Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Alaja » úte 20. kvě 2014 10:42:44

rafael píše:
oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..

Které samadhi máš na mysli?
Savikalpu nebo nirvikalpu?
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:43:01

rafael píše:oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..


dovolím si ne tak docela souhlasit, pokud to tady ještě vůbec na Poradně je umožněno, aniž by docházelo k mazání nejen příspěvků, ale celých vláken

mysl je součástí Já, proto v něm může spočinout a utišit se
a to, že je tu pocit oddělení od Já způsobuje právě mysl

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého :)
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:55:02

Vědomí, t.j. Kosmická Mysl (= Absolutno vytvářející svět) se projevuje ve Svých výtvorech jako lidská mysl.

Maharišiho žák Paul Brunton to podrobně vysvětluje:

Vesmír je vyjádřením Mysli, je svým původem a povahou mentální a tak nemůže postrádat srozumitelnost a účel. Proto podléhá vládě zákona, který je důsledkem mentální aktivity. Myšlenka světa existuje v intimním vztahu se Světovou Myslí - Bohem. Může se zdát, že všechny jevy jsou náhodné, ale ve skutečnosti tomu tak není. Souvisí s naším vlastním myšlením a jednáním, s modelem Světové Ideje a s aktivitou Světové Mysli. Je v nich obsažena božská Moudrost a dobrotivost. Svět je výrazem nekonečné inteligence, a je proniknut nesmírným významem. Čím více o vesmíru víme, tím tajuplnějším se stává. Málokdo tuší, že za tímto projeveným světem všech tvarů se skrývá skutečná realita. V podstatě je vesmírná existence sérií mentálních zkušeností, promítaných vlastní myslí člověka. Ale nesmíme zapomínat, že lidská mysl je součástí daleko obsáhlejší Světové Mysli.

http://www.paulbrunton.cz/index.php?id=clanek27

Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 10:57:44

Návštěvník píše:
rafael píše:oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..


dovolím si ne tak docela souhlasit, pokud to tady ještě vůbec na Poradně je umožněno, aniž by docházelo k mazání nejen příspěvků, ale celých vláken

mysl je součástí Já, proto v něm může spočinout a utišit se
a to, že je tu pocit oddělení od Já způsobuje právě mysl

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého :)


a ta iluzornost oddělenosti je tak utkvělá, že dochází k zůžení uvědomění sebe sama, tedy ke ztotožnění nekonečného a ničím neohraničeného vědomí s tím konkrétní tělem a myslí prostřednictvím kterého dochází k prožívání světa v jeho různých úrovních
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Alaja » úte 20. kvě 2014 11:05:00

Návštěvník píše:
rafael píše:oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..


dovolím si ne tak docela souhlasit, pokud to tady ještě vůbec na Poradně je umožněno, aniž by docházelo k mazání nejen příspěvků, ale celých vláken

mysl je součástí Já, proto v něm může spočinout a utišit se
a to, že je tu pocit oddělení od Já způsobuje právě mysl

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého :)

Při savikalpě se mysl utiší, to ano, aby se stav savikalpy nezhroutil. Když se časem tento stav upevní, tak už mysl nemusí být příliš tichá.
Při nirvikalpě je to jinak. Tam se veškerý obsah mysli odsune stranou a na volné místo vplyne mysl jiná...
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 11:09:39

Návštěvník píše:
rafael píše:..v tom tichu a lásce ti bude dobře, bude tam to blaho ticha..a mysl se začně oddělovat od tvého JÁ , postupně jen pouze tím že si udržíš svou lásku v tichu.. ...


to je právě ten průser, že mysl vytváří iluzornost toho, že se odděluje od Já

takže jestliže otočení pozornosti ke zdroji mysli by vedlo k tomu, že se mysl začne od tvého Já ODDĚLOVAT, místo toho, aby Já mysl naopak transcendovalo jako součást sebe sama, tak se všechno ještě podstatěn zhorší a rozhodně to mysl podstatně více rozbouří, místo aby spočinula v klidu a míru, tj. ve svém vlastním zdroji

mně teda skutečně udivuje, co se tady dočítám :what:

"Oddělování od mysli" je stav, kdy mizí připoutanost k mysli a tím mizí i projekce přemítající mysli a objevuje se čisté Vědomí, kdy mysl je prázdná.

Pro toho, kdo takovou zkušenost nezaregistroval, je to něco nepředstavitelného, že mysl jako by tady vůbec žádná nebyla, je tady jen čisté Vědomí bez myšlenek a přitom mysl funguje normálně.

Je to asi tak jako když se baví dva, jeden se dívá ze Země ke Slunci a vidí samé mraky a diskutuje s někým, kdo je nad mraky a dívá se ke Slunci. Tedy ten nad mraky se oddělil od zatažené oblohy, od mysli plné myšlenek, a vidí, že je úplně jasno, žádná myšlenka, která by zacláněla světlu, tady není, a ten pod mraky mu něco takového nevěří.

Naráží se tady na jednu věc. Vzdát se strachu, pustit se osobní mysli. Opustit tu hlavu plnou myšlenek starostí, trápení, vzpomínek, znalostí, vzdát se té osobní databáze, ve které už všechno tak pěkně vím a skočit do propasti nemyšlení a nebrat si nic sebou, ani svou totožnost ne.

Snad všichni znají ten bezstarostný stav relaxace, uvolněnosti, bezstarostnosti, nicnedělání, nicneřešení. Havaj. Pohoda, klídek...

Jenže tenhle stav jako by si nikdo nemohl dopřávat trvale, protože to vypadá nebezpečně. A přeci to možné je.

Je možné nechat při úplné uvolněnosti a bezstarostnosti sklouznout pocit já z hlavy vlastnící databázi osobních vědomostí a znalostí (ega) do ticha v srdci, do spojení s Božským já. Tohle spojení stabilizuje láska. Láska udržuje proměňuje pocit já ve Vědomí Já. Tohle poznání je, jako když se čerstvě zamiluješ.
Poprvé, kdy lidská bytost zakusí, jaké to je, být připojen k Já, je když se zamiluje..
Proto dovol si milovat, ne nic vnějšího, ale miluj vědomě přímo ve svém srdci.

A teď k tomu nejdůležitějšímu. V srdci máš to spojení s univerzální myslí, Božskou myslí, v tomhle spojení funguje vhled a intuice. Je to mnohem výhodnější nástroj, než je osobní mysl v hlavě.

Tedy při vědomém spojení s Božským Já v srdci, se všechna řešení jakoby objevují lehce a sama, jako by tady byla trvalá dovolená, relax, klídek a přeci se vše řeší nejlíp, jak je právě možné, protože tomu řešení nezaclání ego...

Opustit tedy mysl v hlavě, vzdát se svého osobního já výměnou za život Já, není rizikem, ale výhodou.

Ne, že už nikdy neuděláš žádnou chybu, můžeš se i mýlit, ale ten život z centra Zdroje je prostě Boží.

:D
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 11:14:54

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého

Zdroj prostřednictvím mysli promítá v Sobě nejrůznější tvary. Iluze vlastní oddělené existence se v lidském tvaru vytváří postupně, v mysli pak dochází k sebeidentifikaci s iluzorním já. Když sebeztotožnění s odděleným tvarem skončí, mysl funguje dál ("jako kus spáleného provazu"), dokud fyzický tvar existuje. Bez jejího fungování by nedokázal rozpoznat jídlo od výkalů.
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 11:18:57

Když sebeztotožnění s odděleným tvarem skončí, mysl funguje dál ("jako kus spáleného provazu"), dokud fyzický tvar existuje. Bez jejího fungování by nedokázal rozpoznat jídlo od výkalů.

Proto mysl není prázdná. Je zdrojem informací, umožňujících další existování fyzického tvaru. Zmizela jen připoutanost, která v mysli vyvolávala iluzi existence odděleného jedince.
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 11:21:20

Alaja píše:
Návštěvník píše:
rafael píše:oddělení není myšleno odkrojíme patku chleba.. oddělením je myšleno zrušení ztotožnění se JÁ s tělem a mysli, mysl je izluze, mysl nepatří JÁ, samotnou mysl živí pouze JÁ, mysl není součástí JÁ, mysl nemůže bez JÁ existovat, ale JÁ bez mysli ano..


dovolím si ne tak docela souhlasit, pokud to tady ještě vůbec na Poradně je umožněno, aniž by docházelo k mazání nejen příspěvků, ale celých vláken

mysl je součástí Já, proto v něm může spočinout a utišit se
a to, že je tu pocit oddělení od Já způsobuje právě mysl

mysl není iluzí, je to pohyb, je to nástroj tvoření - nástrojem Zdroje, nicméně vytváří iluzornost oddělenosti jednoho od druhého :)

Při savikalpě se mysl utiší, to ano, aby se stav savikalpy nezhroutil. Když se časem tento stav upevní, tak už mysl nemusí být příliš tichá.
Při nirvikalpě je to jinak. Tam se veškerý obsah mysli odsune stranou a na volné místo vplyne mysl jiná...


savikalpa i nirvikalpa jsou jistě velmi poučné stavy, které umožňují uvědomění, že běžná forma vědomí není jedinou možnou formou prožívání, ale neumožňují normálně fungovat ve světě

narozdíl od SAHADŽA samadhi, tj. návratu k přirozenému stavu, tak jak o tom píše například Balsekar :)

Sri Chinmoy

"Sahadža samádhi je nepochybně nejvyšším typem samádhi. V tomto samádhi je člověk v nejvyšším vědomí, ale zároveň pracuje v hrubém fyzickém světě. Uchovává si zážitek nirvikalpa samádhi, zatímco zároveň vstupuje do pozemských činností. Člověk se stal duší a zároveň používá tělo jako dokonalý nástroj. Ten, kdo je v sahadža samádhi, chodí jako obyčejné lidské bytosti. Jí. Dělá všechny obvyklé věci, které dělá obyčejná lidská bytost. Ale v nejhlubších zákoutích svého srdce je přeplněn božským osvícením.

Po dosažení nejvyššího typu realizace je velmi zřídka někdo požehnaný sahadža samádhi.

Pro sahadža samádhi je potřeba nekonečná Milost Nejvyššího.

Ten, kdo dosáhl sahadža samádhi a zůstává v tomto samádhi vědomě a dokonale"
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 11:22:21

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
rafael píše:..v tom tichu a lásce ti bude dobře, bude tam to blaho ticha..a mysl se začně oddělovat od tvého JÁ , postupně jen pouze tím že si udržíš svou lásku v tichu.. ...


to je právě ten průser, že mysl vytváří iluzornost toho, že se odděluje od Já

takže jestliže otočení pozornosti ke zdroji mysli by vedlo k tomu, že se mysl začne od tvého Já ODDĚLOVAT, místo toho, aby Já mysl naopak transcendovalo jako součást sebe sama, tak se všechno ještě podstatěn zhorší a rozhodně to mysl podstatně více rozbouří, místo aby spočinula v klidu a míru, tj. ve svém vlastním zdroji

mně teda skutečně udivuje, co se tady dočítám :what:

"Oddělování od mysli" je stav, kdy mizí připoutanost k mysli a tím mizí i projekce přemítající mysli a objevuje se čisté Vědomí, kdy mysl je prázdná.

Pro toho, kdo takovou zkušenost nezaregistroval, je to něco nepředstavitelného, že mysl jako by tady vůbec žádná nebyla, je tady jen čisté Vědomí bez myšlenek a přitom mysl funguje normálně.

Je to asi tak jako když se baví dva, jeden se dívá ze Země ke Slunci a vidí samé mraky a diskutuje s někým, kdo je nad mraky a dívá se ke Slunci. Tedy ten nad mraky se oddělil od zatažené oblohy, od mysli plné myšlenek, a vidí, že je úplně jasno, žádná myšlenka, která by zacláněla světlu, tady není, a ten pod mraky mu něco takového nevěří.

Naráží se tady na jednu věc. Vzdát se strachu, pustit se osobní mysli. Opustit tu hlavu plnou myšlenek starostí, trápení, vzpomínek, znalostí, vzdát se té osobní databáze, ve které už všechno tak pěkně vím a skočit do propasti nemyšlení a nebrat si nic sebou, ani svou totožnost ne.

Snad všichni znají ten bezstarostný stav relaxace, uvolněnosti, bezstarostnosti, nicnedělání, nicneřešení. Havaj. Pohoda, klídek...

Jenže tenhle stav jako by si nikdo nemohl dopřávat trvale, protože to vypadá nebezpečně. A přeci to možné je.

Je možné nechat při úplné uvolněnosti a bezstarostnosti sklouznout pocit já z hlavy vlastnící databázi osobních vědomostí a znalostí (ega) do ticha v srdci, do spojení s Božským já. Tohle spojení stabilizuje láska. Láska udržuje proměňuje pocit já ve Vědomí Já. Tohle poznání je, jako když se čerstvě zamiluješ.
Poprvé, kdy lidská bytost zakusí, jaké to je, být připojen k Já, je když se zamiluje..
Proto dovol si milovat, ne nic vnějšího, ale miluj vědomě přímo ve svém srdci.

A teď k tomu nejdůležitějšímu. V srdci máš to spojení s univerzální myslí, Božskou myslí, v tomhle spojení funguje vhled a intuice. Je to mnohem výhodnější nástroj, než je osobní mysl v hlavě.

Tedy při vědomém spojení s Božským Já v srdci, se všechna řešení jakoby objevují lehce a sama, jako by tady byla trvalá dovolená, relax, klídek a přeci se vše řeší nejlíp, jak je právě možné, protože tomu řešení nezaclání ego...

Opustit tedy mysl v hlavě, vzdát se svého osobního já výměnou za život Já, není rizikem, ale výhodou.

Ne, že už nikdy neuděláš žádnou chybu, můžeš se i mýlit, ale ten život z centra Zdroje je prostě Boží.

:D


Jano, Jano ...
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 11:29:56

Návštěvník píše:
Když sebeztotožnění s odděleným tvarem skončí, mysl funguje dál ("jako kus spáleného provazu"), dokud fyzický tvar existuje. Bez jejího fungování by nedokázal rozpoznat jídlo od výkalů.


Proto mysl není prázdná. Je zdrojem informací, umožňujících další existování fyzického tvaru. Zmizela jen připoutanost, která v mysli vyvolávala iluzi existence odděleného jedince.


tak, tak ... jde o odpadnutí ztotožnění s tělem a s myslí (tj. k zůžení JEN K TÉTO PSYCHOSOMATICKÉ JEDNOTCE), ne o to, aby mysl přestala fungovat :yes: aby člověk nebyl schopen prakticky fungovat ve světě

cílem je sahadža - přirozený stav :)

bez mysli by nedošlo například k vyslovení ani jediného slova ...
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod rafael » úte 20. kvě 2014 11:30:35

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
rafael píše:..v tom tichu a lásce ti bude dobře, bude tam to blaho ticha..a mysl se začně oddělovat od tvého JÁ , postupně jen pouze tím že si udržíš svou lásku v tichu.. ...


to je právě ten průser, že mysl vytváří iluzornost toho, že se odděluje od Já

takže jestliže otočení pozornosti ke zdroji mysli by vedlo k tomu, že se mysl začne od tvého Já ODDĚLOVAT, místo toho, aby Já mysl naopak transcendovalo jako součást sebe sama, tak se všechno ještě podstatěn zhorší a rozhodně to mysl podstatně více rozbouří, místo aby spočinula v klidu a míru, tj. ve svém vlastním zdroji

mně teda skutečně udivuje, co se tady dočítám :what:

"Oddělování od mysli" je stav, kdy mizí připoutanost k mysli a tím mizí i projekce přemítající mysli a objevuje se čisté Vědomí, kdy mysl je prázdná.

Pro toho, kdo takovou zkušenost nezaregistroval, je to něco nepředstavitelného, že mysl jako by tady vůbec žádná nebyla, je tady jen čisté Vědomí bez myšlenek a přitom mysl funguje normálně.

Je to asi tak jako když se baví dva, jeden se dívá ze Země ke Slunci a vidí samé mraky a diskutuje s někým, kdo je nad mraky a dívá se ke Slunci. Tedy ten nad mraky se oddělil od zatažené oblohy, od mysli plné myšlenek, a vidí, že je úplně jasno, žádná myšlenka, která by zacláněla světlu, tady není, a ten pod mraky mu něco takového nevěří.

Naráží se tady na jednu věc. Vzdát se strachu, pustit se osobní mysli. Opustit tu hlavu plnou myšlenek starostí, trápení, vzpomínek, znalostí, vzdát se té osobní databáze, ve které už všechno tak pěkně vím a skočit do propasti nemyšlení a nebrat si nic sebou, ani svou totožnost ne.

Snad všichni znají ten bezstarostný stav relaxace, uvolněnosti, bezstarostnosti, nicnedělání, nicneřešení. Havaj. Pohoda, klídek...

Jenže tenhle stav jako by si nikdo nemohl dopřávat trvale, protože to vypadá nebezpečně. A přeci to možné je.

Je možné nechat při úplné uvolněnosti a bezstarostnosti sklouznout pocit já z hlavy vlastnící databázi osobních vědomostí a znalostí (ega) do ticha v srdci, do spojení s Božským já. Tohle spojení stabilizuje láska. Láska udržuje proměňuje pocit já ve Vědomí Já. Tohle poznání je, jako když se čerstvě zamiluješ.
Poprvé, kdy lidská bytost zakusí, jaké to je, být připojen k Já, je když se zamiluje..
Proto dovol si milovat, ne nic vnějšího, ale miluj vědomě přímo ve svém srdci.

A teď k tomu nejdůležitějšímu. V srdci máš to spojení s univerzální myslí, Božskou myslí, v tomhle spojení funguje vhled a intuice. Je to mnohem výhodnější nástroj, než je osobní mysl v hlavě.

Tedy při vědomém spojení s Božským Já v srdci, se všechna řešení jakoby objevují lehce a sama, jako by tady byla trvalá dovolená, relax, klídek a přeci se vše řeší nejlíp, jak je právě možné, protože tomu řešení nezaclání ego...

Opustit tedy mysl v hlavě, vzdát se svého osobního já výměnou za život Já, není rizikem, ale výhodou.

Ne, že už nikdy neuděláš žádnou chybu, můžeš se i mýlit, ale ten život z centra Zdroje je prostě Boží.

:D

ANO TAKTO JSEM TO MYSLEL, ZŘEJMĚ SE ALE NEUMÍM DOST VYJÁDŘIT A DOSTATEČNĚ VŠE POPSAT..
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 562
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 11:48:33

rafael píše:ZŘEJMĚ SE ALE NEUMÍM DOST VYJÁDŘIT A DOSTATEČNĚ VŠE POPSAT..

To je v diskusích běžné :) Člověk klidně napíše, že

Opustit tedy mysl v hlavě... není rizikem, ale výhodou

protože nedomyslí, co by následovalo, kdyby měl hlavu skutečně prázdnou: že by pak potřeboval péči 24 hodin denně, včetně plín.
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 12:04:05

Návštěvník píše:
rafael píše:ZŘEJMĚ SE ALE NEUMÍM DOST VYJÁDŘIT A DOSTATEČNĚ VŠE POPSAT..

To je v diskusích běžné :) Člověk klidně napíše, že

Opustit tedy mysl v hlavě... není rizikem, ale výhodou

protože nedomyslí, co by následovalo, kdyby měl hlavu skutečně prázdnou: že by pak potřeboval péči 24 hodin denně, včetně plín.


pokud někoho láká přímá cesta k opuštění mysli v hlavě, tak pokud by mu odmítli udělat lobotomii a odstavit tak natrvalo levou mozkovou hemisféru, stačí se důkladně opít alkoholem ...

postupně bude odpadávat schopnost rozlišovaní, analytická a logická, všechny možný zábrany, posléze odpadne i schopnost mluvení, časové a prostorové orientace a schopnost koordinace, závěrem povolí i svěrače ... a člověk spočine v totálním uvolnění ! nebude vědět o sobě ani o světě, žádný problémy, nic ...

Obrázek

ale pozor nepřehnat to, aby nenastalo smrtelné delírium trémens, kdy s opuštění mysli v hlavě nastane i opuštění těla :confused:

proto taky lidi řeší svoje psychické problémy, tedy problémy mysli hodně často pomocí alkoholu, nebo drog ...
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 12:07:12

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Když sebeztotožnění s odděleným tvarem skončí, mysl funguje dál ("jako kus spáleného provazu"), dokud fyzický tvar existuje. Bez jejího fungování by nedokázal rozpoznat jídlo od výkalů.


Proto mysl není prázdná. Je zdrojem informací, umožňujících další existování fyzického tvaru. Zmizela jen připoutanost, která v mysli vyvolávala iluzi existence odděleného jedince.


tak, tak ... jde o odpadnutí ztotožnění s tělem a s myslí (tj. k zůžení JEN K TÉTO PSYCHOSOMATICKÉ JEDNOTCE), ne o to, aby mysl přestala fungovat :yes: aby člověk nebyl schopen prakticky fungovat ve světě

cílem je sahadža - přirozený stav :)

bez mysli by nedošlo například k vyslovení ani jediného slova ...

Bez mysli by neexistoval Vesmír. Proto je prázdnota mysli pro toho, kdo se ji snaží uchopit prostřednictvím mysli nepochopitelná.

Mysl je zcela prázdná - je základ.

Vyzkoušej si, jak je to jednoduché.

Sleduj pocit já v tichu srdce. Uvědomuj si ten pocit.
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 12:15:43

Sledovat jakýkoliv pocit můžeš jen jeho uvědomováním si v mysli. Jinak ho nevnímáš.

Začátkem cesty k probuzení je začít rozpoznávat rozdíl mezi neulpíváním na pocitech a myšlenkách a mezi stavem, kdy mysl na něčem ulpívá - například na svém skálopevném přesvědčení, že člověk může normálně fungovat bez mysli.
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Alaja » úte 20. kvě 2014 12:19:40

Návštěvník píše:savikalpa i nirvikalpa jsou jistě velmi poučné stavy, které umožňují uvědomění, že běžná forma vědomí není jedinou možnou formou prožívání, ale neumožňují normálně fungovat ve světě

narozdíl od SAHADŽA samadhi, tj. návratu k přirozenému stavu, tak jak o tom píše například Balsekar :)

Sri Chinmoy

"Sahadža samádhi je nepochybně nejvyšším typem samádhi. V tomto samádhi je člověk v nejvyšším vědomí, ale zároveň pracuje v hrubém fyzickém světě. Uchovává si zážitek nirvikalpa samádhi, zatímco zároveň vstupuje do pozemských činností. Člověk se stal duší a zároveň používá tělo jako dokonalý nástroj. Ten, kdo je v sahadža samádhi, chodí jako obyčejné lidské bytosti. Jí. Dělá všechny obvyklé věci, které dělá obyčejná lidská bytost. Ale v nejhlubších zákoutích svého srdce je přeplněn božským osvícením.

Po dosažení nejvyššího typu realizace je velmi zřídka někdo požehnaný sahadža samádhi.

Pro sahadža samádhi je potřeba nekonečná Milost Nejvyššího.

Ten, kdo dosáhl sahadža samádhi a zůstává v tomto samádhi vědomě a dokonale"




http://cz.srichinmoylibrary.com/summits ... and-siddhi

Nejvyšší úroveň Božího života: samádhi a siddhi

Sri Chinmoy


Tak jo, máte pravdu.
Sahadža je nejvyšší.

Jedno ale nechápu, když je to tu samý Sahadža jogín a semtam i nějaký ten Sahadža Avatár, tak proč se mezi sebou tihle úplně realizovaní lidé stále tak hádají?
O co??? :confused:
Alaja
 
Příspěvky: 321
Registrován: sob 19. říj 2013 23:50:36

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 12:21:38

Návštěvník píše:
rafael píše:ZŘEJMĚ SE ALE NEUMÍM DOST VYJÁDŘIT A DOSTATEČNĚ VŠE POPSAT..

To je v diskusích běžné :) Člověk klidně napíše, že

Opustit tedy mysl v hlavě... není rizikem, ale výhodou

protože nedomyslí, co by následovalo, kdyby měl hlavu skutečně prázdnou: že by pak potřeboval péči 24 hodin denně, včetně plín.


Je to ještě horší. Jako kdyby hlava vůbec nebyla, jako by zmizelo i tělo, jako by zůstalo jen samotné Bytí.

;)

A ta projekce těla, mysli světa byla jen zábavou, podívanou.

Chybí Ti v tom soucit ? Tvé štěstí je tím nejlepším, co můžu potkat.
Ty jsi tím štěstím, které potkávám.

Jestli tomu nevěříš, tak to vyzkoušej. Představ si nějakou katastrofu, kdy Ti hrozí nevyhnutelný zánik. Uvědomuj si přicházející smrt. Smiř se s ní. Vědomě ji přijímej. Už vůbec nic nebude.

A teď si uvědom, že JSI.

Jsi

Ježiš to je štěstí.

:D
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 12:26:28

Jako kdyby hlava vůbec nebyla

Je to zvláštní, ale i k napsání takového blábolu je nutná hlava

Jinak by totiž člověk nerozpoznal klávesnici od vzduchu ani od vlastní ruky, natož jednotlivá písmenka :)
Návštěvník
 

Re: Blaho Já, rozhovor s Ramanou Maharišim

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 20. kvě 2014 12:29:58

Návštěvník píše:Sledovat jakýkoliv pocit můžeš jen jeho uvědomováním si v mysli. Jinak ho nevnímáš.

Začátkem cesty k probuzení je začít rozpoznávat rozdíl mezi neulpíváním na pocitech a myšlenkách a mezi stavem, kdy mysl na něčem ulpívá - například na svém skálopevném přesvědčení, že člověk může normálně fungovat bez mysli.


úlevné toto číst :)

díky že za odpověď za mne :)
Návštěvník
 

Další

Zpět na Srí Ramana Mahariši

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník