Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Pravidla fóra
Příspěvky, které nebudou k tématu, budou smazány.

Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Nový příspěvekod reseek » ned 23. čer 2013 9:48:24


Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Pozornost je princip, který funguje na všech úrovních existence

Vědomá pozornost
- uvědomuji si, že jsem tvůrce reality, kterou prožívám
- uvědomuju si své potřeby, přání, motivace, strachy a slabosti
- učím se své emoce prožívat tak, ať je nepotlačuju, ani se nedostávám do výbuchů a hysterií

Nevědomá pozornost
- neuvědomuji si, že jsem tvůrce reality, kterou prožívám- mou realitu vytvářejí podvědomé myšlenkové vzorce a emoce

Vědomé prožívání
- uvědomím si emoci (někdy si dříve uvědomím myšlenkový vzorec, který emoci tvoří) a prožiju ji skrze tělesné smysly

Kroky:

1. Uvědomuji si, že něco ze mě (a často za mě) tvoří můj život a přijímám za tuto část sebe vědomou odpovědnost. Vidím, že tuto situaci ve mně tvoří myšlenkový vzorec nebo jím vyvolaná emoce v podvědomí. ( např. pracuju stále pod velkým stresem a nevím proč).

2. Uvědomuju si konkrétní myšlenku či myšlenkový vzorec, který vytváří mou realitu, pojmenuji ho a vyslovím ho nahlas. (např. rodičům se neodmlouvá)
Pojmenuju emoci, kterou se snažím vytěsnit ze života a vědomě ji příjmu za svou. (je to vztek, že nemůžu vyjádřit sebe sama, a ten vytváří můj stres).

3. Vědomá odpovědnost-přijímám své částí, které vždy byly mou součástí, ale nejsou společensky přijatelné (diktátorský jednající rodič ve mně vyvolal vztek, který jsme se ve výchově, ani ve škole neučili projevit a zpracovat, dále se jedna moje část ztotožnila s diktátorským jednáním a ten mě zevnitř stále stresuje, takže přijmu za tohoto diktátora zodpovědnost, neboť jsem ho stvořil, abych rodičům vyhověl).

4. Vědomé prožívání- uvědomělou emoci prožiju skrze tělesné smysly (vztek a s ním spojený smutek z nevyjádření sebe sama), přičemž dojde k uvolnění napětí v emocionálním i fyzickém těle (často dojde také k vizualizaci situace z dětství, kdy tento myšlenkový vzorec začal působit a my jsme pocítili emoci vzteku).

5. Rozšířím vědomí sebe sama, že jsem více, než jsem si myslel a prožíval. Opět se spojím s částí, která mě ovládala. Mám více síly, energie na tvoření své reality života. Jsem více v přítomnosti a neprožívám už konflikty a strach z minulosti. Jsem více vědomým tvůrcem svého života.

http://www.hyneknekuza.cz/news/vedoma-p ... rozivani-/
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58

Re: Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Nový příspěvekod reseek » ned 23. čer 2013 11:05:14

Potlačovat emoce musí občas každý, když chce přežít v rodině, v zaměstnání nebo dokonce v nepřátelském okolí. Máme toho v sobě nastřádaného spoustu z minulých životů, kdy jsme jednou byli mezi těmi, co drží na uzdě ty druhé, pak zase oni drželi na uzdě nás.

Když nastane TND, přestane fungovat to, co šlo předtím, že se buď snažíme zbavit negativních emocí obviňováním okolí (a tím je v sobě dál posilujeme), nebo je v sobě potlačujeme (a tím je v sobě dál posilujeme).

V TND člověk rozpoznává, že příčina negativních emocí je uvnitř, jen v jeho vlastním hodnocení okolí, ne v těch druhých. Přitom se emoce objevují dál a je tu pocit naprosté bezmoci a nemožnosti na tom něco změnit. Proto se jeho vnější projev pomalu mění, dochází ke ztišení: pozorováním nebo sebeodevzdáváním se emoce rozpouštějí.


viewtopic.php?f=95&t=2496&start=550#p42549
Uživatelský avatar
reseek
 
Příspěvky: 179
Registrován: čtv 24. lis 2011 9:32:58

Re: Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 23. čer 2013 13:30:53

Návštěvník
 

Re: Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Nový příspěvekod rafael » ned 23. čer 2013 20:20:37

nevím ale to co píšeš výše není vědomá pozornost.. třeba níže

Vědomá pozornost
- uvědomuji si, že jsem tvůrce reality, kterou prožívám
- uvědomuju si své potřeby, přání, motivace, strachy a slabosti
- učím se své emoce prožívat tak, ať je nepotlačuju, ani se nedostávám do výbuchů a hysterií


to co popisuješ nebo z výnatku článku je postoj ega. ego si myslí že má pozornost.. já jsem tvůrce, já prožívám.. já si uvědomuji přání, strachy, emoce.. já se učím prožívat, nepotlačovat atd atd atd


kdo se to vše učí? kdo to vše vnímá?? kdo si to uvědomuje? já jen já jen já vše já.. ego rádoby nám podstrkuje něco co nám předkládá jako pozornost.. je potřeba na to dát pozor.. při každém takovém uvědomění je nutné se dotazovat kdo to prožívá, kdo to vše vnímá.. teprve za otázkou je pozornost..až za ní..to vnímání vše je ego, ego vidí, ego přožívá, ego vnímá..to není pozornost.. je potřeba si na to dát pozor.. to že máme klid mysli a vidíme něco, neznamená že tam není ego, to že máme klid mysli a prožíváme něco bezz myšlenek, neznamená že am není ego.. ego jen stojí ale ego prožívá a ego vnímá.. kdo to vnímá?? kdo to prožívá??
Uživatelský avatar
rafael
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 02. led 2013 13:13:54

Re: Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Nový příspěvekod plm » ned 23. čer 2013 20:48:12

Je dobré začít prohlubováním všímavosti (třeba podle návodu v první ukázce tady), jinak stále znovu dochází k bezděčnému sebeztotožňování s obsahy vědomí a v mysli takhle orientované na sebeutvrzování je nulová šance rozpoznat klamné já, které sebe samo považuje za poznávajícího. I když člověk v takovém stavu už nedvojnost plně chápe a přijímá, není mu to nic platné a může o ní jen teoretizovat. Až když se mysl dostatečně pročistí vytrvalým neztotožňováním, začne být poddajná a tvárná, dochází i spontánně k obracení pozornosti na pozornost samu a může se začít dít to, o čem mluví Adya. Říkám to z vlastní zkušenosti.
plm
 

Re: Vědomá pozornost a vědomé prožívání

Nový příspěvekod plm » ned 23. čer 2013 20:56:28

doplním:
Až když se mysl dostatečně pročistí vytrvalým neztotožňováním

které je důsledkem rozpoznávání a uvědomování si neuvědomovaných motivací. Právě ty sebeztotožňování automaticky navozují, navzdory pokusům uvědomit si to, co je pozorujícím principem - vědomí samo.
plm
 


Zpět na Co pomáhá

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník