Hledám cokoliv od probuzených, k INSPIRACI a KREATIVITĚ

Re: Inspiro-mat

Nový příspěvekod rosada » pon 05. pro 2011 20:04:10

vostalpetr píše:
Tot věc názoru,
co se pak týká hloubění důlků a kopání studní,

vždycky je nejlépe kopat tam, kde lze nejspíše očekávat vodu,
kopat na příklad na sahaře, na skále sice lze,
ale výsledky budou nejspíš dost mizerné
i když určitě budeš mít krásnou a hlubokou studnu

Ono jde totiž o vodu,
ne o kopání...

Takže možná se i vyplatí prostudovat různé mapy ...Přinejmenším to přináší méně komplikací na cestě.

A když bude kopat člověk dost dlouho, jedno jstli na jednom nebo více místech, vdycky je tu dost velká šance, že jednoho dne začne pršet. ;)
rosada

Re: Hledám cokoliv k INSPIRACI a KREATIVITĚ

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 05. pro 2011 21:40:30

orog píše:

Jen chtění a nechtění způsobuje, že se cítíš nešťastný -

Opravdu? Když chci nějakou situaci vyřešit, tak se necítím neštastná, stejně jako když chci někomu pomoci.
Nějaký nový "mistr" zaměnil přání a touhy s chtěním a vůlí a vytvořil nesmyslné teorie. Když chci, aby moje děti byly zaopatřené a spokojené, tak pro to musím něco udělat a ne si namlouvat, že to nesmím chtít, abych se necítila neštastná. Jde o děti a ne o mne.
Návštěvník

Nový příspěvekod orog » pon 05. pro 2011 22:06:08

Když se záměr zamění za chtění, je možné dojít i k takovým závěrům.
Je dobré to rozlišovat, pak nedochází k nedorozumění. :)

Přání a touhy nezaměňuje za chtění žádný nový z "mistrů" , odedávna se vnímají jako totéž, například v buddhismu, a jsou označovány za příčiny všeho utrpení. Praktická zkušenost potvrzuje, že tomu tak je.

To neznamená, že bys nemohl tvořivě pracovat a žít, naopak. Právě při tvořivé činnosti na sebe zapomínáš, ego při ní mizí. Celá pozornost je jen v tom, co děláš, a co ta práce potřebuje, co je třeba udělat, zařídit, připravit...
orog

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 05. pro 2011 22:26:53

Návštěvník píše: Když chci, aby moje děti byly zaopatřené a spokojené, tak pro to musím něco udělat...

To tu taky nikdo nepopírá. Nejde o postoj rezignace a nečinnosti, je to zřejmé ze souvislostí, chce to číst téma od začátku.
Návštěvník

Nový příspěvekod Andrew » pon 05. pro 2011 23:40:54

orog píše:
Andrew píše:
orog píše:Za zapamatování stojí:
Jediné, co ego potřebuje, je, abys chtěl něco, co tu teď není, nebo abys nechtěl, co tu je. Z toho bere všechnu sílu.

Tohle je asi jedné co mě z celého topicu zaujalo. Ale i tak na to nemám sílů ...

Na to nemá sílu nikdo z nás. To se silou ani sebevětším odhodláním udělat nedá. V okamžiku, kdy si přestaneš dělat iluze, že jakmile přijdeš na ten pravý grif, začneš být šťastný, tak ke svému překvapení zjistíš, že už nešťastný nejsi. Nejsi nešťastný, protože jsi to přestal chtít. Přijal jsi, že stejně jako se kluk vypracovává na olympionika postupným trénováním těla, se dá postupně trénovat i pozornost k chtění a nechtění.

Podi - ikdyž na tohle přistoupím a řeknu si - hold tak teď to vzdávám, skončím se vším nikdy nedosáhnu svých snů. >>> Logicky mi to vyvazuje závěř: skočním špatně, garantovaně budu žít dlouhej naprosto zbytečněj život, jenom čekat než skončí. That's all.

Jak z tohoto? Ty píšeš přestat si dělat iluze. Já cítím že to obsahuje nějaký klíč. Něco jako něco co se vyhýbá egu. A vůbec neprochází procesy ega.
Ale netuším kde tuhle skulinu najít. Večer se nad tím skusím zamyslet jestli mě něco nenapadne. Já cítím, že nějaká taková cesta (přístup) je možný - ale i přesto cítím vnitřní bolest kvůli strachu z budoucnosti.
Andrew

Nový příspěvekod orog » úte 06. pro 2011 0:47:19

Andrew píše:ikdyž na tohle přistoupím a řeknu si - hold tak teď to vzdávám, skončím se vším nikdy nedosáhnu svých snů. >>> Logicky mi to vyvazuje závěř: skočním špatně, garantovaně budu žít dlouhej naprosto zbytečněj život, jenom čekat než skončí. That's all.

Když si říkáš "hold tak teď to vzdávám, skončím se vším nikdy nedosáhnu svých snů", oplakáváš vnitřně něco, v co jsi doufal, že se stane v budoucnosti, na čem mysl ulpěla.

Jak z tohoto?

Není to snadné, ale když máš opravdu zájem, bude se to dařit líp, než bys na začátku čekal: můžeš se začít učit si všímat, kdy jsi v přítomnosti a kdy jsi nevědomky na něčem ulpěl.

Máš za sebou už spoustu situací, kdy jsi byl bez ega, jen si na ně vzpomenout. Vybav si v paměti některou z chvil, kdy jsi něco v pohodě dělal, plný energie, objevovaly se ti nápady... V takových chvílích jsi bez ega, protože jsi plně přítomný tady a teď. Jaké to bylo? Měl jsi přitom starost, jak to dopadne? Anebo jsi byl plně zaujatý tím, co jsi právě dělal? A jak ses při tom cítil? Prostě fajn... bylo ti tak dobře jen proto, že jsi neujížděl do přestav, co bude, až... a jestli... Je to k neuvěření, ale to je celé. Tak je to jednoduché.

Když si znovu živě vybavíš takovou chvíli a v jakém stavu mysli jsi přitom byl (necháš stranou všechny lítostivé myšlenky, že takových chvil je málo, atd atd...), můžeš si na tom přímo uvědomit, jaké je zabývat se jen současným tvořivým reagováním na to, co právě je. Všimnout si toho rozdílu - oproti touze po něčem budoucím, kdy je v tobě napětí, nejistota, jestli se to podaří, anebo chtivé nadšení... "jo, takhle to udělám, a to bude super!..." a obojí se pořád střídá...

Tohle rozpoznávat je základ a je možné se to učit obyčejnou retrospektivou a všímáním si. Skulina, kterou hledáš, je zájem, který můžeš obrátit tímhle nezvyklým směrem a začít postupně rozpoznávat: ulpívám na něčem, tj. dělám si naděje a obavy, anebo na plné pecky řeším to, co právě teď přede mnou je, a nestarám se, jak to dopadne?

Máš dobrou intuici, to je opravdu klíč. Strach z budoucnosti je přirozený, jenže uvaž jednu věc: když jsme pod vlivem strachu, velká část naší mozkové kapacity je ochromená a my řešíme situace jen jejím zbytkem. Daleko praktičtější je spolehnout se, že intuice mě plně povede, dát jí plnou vnitřní důvěru. Pak jsi bez obav a máš k dispozici 100% své mozkové kapacity, takže daleko snáz nacházíš ta pravá řešení.
orog

Nový příspěvekod Andrew » úte 06. pro 2011 1:42:05

orog píše:Cesta z toho ven existuje: máš za sebou už spoustu situací, kdy jsi byl bez ega, jen si na ně vzpomenout. Vybav si v paměti některou z chvil, kdy jsi něco v pohodě dělal, plný energie, objevovaly se ti nápady... V takových chvílích jsi bez ega, protože jsi plně přítomný tady a teď. Jaké to bylo? Měl jsi přitom starost, jak to dopadne? Anebo jsi byl plně zaujatý tím, co jsi právě dělal? A jak ses při tom cítil? Prostě fajn... bylo ti tak dobře jen proto, že jsi neujížděl do přestav, co bude, až... a jestli... Je to k neuvěření, ale tak je to jednoduché.

Já jsem se posledních 7 let, věnoval výhradně práci. Na vše ostatní jsem kašlal (přátele, relax, atd...) i dnes když se na to podívám z "profi" pohledu, se tyto věci jeví jako bezcené.
Já byl vycvičen v profesionálního egoistu, který tvrdě usiluje o své cíle a jde si za svým.
Nemůžu si vzpomenout že bych dělal něco v posledních 7mi letech co bych nedělal kvůli nečemu - ať penězům, nebo hračká, či si něco dokázat, nebo jinak - ZABÍJEL ČAS.
Dělat něco pro radost? Uffff. No když jdu zpět tak před asi deseti lety, jsem stavěl modelové kolejiště. Ale nemůžu si uvědomit jestli by to byla zábava. Dělal jsem to protože jsem chtěl to kolejiště. Okay pojďmě v paměti dál. Tak ne, i na škole jsem dělal některé věci, které sice mám rád, ale dělal jsem je abych něco získal. Aha! Konečně něco mám! Ale to jsem v oblasti paměti, která je potrhaná, a jsou to spíš ústřižky, je to dávno... je to období kdy jsem chodil do školky. No hry to bylo něco co jsme si chtěli hrát a to bylo vše. Jo ale tohle je teď v dospělém věku k ničemu. To je maximálně si užít něco s lidmi a ne pro práci, nebo každodenní život.

Prosímtě možná to chápu špatně, můžeš mi napsat pár příkladů ze tvého života nějaké situace bez ega. ?

(jsem zvědavý, možná je také někdy mívám a možná je přehlížím, každopádně jsem zvědavý jestli z nich dokáži vyextrahovat ten pocit, tu skulinu která by byla branou)

Já tu možná ostatní seru, tím že se toho pořád nechci pustit, ale tohle je můj život - KONTROLA. Ukažte mi jednoho vedoucího, kterému by BYLO JEDNO JAK JEHO FIRMA DOPADNE. TO BY BYLO ŠÍLENSTVÍ. Chtěli by jste dělat pod takovým šéfem?
Pamatujete na film Titanic? Jeho kapitán šel s tou lodí dolů. On byl tím zotpovědným, na nějž celá posádka i cestující spoléhali.

A vzhledem k tomu že jsem se staral jen o firmu a na vše ostatní sral, tak jaksi jsem se sám stál firmou. Ono se to stalo součástí JÁ. JÁ jsem ten zotpovědný.
Andrew

kontroling verzus nechat to být a zůstávat při tom

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 06. pro 2011 11:48:44

je k tomu cesta dlouhá a mnohdy i hodně trnitá, než člověk pochopí, že držet opratě kočáru života prostě není možný, kdy konečně pochopí (ne intelektuálně) ale celobytostně, že nikdy nic pod kontrolou neměl, nemá a nikdy mít nebude ... že může mít cíle, záměry, může lpět na výsledcích ale to jak to nakonec dopadne - nemá pod kontrolou i kdyby čert na koze jezdil ...

kdy konečně dojde, že jediný co dává smysl je dělat co lze a jak lze a nechávat to být, prostě se uvolnit, položit do proudu života a splývat s ním ... přestat se tím prát, přestat se snahou to držet pod kontrolou ... mít odvahu předat kormidlo samotnýmu žití, s důvěrou v celý ten proces a žít a užívat si to ... užívat si všeho co přichází, je a odchází ... zůstávat s tím, prociťovat to, vnímat ... radost, bolest, nechuť, odpor, sex atd atd 8) prostě žít naplno a vědět o tom že žiju, respektive že jsem žitý samotným životem a to je krásný samo o sobě ... :)

na jiném vlákně ti rosada psala, ať děláš co tě baví a vyprdneš se na to, že ti někdo meje hlavu za to, že je to jen dělání důlků ... má to smysl, pokud tě to těší, tak si dělej třebas i tu sbírku a sdílej jí ... protože život je tvorba všeho možnýho i nemožnýho a nikdo z lidí nedokáže dohlédnout všechno v celých souvislostech, tak nikdo neví co to přinese a k čemu to bude ... pokud bych radil, tak jen to, zůstávat sám se sebou v souladu, zůstávat svůj a k tomu je nutný si pozorně naslouchat :)

tak ať se ti daří :yes:
Návštěvník

Nový příspěvekod orog » úte 06. pro 2011 13:08:15

vostalpetr píše:
Prosímtě možná to chápu špatně, můžeš mi napsat pár příkladů ze tvého života nějaké situace bez ega. ?

K životu můžeš přistupovat dvěma způsoby: kontroling a pustit to

To vystihuje podstatu věci: pustit to, za čím se ženeš.

Zatím vidíš jen dvě možnosti: buď se na firmu vykašlat, nebo padat pod tíhou odpovědnosti. A co ta třetí?

Existuje i pousta normálních okamžiků, kdy se naplno zabýváš řešením každodenních záležitostí ve firmě – například probíráš se skladníkem stav zásob a s účetní transakce za poslední měsíce, protože prodejnost trochu klesla. Rozhoduješ, co dál, jestli rozjet výrobu nového typu, nebo vylepšit ten současný – a v jakém směru by to šlo, jestli s tím začít teď, nebo až na jaře, sbíráš informace - voláš subdodavatelům... Bereš, co se dozvídáš, OK, a podle toho se rozhoduješ dál - je to jako tanec, děje se to samo. V těch chvílích jsi bez ega. Nekašleš na firmu, ani se neděsíš, jak to s ní dopadne, na to vůbec nemyslíš. Vnímáš současný stav věcí a s plným nasazením s tím děláš, co umíš. Proto tě to taky baví.

Při hledání stavu bez ega nás většinou ani nenapadne, že tohle je stav bez ega, a tak trvá různě dlouho, než nám to doklapne. Pěkně to říká Návštěvník:

Návštěvník píše:je k tomu cesta dlouhá a mnohdy i hodně trnitá, než člověk pochopí, že držet opratě kočáru života prostě není možný, kdy konečně pochopí (ne intelektuálně) ale celobytostně, že nikdy nic pod kontrolou neměl, nemá a nikdy mít nebude ... že může mít cíle, záměry, může lpět na výsledcích ale to jak to nakonec dopadne - nemá pod kontrolou i kdyby čert na koze jezdil ...

kdy konečně dojde, že jediný co dává smysl je dělat co lze a jak lze a nechávat to být, prostě se uvolnit, položit do proudu života a splývat s ním ... přestat se tím prát, přestat se snahou to držet pod kontrolou ... mít odvahu předat kormidlo samotnýmu žití, s důvěrou v celý ten proces a žít a užívat si to ... užívat si všeho co přichází, je a odchází ... zůstávat s tím, prociťovat to, vnímat ...
orog

Re: Hledám cokoliv od probuzených, k INSPIRACI a KREATIVITĚ

Nový příspěvekod teonik » úte 06. pro 2011 13:23:44

ženu-li se bez uchopování,není už nutné cosi pouštět

žít tu a nevyzkoušet si hnát se za něčím s vášní,přilnutím,nevědomostí a dalšími věcmi ze kterých mají někteří osypky,žít tu s tím vším...a protrpět se až na dno....to máš pak také pěknou vzpomínku,ne?
@
..................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik

PředchozíDalší

Zpět na Inspirace