Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Moderátor: Jari

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod maros » čtv 03. lis 2011 16:17:21

no tak podle toho jak to Goro prezentuje, že mozek dělá myšlenky a pocity a vjemy no ... ha ha ha :knock: tak to je skutečně porucha :P

to se nikam ale nedostanem, když to takhle budeme brát ...


Tak toto som Gorovi vyčítal na začiatku/ešte na inspiruj/. Problém bol, že jeho "šém" bol tak nový, že takéto maličkosti mu prešli.
maros
 
Příspěvky: 58
Registrován: stř 21. zář 2011 9:55:13

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod orog » čtv 03. lis 2011 16:57:48

návštěvník J píše:... mozek je aparátem k příjmu, vyhodnocení a interpretaci

K té používá svoje skladiště vybavené dokonalou schopností aktivovat se každodenním děním a ovlivňovat všechny reakce
orog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 23:06:54

orog píše:Význam člověka pro jeho okolí není totéž co jeho pocit sebe-důležitosti.Ten je v podstatě sebehodnocením. Nemá nic společného s tím, v čem je člověk užitečný těm kolem.

Potřeba sebehodnocení "jsem důležitý.. nedůležitý.... potřebují mě... nikdo mě nepotřebuje" mizí s obracením celé pozornosti k činnosti, kterou přispívá celku, a se zájmem o ty, pro které to dělá.

Šlo mi o to zviditelnit jinou věc a to takovou, že většina lidí (stále ještě většina včetně mě) ulpívá na osobních pocitech, na prožívání (Jari je toho pěkným příkladem, děkuji za něj), na potřebě prožívat, která je defakto potřebou sebeprožívání se, spojené s programem ohodnocování (se - získávání hodnoty...), což není nic jiného než peklo v pekle. A je sposta lidí, kteří to ani nevidí.

O tohle mi šlo to zviditelnit - máš k tomu něco?

K tomu, co píšeš, nemám nic. Vidím to podobně.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod orog » čtv 03. lis 2011 23:35:39

Návštěvník píše:...většina lidí (stále ještě většina včetně mě) ulpívá na osobních pocitech, na prožívání... což není nic jiného než peklo v pekle... O tohle mi šlo to zviditelnit - máš k tomu něco?

Ulpívání na osobních pocitech vidím taky jako jediný důvod utrpení. Když si ty pocity uvědomuju, přijímám je a jen se pozorují, no problem, rozpouštějí se. Bohužel to hlavní, uvědomování si jich, není závislé na vůli a ochotě to dělat. Spíš pomáhá přijetí celé té situace a bhaktický přístup - odevzdávat to Absolutnu "rozpusť si to, jsou to Tvoje energie". Není tam pak snaživé duchovní ego. Stav vědomí je tudíž jasnější, a tak spíš dochází k rozlišování + neulpění.

A je spousta lidí, kteří to ani nevidí.

Jo, každý to dokážeme pochopit a přijmout /a vyvodit z toho pro sebe důsledky/ až v tu pravou chvíli, kdy k tomu vnitřně dozrajeme. Většinou to urychlí až dozrávání karmy, kdy člověku začne padat na hlavu jeden odraz za druhým, a on začne zoufale hledat, jak z toho ven.
orog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 23:41:52

Nebo dovnitř.

Díky. Je pěkné někdy potkat někoho, kdo rozumí a mluví tedy i podobnou řečí.

Dobrou.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 04. lis 2011 10:23:59

Android píše:
návštěvník J píše:jaký poruchy ?

Poruchy v přijímacím a vyhodnocovacím systému.
Beru to přesně podle Gora - já neexistuje, je jen nějaké tělo, nějaký mozek, nějaké myšlenky, nějaké pocity, nějaká mysl.....žádné já nikde není, takže musí jít o poruchy v mozku.
:crazy:

Co je zde míněno "přijímacím a vyhodnocovacím systémem?" Kde se vzal?
Jde o nějaký sub-systém? V čem je jeho smysl? Jak by situace vypadala, když by pracoval bez poruch?
"Systémem" je míněn mozek?

To jsou některé z otázek, jež vyplývají z konstatování o poruchách "v přijímacím a vyhodnocovacím systému"
a prohlášení o neexistenci já "podle Gora," zdá se s nimi souviset.

:sos:
Jarda Malej
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod návštěvník J » pát 04. lis 2011 10:47:40

Návštěvník píše:
Šlo mi o to zviditelnit jinou věc a to takovou, že většina lidí (stále ještě většina včetně mě) ulpívá na osobních pocitech, na prožívání (Jari je toho pěkným příkladem, děkuji za něj), na potřebě prožívat, která je defakto potřebou sebeprožívání se, spojené s programem ohodnocování (se - získávání hodnoty...), což není nic jiného než peklo v pekle. A je sposta lidí, kteří to ani nevidí.

...


ano tak to bývá

a je vzácný jako šafrán, když někdo už je schopen uvědomit si to a být v kontaktu s tím jak cítí a vnímá a otevřeně to vyjdářit... :yes: taková otevřená upřímnost je zdravý přístup k sobě, je inspirující číst Jariho úvahy, protože (si) nelže...nehraje žádný komedie :yes:
návštěvník J
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 10:50:22

Jarda Malej píše:Co je zde míněno "přijímacím a vyhodnocovacím systémem?" Kde se vzal?

Je míněno tělo s fungujícím mozkem a nervovou soustavou, s receptory a čidly. Kde se vzalo? Mminka si to koupila v porodnici ve formě tzv. nemluvněte. Nejspíš. A nebo jí to mimino přinesl čáp s vránou z nějakého speciálního hypermarketu.
Jarda Malej píše:Jde o nějaký sub-systém? V čem je jeho smysl? Jak by situace vypadala, když by pracoval bez poruch?
"Systémem" je míněn mozek?

To z Gorovy výuky není dosud zřejmé, není se čeho chytit.
Ale zdá se, že všechny tyto sub-systémy na nožičkách mají velkou poruchu, protože si myslí, že mají někde v těle já, nějakou složku, která je motivuje k nejrůznějším činnostem, včetně k tomu, někoho mít rád.
Nejspíš, kdyby jim ten subsystém fungoval správně, tak by to vypadalo jak románě Konec civilizace, kde se lidé množili zásadně klonováním. A jen sem tam si vybíjely pohlavní pudy na speciálních kolektivních seancích...Heče peče, heče peče...
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod rosada » pát 04. lis 2011 11:04:07

Návštěvník píše:To z Gorovy výuky není dosud zřejmé, není se čeho chytit.

Gorova výuka učí ničeho se nechytat.... takže, že se není čeho chytit je vpořádku.
...
a to jsem se zařekla, že nebudu psát o Gorovi ... člověk míní... :'-(
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 11:49:16

rosada píše:
Návštěvník píše:To z Gorovy výuky není dosud zřejmé, není se čeho chytit.

Gorova výuka učí ničeho se nechytat.... takže, že se není čeho chytit je vpořádku.
...
a to jsem se zařekla, že nebudu psát o Gorovi ... člověk míní... :'-(


možná proto se říká nikdy neříkej nikdy a Maháriši říkal, podrž se toho, jenž nemůže být odložen (iti - to co je) viz

"Ot.: Já medituji neti-neti (ne to, ne to).

Odp.: Ne - toto není meditace. Najděte zdroj. Musíte neomylně dosáhnout zdroje. Potom klamné „já“ zmizí a skutečné Já bude realizováno. První nemůže existovat bez druhého.

Nyní existuje chybné ztotožňování se s tělem, smysly atd. Vy je odkládáte, a to je neti. Správně se to dá provést jen tak, že se přidržíte toho, jenž nemůže být odložen. To je iti (to co je)."

;)

ale máš pravdu, že je to furt dokola a už to postrádá smyslu se tím dál zabývat :knock:
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník 4 » pát 04. lis 2011 11:57:45

rosada píše:
Návštěvník píše:To z Gorovy výuky není dosud zřejmé, není se čeho chytit.

Gorova výuka učí ničeho se nechytat.... takže, že se není čeho chytit je vpořádku.
...
a to jsem se zařekla, že nebudu psát o Gorovi ... člověk míní... :'-(

:knock: ničeho se nechytat :knock: oč jiného jde?
Návštěvník 4
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 12:10:59

Návštěvník 4 píše: oč jiného jde?

O tohle:
Maháriši říkal, podrž se toho, jenž nemůže být odložen (iti - to co je) viz

"Ot.: Já medituji neti-neti (ne to, ne to).

Odp.: Ne - toto není meditace. Najděte zdroj. Musíte neomylně dosáhnout zdroje. Potom klamné „já“ zmizí a skutečné Já bude realizováno. První nemůže existovat bez druhého.

Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"

Zmizení "já" ve Zdroji není možné, dokud dál trvají nevědomé emoce.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod rosada » pát 04. lis 2011 12:32:17

Návštěvník píše:Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"

I já si myslím, že by pak měla následovat poctivě položená otázka: Kdo to vidí (si uvědomuje) tu neexistenci já.
Ale na nechytání samotném nevidím nic špatného, proto jsem se taky na to nachytala, že. ;)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 10:22:05

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 12:35:15

Jari píše:A protože jsem si předsevzal, že budu mluvit opravdu konkrétně, abyste si z toho případně mohli něco reálného vytáhnout, tak vám řeknu něco o svých přátelích. Mám skvělou přítelkyni ale .... Má obrovské srdce a její fyzické prožívání je neuvěřitelné (-: V určitých oblastech byste nepotkali ženu, která vaše tělo tak vášnivě přijme. Ale jsou další oblasti, které jsou vyprázdněné. Například to, že se o sebe nedokáže postarat a je to fyzický-existenční závislák. Musíte ji živit. Není líná, ale kariéra je pro ní neznámá věc. To generuje její závislost, mohla by mít všechny muže světa, ale musíte ji uživit. A to je tak velké břímě, v dnešní době, že po počátečním blouznění to většina jejich lásek bere jako zátěž.
Láska je dobrá věc, ale jakmile leze do peněz, je lépe člověku samotnému.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník 4 » pát 04. lis 2011 12:39:35

Návštěvník píše:
Návštěvník 4 píše: oč jiného jde?

O tohle:
Maháriši říkal, podrž se toho, jenž nemůže být odložen (iti - to co je) viz

"Ot.: Já medituji neti-neti (ne to, ne to).

Odp.: Ne - toto není meditace. Najděte zdroj. Musíte neomylně dosáhnout zdroje. Potom klamné „já“ zmizí a skutečné Já bude realizováno. První nemůže existovat bez druhého.

Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"

Zmizení "já" ve Zdroji není možné, dokud dál trvají nevědomé emoce.

to víš odkud? když já není, tak jak by mohlo někde zmizet?
Návštěvník 4
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod orog » pát 04. lis 2011 13:23:04

Tohle je zajímavá otázka:

Návštěvník 4 píše:když já není, tak jak by mohlo někde zmizet?

Osobní "já" je něco na způsob fata morgany.

Na poušti uvidíš hory a řeky - nic takového tam ale není. Přesto to vidíš a můžeš to považovat za realitu. Pak fata morgana zmizí. Zmizely snad hory a řeky? Ne, nikdy tam nebyly. Zmizela iluze hor a řek, která tam předtím byla.
orog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod návštěvník J » pát 04. lis 2011 13:27:28

Návštěvník 4 píše:
rosada píše:
Návštěvník píše:To z Gorovy výuky není dosud zřejmé, není se čeho chytit.

Gorova výuka učí ničeho se nechytat.... takže, že se není čeho chytit je vpořádku.
...
a to jsem se zařekla, že nebudu psát o Gorovi ... člověk míní... :'-(

:knock: ničeho se nechytat :knock: oč jiného jde?


jde o to aby se prohlédlo co je skutečné a co iluzí a nechytalo se teda neidentifikovalo se s iluzorní fatamorgánou ...
návštěvník J
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 13:29:35

rosada píše:
já si myslím, že by pak měla následovat poctivě položená otázka: Kdo to vidí (si uvědomuje) tu neexistenci já.


vede tě to přímo ke Zdroji :yes:
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 13:35:57

Návštěvník píše:
Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"



proto je na to opakovaně upozorňováno, že to co tu předvání Goro není seberealizací, ale intelektuální poznání - je to poznání pomocí mysli...nic víc a nic míň...je to dobrý poznání v tomto rámci, skutečně výborný, o to nic, ale pokládat to za osvícení je bludem na kterým se dá pořádně uvíznout (materialismus jak pras)
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 13:43:26

intelektuální poznání toho, že neexistuje já tedy metoda neti-neti je druhou stranou mince intelektuálního poznání, že vše je Bůh (láska, on ...)

já nikdy nemůže poznat to co ho přesahuje, nemůže vlastní aktivitou se eliminovat...musí zmizet ve Zdroji, aby mohlo dojít k trvalé seberealizaci

"...Ti, kdo následovali školu „Já jsem Brahman“ a „neti-neti“, sdíleli společný názor, že Já může být odhaleno myslí, a to buď pomocí potvrzení, nebo negace. Názor, že mysl může vlastní aktivitou dosáhnout Já, je kořenem většiny omylů, týkajících se praxe sebedotazování.

Ot.: Začínám se sám sebe ptát, „Kdo jsem já?“, eliminuji tělo i mysl jakožto ne-“já“ a nejsem schopen pokročit dále.

Odp.: Jen tak daleko může jít intelekt. Váš postup je jen intelektuální. Všechna písma se o něm zmiňují jen proto, aby hledajícího vedla k poznání pravdy. Na pravdu se nedá přímo ukázat. Proto tento intelektuální proces. Víte, člověk, který eliminuje všechna ne - „já“, nemůže eliminovat „já“. Abychom mohli říkat, „Nejsem toto“ nebo „Nejsem ono“, musí „já“ existovat. Toto „já“ je pouze ego či „já“-myšlenka. Teprve když vznikne „já“-myšlenka, vznikají myšlenky jiné.

„Já“- myšlenka je kořenem myšlenek. Je-li tento kořen zničen, jsou současně zničeny všechny ostatní. Proto hledejte kořen myšlenky „já“, ptejte se, „Kdo jsem já?“. Najděte její zdroj a pak všechny myšlenky zmizí a zůstane čisté Já."

Ot.: Jak to mám udělat?

Odp.: „Já“ je tu vždy - v hlubokém spánku, ve snění i v bdělém stavu. Ten který spal, je tentýž, který nyní hovoří. Pocit „já“ existuje vždy. Nebo snad popíráte svou existenci? Nikoli. Říkáte, „Já jsem“. Zjistěte, kdo to je."
Návštěvník
 

PředchozíDalší

Zpět na Jari

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků