Arogantní reakce na kritiku? Je typická pro narcisty a lidi s nízkým sebevědomím. A nevyhýbá se ani slavným!
Kdo má největší problém přijímat kritikuS kritikou je ten problém, že ji nemá rád nikdo: ani kritik, ani kritizovaný. A když už se odhodláte protějšku něco vytknout, většinou se snažíte, aby to bylo jemně a citlivě – a především konstruktivně. A doufáte, že to dotyčný přijme jako podnět ke zlepšení a růstu. Přesto se často dočkáte výše zmíněných negativních reakcí. Je proto dobré vědět, co se za nimi skrývá.
Osobnostní nastavení jednotlivce. Některé typy lidí mají nižší toleranci k názorům, které se liší od jejich vlastních, jsou přehnaně zaměřeni na vlastní úspěch. A kritická zpětná vazba jim bolestně připomene, že nejsou bezchybní.
Nízké sebevědomí, případně výrazné ego. Dotyční toto své nastavení maskují agresivním či povýšeneckým přístupem. Jakoukoliv výtku ihned vnímají jako osobní útok, který narušuje jejich sebeúctu. To je typické například pro narcisty, jak potvrzuje portál Psychology Today.
Projekce vnitřní nejistoty. Nepřiměřená reakce na nesouhlas a kritiku je způsobena tím, že se nejistí lidé hůř vyrovnávají s pocitem ohrožení a vytvářejí si preventivní obrannou bariéru, jak uvádějí výzkumníci z centra Cleveland Clinic.
Perfekcionismus. Člověku, který na sebe a své výkony klade velmi vysoké nároky, kritika narušuje idealizovaný obraz o sobě samém a on má tendenci ho bránit. Na to upozorňuje koučka Teresa Richards, která lidem tohoto typu radí, jak s kritikou zacházet konstruktivně.
Nedostatek empatie. Lidem, kteří nechtějí nebo nedokážou pochopit pohnutky ostatních, je jedno, jak působí a jaký vliv má jejich arogantní reakce na okolí. Na Psychology Today je nazývají i jako „antisociální“ osobnosti.
https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-ps ... .seznam.cz