Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Moderátor: Jari

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Jari » čtv 03. lis 2011 0:38:04

Návštěvník píše:
Jari píše:
Návštěvník píše:Prožitek důležitosti.

Jedině setkání se s ním, (dohnání), nabažení se ho (toho), dá ovoci, aby odpadlo. Beze zbytku.

U každého ta potřeba projítí si vlastní veledůležotostí (prožití si) bude jiná (záleží na odžití si i v minulých životech, intenzitě, opravdovosti, uvědomění si... atd.).


Ano, to ano. Přesto prožití veledůležitosti, pokud máme šanci to prožít a to opravdu jen zlomek z nás, je určitou formou naplnění jedné z nádob naší touhy v tomto životě. Zatím jsem nepotkal člověka, který by odolal rozkoši důležitosti

... jedné z nádob naší touhy....

... jak skličující, dokonce snad zničující.... naplnit všechny nádoby naší touhy...

VŠECHNY NÁDOBY NAŠÍ TOUHY....


je to opravdu ta lehčí cesta. Já jsem popsal jak se dostáváme do pocitu štěstí, popiš svou cestu, co se stalo, má stát, aby jsi byl šťastný. Upříměn
Uživatelský avatar
Jari
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 30. říj 2011 19:28:22

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 0:38:31

orog píše:
Dá se poznat, kdy je něco "děláno" ze spontánnosti duše (bez očekávání čehokoliv) a kdy je přítomno očekávání (pro potvrzení vlastní důležitosti?)

Očekávat se dá nejen potvrzení vlastní důležitosti, ale i výsledek záměru, aby to dopadlo v něčí (můj nebo jeho/její) prospěch. Nebo že to člověka ochrání před něčím nežádoucím.

Bez očekávání je plné zaujetí tím, co právě děláš, a je jedno, jestli maluješ obraz, nebo meješ záchodovou mísu, nebo řešíš nějaký problém se zaměstnancem. Má to společné jedno: neustálou tvořivou improvizaci, kde se nepreferuje nikdo a nic. Kde jde jen o optimální řešení jako takové, s využitím všech možností, které situace nabízí. Prostě tanec v současném okamžiku.

Sebedůležitost člověka drží jen tak dlouho, dokud má potřebu si něco dokazovat. Když rozpozná, odkud ta potřeba vyvstává, a přijme to v sobě, ta propast neuspokojenosti mizí. Pak se vztahy poměrně rychle mění a přinášejí takové uspokojení, o jakém se v době potřeby být důležitý ani nezdálo.

Možná ale každý mluvíme o jiné etapě.

Je to křehké území.
Uveď, prosím, můžeš-li, konkrétní příklady.
Pro poučení.
Pochopení.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Jari » čtv 03. lis 2011 0:43:13

Návštěvník píše:
Jari píše:
orog píše:Pocitem důležitost kompenzujeme pocit méněcennosti, který je dědictvím naší minulosti, dávno zapomenuté. Dokud se nepříjemný pocit vlastní bezvýznamnosti a méněcennosti nepřivede do vědomí a nepracuje se s ním - s jeho energií, objevuje se potřeba utvrzovat se ve vlastní důležitosti pořád znovu a znovu.


Pojďme se o tom bavit opravdu konkrétně. Zkus popsat, čím jsi pro lidi,okolí důležitý. Proč tomu tak je . Důležití lidé, a potkal jsem řádku z nich, jsou asertivní, nemají čas, živí hodně lidí a taky na nich vydělávají, nechtějí ztrácet to nejcennější co mají, čas. Netrpí pocitem méněcennosti, to ani náhodou. Ale důležitost není zadarmo, myslím tím lidi kteří jsou opravdu důležití z jasné příčiny, většinou prošli hodně těžkou cestou a já mohu cítit jen pokoru a uznání. Napiš prosím, čím jsi pro své okolí důležitý

Tohle je úhybný manévr, dosti častý, ve veřejných diskuzích duchovňáckého typu - dostat dialog z pro mne nebezpečného území do území pro mne ne tak nebezbečného (zdánlivě) - tedy dostat loptu na soupeřovo území. Přehrát horkou bramboru.

Dobrou noc.


neee :) Byla to jen prostá žádost o popis toho čím jsi pro své okolí důležitý. Může to být tisíce příčin. Například Schindler byl pro tisíce židovských dětí životně důležitý. Nemusel to dělat, ani netoužil po uznání, ale udělal to a mělo to konkrétní dopad. Důležitost je jedna z forem prožitku. Zatím jsem nepotkal člověka, který by nepřijímal pocit důležitosti. A naprosto chápu, že je to jedna ze základních potřeb. Tak piš, konkrétně
Uživatelský avatar
Jari
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 30. říj 2011 19:28:22

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 0:43:43

Jari: je to opravdu ta lehčí cesta. Já jsem popsal jak se dostáváme do pocitu štěstí, popiš svou cestu, co se stalo, má stát, aby jsi byl šťastný. Upřímě.


Tady je důležitý mezník - uvědomění, že osobní štěstí = závislé na nějakém popudu =vztahu já a ono - je dočasného charakteru - není štěstím = stavem - o které by bylo záhodno stát....

Rozumíš?
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Jari » čtv 03. lis 2011 0:49:26

Návštěvník píše:
Jari: je to opravdu ta lehčí cesta. Já jsem popsal jak se dostáváme do pocitu štěstí, popiš svou cestu, co se stalo, má stát, aby jsi byl šťastný. Upřímě.


Tady je důležitý mezník - uvědomění, že osobní štěstí = závislé na nějakém popudu =vztahu já a ono - je dočasného charakteru - není štěstím = stavem - o které by bylo záhodno stát....

Rozumíš?


Ano, o tom budu psát v dalším článku. Pokud jsi šťastná/šťastný bez příčiny, potom není opravdu vůbec co řešit Ale tvrzení je jen a jen na tobě a nám nezbyde nic jiného než ho bezezbytku přijmout. Jen musím říct, že má zkušenost s přáteli, nebo lidmi, je totálně jiná. Nemá smysl být šťastný pokud opravdu nejsme. Mě je to jedno a celému zbytku světa lidí taky. Já a nikdo jiný to nezměním. Pokud jsi šťastná, nebo pokud nejsi, je to jen tvoje věc. Nebo alespoň tak k tomu přistupuji.
Upřímně souhlasím, není o co stát a máme to, měli jsme to nebo budeme mít každý. Naše štěstí závisí na okolnostech. Takže ho můžeme a s velkou určitostí ztratíme a budeme budovat podmínky znovu a znovu
Uživatelský avatar
Jari
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 30. říj 2011 19:28:22

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 0:53:57

Naše štěstí závisí na okolnestech - to by se mělo vyučovat s červeným, výstražným podtržením ve školách.

S moudrým dovysvětlením (zacelením), vysvětlením, co je to "naše".

Dobrou, jari.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod orog » čtv 03. lis 2011 0:58:00

Návštěvník píše:
orog píše:Očekávat se dá nejen potvrzení vlastní důležitosti, ale i výsledek záměru, aby to dopadlo v něčí (můj nebo jeho/její) prospěch. Nebo že to člověka ochrání před něčím nežádoucím.

Bez očekávání je plné zaujetí tím, co právě děláš, a je jedno, jestli maluješ obraz, nebo meješ záchodovou mísu, nebo řešíš nějaký problém se zaměstnancem. Má to společné jedno: neustálou tvořivou improvizaci, kde se nepreferuje nikdo a nic. Kde jde jen o optimální řešení jako takové, s využitím všech možností, které situace nabízí. Prostě tanec v současném okamžiku.

Sebedůležitost člověka drží jen tak dlouho, dokud má potřebu si něco dokazovat. Když rozpozná, odkud ta potřeba vyvstává, a přijme to v sobě, ta propast neuspokojenosti mizí. Pak se vztahy poměrně rychle mění a přinášejí takové uspokojení, o jakém se v době potřeby být důležitý ani nezdálo.

Možná ale každý mluvíme o jiné etapě.

Je to křehké území.
Uveď, prosím, můžeš-li, konkrétní příklady.
Pro poučení.
Pochopení.

Dokud člověk potřebuje být důležitý, je sám, osamocený. Vyčleňuje se tím.

Před léty za mnou chodili za mnou známí posedět a probrat příčiny svých nesnází ve svých vztazích, a pořád nás oddělovalo, že oni byli ti nevědomí a já ten, kdo jim poradí. Postupně mi ale můj pocit důležitosti začal být přímo na obtíž, odděloval nás. Během doby, jak mizel, se naše komunikace měnila v rozhovory "rovného s rovným" a byla pro obě strany daleko víc uspokojivá, než kdykoliv předtím. Nějaká bariéra vevnitř ve mně zmizela, a tím zmizela i mezi mnou a ostatníma. I oni se začali se čím dál víc otevírat a byli schopní mnohem víc přijmout, asi proto, že už nedostávali rady, bylo to sdílení. Prohlubovala se vzájemná důvěra. Postupně se tenhle vztah k lidem začal sám od sebe rozšiřovat i na cizí lidi.

Když se člověk přestane bránit a chránit svou veledůležitostí, není nikdo, kdo by ho zraňoval.
orog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 1:07:14

Yes :-)

Žádné cíle, "jen" sdílení.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod ghostdog » čtv 03. lis 2011 2:18:37

Každý tvor na zemi je pro ostatní něčím důležitý - prostě tím čím je. Cokoli (do důsledku) vyjmout z tohoto světa - znamenalo by jeho zkázu. Naštěstí je něco takového možné jen imaginárně - v mysli tvora zvaného člověk. Také přidávání sem nových ingrediencí je doménou mysli člověčí. I důraz na onu dúležitost. Protože nikdo krom člověka o své důležitosti nic neví. A proto tato přirozená (souladná) důležitost pracuje skrze tyto tvory (tvary) nezkresleně a bezchybně. Člověk ale, coby sebe-vědomá bytost, uviděl svoji důležitost v zrcadle mysli -- No a pak už nelze jinak než rozvětvit tuto z kontinuity vytrženou a domýšlením hnětenou důlezitost (ať již žalu (ztrátě) tak i v štěstí (zisk)) do všech oblastí živo-bytí.
ghostdog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Jatda Malej » čtv 03. lis 2011 9:28:43

Naše štěstí závisí na okolnestech - to by se mělo vyučovat s červeným, výstražným podtržením ve školách

Dodejme že je to náš náš pocit (například štěstí), co je závislé na okolnostech.

:sos:
Jatda Malej
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 10:47:15

Pro někoho, pro hodně lidí jsou pocity (osobní) důležité. Na nich staví, budují i odvozují své místo v divadle Svět. Svou hodnotu a hlavně svůj pocit nezávislé jedinečné existence.
Zmítání proudem života poletují z květu na květ, tu na chvíli šťastni, tu nešťastni, hledají svůj přístav. Své místo.
Deset životů.Sto životů. Hledají a nenacházejí.

A...?
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod orog » čtv 03. lis 2011 11:30:04

Význam člověka pro jeho okolí není totéž co jeho pocit sebe-důležitosti.Ten je v podstatě sebehodnocením. Nemá nic společného s tím, v čem je člověk užitečný těm kolem.

Potřeba sebehodnocení "jsem důležitý.. nedůležitý.... potřebují mě... nikdo mě nepotřebuje" mizí s obracením celé pozornosti k činnosti, kterou přispívá celku, a se zájmem o ty, pro které to dělá.
orog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 03. lis 2011 11:59:22

Jatda Malej píše:
Naše štěstí závisí na okolnestech - to by se mělo vyučovat s červeným, výstražným podtržením ve školách

Dodejme že je to náš náš pocit (například štěstí), co je závislé na okolnostech.

:sos:

Jatdo, jsi ještě malej, tak to ještě nemůžeš vědět, že štěstí nemusí být závislé na okolnostech a že to nemusí být jen pocit, ale fakt.

:knock:
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod orog » čtv 03. lis 2011 12:46:38

Můžeš vnímat štěstí jinak než jako pocit, který si uvědomuješ, Návštěvníku?
orog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod návštěvník J » čtv 03. lis 2011 13:48:08

příjde mi dobrý se podívat na to co vlastně pocity jsou

"Pocit může být slabě vnímaná i obtížně pojmenovatelná emoce, myšlenka, vjem, případně jejich vzájemná kombinace. Různé pocity jsou součástí lidského prožitku nebo i zážitku, tedy každého běžně prožívaného lidského života. Může se jednat o pocity libé, nelibé, pozitivní, negativní nebo i neutrální. Pocit pak obvykle vyjadřuje něco, co člověk neumí sám přesně pojmenovat a vyhodnotil, a co on sám vnímá jak smyslově tak i mimo smyslově.

Některé pocity umíme pojmenovat dobře, zejména se jedná o pocity vztahující se k fungování našeho vlastního, tedy svého lidského těla. Často pociťujeme různé biologické a fyziologické potřeby (hlad, žízeň, chlad, teplo, nutnost vyměšování apod.) nebo fyiologické pochody (třeba bolest, nevolnost, závrať) apod.

Mnohé lidské pocity také bývají tzv. smíšené, jedná se o jejich různorodou směs."
návštěvník J
 

Vzorec štěstí aneb jak vznikají dobré pocity

Nový příspěvekod návštěvník J » čtv 03. lis 2011 14:04:22

"Touha a požitek jsou spolu úzce spojeny, a přesto stojí proti sobě. Mohli bychom je přirovnat k dětem na houpačce: nahoře může být vždy jen jedno. Ten, kdo touží, si ještě nemůže užívat plnými doušky. A v tom, kdo si užívá vysněného cíle, touha rychle vyhasíná...
Součástí touhy je puzení k úsilí, požitek je jen sám sebou. Člověk, který si užívá dobrého jídla, lásky nebo slunce, nebojuje. V příslušném okamžiku není připraven ani na tu nejmenší potyčku.

V extrémním případě může požitek vést k naprosté strnulosti: krysy, kterým byly ve velkých dávkách podány opiáty, upadaly do apatie. Jejich těla byla vláčná a dala se libovolně formovat jako poddajná hmota. Je neurochemicky dokázáno, že od určité dávky opiodů se může přechodně snížit hladina dopaminu. Neuropsycholog Jaak Panksepp se domnívá, že právě tato skutečnost je příčinou našeho lenivě bezvládného stavu náseldujícího po požitku.

Ve stavu slastné lenosti však dlouho nevydržíme. Účinek opioidů netrvá dlouho. Podle situace trvá příslušný efekt několik minut nebo hodin. Radost nám totiž musí sloužit jako signál; jakmile byla zpráva předána, může se posel odmlčet.

Pak se objeví odvrácená strana radosti. Síla šťastné drogy zmizí, naše nálada se opět dostane do normálního stavu. Po euforii můžeme opět pociťovat často nesnesitelné zhoršení nálady. Od chvíle, kdy jsou lidé schopni vyjadřovat své pocity, zaznívají nářky na skleslost, dostavující se po milostných hrách. Starý zákon popisuje prázdnotu, kterou pocítil král Kohelet ve chvíli, kdy nashromáždil tolik majetku a požitků, že překonal všechny své předchůdce: "I pak jsem přemýšlel o všech svých skutcích a majetku, o kterém jsem se svým konáním snažil. A výsledek: vše je jen vánek a vzdušná pavučina. (...) Život mě omrzel."

Bažit po něčem a usilovat o dosažení cíle může trvat hodiny, dny i roky. Někdy může být slavnostní hostina lepší než samotný lov a opojení z požitku může předčít i radostné očekávání. Ale radost z očekávání přesto trvá mnohem déle. Mnoho lidí se snaží předejít rozčarování a více či méně vědomě dělají všechno pro to, aby oddálili splnění svých tužeb. Jejich heslo může znít: "Cesta je cíl".

Nevyplněnými tužbami, které vyjadřovaly životní pocit, se vyznačovaly celé epochy. Romantiční básníci blouznili o modré květině, kterou lze stále hledat, protože ji nelze nalézt. Středověcí minnesangři opětovali lásku k vdaným paním, která nikdy nebude naplněna. Trubadúr nemohl doufat v nic víc, než jen v několik kvapně napsaných řádků či kradmý úsměv: dost na to, aby se touha udržela při životě, a příliš málo na to, aby byla okojena."

http://www.mozaika.bloguje.cz/291967-vz ... pocity.php

za sebe můžu k nastíněné úvaze Jariho o naplňování pocitu štěstí akorát napsat, že uspokojování skrze vztahy, kariéru, společenské postavení a pod. je pěknou vějičkou nekonečné honby za opiátem, jehož účinky dříve než později vyprchají což je pro mne frustrující, obdobně jako je frustrující a nekonečně únavné držet se toho co bylo vybudováno ... :confused:
návštěvník J
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Android » čtv 03. lis 2011 14:04:48

návštěvník J píše:Mnohé lidské pocity také bývají tzv. smíšené, jedná se o jejich různorodou směs."

Poruchy?
Pak se může stát třeba že někdo pláče štěstím...nebo že slastně pociťuje bolest....nebo je nespokojený i když už všechno má...nebo je spokojený protože vůbec nic nemá....
Android
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod návštěvník J » čtv 03. lis 2011 14:08:02

Android píše:
návštěvník J píše:Mnohé lidské pocity také bývají tzv. smíšené, jedná se o jejich různorodou směs."

Poruchy?
Pak se může stát třeba že někdo pláče štěstím...nebo že slastně pociťuje bolest....nebo je nespokojený i když už všechno má...nebo je spokojený protože vůbec nic nemá....


jaký poruchy ?
návštěvník J
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Android » čtv 03. lis 2011 14:19:58

návštěvník J píše:jaký poruchy ?

Poruchy v přijímacím a vyhodnocovacím systému.
Beru to přesně podle Gora - já neexistuje, je jen nějaké tělo, nějaký mozek, nějaké myšlenky, nějaké pocity, nějaká mysl.....žádné já nikde není, takže musí jít o poruchy v mozku.
:crazy:
Android
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod návštěvník J » čtv 03. lis 2011 14:34:51

Android píše:
návštěvník J píše:jaký poruchy ?

Poruchy v přijímacím a vyhodnocovacím systému.
Beru to přesně podle Gora - já neexistuje, je jen nějaké tělo, nějaký mozek, nějaké myšlenky, nějaké pocity, nějaká mysl.....žádné já nikde není, takže musí jít o poruchy v mozku.
:crazy:


no tak podle toho jak to Goro prezentuje, že mozek dělá myšlenky a pocity a vjemy no ... ha ha ha :knock: tak to je skutečně porucha :P

to se nikam ale nedostanem, když to takhle budeme brát ...

mozek je aparátem k příjmu, vyhodnocení a interpretaci
návštěvník J
 

PředchozíDalší

Zpět na Jari

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků