Smrt mysli je zrozením moudrosti

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Pedriito » sob 25. kvě 2024 21:27:01

salmo1cz. píše:Jsme v tomto ohledu trochu vazalové.
Nemáme čas, západní systém duchovnu moc nepřeje.
Musí být vlastní zkušenost.Holky nebo vdolky. :D
Dostala se sem frakce advaity, nevím jestli to ještě je advaita.
Prostě Šankara pro mě je jiná advaita než ta pozdější.
Nejsem znalec ale amatér, rozdíl jsem vnímal ihned.
Říkám sorry tohle prostě nefunguje. :what:

Advaita je hezká, rostla už z těch véd, Šankara ji tak nějak vyved z hnízda..
Ale furt to byla nauka pro okruh zasvěcených, kterým bylo dáno se nachomejtnout.
Z metamoderní dobou se to rozprsklo. Ty kořeny už nikoho nezajínaj, z těch vyrostli všichni velcí Mistři.. Je to jako zabývat se překlady z překladů, z kterých už míza vyprchala. Jako rejže na sucho...
Pedriito
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 5:54:00

miroslav píše:
Z relativního nebo z absolutního pohledu? :D

Mohu ti prozradit, že to, jak to popisuješ, to je popis, který s různými obměnami dávají Probuzení zvědavým začátečníkům, aby se jejich mysl nějak neškodně zorientovala pro duchovní cestu.


Můžu Ti prozradit, že i když jako začátečník jsi věřil, že na konci duchovní cesty najdeš to naplnění, svobodu, klid a mír, z toho pramenící štěstí, blaženost, sat-čit-ánandu, naprosto dokonalý svět, a nyní už tomu nevěříš, protože jsi nic takového nenašel, tak ses nestal pokročilým, jen se prohloubilo ulpění na nevědomosti.


Je to ale všechno "ve skutečnosti" jinak a jak, to se nedá slovy popsat, zachytit, to nemá se slovy nic společného.


To jistě, ta dokonalost, krása, blaženost, láska, dobro je slovy nepopsatelné. Nicméně všichni Probuzení tato a podobná slova používají - Boží království, ráj, Nirvána, dokonalý svět... protože to jsou slova, která tohle dokáží nejlépe vyjádřit.

A na druhé straně výrazy jako dezolát a idiot patří do kategorie popisů v hluboké nevědomosti.


K tomu musí každý dozrát sám, když se pustí všeho, co mu kdo nakukal a co si o tom co je představuje. Nejen tak že se pustím a je to.
Ne, je třeba odnaučit se a to je dlouhý ale krásný proces. Od osvobození k osvobození.

Miroslave, ano, každý musí dozrát a probudit se sám. Do té doby tohle pořád bude mít nějaké závady, pořád v tom budou nějací idioti a dezoláti a svět skrz ztotožňování s tělem, skrz závoj nevědomosti, snu, máji dokonalý být nemůže.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 6:00:04

dodo píše:
miroslav píše:
Jana píše:
V relativní realitě je tady tělo a mysl. V absolutní realitě nic takového neexistuje.


Není to náhodou typická dualita? Dvě různé reality?


No to je záhada, že. :D

Pre pokročilého to ale nemôže byť ani najmenší problém to pochopiť, ako to s tými realitami je. No nie ?
(Zvlášť ak mu to tu už bolo X- krát vysvetlené )


Děkuju

:)

Je to skvělé, že existují bytosti, kterým je jasné, o čem Probuzení mluví.

Ale je možné sem slova Probuzených do nekonečna vkládat, protože když je štěstí unavené, tak si možná sedne i na Miroslava.

Tazatel: Existují dva světy?

M: Váš svět je pomíjivý a proměnlivý. Můj svět je dokonalý a neměnný. Můžete mi o svém světě říkat cokoli chcete – budu poslouchat pozorně, možná dokonce i se zájmem, ale ani na okamžik nezapomenu, že váš svět neexistuje, že sníte.

T: V čem se váš svět liší od mého?

M: Můj svět nemá žádné charakteristické vlastnosti, podle kterých by se dal rozpoznat. Nelze o něm říci nic. Já jsem svým světem. Můj svět je mnou samotným. Je úplný a dokonalý. Každý otisk je vymazán, každá zkušenost odmítnuta. Nepotřebuji nic, dokonce ani sebe ne, neboť sám sebe nemohu ztratit.


:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 6:05:02

miroslav píše:
Já se taky neptám tebe, ale Jany, to je kontrolní otázka k té její představě o jednotě, nedualitě a dvěma realitám :)


Miroslave, pro Tebe je to, co říkají Probuzení představa, s probuzením je jasné, že to, co říkají Probuzení je skutečnost.

I Tebe to může potkat a pak se naopak budeš divit, jak něco tak jasného by mohlo být pro někoho tak nejasné.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 6:10:15

salmo1cz. píše:Samozřejmě.Je tu vývoj, a stvořil člověka k obrazu.Tak proč nebyl člověk hned.
Tedy Maya se děje s člověkem i mimo člověka.
Je to Boží manifestace.


Ano, jeví se to tak, skrz smyslové poznání vnímané tělesnými smysli a osobní mysl se to tak opravdu jeví.

Ale je tady možné hlubší poznání, které tělesné vjemy a osobní mysl přesahuje.

S hlubším poznáním, že nejsi tělo, mysl, oddělená individualita, ale to, co se nijak nemění, to co se nikdy nenarodilo, nikdy nezemře, nejsi časoprostorově nijak omezen, je jasné, že ve skutečnosti se s Tebou, který jsi tím vším, co existuje, vůbec nic neděje.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 6:26:15

salmo1cz. píše:Jsme v tomto ohledu trochu vazalové.
Nemáme čas, západní systém duchovnu moc nepřeje.
Musí být vlastní zkušenost.Holky nebo vdolky. :D
Dostala se sem frakce advaity, nevím jestli to ještě je advaita.
Prostě Šankara pro mě je jiná advaita než ta pozdější.
Nejsem znalec ale amatér, rozdíl jsem vnímal ihned.
Říkám sorry tohle prostě nefunguje. :what:


Adi Šankara naprosto stejně jako všichni Probuzení, jako například Ramana, Nisargadatta a další, učili o rozdílu mezi iluzorním světem a skutečnou realitou, přičemž zdůrazňovali, že pravé poznání a osvobození lze dosáhnout uvědoměním si jednoty mezi Atmanem a Brahmanem.
Šankara popisuje iluzi (maya) jako sílu, která způsobuje, že jediné a nedělené Brahman se jeví jako mnohost a dualita. Maya (iluze) je zodpovědná za to, že svět vnímáme jako reálný, i když ve skutečnosti je jen přechodným a neskutečným jevem.

Jednotliví Probuzení se liší pouze v metodách, přístupu k učení a stylu komunikace, což může mást a vyvolávat dojem, že každý mluví o něčem jiném.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 6:29:45

Advaita védánta – monistická védánta. Autorem tohoto směru je Šrí Šankara. Učí, že jediné, co skutečně existuje, je brahma, vše ostatní, co se jeví jako mnohost - svět i individuální duše, je májá, čili iluze. Ve stavu osvícení si člověk uvědomuje tento omyl a prožívá Nejvyšší Jednotu brahma.

https://www.yogashrama.cz/?q=node/72
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod .Petra » ned 26. kvě 2024 7:59:57

757.
Eduard Tomáš:
...
Mudrc "vidí" svět jako skutečný, nebot narozdíl od egoistických pozorovatelů vidí nejen jeho povrchní charakteristiky, t.j. jméno a tvary, ale poznává také jeho základní charakteristiky Sat-Čit-Ananda čili Existence-Vědomí-Blaho. Ale současně Mudrc zaznamenává, že svět je Jím jakožto Světovou Myslí trvale vytvářen. Toto ovšem ego nevidí a vidět nemůže, i když se této tvorby zúčastnuje. Ono vidí, jak už jsem řekl, ze světa jen jména a tvary a to dokonce jako něco, co je mimo ně, t.j. mimo ego. A protože všechno, co takto ego vidí, má jen charakter myšlenek, vidí i svět jako pouhou myšlenku. Proto by jej mělo považovat za podobný snu, tedy neskutečný.

------

Ramana Mahariši: Co je mája? - Je jen Skutečností.

Ramana Mahariši: Když se vidíte jako tělo, tak se Vám jeví svět venku. Když sebe žijete jako JÁ, jeví se Vám svět jako Brahman.

-----

Je tedy správně, když ego považuje svět za neskutečný, podobný snu. Mudrc to ovšem "vidí" jinak, svět je pro něj skutečný. :)
.Petra
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 9:12:28

.Petra píše:Ramana Mahariši: Co je mája? - Je jen Skutečností.


Aby nedošlo k mýlce, je dobré se na tohle podívat detailněji.

Q: Sri Bhagavan often says that maya [illusion] and reality are the same. How can that be?
A: Sankara was criticised for his views on maya without being understood. He said that
(1) Brahman is real,
(2) the universe is unreal, and
(3) The universe is Brahman.
He did not stop at the second, because the third explains the other two. It signifies that the universe is real if perceived as the Self, and unreal if perceived apart from the Self. Hence maya and reality are one and the same.
Q: So the world is not really illusory?
A: At the level of the spiritual seeker you have got to say that the world is an illusion. There is no other way. When a man forgets that he is Brahman, who is real, permanent and omnipresent, and deludes himself into thinking that he is a body in the universe which is filled with bodies that are transitory, and labours under that delusion, you have got to remind him that the world is unreal and a delusion. Why ? Because his vision which has forgotten its own Self is dwelling in the external, material universe. It will not turn inwards into introspection unless you impress on him that all this external, material universe is unreal. When once he realizes his own Self he will know that there is nothing other than his own Self and he will come to look upon the whole universe as Brahman. There is no universe without the Self. So long as a man does not see the Self which is the origin of all, but looks only at the external world as real and permanent, you have to tell him that all this external universe is an illusion. You cannot help it. Take a paper. We see only the script, and nobody notices the paper on which the script is written. The paper is there whether the script on it is there or not. To those who look upon the script as real, you have to say that it is unreal, an illusion, since it rests upon the paper. The wise man looks upon both the Paper and script as one. So also with Brahman and the universe.
Q: So the world is real when it is experienced as the Self and unreal when it is seen as separate names and forms?
A: Just as fire is obscured by smoke, the shining light of consciousness is obscured by the assemblage of names and forms, the world. When by compassionate divine grace the mind becomes clear, the nature of the world will be known to be not the illusory forms but only the reality.
Only those people whose minds are devoid of the evil power of maya, having given up the knowledge of the world and being unattached to it, and having thereby attained the knowledge of the self-shining supreme reality, can correctly know the meaning of the statement `The world is real.' If one's outlook has been transformed to the nature of real knowledge, the world of the five elements beginning with ether [akasa] will be real, being the supreme reality, which is the nature of knowledge.
The original state of this empty world, which is bewildering and crowded with many names and forms, is bliss, which is one, just as the egg-yolk of a multi-coloured peacock is only one. Know this truth by abiding in the state of Self.


Otázka: Srí Bhagavan často říká, že máya [iluze] a realita jsou stejné. Jak je to možné?
A: Sankara byl kritizován za své názory na Mayu, aniž by byl pochopen. Řekl to
(1) Brahman je skutečný,
(2) vesmír je neskutečný a
(3) Vesmír je Brahman.

Nezastavil se u druhého, protože třetí vysvětluje další dva. To znamená, že vesmír je skutečný, pokud je vnímán jako Já, a nereálný, pokud je vnímán mimo Já. Proto máya a realita jsou jedno a to samé.

Otázka: Takže svět není opravdu iluzorní?
A: Na úrovni duchovního hledače musíte říct, že svět je iluze. Není jiná cesta. Když člověk zapomene, že je Brahman, který je skutečný, trvalý a všudypřítomný, a klame sám sebe, aby si myslel, že je tělo ve vesmíru, které je naplněno těly, která jsou pomíjivá a práce pod tímto bludem, musíte mu připomenout, že svět je neskutečný a blud. Proč ? Protože jeho vize, která zapomněla na své vlastní Já, přebývá ve vnějším, hmotném vesmíru. Nepromění se to uvnitř v introspekci, pokud na něj nezaujmete, že všechen tento vnější, hmotný vesmír je neskutečný. Až si jednou uvědomí své vlastní Já, pozná, že neexistuje nic jiného než jeho vlastní Já, a přijde se dívat na celý vesmír jako na Brahmana. Není vesmír bez Já. Dokud člověk nevidí Já, které je původem všeho, ale dívá se pouze na vnější svět jako skutečný a trvalý, musíte mu říct, že celý tento vnější vesmír je iluze. Nemůžeš si pomoct. Vezmi si papír. Vidíme jen scénář a nikdo si nevšimne papíru, na kterém je scénář napsaný. Papír tam je, ať je tam scénář nebo ne. Těm, kteří se dívají na scénář jako na skutečný, musíte říct, že je to neskutečné, iluze, protože spočívá na papíře. Moudrý muž se dívá na papír i scénář jako na jeden. Tak taky s Brahmanem a vesmírem.

Otázka: Takže svět je skutečný, když je prožívaný jako Já a nereálný, když je vnímán jako samostatná jména a formy?
Odpověď: Stejně jako oheň zahaluje kouř, zářící světlo vědomí je zatemněno shromážděním jmen a forem světa. Když se soucitnou božskou milostí mysl vyjasní, podstata světa bude známa, že nejsou iluzorní formy, ale pouze realita.
Pouze ti, jejichž mysl postrádá zlou síla Mayy, kteří se vzdali poznání světa a byli k němu nespoutaní a tím dosáhli poznání samozářící nejvyšší reality, mohou správně poznat význam prohlášení „Svět je skutečný. ' Pokud se něčí pohled proměnil v podstatu skutečného poznání, svět pěti elementů začínajících éterem [akasa] bude skutečný, bude nejvyšší realitou, což je podstata poznání.

Původní stav tohoto prázdného světa, který je matoucí a přeplněný mnoha jmény a podobami, je blaženost, která je jedno, stejně jako vaječný žloutek vícebarevného páva je jediný. Poznejte tuto pravdu tím, že budete trvat ve stavu Já.

Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 9:18:02

.Petra píše:Ramana Mahariši: Když se vidíte jako tělo, tak se Vám jeví svět venku. Když sebe žijete jako JÁ, jeví se Vám svět jako Brahman.


Ano, přesně tak, je tady poznání, že veškerý svět, veškerá existence světa je sat-čit-ánanda, proto Nisargadatta říká: "Mou zkušeností je, že všechno je blaženost." Nebo také: "Nic jiného skutečného, než láska neexistuje."

-----

.Petra píše:Je tedy správně, když ego považuje svět za neskutečný, podobný snu. Mudrc to ovšem "vidí" jinak, svět je pro něj skutečný. :)

Ano, přesně tak. Svět poznávaný skrz ego se jeví nedokonalý, stále se v něm něco děje, je v něm plno starostí, je plný pomíjivého, jeví se v něm jako skutečnost "já" + "svět tam venku mimo mne", je plný tužeb, chtění, nechtění, protože pořád v něm něco chybí a objevuje se v něm něco nežádoucího.

Svět Probuzeného je dokonalý a neměnný - žádný pohyb, žádná změna, žádný projev. Je úplný a dokonalý.

Návštěvník píše:Obrázek

Maharádž: Všichni jste promočení, protože hustě prší. V mém světě je vždy pěkné počasí. Není tu noc ani den, teplo ani chladno. Netrápí mne tu žádné starosti ani výčitky svědomí. Má mysl je osvobozena od myšlenek, neboť tu nejsou žádné touhy, jichž by byla otrokem.

Tazatel: Existují dva světy?

M: Váš svět je pomíjivý a proměnlivý. Můj svět je dokonalý a neměnný. Můžete mi o svém světě říkat cokoli chcete – budu poslouchat pozorně, možná dokonce i se zájmem, ale ani na okamžik nezapomenu, že váš svět neexistuje, že sníte.

T: V čem se váš svět liší od mého?

M: Můj svět nemá žádné charakteristické vlastnosti, podle kterých by se dal rozpoznat. Nelze o něm říci nic. Já jsem svým světem. Můj svět je mnou samotným. Je úplný a dokonalý. Každý otisk je vymazán, každá zkušenost odmítnuta. Nepotřebuji nic, dokonce ani sebe ne, neboť sám sebe nemohu ztratit.

https://www.advaita.cz/26232n-23.-rozli ... ja-jsem-to
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 9:21:56

.Petra píše:757.
Eduard Tomáš:
...
Mudrc "vidí" svět jako skutečný, nebot narozdíl od egoistických pozorovatelů vidí nejen jeho povrchní charakteristiky, t.j. jméno a tvary, ale poznává také jeho základní charakteristiky Sat-Čit-Ananda čili Existence-Vědomí-Blaho.


Díky, Péťo, přesně tak.

Ale současně Mudrc zaznamenává, že svět je Jím jakožto Světovou Myslí trvale vytvářen. Toto ovšem ego nevidí a vidět nemůže, i když se této tvorby zúčastnuje. Ono vidí, jak už jsem řekl, ze světa jen jména a tvary a to dokonce jako něco, co je mimo ně, t.j. mimo ego. A protože všechno, co takto ego vidí, má jen charakter myšlenek, vidí i svět jako pouhou myšlenku. Proto by jej mělo považovat za podobný snu, tedy neskutečný.


Díky, skvěle popsané.

Ego poznává jen snový nedokonalý svět, ve kterém se stále něco děje.

Svět Probuzených je dokonalý a neměnný.

Svět Probuzených je Brahman.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » ned 26. kvě 2024 9:28:26

Jana píše:

Můžu Ti prozradit, že i když jako začátečník jsi věřil, že na konci duchovní cesty najdeš to naplnění, svobodu, klid a mír, z toho pramenící štěstí, blaženost, sat-čit-ánandu, naprosto dokonalý svět


Zajímavé je, že já jsem nic takového nehledal. Já jsem šťastný a naplněný a radostný už od narození. Prostě si mne to zavolalo na cestu ale ne za štěstím, ale za Pravdou, za dobrodružstvím poznání.
Asi jako třeba vědec také nehledá naplnění svobodu, klid a mír. To ty asi neznáš, proto si tu svoji sebestřednou motivaci představuješ i u všech ostatních.
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » ned 26. kvě 2024 9:37:41

Jana píše:
miroslav píše:
Já se taky neptám tebe, ale Jany, to je kontrolní otázka k té její představě o jednotě, nedualitě a dvěma realitám :)


Miroslave, pro Tebe je to, co říkají Probuzení představa, s probuzením je jasné, že to, co říkají Probuzení je skutečnost.

I Tebe to může potkat a pak se naopak budeš divit, jak něco tak jasného by mohlo být pro někoho tak nejasné.


Ty snad neumíš číst. Já nikdy a nikde nepíšu, že to, o čem mluví probuzení je představa, já píšu, že ty si děláš chybné - sebestředné představy o tom o čem probuzení píší. A to už ti opakuji po několikáté a ty si to pořád přetáčíš, že píšu o představách Probuzených. Ne, píšu o tvých představách, které ty tu prezentuješ, popisuješ.

A co tě k tomu vede? To zkus zjistit. To je v té tvé mysli, psychosomatické jednotce, která sem píše něco pomotané, co tě k tomu vede. :)
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod miroslav » ned 26. kvě 2024 11:21:33

Jana píše:[

Díky, Péťo, přesně tak.

Ale současně Mudrc zaznamenává, že svět je Jím jakožto Světovou Myslí trvale vytvářen. Toto ovšem ego nevidí a vidět nemůže, i když se této tvorby zúčastnuje. Ono vidí, jak už jsem řekl, ze světa jen jména a tvary a to dokonce jako něco, co je mimo ně, t.j. mimo ego. A protože všechno, co takto ego vidí, má jen charakter myšlenek, vidí i svět jako pouhou myšlenku. Proto by jej mělo považovat za podobný snu, tedy neskutečný.


Díky, skvěle popsané.

Ego poznává jen snový nedokonalý svět, ve kterém se stále něco děje.

Svět Probuzených je dokonalý a neměnný.

Svět Probuzených je Brahman.


No vidíš - skvěle popsané, ale ty to musíš komentovat tak, jak to tvoje ego chce vidět. Proč to nenecháš tak jak je to skvěle popsané a musíš k tomu přidávat ty svoje dezinterpretace?
Uživatelský avatar
miroslav
 
Příspěvky: 3835
Registrován: čtv 29. kvě 2014 10:33:24

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod .Petra » ned 26. kvě 2024 11:41:10

miroslav píše:
No vidíš - skvěle popsané, ale ty to musíš komentovat tak, jak to tvoje ego chce vidět. Proč to nenecháš tak jak je to skvěle popsané a musíš k tomu přidávat ty svoje dezinterpretace?


Pro ego je dobře, když považuje svět za iluzi. Teprve až dojde ke ztotožnění s JÁ, se pozná, že svět je Bahmán. Do té doby si ego může myslet, že to tak není, a vysvětlovat si poznání Mudrce, pro kterého je svět skutečný, po svém. Pro ego to není pochopitelné. Teprve Poznání to změní. :)
.Petra
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod .Petra » ned 26. kvě 2024 11:52:24

miroslav píše: Já nikdy a nikde nepíšu, že to, o čem mluví probuzení je představa, já píšu, že ty si děláš chybné - sebestředné představy o tom o čem probuzení píší.


Ego nechápe, co říkají probuzení, a proto si to musí předělat podle svých představ. Nemůže to nechat stát tak, jak to probuzení řekli. Ego je schopné vidět ze světa jen jména a formu, a proto naučeně tvrdí: Iluze, iluze, není to skutečné. Pro ego je dobře, když to tak vidí.
Mudrc vidí ze světa nejen jméno a formu, ale i tu podstatu za tím, a proto poznává svět jako Brahmána, jako skutečný, vytvářený Světovou Myslí. Tak, jak to vysvětlil Eduard Tomáš. Proto říká Ramana: Co je mája? - Je jen Skutečností. :)
.Petra
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod .Petra » ned 26. kvě 2024 11:59:04

Jana píše:
Ego poznává jen snový nedokonalý svět, ve kterém se stále něco děje.

Svět Probuzených je dokonalý a neměnný.

Svět Probuzených je Brahman.


Tohle ani E. Tomáš, ani Ramana neřekli. Žádný svůj svět nemají. Akorát poznávají náš společný svět do hloubky - až do své podstaty, což ego neumí. Proto je dobře, když si ego myslí o tom, co je zatím schopné poznat, že je to iluze. :)
.Petra
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod .Petra » ned 26. kvě 2024 12:02:09

miroslav píše:jak je to skvěle popsané


Ano, jak E. Tomáš, tak Ramana to popsali zcela přesně, proto to žádné dodatky a ani interpretace nepotřebuje. Ty jen deformují to, co řekli. :)
.Petra
 

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 14:45:03

miroslav píše:
Jana píše:

Můžu Ti prozradit, že i když jako začátečník jsi věřil, že na konci duchovní cesty najdeš to naplnění, svobodu, klid a mír, z toho pramenící štěstí, blaženost, sat-čit-ánandu, naprosto dokonalý svět


Zajímavé je, že já jsem nic takového nehledal. Já jsem šťastný a naplněný a radostný už od narození.


Tak to je skvělé. To Ti gratuluji.

Prostě si mne to zavolalo na cestu ale ne za štěstím, ale za Pravdou, za dobrodružstvím poznání.
Asi jako třeba vědec také nehledá naplnění svobodu, klid a mír. To ty asi neznáš, proto si tu svoji sebestřednou motivaci představuješ i u všech ostatních.


Tak to asi směřuješ k něčemu jinému, než k Poznání, o kterém mluví všichni ti Probuzení. Možná bys měl zvážit, jestli nevěnovat raději pozornost nějakému vědeckému webu, než duchovnímu.
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

Re: Smrt mysli je zrozením moudrosti

Nový příspěvekod Jana » ned 26. kvě 2024 14:49:40

.Petra píše:
miroslav píše:
No vidíš - skvěle popsané, ale ty to musíš komentovat tak, jak to tvoje ego chce vidět. Proč to nenecháš tak jak je to skvěle popsané a musíš k tomu přidávat ty svoje dezinterpretace?


Pro ego je dobře, když považuje svět za iluzi.


Teoreticky ano, ale to je cesta jen napůl, protože především samo ego je iluzí, která je zdrojem iluze. Samo neexistuje, není ničím skutečným a tvoří iluzi neskutečného.

Teprve až dojde ke ztotožnění s JÁ, se pozná, že svět je Bahmán.


Spíš by se mohlo říct, že se rozplyne závoj nevědomosti, že by mohlo existovat něco jiného, odděleného.

Do té doby si ego může myslet, že to tak není, a vysvětlovat si poznání Mudrce, pro kterého je svět skutečný, po svém. Pro ego to není pochopitelné. Teprve Poznání to změní. :)

Ano, přesně tak.

Teprve s Poznáním přichází jasno, že svět Probuzených je Dokonalý a nemá chybu.

:)
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 7643
Registrován: pon 25. črc 2011 20:38:09

PředchozíDalší

Zpět na Nisargadatta Maharaj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník