Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 19. kvě 2014 7:13:02

Článek vyšel pravděpodobně v časopise "The Mountain Path" (čtvrtletník vydávaný Ramanášramem).

Přestaň myslet na ne-já, pak bude čirost mysli převládat. Znalec (nebo také svědek) tohoto čistého poznání – prostého jakýchkoli změn – to je svrchované Poznání (pará samvid). Toto je plné blaha, a proto je nejvyšším cílem. Je to stavem celistvého blaha. Bída je výsledkem omezení (upádhí), která naprosto nejsou v Já – Self. Poznání je zhuštěním celkového blaha, vyplývajícího ze všech forem potěšení všech žijících bytostí vůbec. Touha po jakémkoli štěstí je jen touhou po blahu Já.

Otázka: Copak ale neexistuje touha po potěšení z předmětů? A jestliže je Já tím, po čem všichni toužím jak to, že existují různá přání jako například po bohatství nebo po ženě?
Ramana Mahariši: Touha se ve skutečnosti netýká předmětů. Touha se vždy týká vlastního blaha. Například ti, co touží po nebi, se podrobují askezi a z vlastní vůle opouštějí tělo. Já není nikdy předmětem, po kterém by se netoužilo. Proto musí být samotným blahem.
Otázka: Libost jasně vyplývá z užívání předmětů, zatímco jiné blaho nelze dokázat, takže je těžké přijmout názor, že Já je blahem.
Ramana Mahariši: Ágamy (posvátné texty) prohlašují, že všechna smyslová potěšení nejsou ničím jiným než zlomkem blaha Já. Lze to vysvětlit přirovnáním, kdy např. prostor je sám o sobě nespatřitelný, je však přesto tím, co umožňuje existenci nejrůznějším tvarům, jako je třeba hrnec. Takto se zdá, že je prostor rozdělen různými předměty. Stejně tak se zdá, že předměty jsou zdrojem smyslového potěšení, které je však jen nepatrnou částí blaha Já.
Otázka: Vaše tvrzení dokazuje pouze touhu po potěšení skrze blaho Já a nedokazuje blaho samo o sobě.
Ramana Mahariši: Jenom přirozené blaho Já převládá v okamžiku úlevy od všeho vnímání, jak je tomu v hlubokém spánku. Vždy, když člověk odloží nějaké břímě, tak pociťuje osvěžení. O tom nemůže být sporu. V hlubokém spánku však není předmětů, které by poskytovaly libost a jak by také mohla být pociťována kromě toho, že pochází z vnitřku, tedy z Já?
Otázka: To je proto, že jsme se zbavili námahy břemene.
Ramana Mahariši: Odstranění je ale negativním jevem a jak může negace (vyloučení) poskytnout pozitivní výsledek, jakým je libost? Proto nutno připustit, že blaho pochází z Já.
Otázka: Odstranění zátěže se rovná odstranění bolesti. Člověku se toto zdá být příjemným.
Ramana Mahariši: Ale v hlubokém spánku není dřiny, která je odstraňována, a přece existuje blaho i ve spánku. O tom nemůže být sporu, protože existuje vzpomínka po probuzení. Toto blaho nemůže pocházet z ničeho jiného než z Já.
Otázka: V hlubokém spánku není žádné blaho.
Ramana Mahariši: Proč všechny bytosti touží po spánku a proč se na něj připravují?
Otázka: Jestliže je Já blahem, proč tedy není neustále zjevné?
Ramana Mahariši: Třebaže je v těle neustále hlučno, přece jej člověk zpravidla nevnímá. Ale pokud si ucpete uši, abyste zamezili vstupu vnějšího hluku, pak hluk z nitra zřetelně uslyšíte. Podobně je tomu v případě blaha Já. Je zakryto bolestmi, které jsou způsobeny ohněm tužeb. Tyto tužby se během spánku stahují do svého zdroje a tehdy se Já stane zjevné, podobně jako vnitřní tón, který uslyšíte, když si zacpete uši. Když neseme břímě, pak bolest a námaha, kterou to způsobuje, převažuje nad silou ostatních vásan a v dané chvíli zcela převažuje. Jakmile je břímě odloženo, bolest zmizí a v tomto krátkém intervalu – než vyvstane nový proud vásan – pociťujeme blaho Já. Podobně je tomu se smyslovými potěšeními. Nespočetné vásany zůstávají v našem srdci a každou chvíli píchají jako jehly. Vzedme-li se vlna touhy po určitém předmětu, pak tato síla přemůže jiné vásany, které čekají na svou příležitost. Když je dosaženo vytouženého objektu touhy, bezprostřední napětí tužby je ukončeno a v krátkém okamžiku, než se objeví nové vásany, převáží blaho Já.
Otázka: Jak to, že jen málokdo rozumí tomu, že hledaná potěšení jsou ve skutečnosti pouze Já?
Ramana Mahariši: Pro neznalost faktu, že pouze blaho Já se projevuje jako příjemnost smyslových potěšení, mají vesměs všichni lidé pozornost upnutou na předměty, které jsou přechodné povahy. Domnívají se tak, že blaho je pomíjivé, stejně jako je pomíjivé i potěšení z předmětů.
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod rafael » pon 19. kvě 2014 19:18:51

Jani mám dojem, že jsi takto někde psala podobně o podobném tématu svými slovy.. ale nebyla jsi od uživatelů pochopena..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 6:38:43

Kdo zná celé Rozhovory s Ramanem Maharišim, ví, že jeho nejčastější odpověd na všechny možné otázky hledajících byla: "Nalezněte Self a potom uvidíte, jestli budete mít ještě nějaké otázky.
Nejvíce z něho profitovali ti, kteří se přestali ptát nebo s tím vůbec nezačli a byli v tichu v jeho přitomnosti. Každý na nich poznal, že je to dostalo tam, kam se vyptáváním nikdo nedostal. Ramana věděl, že nejépe se "učí" tichem a často na to upozorňoval.

:)
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 7:39:38

Návštěvník píše:Kdo zná celé Rozhovory s Ramanem Maharišim, ví, že jeho nejčastější odpověd na všechny možné otázky hledajících byla: "Nalezněte Self a potom uvidíte, jestli budete mít ještě nějaké otázky.
Nejvíce z něho profitovali ti, kteří se přestali ptát nebo s tím vůbec nezačli a byli v tichu v jeho přitomnosti. Každý na nich poznal, že je to dostalo tam, kam se vyptáváním nikdo nedostal. Ramana věděl, že nejépe se "učí" tichem a často na to upozorňoval.

:)


ano je to přesně tak.. protože stejnou radu jsem dostal od srí brahmana .. otázky stále jen živí mysl a ego, pokud máme ego odstranit musí zmizet kdo se ptá .. ticho ví vše nejlíp.. bez pohybu mysli
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod irulan » úte 20. kvě 2014 8:05:52

Jana píše:
rafael píše:Jani mám dojem, že jsi takto někde psala podobně o podobném tématu svými slovy.. ale nebyla jsi od uživatelů pochopena..

Řekla bych, že Tě taky málo kdo chápe, když mluvíš o svých zkušenostech.

:)

tedy pokud mluvím za sebe, není to nepochopení zkušeností nebo jejich nevěření, je to spíše jistá rezervovanost k popisu té zkušenosti. Tedy s tím, jak si to "vyprávějící" oklasifikoval, vysvětlil a zdůvodnil. Výrazy jako "existence řve blahem" nebo "byl jsem za egem" jsou pro mě zkrátka těžko uvěřitelné.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 8:15:46

irulan píše:
Jana píše:
rafael píše:Jani mám dojem, že jsi takto někde psala podobně o podobném tématu svými slovy.. ale nebyla jsi od uživatelů pochopena..

Řekla bych, že Tě taky málo kdo chápe, když mluvíš o svých zkušenostech.

:)

tedy pokud mluvím za sebe, není to nepochopení zkušeností nebo jejich nevěření, je to spíše jistá rezervovanost k popisu té zkušenosti. Tedy s tím, jak si to "vyprávějící" oklasifikoval, vysvětlil a zdůvodnil. Výrazy jako "existence řve blahem" nebo "byl jsem za egem" jsou pro mě zkrátka těžko uvěřitelné.


a nebylo by lepší nechat jít toho kdo tomu chce věřit? toho kdo se chce přesvědčit nebo toho kdo to chce potvrdit ?? toho kdo tomu nevěří? pak do toho všeho "existence řve blahem" nebo "byl jsem za egem" prostě spadneš.. tohle nejde pomocí mysli, úsilí nebo přesvědčení nebo dokázání nebo uvěření.. ten kdo chce uvěřit musí zmizet.. tohle jde pouze tichem, trvalým dlouhodobým,někomu k tomu dopomůže láska a odevzdání v srdci a někomu dotazování, obojí má stejnou váhu a vede do toho spadnutí
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod irulan » úte 20. kvě 2014 8:19:39

rafael píše:
irulan píše:tedy pokud mluvím za sebe, není to nepochopení zkušeností nebo jejich nevěření, je to spíše jistá rezervovanost k popisu té zkušenosti. Tedy s tím, jak si to "vyprávějící" oklasifikoval, vysvětlil a zdůvodnil. Výrazy jako "existence řve blahem" nebo "byl jsem za egem" jsou pro mě zkrátka těžko uvěřitelné.


a nebylo by lepší nechat jít toho kdo tomu chce věřit? toho kdo se chce přesvědčit nebo toho kdo to chce potvrdit ?? toho kdo tomu nevěří? pak do toho všeho "existence řve blahem" nebo "byl jsem za egem" prostě spadneš.. tohle nejde pomocí mysli, úsilí nebo přesvědčení nebo dokázání nebo uvěření.. ten kdo chce uvěřit musí zmizet.. tohle jde pouze tichem, trvalým dlouhodobým,někomu k tomu dopomůže láska a odevzdání v srdci a někomu dotazování, obojí má stejnou váhu a vede do toho spadnutí

jasně že jo. Tady jsme v diskusi, tady mluví mysl s myslí. Ty když to tu píšeš, a zabýváš se taky tím, že tě nikdo nechápe, tak mluvíš z mysli.
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 9:01:34

irulan píše:
rafael píše:
irulan píše:tedy pokud mluvím za sebe, není to nepochopení zkušeností nebo jejich nevěření, je to spíše jistá rezervovanost k popisu té zkušenosti. Tedy s tím, jak si to "vyprávějící" oklasifikoval, vysvětlil a zdůvodnil. Výrazy jako "existence řve blahem" nebo "byl jsem za egem" jsou pro mě zkrátka těžko uvěřitelné.


a nebylo by lepší nechat jít toho kdo tomu chce věřit? toho kdo se chce přesvědčit nebo toho kdo to chce potvrdit ?? toho kdo tomu nevěří? pak do toho všeho "existence řve blahem" nebo "byl jsem za egem" prostě spadneš.. tohle nejde pomocí mysli, úsilí nebo přesvědčení nebo dokázání nebo uvěření.. ten kdo chce uvěřit musí zmizet.. tohle jde pouze tichem, trvalým dlouhodobým,někomu k tomu dopomůže láska a odevzdání v srdci a někomu dotazování, obojí má stejnou váhu a vede do toho spadnutí

jasně že jo. Tady jsme v diskusi, tady mluví mysl s myslí. Ty když to tu píšeš, a zabýváš se taky tím, že tě nikdo nechápe, tak mluvíš z mysli.


satsang je taky do jisté míry diskuze kde se hledající ptají a guru odpovídá.. dobře řeknu to jinak.. znáš dobře to ticho a lásku?? je to tak?? ano je.. nechej mysl být a vrať se tam zpět uvnitř, vracej se tam neustále do té lásky a ticha, a pokud to momentálně nejde hledej to v sobě, dívej se do srdce,. nehodnot jestli jsi se vrátila dobře a dost hluboko..neřeš jestli to půjde a nebo ne.. ta vnitřní síla sama bude zesilovat víc a víc a víc, pak zjistíž že tu sílu máš dost velkou na to že sama ta síla srdce zastavuje mysl..v tom tichu a lásce ti bude dobře, bude tam to blaho ticha..a mysl se začně oddělovat od tvého JÁ , postupně jen pouze tím že si udržíš svou lásku v tichu.. ta síla kterou dáváme myšlence je úplně stejná síla která mysl zastaví , akorát ji musíme jen obrátit do nitra, nic jiného.. někdo to umí láskou, někdo meditací, někdo dotazováním, někdo modlitbou , každému to jde jinak.. tobě jde láska, nemůžeš ale čekat že to půjde okamžitě hned, je to jako vičení, taky ty svaly neunesou všechno.. musí se potrénovat..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod irulan » úte 20. kvě 2014 10:08:50

guru rafael :D :D
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:27:07

rafael píše:..v tom tichu a lásce ti bude dobře, bude tam to blaho ticha..a mysl se začně oddělovat od tvého JÁ , postupně jen pouze tím že si udržíš svou lásku v tichu.. ...


to je právě ten průser, že mysl vytváří iluzornost toho, že se odděluje od Já

takže jestliže otočení pozornosti ke zdroji mysli by vedlo k tomu, že se mysl začne od tvého Já ODDĚLOVAT, místo toho, aby Já mysl naopak transcendovalo jako součást sebe sama, tak se všechno ještě podstatěn zhorší a rozhodně to mysl podstatně více rozbouří, místo aby spočinula v klidu a míru, tj. ve svém vlastním zdroji

mně teda skutečně udivuje, co se tady dočítám :what:
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 10:34:11

irulan píše:guru rafael :D :D

nejsem guru ani učitel.. nejsem nikdo a nic
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:37:07

Jenže "nikdo a nic" spočívá v tichosti v Sobě, nemá potřebu hájit svoje výroky

Tuhle kličkovanou hraje ego
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 10:37:50

Návštěvník píše:
rafael píše:..v tom tichu a lásce ti bude dobře, bude tam to blaho ticha..a mysl se začně oddělovat od tvého JÁ , postupně jen pouze tím že si udržíš svou lásku v tichu.. ...


to je právě ten průser, že mysl vytváří iluzornost toho, že se odděluje od Já

takže jestliže otočení pozornosti ke zdroji mysli by vedlo k tomu, že se mysl začne od tvého Já ODDĚLOVAT, místo toho, aby Já mysl naopak transcendovalo jako součást sebe sama, tak se všechno ještě podstatěn zhorší a rozhodně to mysl podstatně více rozbouří, místo aby spočinula v klidu a míru, tj. ve svém vlastním zdroji

mně teda skutečně udivuje, co se tady dočítám :what:


oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:38:39

rafael píše:
irulan píše:guru rafael :D :D

nejsem guru ani učitel.. nejsem nikdo a nic


NEJSEM nikdo a nic ???

hmmm... :what:
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:40:21

Nojo, ale použít neduální pohled, kdykoliv se to hodí k umlčení oponentů, je lákavé - kdo by odolal?
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Alaja » úte 20. kvě 2014 10:42:44

rafael píše:
oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..

Které samadhi máš na mysli?
Savikalpu nebo nirvikalpu?
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:43:01

rafael píše:oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..


dovolím si ne tak docela souhlasit, pokud to tady ještě vůbec na Poradně je umožněno, aniž by docházelo k mazání nejen příspěvků, ale celých vláken

mysl je součástí Já, proto v něm může spočinout a utišit se
a to, že je tu pocit oddělení od Já způsobuje právě mysl

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého :)
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:55:02

Vědomí, t.j. Kosmická Mysl (= Absolutno vytvářející svět) se projevuje ve Svých výtvorech jako lidská mysl.

Maharišiho žák Paul Brunton to podrobně vysvětluje:

Vesmír je vyjádřením Mysli, je svým původem a povahou mentální a tak nemůže postrádat srozumitelnost a účel. Proto podléhá vládě zákona, který je důsledkem mentální aktivity. Myšlenka světa existuje v intimním vztahu se Světovou Myslí - Bohem. Může se zdát, že všechny jevy jsou náhodné, ale ve skutečnosti tomu tak není. Souvisí s naším vlastním myšlením a jednáním, s modelem Světové Ideje a s aktivitou Světové Mysli. Je v nich obsažena božská Moudrost a dobrotivost. Svět je výrazem nekonečné inteligence, a je proniknut nesmírným významem. Čím více o vesmíru víme, tím tajuplnějším se stává. Málokdo tuší, že za tímto projeveným světem všech tvarů se skrývá skutečná realita. V podstatě je vesmírná existence sérií mentálních zkušeností, promítaných vlastní myslí člověka. Ale nesmíme zapomínat, že lidská mysl je součástí daleko obsáhlejší Světové Mysli.

http://www.paulbrunton.cz/index.php?id=clanek27

Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:57:44

Návštěvník píše:
rafael píše:oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..


dovolím si ne tak docela souhlasit, pokud to tady ještě vůbec na Poradně je umožněno, aniž by docházelo k mazání nejen příspěvků, ale celých vláken

mysl je součástí Já, proto v něm může spočinout a utišit se
a to, že je tu pocit oddělení od Já způsobuje právě mysl

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého :)


a ta iluzornost oddělenosti je tak utkvělá, že dochází k zůžení uvědomění sebe sama, tedy ke ztotožnění nekonečného a ničím neohraničeného vědomí s tím konkrétní tělem a myslí prostřednictvím kterého dochází k prožívání světa v jeho různých úrovních
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Alaja » úte 20. kvě 2014 11:05:00

Návštěvník píše:
rafael píše:oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..


dovolím si ne tak docela souhlasit, pokud to tady ještě vůbec na Poradně je umožněno, aniž by docházelo k mazání nejen příspěvků, ale celých vláken

mysl je součástí Já, proto v něm může spočinout a utišit se
a to, že je tu pocit oddělení od Já způsobuje právě mysl

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého :)

Při savikalpě se mysl utiší, to ano, aby se stav savikalpy nezhroutil. Když se časem tento stav upevní, tak už mysl nemusí být příliš tichá.
Při nirvikalpě je to jinak. Tam se veškerý obsah mysli odsune stranou a na volné místo vplyne mysl jiná...
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Další

Zpět na Srí Ramana Mahariši

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků