávno. Moc hezký. Pro me je to především o rovnováze a o svobode a respektu ke svobode jiných, kazde velké vychýlení z rovnovážného stavu ma za následek zpětný návrat a muze to pěkně bolet.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 857
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29


Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod Honzam » úte 25. úno 2014 10:15:51

Pohár, The Cup, Phörpa (Komedie Bhután / Austrálie, 1999, 93 min)

Obrázek

ČSFD: http://www.csfd.cz/film/71190-pohar/
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0201840/

V padesátých letech obsadila čínská Rudá armáda Tibet, zabila více než 1,2 milionu z celkového počtu 6 milionů obyvatel a zničila přes 10 000 klášterů. V současné době je v Tibetu více Číňanů než Tibeťanů. I přes veškeré útrapy a nebezpečí posílá mnoho tibetských rodin potají své děti do jiných zemí a doufají, že se jim tam dostane tradičního buddhistického vzdělání. Tento příběh vznikl podle skutečných událostí. Líčí osudy dvou tibetských chlapců, Paldena a Nyimy, kteří utekli z Tibetu a dostali se do tibetského exilového kláštera, který se nachází na malebném úpatí Himálají. Zde budou vysvěceni a zasvěceni do mnišského života.
Těsně poté, co jsou vysvěceni, se chlapci ocitnou ve víru událostí, které normálně se životem v tradičním tibetském klášteře nespojujeme probíhá finále Světového poháru ve fotbale a na posvátné půdě řádí fotbalové šílenství. Všude jsou vidět hesla týkající se fotbalu a zpěv mladých mnichů se nenese v tradičním duchu, což se nelíbí Gekovi, který má na starost klášterní disciplínu.

Prvý film nakrútený v jazyku Tibeťanov je netradičnou komédiou o vášni tibetských budhistických mníchov pre futbal. Futbalová horúčka dorazí až do odľahlých končín indických Himalájí, kde 14-ročný Orygen, zanietený pre populárny šport, rozčerí pokojnú hladinu kláštorného života úsilím umožniť mladým mníchom sledovať finále Svetového pohára v televízii. Jednoducho vystavaný príbeh sleduje snahy mladých chlapcov a zároveň mníchov o dosiahnutie ich cieľa, pri čom vzniká množstvo vtipných situácií. Film sa vyznačuje hlbokým ľudským rozmerom - ukazuje mladých mužov zasvätených Budhovi nielen ako meditujúcich svätcov, ale aj ako ľudí z mäsa a kostí, ktorí z času na čas prepadnú svetským vášňam. Režisér, ktorý je sám tibetským lámom, asistoval Robertovi Rosselinimu pri nakrúcaní Malého Budhu a tak sa podučil filmovému remeslu. Vo svojom debute reflektuje proces globalizácie, vplyv moderného sveta na tradičný životný štýl a hodnoty a zobrazuje život tibetských mníchov v indickom exile. Film získal množstvo ocenení (One Futute Award na MFF Mníchov, Cena FIPRESCI na MFF Pusan, 2. miesto na MFF Toronto a i.)


„Když můžeme problém řešit, tak to udělejme a pokud jej řešit nemůžeme, má smysl být nešťastný?“

Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51

Re: Inspirativní filmy

Nový příspěvekod Honzam » sob 01. bře 2014 14:26:52

Život Briana, Life of Brian (Komedie Velká Británie, 1979, 94 min)

Obrázek

ČSFD: http://www.csfd.cz/film/23587-zivot-briana/
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0079470/

Ve své době vyvolal Život Briana skandál kvůli neúctě k církvi, dnes zbyl velice zábavný snímek parodující příběh o Ježíši. Brian se totiž narodil ve stejný den jako Mesiáš, se kterým si ho všichni pletou a způsobují tak spoustu absurdních gagů. Hlavní hrdina se připojuje k Lidové frontě Judee, aby pomohl svou zemi osvobodit od nadvlády Římanů. A to i přesto, že Římani dali Židům vodovod, silnice, pořádek, kanalizace, školství, víno...To je snad bez debat, ne? Šestice z Monty Python se tu objevuje hned v několika rolích. Graham Chapman hraje nejen Briana ale i Pya Čůra, Michael Palin se objevuje v roli Piláta i soucitného dozorce vydávajícího kříže odsouzencům na smrt atd. Známým vtipálkům při natáčení posloužily dokonce i marocké kulisy Hvězdných válek.

Chces byt strazny? Ok...ale prace za tebou musi byt videt - arikiran
Uživatelský avatar
Honzam
 
Příspěvky: 716
Registrován: pon 19. zář 2011 21:39:51


Zpět na Inspirativní filmy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník